מזג אויר (אתר נוסף למזג האויר בנמיביה

נמיביה היא מדינה מדברית שאקלימה חם ויבש (כ-300 ימי שמש בשנה) עם מעט מאוד גשמים. באופן כללי ברוב חלקי המדינה ניתן להבחין בעונה חמה וגשומה (מעט גשם, כ-90 מ"מ) בווינדהוק בחודשיםמרס – מאי:טמפרטורה ממוצעת 20 מעלות. 30 מ"מ גשם.

אמצע אפריל עד אמצע מאי – התקופה שבין הקיץ הגשום לחורף היבש. בתקופה זו כבר אין גשמים בלילות ובבקרים קריר. במהלך היום הטמפ' סביב 30 עד 33 מעלות ויבש למדי למעט באיזור החוף (סווקופמונד) שם הרבה יותר נעים, קריר ולח במהלך היום (סביב 21 מעלות) ובלילה אפילו קר. איזור זה גם מאופיין בערפילים, לעיתים כבדים המגבילים את הראיה.

הטמפרטורות באיזור ססריאם ומאיזור uis ועד אטושה כולל היו בין 34 מעלות ביום ועד 15 בלילה. לאורך החוף היה נעים מאוד בין 21 ביום ל- 15 בלילה. באיזור מפלי ויקטוריה חמים בצהריים וקריר בלילה. משנת 2016 עד 2019 לא ירדו בנמיביה גשמים משמעותיים והמדינה יבשה למדי.

ביטוח נסיעות

זו נסיעה לאפריקה ורצוי לרכוש ביטוח מקיף. בכל מקרה של נסיעה ברכב 4X4 חובה להוסיף ביטוח לפעילות אתגרית. מעבר לכך מספר אתרים מאפשרים פעילויות אקסטרים וכמובן ישנו שיט ואולי רכיבה על פילים וכד'.

ביגוד

במהלך היום – רק בגדים קצרים וכובע, לבוקר ולערב יש להצטייד בבגדים ארוכים קלים. ניתן לטייל כמעט בכל הטיול עם סנדלים או נעלי הליכה רגילות. באיזור החוף Walvis bay ו-Swakopmund קריר למדי ורצוי מעיל דק בערב. באזור יש ערפל תמידי. למרות שהאזור שחון מאוד וכמעט לא יורדים גשמים, הכל רטוב בגלל אותו ערפל. זהו מזג האוויר הרגיל ולכן יש להתארגן בהתאם.

שעון

בחורף, השעה בנמיביה ובמדינות השכנות הוא כמו בישראל. במעבר לשעון קיץ בישראל – השעון בישראל מקדים את נמיביה בשעה אחת. (ישראל 09:00 בנמיביה 08:00)

שעות האור

בסוף אפריל אור יום בין 07:10 ל- 18:30 לערך. יש כמובן הבדל קטן בין מזרח המדינה למערבה.

לינה

ישנן מספר אופציות:

מלון – רק בישובים הגדולים

בשאר המקומות ישנן שתי אפשרויות או שילוב בין האפשרויות:

קמפינג – בכל אתרי התיירות ולאורך הדרכים הראשיות. לא בכל מקום ניתן להצטייד במזון (לכן רצוי להצטייד מראש). באפריל לא היתה בעיה של מקום. אתרי הקמפינג מצוינים ונקיים. השירותים והמקלחות מפתיעים בניקיונם. בהגעה לאתר מקבלים את אזור הלינה, לרוב תחת עץ לצל, תאורה חלשה, שירותים ומקלחת משותפים בקרבה. לא תמיד ניתן לאכול באתר. סוג זה של טיול זול מאוד (עלות הלינה כ-20-30 דולר ללילה). ברובם ככולם סידורי לינה נוחים, מים זורמים, מתקני כביסה ושטיפת כלים, מקלחות ושירותים מסודרים (כולל מים חמים) ובחלקם אף חנויות מכולת קטנות, בר ושירותי המרת כסף.

לודג'- בכל רחבי המדינה ברמות שונות של מחירים. כולם נוחים ונקיים. ברבים ישנן גם בריכות שחיה קטנות וניתן לקבל ארוחת בוקר. במקומות הנידחים ניתן לאכול במקום גם ארוחת ערב.

מסלולי הליכה

ישנן בנמיביה מספר מסלולי הליכה ברמות שונות. יש להתייחס לטמפ' הגבוהות במהלך היום.

מעברי גבול וויזה (ויזה לנמיביה וטיפים נוספים)

אתיופיה – ניתן לקבל ויזה בשדה התעופה. יש למלא טופס (רצוי לבקש כבר במטוס ולמלא) אפשר לקבל ב-100$ ויזה כולל לינה בבית מלון שבוחרים עבורכם וארוחת ערב או לקבל ויזה ב- 50$ לאדם.

נמיביה – למחזיקי דרכון ישראלי יש צורך בויזה. ניתן ורצוי להוציא אותה מראש בארץ. יש ליצור קשר ולתאם פגישה עם גב' ג'יל ( visanamisr@gmail.com, 052 6122582) שהיא נציגת קונסול הכבוד של נמיביה בישראל אשר יושבת במפעל החברה למלח בעתלית. הויזה תקפה לכניסה אחת בלבד לנמיביה לתקופה של 90 ימים. יש לתאם כשבוע לאחר השיחה (לרוב בימי ג', ד') הגעה למשרד בעתלית להפקת הויזה בעלות של 65$ לאדם. לפגישה יש להצטייד בדרכונים תקפים לפחות לחצי שנה, בטפסים מלאים שיועברו אליכם בדוא"ל, בכרטיס הטיסה, תכנית הטיול ומקומות הלינה. בכניסה למדינה יש למלא טופס כניסה (רצוי לבקש כבר במטוס ולמלא)

בוטסוואנה – בצד הנמיבי – הצגת אישור מעבר של הרכב (קיבלנו בעת קבלת הרכב) והחתמת יציאה בדרכון (מהיר). בצד בוטסוואנה – מילוי טופס, פקידה אחת מחתימה את הדרכונים ללא צורך בתשלום ויזה. עוברים לפקידה שניה ואצלה משלמים 300 ראנד דרא"פ עבור מעבר המכונית.

זימבאבווה – בצד של בוטסוואנה – החתמה מהירה של הדרכונים לאישור יציאה מהמדינה. בצד של זימבאבווה – מילוי טופס, תשלום 30 USD לאדם, המדריך שילם 20$ ולא היתה בעיה לקבל עודף במזומן. החתמת דרכון לכניסה ומעבר לפקיד נוסף להצגת אישור מסמכי מעבר של הרכב ותשלום 50 USD עבור הרכב בתוספת תשלום 30USD עבור ביטוח חובה עבור הרכב בזימבאבווה.

באם מתכוונים לעבור לזמביה ואפילו ברגל למספר שעות - רצוי לשלם עבור ויזה לשתי כניסות לזימבבווה בעלות של 45 USD לאדם.

זמביה - בצד של זימבאבווה – החתמה מהירה של הדרכון ליציאה מהמדינה. בצד של זמביה - מילוי טופס, תשלום לויזה בסך 30 USD לאדם ולמדריך 20 USD(ניתן לשלם גם בכרטיס אשראי). ביציאה חזרה לזימבאבווה – החתמת יציאה מהמדינה במעבר הגבול של זמביה והחתמה נוספת של הדרכונים לכניסה במעבר הגבול של זימבאבווה.

דרכים ונהיגה

יש כמובן להנפיק בארץ רישיון נהיגה בינלאומי.

הנהיגה בכל המדינות הדרומיות באפריקה היא בצד שמאל. אין שום מניעה לנהיגה עצמית, אך יש לקחת בחשבון מספר ימים של נהיגה רצופה ארוכה. בנמיביה מספר סוגי דרכים – כבישים בינעירוניים דו מסלוליים בלבד באיכות מצוינת בהם מהירות הנסיעה בין 100-120 ק"מ. השילוט בכל המדינות ובמיוחד בנמיביה מעולה וברור.

דרכי עפר: מחולקות למספר סוגים. הדרכים הראשיות איכותיות ורחבות למדי ועם רכב חזק 4X4 ניתן לנסוע בנוחיות יחסית - המהירות המותרת בין 60-80 קמ"ש ובמקומות מסוימים גם 100 קמ"ש. אין בעיה גם בדרכי העפר המשניות. לעיתים, בדרכי העפר, לא פגשנו רכב שהגיע מולנו במשך עשרות ק"מ. בכל מקרה יודעים על הגעת רכב ממרחק של ק"מ לפחות (ענן אבק). כבישי האספלט הראשיים עמוסים קצת יותר אבל לרוב רק בסמוך לנקודות הישוב המעטות.

סה"כ נסענו 4,100 ק"מ במשך 16 ימי נסיעה. יש לנהוג באורות דלוקים במהלך כל שעות היממה,

הדרכים המהירות והסלולות מסומנות באותיות A ולעיתים גם C. הדרכים המסומנות באות D ו-M הן דרכי עפר טובות. דרכים המסומנות באות P – הן פרטיות.

קישור לטיפים לנהיגה בנמיביה

רכב

ברוב המקומות ניתן לנסוע עם כל רכב. אבל למרות שקראתי כתבות של צעירים שטיילו ברכב רגיל כדי לחסוך, לא הייתי ממליץ לנסוע לטייל בדרכי העפר ברכב כזה. זו תהיה חוויה לא נעימה וגם הרבה יותר איטית, ובמרחקי הנסיעה בנמיביה זה משמעותי. רצוי רכב גדול, חזק ואמין ובהחלט רצוי 4X4 עם צמיגים גדולים וחזקים (אנחנו קיבלנו – כמו רוב המטיילים בנמיביה – רכב טויוטה ל'גנד דאבל קבינה 4X4 וביקשנו שיכלול ביטוח מלא (Zero access) כולל ביטול השתתפות עצמית. רצוי בזמן נסיעה בדרכי עפר לפתוח את החלונית בתא המטען של הטנדר (ליציאת האבק). מעטים מאוד הרכבים הרגילים שראינו נוסעים בדרכי העפר. נסיעה ברכב 4X4 דורשת ביטוח של ספורט אתגרי וכמובן רצוי לרכוש ביטוח רכב ?????.

השכרת רכב בנמיביה

חניה

בערים הגדולות – לא בטוח כנראה להשאיר את הרכב ללא השגחה. בכל מקרה ליד כל חניה נמצאים מקומיים "מתנדבים" מטעם עצמם שמייד עם החניה קופצים אליך ומצהירים שהם ישמרו לך על הרכב. בסיום חניה יבקשו תמורה וניתן לשלם להם 5$N.

דלק

ביום הראשון מליאנו את ג'יריקן הדלק הרזרבי ב-20 ליטר סולר. בכל תחנת דלק בדרך מילאנו את מיכל הדלק ברכב ולא הגענו כלל למצב של חוסר בדלק.

טיפ/תשר

במסעדות נהוג להשאיר 10%. בתחנות הדלק נתנו בין 5-10 $N. בנמיביה קיים מנהג בערים הגדולות ואתרי הביקור שמישהו מחליט שהוא שומר על הרכב. הציפיה שלו היא כמובן לקבלת תמורה כספית. בתחילה שילמנו כ-10 $N (בערים הגדולות) ושילמנו גם באתרי הביקור מחוץ לערים. לקראת הסוף הבנו שלא חייבים לשלם ל"מתנדבי השמירה" והפסקנו להתייחס להצעות השמירה. יש להבין שהמשכורות בנמיביה של נותני השירות נמוכות מאוד והם מסתמכים הרבה על הטיפים.

בכל שמורות הטבע יש לשלם עבור אישורי כניסה (כרטיס כניסה) גם אם בחלקן אין כלל עמדת תשלום/שמירה/כניסה (כמו בשמורת MoonLandscape). היכן שיש עמדות תשלום – ניתן לרכוש בכניסה ובשאר המקומות יש לרכוש אישורים (Permit) במשרדים בערים הסמכות כמפורט בגוף הכתבה.

ביטחון אישי

בכל תקופת הטיול הרגשנו בטוחים למדי למעט ביום הראשון בווינדהוק. במרכז העיר ליד מרכז הקניות הסתובבו חבורות צעירים משועממים שהציקו לכל היוצאים מהמרכז (גם למקומיים) תוך שהם מציעים עזרה בנסיעת הקניות. יש פשוט להתעלם מהם בעדינות ולא להתייחס אליהם. בכל מגרשי החניה נמצאים "מתנדבים" מטעם עצמם לשמירה על הרכבים (המארגן טען שאסור להשאיר חפצים בולטים ברכב, כי לעיתים פורצים לרכב) ובמהלך נסיעה ביציאה מהעיר כשעמדנו לרגע ברמזור – מישהו ניסה לפתוח את הדלת האחורית (היתה נעולה). למעט ווינדהוק לא הרגשנו בעיה בשום מקום. בכל מקרה רצוי להישמר מגניבות, ומכייסים במקומות צפופים ולהקפיד לא להשאיר חפצים יקרים ובולטים ברכב (כולל תיקים. את כל הציוד נעלנו בתא המטען האטום של הטנדר), לוודא נעילת כל הדלתות והחלונות לפני עזיבת הרכב ולוודא דלתות נעולות בזמן הנסיעה. בערים הגדולות עדיף לאשר ל"מתנדבים" לשמור על הרכב ולתת להם בסיום תשלום שבין 5-10 $N.

כסף (שער חליפין)

אתיופיה - ביר

נמיביה – דולר נמיבי (N$) – שווה בערך ובשימוש לראנד דרום אפריקאי. ניתן לרכישה בארץ. יש להשתמש בכסף הנמיבי לפני היציאה מהמדינה – אין בו שימוש בשום מקום אחר.

בוטסוואנה - PULA(BWP), לא ניתן להשתמש בדולר נמיבי או בראנד דרא"פ. ניתן להשתמש בדולר אמריקאי.

זימבבווה – דולר אמריקאי (US$) – השימוש הוא רק במטבע זה.

זמביה - קוואצ'ה זמבי (ZMK) – באתרי התיירות ניתן להשתמש גם בדולר אמריקאי

למעט מספר תחנות דלק בנמיביה, כמעט בכל מקום ניתן לשלם בכרטיסי אשראי. בכל מקרה רצוי מאוד להצטייד בשטרות מקומיים/ראנד וב-USD למקומות שלא מקבלים כרטיס אשראי ולתשלום טיפים.

עלויות

מצורפת טבלת עלויות כללית. לנו, זה היה הטיול היקר ביותר שלנו עד היום ( יותר יקר מיפן, ארה"ב, מדגסקר, אירופה כמובן ועוד), יקר יותר בכ-25% מאשר ב טיולים אתיופיה ובמדגסקר שם היינו עם מדריך צמוד.

יתכן שחלק מהמחיר הגבוה הוא בגלל הנסיעה עם רכב גדול. המחירים בזימבבווה ובמעברי הגבול הם בUSD וגבוהים ביותר ואף מוגזמים.

המחיר שסוכם עם המארגן לא כלל: טיסות, דלק, הצטיידות מזון, ארוחות צהריים, ארוחות ערב ברוב המקומות, ויזה, כניסות לחלק מהאתרים והפעילויות.

דלק=13.64 לליטר סולר

נמיביה - המחירים גבוהים למדי. הכניסה לשמורות הלאומיות ומחיר הדלק זולים.

בוטסוואנה – כל המחירים גבוהים במקצת מנמיביה

זימבבווה – איזור מפלי ויקטוריה אינו מייצג כנראה את המדינה ומכיוון שהוא מיועד כמעט רק לתיירים – המחירים בהתאם ואף גבוהים מהצפוי וב-USD בלבד.

בריאות

ישנן המלצות לקבלת חיסונים ולקיחת תרופות מניעה – חובה לתאם פגישה במרפאה למטיילים של משרד הבריאות או של קופות החולים.

בתקופה שטיילנו לא פגשנו בכל המסלול יתוש אחד כולל באיזור צפוני משמורת אטושה ועד רצועת הקפריבי וליד מפלי ויקטוריה. התחלנו לקחת כדורי מלרון נגד מלריה יום לפני הכניסה לרצועה, אבל לאחר שלושה ימים הפסקנו כי לא היה צורך. כנראה שזה תלוי בעונה ובכמות הגשם שירדה באיזור.

בכל מקרה קיבלנו את כל החיסונים הנדרשים במרפאה למטייל ולקחנו איתנו תיק תרופות רחב מאוד.

צילום

כמובן שגולת הכותרת היא צילום. זו פשוט חוויה מטורפת לצילום. יש להביא כל מה שניתן ובאיכות הגבוה ביותר כולל כמובן עדשות זום ורצוי מאוד להביא גם משקפת טובה.

איכות הסביבה

בהרבה מקומות בנמיביה פגשנו מתקני הפרדת פסולת למיחזור. כמו כן בבוטסוואנה חל איסור לחלוטין על שימוש בשקיות ניילון

בירוקרטיה וניירת

כמעט בכל מקום ביקור כולל במלונות ובלודג'ים נדרשנו למלא לפחות פעמיים את כל הפרטים האישיים (מרגיז) וכמובן במעברי הגבול (בחלקם יש כבר מיחשוב).

אוכל

בכל הישובים הגדולים והבינוניים קיים מרכז קניות מודרני (לרוב באיזור הכניסה לישוב ובסמוך לתחנות הדלק) בו ניתן לרכוש את כל הנדרש. בישובים הקטנים יש מרכזי קניות קטנים ודלים בירקות אם בכלל יש. רצוי כמובן להצטייד ביום הראשון בווינדהוק בכל הנדרש בקביעות למהלך הטיול ובמיוחד במכלי מים גדולים של 5 ליטר.

מים לשתיה – זמביה, בוטסוואנה ונמיביה – מותר לשתות מהברז. בכל מקרה כדאי לשתות ממכלי המים המינראליים. ברוב המקומות האוכל ברובו מערבי. הנמיבים אוהבים בשר על האש ויודעים להבחין ברמות הצליה השונות. וניתן לאכול סוגי בשר שונים: בקר, קודו, יען, קרוקודיל, אנטילופה וכד'.

תקשורת וניווט - אינטרנט וטלפון

בכל מקומות הלינה היה WIFI מצוין. רכשנו בהתחלה כרטיס SIM מקומי לגלישה ושיחות. יש לבדוק לאיזו תקופה הכרטיס תקף. בדיעבד התברר לנו שמדובר בכרטיס לשבוע ימים בלבד. למי שמעוניין להרגיש בטוח – רצוי להתארגן עם טלפון לוויני (לא חובה). ברוב המקומות שהיינו היתה קליטת טלפון ואינטרנט, למעט מקומות נידחים מאוד. בשמורת אטושה אין קליטת אינטרנט ובאם רוצים – חובה לרכוש מנוי וסיסמא ב- 50N$ (ניתן להשתמש בכל רחבי השמורה ולאחר התנתקות ממכשיר אחד ניתן להתחבר עם מכשיר אחר)

לקחנו גם מכשיר ניווט GPS לטיולים. טלפון לוויני – עולה, אבל יכול לתת שקט נפשי במדינה הענקית שלעיתים נוסעים בדרך שעה ולא פוגשים איש.

מתאם חשמל

(V220, HZ50), שקע מיוחד לאיזור מסוג B3. בחלק מהמקומות יש התאמה לתקע שני פינים, בכל מקרה רצוי לרכוש בכניסה למדינה או בווינדהוק את המתאם המיוחד לשקע המקומי המיוחד.

שבטים ושפה

בנמיביה מספר שבטים: הבושמנים (בני שבט הסן), דמארה, הימבה ואחרים.

במדינות השכנות השבטים שונים ואחרים. לכל שבט שפה משלו ובנמיביה חלקם (שבט הסן) מדבר בשפת ה"קליקים" שכבר לא קיימת במקומות אחרים בעולם. השפה המחברת את כולם והיא השפה הרשמית – אנגלית. כמעט כולם יודעים גם אפריקנס ובנמיביה רבים יודעים גם גרמנית.

תיירים

במהלך הטיול שלנו לא פגשנו ולו ישראלי אחד (לראשונה בכל טיולנו בעולם). רוב מוחלט של התיירים היה מגרמניה, חלקם מדרום אפריקה, צרפת ורוסיה.

לינה

בערים הגדולות קיימים מלונות ובשאר האתרים ולאורך הדרכים ישנם לודג'ים ברמות שונות וכן קמפינגים מצוינים. ניתן לחסוך בעלויות ולישון בקמפינג חלק/ או כל הטיול ואז האוהל מגיע כחלק מהרכב ומותקן על הגג. כל האתרים מכל הסגים נקיים ומתוחזקים היטב. בתקופה בה טיילנו – סוף אפריל תחילת מאי) לא היה עמוס וניתן היה לדעתנו להזמין לינה במקום בכל האתרים.

ניווט

התארגנו עם מפות גוגל לא מקוונות שהורדנו מראש בארץ ועליהם הכנסנו את המסלולים והאתרים. קיבלנו גם ג',פי,אס עם הרכב וכן מפת נייר להתבוננות כללית והיא כמעט לא שימשה אותנו.

ציוד

ציוד ברכב: כסאות, ערכת גז, אוהל, מצעים, מזרנים, כלי מטבח, 2 גלגלים רזרבה, ג'ק הרמה, את חפירה, מקרר, ג'יריקן למים, ג'ריקן דלק, מקרר, ע"ר, ע"ר לפנצ'רים, סט כלי בישול-סיר/מחבת, צלחות וסכו"מ, כוסות שתיה, קומקום, סבון+מטלית לשטיפת כלים, סכין חיתוך, פותחן לבקבוקים ולקופסאות שימורים.

ציוד בסיסי לרכישה בנמיביה: בקבוקי מים-5 ליטר, גפרורים, חטיפים וסוכריות מציצה לנהיגה, כלים חד פעמיים, שקיות זבל גדולות, מברשת לניקוי רכב מאבק, טישו ונייר טואלט, מגבונים, ירקות, פירות, תפו"א, שימורים, פסטה, לחם, ביצים, אורז, שמן, תבלינים, סוכר ומצרכים נוספים בהתאם למספר הלינות בקמפינג.

הבדלים בתוך נמיביה

מרכז המדינה סביב ווינדהוק וערי החוף (סווקופמונד) מודרני ומפותח למדי. ככל שעולים צפונה פוגשים יותר בצריפים, פחונים, בקתות עץ, דלות והעוני ניכר. לא ביקרנו בדרום המדינה.

קישורים למידע נוסף

בין פילים ובין שבטים - מגזין את

נמיביה – טיול עצמאי - למטייל

רקע והכנות מרכז נמיביה, הקטע הדרומי של נמיביה, שמורת אטושה, צפונה לאטושה, מפלי ויקטוריה - הבלוג של אריה - למטייל

טיפים לתכנון טיול עצמאי בנמיביה

עולם החי בנמיביה

מידע על אתרים בנמיביה - InfoNamibia

תדריך לטיול נמיביה – גילי חסקין

נמיביה-אפריקה שונה לגמרי - מסע אחר

נמיביה-מסע ג'יפים בין דיונות לשמורות - מסע אחר

מידע מעשי על נמיביה - מסע אחר

נמיביה-המדריך המלא - מסע אחר

עשרה דברים מעניינים שכדאי לדעת על נמיביה - החברה הגיאוגרפית

אוסנת ורם מטיילים בעולם

בוצוואנה – אתר משרד החוץ

נמיביה ל-50 פלוס - למטייל

שמורת צ'ובה - בוצוואנה

נמיביה - כללי - eugenwonders

בלוג נמיביה – למטייל

טיול לנמיביה - gotravel

נמיביה-כל מה שרציתם לדעת – wildtravel

טיול בנמיביה - למטייל

טיפים, תמונות וסרטונים יפים לטיול בנמיביה - theblondeabroad