המתכון לחופשה המושלמת – טיפים שיעזרו לכם לתכנן את החופשה

הדרך לחופשה העצמאית המושלמת מתחילה בתכנון נכון – אין מתכון אחר לזה.

השילוב הנכון בין הפרמטרים כגון בחירת טיסות מתאימות – בחירת מקומות הלינה – תחבורה – תכנוני ימים וזמנים – הכרת האתרים החשובים ביעד וכו' בשילוב עם רקע מינימלי הכרחי ביעד עצמו הם המתכון לחופשה מנצחת.

השפעת והבנת פרמטרים משתנים בטיול כמו עונת הנסיעההרכב הנוסעים וגילאים (זוג/משפחה/חברים) – אופי הנסיעה (חופשה משפחתית/ירח דבש) – אופי החופשה (עירונית/טבע/משולבת) – מספר הימים בטיול (מצומצמת 4-5 ימים או רחבה 10 ימים עד שבועיים ויותר) – סגנון הטיול (כוכב או מתגלגל) הם קריטיים לתכנון הנכון ולניצול הימים ומספר הלינות האופטימלי.

בחירת היעד –  שנייה לפני שסוגרים טיסות ליעד - מעבר להחלטה על היעד עצמו יש חשיבות עצומה להבין מה יש ביעד? מהי העונה המתאימה ביותר להגיע ליעד? האם כמות הימים מתאימה לכמות הדברים המינימלית שביעד? – האם היעד מתאים להרכב הנוסעים?

איפה המקומות הטובים ביותר לבחירת לינה? ואיפה ממוקמים רוב האתרים שאותם רוצים לראות.

בחירת טיסה – הפרמטר הכי חשוב בתכנון מבחינת ניצול ימים – אם בעבר דווקא מחירי הטיסות היו פקטור מרכזי בעלויות הטיול, היום הטיסות הן יחסית זולות ומהוות חלק פחות משמעותי בעלויות הטיול הכוללות. מעבר לנושאי עלות הטיסה יש כמובן לקחת את ניצול הימים בטיסה – האם לבחור בטיסת בוקר מוקדמת בהלוך וטיסת ערב/לילה בחזור - טיסות שהן לרוב יותר יקרות אבל שמאפשרת לי לטייל לפחות יום חצי נוספים? או ללכת על טיסות זולות שיוצאות בערב וחוזרות בבוקר - אבל להפסיד ימי טיול או לשלם על עוד לילה לינה? כל יום טיול נוסף עולה הוצאות יומיות + לינה.

כמובן שאם הטיול קצר יחסית – יש משמעות גדולה יותר לניצול הימים ובחירת הטיסות שמאפשרות מקסימום טיול, לעומת טיולים ארוכים יותר של 10 ימים יותר שבהם יש אפשרות להאריך החופשה עוד יום או יומיים על מנת לפצות על אובדן הימים עקב הטיסות הפחות יעילות.

החישוב פשוט - מחירי הטיסות היקרות עם ניצול הימים המלאים לטיול ומספר הלינות האופטימלי בטיול ומנגד הטיסות הזולות אך המנוצלות פחות טוב – שמחייבות תוספת עלויות ימי טיול לתוספת עלויות של לינה.

כדאי גם לשקול טיסות קונקשן שמאפשרות עוד זמן טיול ולרוב יותר זולות – מאשר טיסות לואו קוסט עם הפסדי ימים.

אז לסיכום לאו דווקא הטיסות הזולות הן זולות בחישוב הכללי – צריך לקחת בחשבון את כל ההוצאות הנלוות לבחירת הטיסות.

בחירת מקומות לינה/תכנון מקומות לינה – יש הבדל מהותי בבחירות מקומות הלינה באם מדובר בטיול עירוני לבין טיול אזור/טבע

בטיול עירוני יש משמעות גדולה להיות ממוקם כמה שיותר קרוב למרכז העניינים – זה לא דווקא אומר לקחת מלון הכי מרכזי שניתן – אלא לבחור בכזה שיאפשר נגישות קלה, נוחה, בטחה וזולה למרכז בהתחשב בגודל ואופי העיר.

שתי דוגמאות שניתן לבחור הן למשל ונציה – שהנגישות התחבורתית שלה מסורבלת ומורכבת (תחבורה ימית/שייט תעלות) – והמרכז שלה שהוא אזור סן מארקו הוא עמוק בתוך העיר. אי הבנת המורכבות הזו, בעיקר לכאלה שמגיעים לעיר לגיחה של יום-יומיים עלולה לגרום להם לבחור מקום לינה במקום שיקשה עליהם מאד את הכניסה והיציאה. ולכן אם כבר בוחרים ללון בתוך העיר כדאי דווקא לבחור אזור שקרוב יותר לכניסה לעיר ומשם ללכת ברגל לעומק העיר מאשר להתמקם במרכז הפחות נגיש.

דוגמא שנייה היא פריז – פריז היא עיר ענקית עם 20 רבעים שמתפרסים רחוק מאד מהמרכז. רובעי המרכז יקרים מאד ולעתים גם רועשים מאד. ואז דווקא הרובעים במעגל השני שנושקים לרובעי המרכז הם אטרקטיביים לא פחות, נגישים גם רגלית וגם בתחב"צ למרכז ולרוב גם יותר זולים.

בטיול אזורי/טבע – יש חשיבות עצומה בהגדרת סגנון הטיול – האם מדובר בטיול כוכב שמאפשר הזמנת מקום לינה מראש, או שמדובר בטיול מתגלגל, שמקומות הלינה אינם מוגדרים מראש, והתכנון זורם לפי ההספק בפועל.

כך או כך כדאי לסקור באתרי המלונות והלינה מקומות פוטנציאלים, לבדוק המלצות בדגש על כמות ממליצים הכללית, חלוקת ההמלצות (מעולה/טובה מאד וכד') – תוקף ההמלצות – האם ניתנו בזמן האחרון? וכמובן לתת חשיבות לממליצים ישראלים כי הרי בסופו של דבר מה שמתאים לנו הישראלים לעתים שונה מתיירים אחרים.

תחבורה – בכל תכנון טיול חשוב לדעת ולהבין מהן דרכי התחבורה העומדות לרשותכם.

בטיול עיר - באם מדובר בדרכי הגעה משדה התעופה למרכז העיר וחזרה וממשיך עם הבנת מערכת התחבורה הפנימית של העיר (מטרו/אוטובוסים/רכבות) – בחירת כרטיסים המתאימים לתחבורה לפי אורך הטיול, מיקום הלינה וכו'

בטיול אזורי/טבע – בשכירת רכב לטיול באזורים פתוחים – יש מספר נקודות חשובות. בחירת רכב מתאים בגודלו למספר הנוסעים (רכב לזוג, או סטיישן למשפחה או מיניואן/ואן) מדובר גם על מקום לנוסעים אבל לא פחות לנושא המטען.

כמו כן חשוב לתכנן את גודל הרכב בהתאם לאזור המטויל – כמו אזור הררי/צר – לעומת מישורי פתוח.

חשוב לאפיין לסוכנות ההשכרה את הדרישות שלכם כדי שיוכלו להתאים ולהציע לכם הצעה מתאימה. מומלץ ביותר לשכור דרך חברה מקומית בארץ, כזו שיש עם מי לדבר אם יש בעיות – אפילו אם מדובר בכמה עשרות יורו תוספת. וכמובן לקחת רכב שכולל את כל התוספות והביטולים האפשריים כדי ליהנות משקט נפשי לאורך תקופת הטיול.

תוספות כגון ביטוח מראות, שמשות ומרכב תחתון שאינן ניתנות לרכישה מהארץ – לשיקול דעתכם בעת ההשכרה.

אל תתפתו לשכור רכב מכל מיני הצעות זולות - כאלה עלולות להיות יקרות בסופו של דבר כשיגיע העת לשלם על כל התוספות.

בנוסף בחברות האלה הכול יכול לעבוד חלק פעם-פעמיים – אבל כשמשהו ישתבש זה עלול להפוך עוגמת נפש והפסד גדול.

חניות – חלק בלתי נפרד מתכנון הימים והעצירה באתרים זה גם למצוא חניות נוחות ומתאימות, וגם אם מדובר בחניונים מסודרים שיעלו טיפה יותר אבל יאפשרו שקט נפשי בזמן שאתם מטיילים. רוב החניונים ליד הארים מסומנים במפות גוגל, וחניות בעיירות נמצאות במעגל המקיף את העיר/עיירה בנגישות של 5-10 דקות הליכה. בצורה כזו של תכנון מראש נמנעים מבזבוז זמן באיתור חניה ובהימנעות מקנסות עקב חנייה באזורים אסורים, כניסה לאזורים אסורים או חניות שלא בהתאם לחוקים. עלויות החנייה המסודרת זניחות בתוך כל ההוצאות הטיול.

כבישי אגרה – בכל מדינה הדגשים שונים והחוקים שונים – כדאי מאד להיכנס לקבוצות מידע וללמוד את הדגשים של אותה המדינה או האזור.

מהירות – יש לשמור על מהירות מותרת בהתאם לתמרורים ולהכוונה באפליקציות - ללא סטיות כלל!. כל התחכמות עלולה בקלות להפוך לקנס של עשרות יורו ואפילו יותר.

תכנון מסלולים ואתרים מומלצים – כחלק בלתי נפרד מתכנון המסלולים הסופיים, זו ההכנה מראש וההבנה מה יש באזור.

קצת חבל להגיע לחו"ל ורק אז להתחיל להבין מה יש לראות ומי נגד מי. דווקא היום שהמידע מאד נגיש אפשר בקלות לשאול שאלות ולקבל תשובות, ואפילו לחטוא בקריאת חומר רקע על האזור – כל אחד לפי מה שמתאים לו. בסופו של דבר כל פיסת מידע שידועה מראש מקלה על הטיול בפועל וכמובן מסייעת לשאול את השאלות הנכונות עוד בשלב התכנון ולא תוך כדי תנועה.

איזה אתרים יש? מה ההמלצות לגביהם, מה פתוח וצמה סגור בתקופה זו? האם יש אירועים מיוחדים באותה תקופה שכדאי לא לפספס? איך ניתן לשלב מספר אתרים קרובים ביום אחד? איך לחשב זמני נסיעה ומסלולים יום בעזרת גוגל מפות?

מגבלות כגון אזור הררי, אזורים עם כבישים צרים, נסיעה איטית בתוך עיירות חייבות להילקח בחשבון בתכנון הימים והזמנים.

לעתים כביש של 70 קילומטר יכול לקחת שעתיים בפועל.

בעונות עמוסות בעיקר באזורי תיירות יש גם לקחת בחשבון עמידה בעומסי תנועה ואיתור חנייה.

ככלל מומלץ לא להעמיס אתרים רבים ביום אחד – אלא לרווח אתרים וזמנים – לנסות עד כמה שניתן העריך מרחקים וזמנים ולעשות טיול שיאפשר הנאה מרובה מכל מה שיש לאזור להציע ולא לעשות טיול שהוא לסמן V ולהמשיך הלאה.

ברור שלעונות השנה ולהרכב הנוסעים יש שיקול בבניית מסלולים. יש דברים מסוימים שפתוחים רק בתקופות כאלה או אחרות בשנה, וכמובן לא מה שמתאים לזוג מתאים למשפחה – ולא מה שמתאים לזוג צעיר מתאים לזוג מבוגר. לכן מאד חשוב לאפיין מה המקומות שמתאימים לנוסעים – בהתחשב בתקופה ובעונה.

טיול כוכב מול טיול מתגלגל – רבות דובר על היתרונות והחסרונות של כל סוג טיול – כמובן שלא כל טיול מתאים לכל אחד וזה נושא מאד אישי. ברור לגמרי שטיול מתגלגל מאפשר לראות יותר מקומות, והוא יותר גמיש לשינויים. יחד עם זאת מסורבל היות וכל יום יש לארוז ולהמשיך הלאה, וכל יום מגיעים למקום חדש, מוצלח יותר או פחות.

מצדו השני טיול הכוכב מאפשר לפתח סוג של הרגשת "בית" גם מבחינת התמקמות באזור וגם מבחינת חיבור למקום הלינה הספיציפי ולאנשים. ברור לגמרי שיותר זמן הולך על נסיעות הלוך וחזור וכמובן שמאפשר גמישות מוגבלת לשינויים.

בסופו של דבר מאד מדובר על אופי של אנשים והתאמת סוג הטיול לצרכים.

ניתן לעשות מספר טיולי כוכב באותו אזור בהתאם למספר הימים שעומד לרשותכם, ובכך לשלב כביכול את 2 האפשרויות יחד.

לסיכום – למי שרוצה טיול מוצלח עם ניצול אופטימלי – אין מנוס מתכנון והתארגנות טובה לפני. קריאת חומר ותכנון במפות, זמנים, מרחקים וסימון אתרים, חניונים, מסעדות וכו'

שיתוף מראש כל הנוסעים בתכנון ובלבטים גם הוא מסייע מאד בראיית הדברים מזווית אחרת ולרוב מסייעת בהתאמת הטיול לכלל המטיילים.

שיהיה בהצלחה!