החלטנו לצאת להפלגה בקרואטיה. ארגנו צוות מינימלי של ארבעה ושכרנו סירה SUN ODYSSEY 469 עם 4 קבינות ו 4 מקלחות ושירותים. 47 פיט 2921 יורו, מתוך כוונה שמי שירצה יצרף לו בן/בת זוג אבל אף אחד לא היה מוכן לוותר על השינה באלכסון והנוחיות ונשארנו ארבעה. הלכנו ליעוץ ותדריך לגבי המסלול והומלץ לנו לצאת לאיים דרומית לספליט. בעיון בסיפורי מסע באתר ראינו מסלול ששילב ביקור בשמורת הטבע של מפלי קרקא. מאוד מצא חן בעיננו ועל אף כל ההמלצות שלא לעשות את זה בגלל מרחקי ההפלגה הארוכים, החלטנו ללכת על זה.

יום ראשון להפלגה – 15/09/2018 ספליט קרואטיה במרינה

לקחנו טיסה לספליט דרך בלגרד 385 דולר לאדם עם קונקשן קצר בבלגרד, שהתגלה כשדה קטן קומפקטי וזול. בספליט לקחנו את האוטובוס הישיר לעיר, שהתחנה הסופית שלו סמוכה לרציף של המעבורות לאיים ונמצאת מרחק הליכה מהמרינה. 30 קונה, 4 יורו. במרינה הגענו למשרדי יורומארין מהם שכרנו את הסירה דרך תשוט, שתי פקידות נחמדות קיבלו אותנו יפה, לקחו 1800 יורו פיקדון באמצעות כרטיס האשראי למקרה של נזק לסירה, מה שידענו מראש וביטחנו מראש את ביטול ההשתתפות העצמית בחברה שלישית, גרמנית. מעבר לזה הפתיעו אותנו בעוד 100 יורו עבור מנוע לדינגי ואמרו שהסירה תהיה מוכנה עד 17 והן יתקשרו להודיע אם תהיה מוכנה לפני. יצאנו לטיול קטן לתצפית על ספליט. ממריאן היל מסלול טיפוס שעבר סמוך לבית קברות יהודי ישן ולידו מסעדה עם כיתוב בעברית "צדוק הדין". היה מפתיע ונוף טוב של העיר. לקראת אחת התקשרו והודיעו שהסירה מוכנה, קפצנו לסופר מחוץ למרינה, עשינו קניות בסיסיות ליציאה וחזרנו לסירה, שם חיכה לנו מריו, נציג המועדון, שנתן לנו צ'ק ליסט ואמר שנעבור עליו והוא יבוא עוד חצי שעה לעבור ביחד על רג'קטים שמצאנו ולהסבר על הסירה. מריו התגלה כבחור נחמד ואדיב ואמר שזה בסדר שיש שריטה כזאת ואחרת והם לא מדקדקים על כל שטות, הסביר כל מה ששאלנו בנינוחות, על אף הלחץ שהיה במרינה היות וכל הסירות נמסרות היום. סיימנו את כל הבדיקות וכבר הגיע אחר הצהריים והחלטנו לצאת למחרת בבוקר ולהתארגן בנחת וגם לצאת קצת לבלות בספליט בערב.

יום שני להפלגה – ספליט לסקארדין 16/09/2018

 89 ק"מ 12 שעות הפלגה

ספליט, 28 מעלות בהיר

התעוררנו לקראת 8 בבוקר מתוך כוונה לצאת יחסית מוקדם, ולהגיע לפחות עד שיבניק מרחק של כ- 35 מייל. המרינה בספליט הייתה מאוד צפופה ועמוסה. לידנו התחילו לצאת סירות שהתקשו לתמרן ביציאה ולהוציא את הסירה מבלי לכסח כמה סירות בדרך. החלטנו לא להתחיל את השייט בנזק והתקשרנו למריו שבדק אתנו את הסירה והציע לנו את שרותיו בהוצאת הסירה, הוא הגיע מחויך כדרכו, הוציא את הסירה במקצועיות נון שלנטית, קפץ למזח ביציאה מהמרינה ויצאנו לדרך...

בוקר במרינה- זריחה

הרבה המולה בהוצאת הסירות במרינה הצפופה

התחלנו בהפלגה לכיוון הלגונה הכחולה בדרבניק ואלי. מד המהירות שעל הסיפון הראה 5 קשר (מה שמסתבר מאוחר יותר שזה בעצם מהירות יחסית ולא SOG). מהירות שהפכה את לוחות הזמנים לצפופים ויש מצב שאנחנו הולכים להגיע מאוחר לפי החישוב של מרחק דרך. הגענו ללגונה הכחולה עשינו עצירה קטנה מקום נחמד הרבה סירות עוגנות ואנשים מתרחצים. צילמנו, שתינו משהו והמשכנו לדרכנו לכיוון שיבניק, עיר הכניסה לנהר שמוביל לסקארדין .

הלגונה הכחולה

הדרך לשיבניק יפה, משובצת בהרבה איים קטנים ועומקים של 80עד 120 מטר סביבם מה שאומר שאנחנו שטים בין הרים. הרבה מגדלי-אור קטנים על שירטונים, הים היה שטוח בלי גלים ולא הייתה רוח בכלל. הפלגנו על מנוע. בדיקה בפלוטר שהיה למטה ולא על הסיפון (אף פעם לא הבנתי את ההיגיון) מראה שאנחנו מתקדמים בכלל לא רע ושמחנו לגלות שהמהירות לפי הגי פי אס בכלל איזה 7 וחצי קשר והסתבר שהתקדמנו לא רע בכלל ונראה שאפילו נספיק כבר להגיע עד סקארדין ולבקר בשמורת המפלים היום.

הדרך מלאה באיים קטנים ומגדלורים ויש לשוט בזהירות

המבצר המסמן את הכניסה לשיבניק

הגשר והתורן, חשוב מאוד לעבור באמצע ולוודא לפני שניתן לעבור עם התורן

הגענו לשיבניק, נכנסנו לשפך הנהר והתחלנו בהפלגה במעלה הנהר. ההפלגה בנהר מוגבלת למהירות של 6 קשר על מנוע בלבד. יש שני גשרים בדרך שצריך לעבור תחתם כאשר הראשון מבניהם נמוך יותר ומחייב מעבר באמצע הגשר ובמעבר תחתיו יש הרגשה שעוד שניה התורן נתקע בו, מפחיד משהו, אבל עוברים.

הפלגה במעלה הנהר בין צוקים

הגענו ב 15:30 לסקארדין. המרינה בסקארדין היא למעשה מרינה בסוג של אגם עם מים מתוקים ויש ברבורים ששטים בין היאכטות, מגניב.

ברבורים במרינה של סקארדין

דרך של 4 ק"מ דרך יפה מאוד , נופים ציוריים.

לשמורת המפלים קרקא

הגענו לשמורת המפלים קרקא לקראת 18:00. שמורה עם הרבה מפלים מדורגים, מפלים מרשימים ויש אזורי רחצה תחומים, מים קצת קרירים כ- 22 מעלות בערך, אבל התגברנו. מעבר למפלים הגדולים והבריכה יש גם מסלול מעגלי שעולה קצת למפלים האחרים שהם יותר קטנים למעלה, מסלול באורך 2 ק"מ .

דמדומים בסקארדין

גילגוליו של חזיר

עשינו עוד קצת קניות בסופר ושילמנו על המרינה, 690 קונה, 96 יורו. בערב הלכנו לאכול באיזה מסעדה מקומית שעושים חזיר מסתובב על האש, מה שעולה 90 קונה לאדם, הבירה עולה 20 קונה (3 יורו) לחצי ליטר, החיים טובים כאן בקרואטיה…

יום שלישי להפלגה 18/09/2017 מסקראדין לויס

29 מעלות בהיר, ים שמן אין רוח

104 ק"מ 14 שעות

גם היום היה צפוי יום מאתגר עם קרוב ל 60 מייל הפלגה. יצאנו ב , יחסית מוקדם, מסקארדין בכיוון ההפוך במורד הנהר, חזרה לים הפתוח, ואז חתכנו קו ישר לאי ויס. בעומק 120 מטר, באמצע שום מקום, עצרנו לרחצה קטנה

בעומק 120 מטר באמצע שום מקום עצרנו לרחצה קטנה

בונקר הצוללות

והמשכנו לויס, הגענו לקראת 17 למפרץ בו נמצא בונקר הצוללות זרקנו עוגן בקרבת מקום, הורדנו את הדינגי ויצאנו לסיור בבונקר הצוללות. מקום מרתק שנראה כאילו לקוח מאחד מסרטי גיימס בונד.

מבונקר הצוללות שטנו למרינה של ויס, שהייתה מלאה לגמרי והחלטנו לנסות את מזלנו בצידו האחר של האי במרינה של קומיזה, ואולי נמצא בדרך את המפרץ הטבעי לעגינה, שראינו במפה ומקסימום נעגון בקומיזה. היה כבר חשוך לגמרי ויצאנו להפליג בראות של לא יותר מ 5 עד 10 מטר קדימה. הפלגה כמו במג'יק מאונטיין בדיסני וורד, העמדנו תצפיתן בחרטום הסירה, כדי להרוויח כמה מטרים של ראות, ושטנו לפי הנויוניקס אל תוך החושך. בדרך עצרנו בחושך מוחלט בתוך מפרץ שלא ראינו יותר מידי והחלטנו לוותר על ניסיונות העגינה באפלה והמשכנו לקומיזה. כשהגענו לקומיזה המרינה הייתה מלאה וכל הבויות תפוסות, שטנו לאזור העגינה וזרקנו עוגן ללילה ...

2018 יום רביעי להפלגה מפרץ קמיזה האי ויס

44 ק"מ 11.5 שעות

את היום השלישי פתחנו בהפלגה למערה הכחולה בביסבו. הפלגה קצרה יחסית. הביקור במערה מתאפשר בעזרת סירות קטנות מורשות ויש להגיע לאזור הבויות , להיקשר לבויה ואז מגיע אחת מהסירות הקטנות המורשות אל היאכטה אוספת את מי שרוצה להגיע למערה, שטה לכרטיסנית על המזח, שגובה 70 קונה כרטיס לאדם איזה 9 יורו ומממשיכים לתוך המערה דרך חור קטן שנראה כמו חור עכבר, חור שנפרץ ע"י בני אדם לאחר שהמערה התגלתה במקרה ע"י צוללן דייג שרדף אחרי דג לשם... המערה יפה עם מים צלולים כחולים עד לקרקעית של של 16 מטר והכחול שם מרשים ביותר. קראנו קודם שעדיף להגיע למערה בבוקר ובמקומות אחרים היה כתוב אחה"צ וממה שהוסבר בסיור זה לא ממש משנה והמערה מאירה כך כל עוד יש אור בחוץ.

המים כה צלולים שנראה שהסירה עומדת באוויר

משם הפלגנו למרינה פלאמיז'אנה, המקום היחיד שניתן למלא מים בסירה. הפעם הגענו ב 16 ולא הייתה בעיית מקום אבל תוך כדי שעה המרינה התמלאה לגמרי., מרינה יקרה, 120 יורו, עם תורים מטורפים במקלחות שהחזירו אותנו למקלחת בסירה. התקלחנו ויצאנו לחוואר בטקסי בואט שעולה 100 קונה הלוך חזור לאדם. חוואר, עיר עתיקה שבנויה על גבעה, סמטאות צרות ומבצר במעלה הגבעה. מין יפו העתיקה אבל הרבה יותר גדול, עם הרבה מסעדות, ברים, חנויות יין, דיסקוטקים ועוד. עיר מאוד נחמדה.

המרינה של פלאמיזאנה

המצודה של חוואר בלילה

יום חמישי להפלגה 19/09/2028 - מפלאמיזינה לסטארי גארד וחזרה למפרץ הסודי

התחלנו את היום בסביבות 10, מילאנו שוב מים (שילמנו עליהם הרבה) ויצאנו מהמרינה שכבר התרוקנה לחלוטין. יצאנו לכיוון סטארי גראד, Stari Grad‏, הפלגה של שעה וחצי, תוך כדי ארוחת בוקר של אלופים

ארוחת בוקר של אלופים

שטים לתוך המפרץ של סטארי גראד

שייט על ים שמן, אין רוח, הסירה מגיעה ל 7 קשר. הגענו לסטארי גראד, עיירה כזאת ציורית כמו כל העיירות באזור, נקשרנו לבויה הסתובבנו בסמטאות השוממות של העיירה היפה והמנומנמת, היה נראה כאילו כולם בשיא הסיאסטה. איזה גלידה וחזרנו לסירה להפלגה לאורך האי Hvar עד ל Jerolim – אי עם חוף נודיסטים‏ . הגענו ונקשרנו לבויה (שהסתבר שהייתה עבור הטקסי בואט), הורדנו את הדינגי ויצאנו לתור את האי. אי פצפון שמקיפים אותו ברגל ומזכיר את אי החגבים עם קורניליוס בוטון..., בחוף היו כמה מראות קשים וכמה נעימים, סה"כ לא יותר מידי אנשים.

יורדים לתור את אי החגבים הנודיסטים

החלטנו להפליג לכיוון Palmižana‏‏‏ south כדי להספיק לתפוס מקום לפני שיתמלא בדרך ראינו מקום טוב לעגינה עם מסעדות על החוף מקום שנקרא My secret bay עם בויות פנויות שאיש לה בא לבקש תשלום עבורם. מין פינת גן עדן כזאת שישר החלטנו שזה המקום האידאלי להעביר את הלילה. נקשרנו לבויה פנויה וירדנו לרחצת אחר הצהריים.

גן העדן האבוד במפרץ הסודי , מבט מהיאכטה

יום שישי להפלגה 20/09/2018 המפרץ הסודי ליד האי פלאמיזאנה לספליט

מזג אוויר בהיר ,ים שמן בבוקר ואחה"צ מתחלף לרוחות מעונן

התעוררנו לקראת שבע וחצי לרחצת בוקר במים הכחולים צלולים של המפרץ. יצאנו לתור את המפרץ עם הדינגי ולקראת 11 התחלנו להפליג לכיוון פאלמיזאנה דרום, המקום שחשבנו לעגון בלילה לפני, ולראות מה יש שם.

סירת מכולת במפרץ הסודי

מתיחות של בוקר מול נוף בתולי

הגענו לפאלמיזאנה דרום, מפרץ יפה עם 43 בויות חדשות שעולות ארבע מאות קונה ללילה, אבל לנו עלה פחות והיה יותר שקט... משם המשכנו לשוט מדרום לאי פלאמיזאנה. והקפנו אותו תוך כדי שנכנסנו לחלק מהמפרצים היפים שבאחד מהם עגנו לארוחת צהריים ורחצה במפרץ.

פלאמיזאנה דרום

יצאנו מהמפרץ מארוחת הצהריים לכיוון ספליט חצי יום אחרון של ההפלגה ובבת אחת השתנתה הרוח וכל מזג האוויר הפך למעונן. קצת גלים של עד חצי מטר ורוח צד של 12 קשר. העלנו מפרשים והפלגנו בים הפתוח צפונה לכיוון ספליט במהירות של כ- 7 קשר, במזג אוויר אפרורי. בדרך עצרנו במלינה לתדלוק של הסירה לפני ההחזרה. הגענו לתחנת דלק לקראת 18:00, תדלקנו 106 ליטר, במחיר של 126 יורו והפלגנו בחושך לעבר המרינה של ספליט, כשמדי פעם עוברות אותנו מעבורות. מגיעים לספליט לקראת שמונה, קראנו למרינה בקשר והם שלחו שני חברה לקבל אותנו ולהושיט לנו חבלים. הסירה נקשרה ותמה לה הנאה צרופה של הפלגה מושלמת, עם מזג אוויר מושלם, אפס תקלות ועמידה של 110% ביעדים. 6 בקבוקי וויסקי, גראפה אחת 2 יין ועשרים בירות. למחרת הגיע מריו מחויך כדרכו עבר על הסירה בשתי דקות וחתם על טופס החזרת הסירה שזיכה אותנו ב1800 יורו ערבון שהשארנו , הכול הלך על הצד החלק ביותר ולא חיפשו קטנות , הייתה אחלה הפלגה .....

קישור למפת ההפלגה

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1IQCZvEfdzWS-WRORcEtgJd6_ZE1NFDaA&ll=43.258966882172686%2C16.734814320312466&z=8

תמונות נוספות

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10156838890783944&type=1&l=42850100d6

כמה עובדות יבשות

1 euro = 7.43 kuna

1 kuna = 0.56 שח

אוטובוס מהשדה לעיר 30 קונה. 4 יורו

מונית מהנמל חזרה לשדה התעופה רצה 150 קונה , 20 יורו, נתתי לו. 200 קונה

בירה חצי ליטר 25 קונה 14 שח

עגינה במרינה בסקארדין, 96 יורו

עגינה במרינה ACI פלאמיזאנה 120 יורו, יקר

עגינה על בויות 300 קונות 40 יורו

ארחה ממוצעת 55 קונה לסלט יוני ובסביבות 100 למנה בשרית

ארוחת ערב במסעדה 380 קונות ל 3 אנשים

נהג טקסי איש מקסים, הגון ישר וזול יחסית למחירי המוניות האחרים


כרטיס ביקור צנוע לאיש צנוע

בררנו על מונית מהמרינה בספליט ל שדה התעופה ואמרו לנו שהמחיר בין 250 ל 300 קונה שזה בין 33 ל 40 יורו. חבר שהגיע איתו במקרה הממליץ עליו ואמר שייקח לנו 20 יורו שזה 150 קונה בערך למונית מלאה כולל תיקים, הזמנו אותו, הגיע בזמן, היה איש שיחה נעים ואדיב לאורך כול הדרך של 40 דקות ובסופו ביקש 150 קונות, 20 יורו, נתנו לו בכוח 200 קונות, אחרי הרבה שכנועים הסכים לקחת ועדיין הנסיעה הייתה זולה ומהנה. מומלץ ביותר. אם מחייגים ממספר מקומי המספר הוא 09-8371234.