במוצש חזרנו משבוע מדהים בפינלנד, לפלנד וטאלין .אשמח אם המידע שאמסור יועיל למישהו.
1. טיסות- נורווגיאן הלוך ושוב להלסינקי, הלוך מהלסינקי לרובניימי. חזור להלסינקי ברכב שכור.
2. מלונות- מלון ארתור בהלסינקי , מרכזי מאוד. שדרגו אותנו לסוויטה כנראה בגלל שביצענו הזמנה ישירה. ארוחת בוקר מעולה .
סנטה קלאוס וילג ליד רובניימי, מעולה. מעט מצועצע אך מהנה. בקתות עץ מרווחות עם סאונה. א.בוקר מעולה. מרגיז שניקיון והחלפת מגבות הן בתשלום. שהינו רק יומיים ולנו זה לא הפריע.
מלון גרין סטאר בייבסיקלה. מלון ירוק ומקסים. אין סוכר לבן הכל על טהרת הירוק. ארוחת בוקר בריאה ומגוונת. חדרים קטנים עם מיטה שלישית מתקפלת. נעים ונקי.
בנוסף שכרנו דירה כייפית דרך אייר בי אנד בי במרכז אולו. חדישה ומקסימה עם סאונה.
3. חזרנו מרובניימי לשדה התעופה בהלסינקי עם רכב שכור. כ850 קמ. מאתגר אך היה מהנה. עשינו עצירות ללינה ובילוי בערים אולו וייבסיקלה.
4. מסלול בתמצית- יום א בבוקר מוקדם נחתנו בהלסינקי לקחנו אוטובוס לתחנה מרכזית ומשם הליכה קצרה למלון ארתור. את המזוודות שמרנו במחסן ואכלנו ארוחת בוקר במלון. לאחר מנוחה קלה טיילנו במרכז. היה גשום ולא נעים ורוב המקומות סגורים ביום א. לקחנו שיט מהנמל לאי סואומנילה . שווה לקנות כרטיס יומי לתחבורה ציבורית השיט כלול במחיר.לאחר מנוחה בחדר המשכנו לטייל בעיר.
יום ב- שיט לטאלין הלוך עם האניה סטאר חזור עם מגה סטאר. כרטיסים קנינו מראש. דרך המועדון של נורווגיאן יש הנחות יפות. יצאנו בשעה 7:30 וחזרנו ב19:30. שימו לב שהצק אין נסגר 20 דקות לפני.
 טאלין היתה הפתעה נעימה. מרכז היסטורי עתיק ומרשים. ממליץ על מתחם שוק מדהים שמשלב חנויות מעוצבת של מסעדות קטנות, שוק מזון, שוק יד שניה ענק ואפילו חנוכיות יד שניה שנמכרו. השוק נקרא depoo turh/sever.
יום ג- סיבוב בוקר בנמל הלסינקי ובצהריים טיסה קצרה של שעה ורבע לרובניימי בירת לפלנד. לקחנו את הרכב השכור ומשם לבקתה בסנטה קלאוס וילג. לאחר מנוחה קלה שוטטנו בכפר ולאחר מכן במרכז רובניימי בירת לפלנד ארוחת ערב וחזרה לבקתה.
יום ד- לאחר ארוחת בוקר יצאנו צפונה לפארק טבע פיה לוסטו. קרוב לפארק יש חווה של איילי הצפון וחווה נוספת של כלבי האסקי. עשינו סיור מודרך בשתי החוות. לאחר מכן עשינו מסלול מס 1 בפארק באורך כ5 קמ.
בדרך חזרה עצרנו באגם נפלא נתקלנו מספר פעמים בעדרים של איילי הצפון. בתקופה זו מתחילה השלכת והמחזה של יערות ענק בגוונים שונים מרנין.
יום ה- יצאנו מהמלון לגן החיות הצפוני בעולם בית של חיות הצפון רנואה. לאחר שעתיים מהנות נסענו לעיר הגדולה בצפון פינלד אולו. שם שכרנו דירה מקסימה ללילה אחד. בדרך עצרנו בעיירה מקסימה לאכול ולקניות. אולו התגלתה כעיר יפייפיה ושלווה.
יום ו- א.בוקר במרכז אולו ונסיעה ארוכה של כ-4 שעות למלון גרין סטאר הנפלא בעיר ייבסקולה. ייבסקולה עיר גדולה עם מרכז תוסס והמון אפשרויות בילוי וצעירים בשעות הלילה.
יום ש- אחרי א.בוקר נסענו לקניון הענק גמבו הסמוך לשדה לקניות אחרונות. בערב טיסה לתל אביב.
5. כמה הערות:
*מפתיע אבל תרבות ההימורים בפינלנד מאוד דומיננטית בכל קניון, מרכז, סופר ועוד ישנן מכונות מזל. ההימורים סובבים את האוכלוסיה לא פעם ראינו קשישים משחקים ומהמרים.
*70% משטחה של פינלנד מיוער. אתה נוסע עשרות קמ בתחושה שאתה נוסע בשביל בתוך יער עצום. פינלנד זו המדינה עם אחוז המים הגבוה בעולם עם כ-188 אלף אגמים. הכביש חוצה בעצם אגמים ויערות ברוב הזמן.
*קר גם באמצע ספטמבר בצפון נע בין 0-8 בהלסינקי 5-12 מעלות.
 *התמרור הנפוץ בפינלנד הוא אזהרה על המצאות איילי הצפון בדרך. ואכן נתקלנו בהם מספר פעמים. חוויה מדהימה.

לסיכום יעד מומלץ ומהנה. השיט לטאלין תרם מאוד לטיול. הלסינקי שווה יום ולא יותר. לפלנד מהנה גם בסתיו.