בכל שנה אנו מתכננים טיול לשלושה שבועות. התחלנו לאסוף מידע בזכות אתר המטייל ויצאנו לטיול מקסים. זה הזמן לחזור לאתר, לשתף ולכתוב המלצות.

עונת השנה-

כשהתייעצנו עם אנשים שגרים בדרום אפריקה, התגובה שקיבלנו-אל תגיעו, יולי אוגוסט זאת עונת החורף, באזור הדרומי היו שריפות ענק, נהייה מסוכן ואסור לצאת בערבים.

מזג אויר-

זכינו למזג אויר מצוין, בין 14-21 מעלות, זכינו רק ליום אחד של טפטופים קלים. מזג האוויר מצוין לאזור קרוגר- הצמחייה יבשה ונמוכה כך שניתן לראות את החיות.

לבוש מומלץ בעונה זו- חולצות ארוכות דקות, מספר חולצות קצרות, פליזים, מעיל דק ומטריה.

בטחון

אחרי שעברנו את הלחץ הראשוני הרגשנו ממש בטוחים פרט לקייפטאון לא מומלץ להסתובב בערבים לבד. קרו מספר פעמים שנסענו באוטוסטרדה אחרי השעה 6 .

האנשים מאוד אדיבים (לבנים ושחורים) . כולם עזרו לנו בשמחה ואפילו התנדבו לקחת אותנו למקום או למסעדה. בשנים האחרונות לאחר מותו של נלסון מנדלה יש עדיפות לכהי עור ולנשים במוסדות השלטון כך שלבנים רבים עזבו את המדינה ורבים מהם מרגישים לא בטוחים. בכל עסק הלבן הוא המנהל וכהיי העור העובדים. כמובן שזה ישתנה עם השנים.

נהיגה

השכרת רכב- המחיר הזול ביותר כשמזמינים דרך האינטרנט. בשדה התעופה ביוהנסבורג יוצאים מהטרמינל ועוברים לבניין ממול שם כל חברות ההשכרה. השירות אדיב ומצוין.

יש להביא רשיון נהיגה בין לאומי , יש להתרגל לנהוג בצד שמאל. האוטוסטרדות בסדר גמור ויש לשלם בכניסה לאוטוסטרדה. ברכב ששכרנו היה מתקן שפתח את השערים כך שקיבלנו חיוב בכרטיס האשראי.

בכל חניון יש את השומר עם האפוד הצהוב ששומר על המכוניות , מומלץ לכבות את הציוד.

מסלול הטיול

- כשמתכננים מסלול צריך להתחיל בהזמנת לינה בקרוגר (פרוט בהמשך)

שאר הטיול אפשר להזמין תוך כדי הטיול כולל טיסות פנים. כמובן שצריך לקחת בחשבון זמני נסיעה וצורך להתרגל לנהיגה בצד שמאל.

המסלול הראשוני שתכננו לצאת לכיוון קרוגר, דרך המפלים לנסוע דרך סווזילנד עד לדרבן, טיסה לפורט אליזבט, לעשות את המסלול דרך הגנים עד לקייפטאון וחזרה לארץ. התלבטנו גם האם לנסוע למפלי ויקטוריה (למרות שראינו מפלים רבים בעולם)

יש לקחת בחשבון זמני טיסות פנים ומחירים. בדרך כלל הטיסות מיוהנסבורג לקייפטאון זולות מאוד. רכשנו כרטיסים ב70 דולר. הטיסה לדרבן יקרה כי יש רק שלוש טיסות ביום. כמו כן לאחר שהיינו 4 ימים בספארי רצינו לראות אנשים ונופים. לאחר קרוגר כל ספארי אחר פחות אטרקטיבי.

המסלול שלנו

יומיים ראשונים נסענו לכיוון קרוגר עם עצירות בדרך וביקרנו בכפר השאנגן שעליו קיבלתי המלצה במטייל (מקום מתויר ונחמד המספר את סיפור השבט)

היינו בקרוגר ארבעה ימים, המשכנו לדרך הפנורמית וחזרנו ליוהנסבורג

לקחנו סיור פרטי ביוהנסבורג הכולל ביקור בסוואטו ומוזיאון האפרטהייד. (הסיור היה יקר אך היה לנו מאוד חשוב כדי להכיר את סיפורה של דרום אפריקה)

טסנו לקייפטאון מכיוון שמצאנו טיסה ב70 דולר. היינו 3 לילות בקפטאון ויצאנו ל ל4 לילות בדרך הגנים.

חשבנו לטוס לדרבן ומשם להגיע עד יוהנסבורג אך עקב פערים במחירי הכרטיסים החלטנו לחזור ליוהנסבורג ולעשות טיול לסווזילנד וחזרה.

המסלול בקרוגר קרוגר הוא הפארק בגודל מדינת ישראל, צריך להכנס לאתר של שמורות ולהזמין לינה. אנו הצלחנו במחנות

Letabaיומיים וב Skukuza

ניתן לשנות את הלינה אך אין החזרת כסף במקרה שמצאתם לינה זולה יותר. אם לא מוצאים לינה בשמורה יש אפשרות לישון בשמורות הפרטיות שהן יקרות יותר.

הלינה בשמורה היא בתוך מחנה בבונגלוס פשוטים הכוללים מטבח מאובזר וגריל, יש גם אפשרות לישון באוהלים וקרוונים. במחנה יש חנות לקניית מצרכים. המחיר לחדר היה 1200 ראנד (כ400 שח) חישבו מרחקים לפני שאתם מזמינים. המרחק משדה התעופה לקרוגר הוא כ5 שעות (תלוי היכן המחנה) הנסיעה היא בכבישי אוטוסטרדה אך יש לקחת בחשבון שצריך להתרגל לנסיעה בצד שמאל ואין לנסוע אחרי השעה 6. בקרוגר השערים נסגרים ב6. הנסיעה בתוך קרוגר היא במהירות 50 קמ"ש. אנו ישנו יומיים באזור מעל המרכז ולילה אחד בחלק הדרומי. זכינו לראות את רוב החיות באזור המרכזי ליד סקוזה .

המרחק בין שתי המחנות שאנו הזמנו היה 200 קמ כך שצריך לתכנן זאת במסלול כשנוסעים במהירות 50. זכינו לראות את ארבעת הגדולים פרט ללאופרט.

מומלץ להצטייד במשקפות ובמצלמות עם עדשות ארוכות טווח, ממש חוויה לצלמים.

יש הלוקחים סיורים מהמחנות, אנו הסתפקנו בסיורים ברכב. כל יום במשרד בכניסה למחנה יש רשימה היכן נצפו חיות מסוימות.

  • הדרך הפנורמית

דרך נוף יפה ומתאימה למסלול בין יוהנסבורג לקרוגר. הכל נקי ומסודר כולל תשלום סמלי בכל כניסה. כמות המים במפלים כמו ברמת הגולן בתקופה הירוקה. ניתן לצאת לסיורים רגלים בקניון בלאד. כל מסלול מסומן בעזרת חיה אחרת.

קיפטאון

עיר נעימה מאוד, מומלץ לצאת לטיול לכיוון הכף התקווה הטובה ולחזור לעיר, סיור בעיר- הפרלמנט, בית הכנסת היהודי, מוזיאון השואה ועוד. במוזיאון השואה האחראית היא יהודיה מדברת עברית, שמחה לארח אותנו ואפילו הציעה לטייל איתנו בעיר.

דרך הגנים

אפשר לטייל שבוע ויותר. חודש אוגוסט חודש מצוין לצפייה בלוויינים מהחוף. מקום מקסים לטיולים, חופי ים, אטרקציות ללא הפסקה (בנגי, קייקים, אומגות ועוד)

סווזילנד

סווזילנד היא מדינה בפני עצמה, יש לעבור במעבר הגבול אושוקש. בדרך כלל עוברים דרך סווזילנד בדרך לדרבן. המדינה היא מדינה מאוד ענייה אנו מאוד נהננו כי היינו בסוף הטיול והתפנקנו במלון טוב , ביקרנו בשני פארקים , במרכז התרבותי המספר על התרבות הסוויזלנד וכמו כן ביקרנו במפעל לעבודות זכוכית.

אוכל

יש שפע של מסעדות , מכיר ארוחת סטייק 500 גרם כ50 שח

אנו ממליצים על רשת SPUR

ניקיון

דרום אפריקה מאוד נקייה, בכל תחנת דלק שתעצרו השירותים מבריקים.

כסף

לפני היציאה לטיול נודע לנו שמוכרים ראנדים בחנויות של החלפנים בישראל. ממליצים להצטייד בכסף מהארץ לפחות לימים הראשונים. בדרום אפריקה לא מצאנו חנויות חלפנים. ניתן להחליף בשדה התעופה (השער לא הכי טוב), להחליף בבנק (תורים ארוכים) ולכן הכי מומלץ למשוך כסף בכספומטים.

הזמנת לינות

מומלץ להזמין דרך אתרי האינטרנט השונים. אם אתם מספר ימים באותו המקום אפשר להזמין דירה. (הזמנו בקייפטאון ומאוד נהננו)

מחירים- המחירים באתרים משתנים, לדוגמא הזמנו מלון 4 כוכבים ליד שדה התעופה ביוהנסבורג ב45 דולר וכשרצינו להזמין שוב דרשו 120 דולר בסוף השבוע. כך שצריך לבדוק.

סיפור הטיול

29.7 לאחר לימוד על דרום אפריקה יצאנו לטיול הרביעיה מיכל עופר יני ואנוכי. בשעה 10 בבוקר עלינו על הטיסה לדרום אפריקה דרך אדיס. בנחיתה באדיס הופתעו לקבל שוברים למלון . יצאנו לשוק הגדול ביותר באפריקה ולמוזיאון כדי לראות את שרידה של לוסי. ( שילמנו 80 -דולר לנהג)

30.7 השכמה ב6 בבוקר ויציאה לשדה התעופה באדיס להמשך טיסה לדרום אפריקה. נחתנו ב1 ( הזזה של השעון שעה אחורה) שכרנו מכונית טויוטה אונזה ויצאנו לדרך. לאחר תרגולים של נהיגה בצד שמאל והתבלבלו בין הוישר למאותת. הגענו לעיירה בלה בלה וקיבלה את פנינו בעלת הצימר Kline en kristal )1250 לזוג כולל ארוחת בוקר). עיירה הידועה בזכות מעיינות המים החמים. במרכז המסחרי ראינו חנות עם חנוכיה ביררנו והתברר שהחנות לאוכל כשר. בחור שראה שאנו מתעניינים סיפר לנו שהוא עובד באטליז כשר ולקח אותנו למסעדה מצוינת שהוא עובד איתה.(איזו אדיבות) המסעדה ממש הפתיעה נהנו מבקבוק יין מצוין ( 115 ראנד) וסטייק מצויין עם קינוח ב135 ראנד. חזרנו לצימר המקסים לסיים את הערב באמבט מים חמים.

31.7 התעוררנו למזג אויר מדהים לאחר ארוחת בוקר בצימר המדהים התחלנו בנסיעה ארוכה לכיוון העיר זנין. בדרך עצרנו בסכר לפני העיר זנין. המשכנו בדרך לכיוון הכפר שאנגן, עצרנו במדרך לראות סכר. לאחר שאכלנו שוב ארוחת סטקים מצוינת המשכנו כשבדרך ראינו ג'ירפות מחייכות מעבר לגדר. הגענו לעיר hoedspruit נכנסנו לחנות בגדי טיולים . בעלת החנות באדיבות ביררה בקשר לשבט השאנגן והתברר שהנסיעה עדיין ארוכה. הגברת סידרה לנו לינה בswitsongo bury. boy שילמנו 100 דולר לחדר . המקום נימצא בתוך פארק פרטי , יצאנו לחפש חיות ומצאנו איילות. לסיכום של יום לא הספקנו הרבה ביום זה עקב נסיעות ארוכות אך נהננו מהאוירה הדרום אפריקאית.

1.8 קמנו לעוד יום נעים לארוחת בוקר מדהימה , כמובן שחפרנו לבעלת המקום שסיפרה לנו על החיים בדרום אפריקה. ב״חפירות ״ גילינו שבעלה מנהל בית ספר בתוך שמורה. שילמנו 1300 ראנד לחדר ביקרנו בבית הספר הפרטי שבעלה מנהל. הבית ספר בתוך בוש שהילדים יוצאים לעבוד בפארק.

עצרנו לקנות סטקים ולפרוט כסף בבנק ( ממש לא מומלץ, הפעולה לקחה מעל שעה) . הגענו לשער אורפן של פארק קרוגר נכנסנו לפארק שהמהירות המותרת בו היא 50 קמש בכביש ו40 קמש בשביל. החיות ידעו שאנו מגיעים והכינו לנו הופעה מדהימה, אריה שכב לו בנחת על הכביש, עדר פילים צעדו להם בהנאה, ג'ירפות ירדו לנהר לשתות, הזברות הציגו בלורית מפוספסת, גנו, אי מפלות, בבון, חזירי בר, בנופלו וציפורים , וכל זאת רק ביום הראשון בפארק, הגענו 2 דק לפני סגירת שער המחנה בו ישנו . בקמפינג המדהים סיימנו את היום בפיקניק עם מנגל.

( קנינו מצרכים מראש) הופתענו מאבזור הציוד והמטבח בחדרים. עוד יום מדהים הסתיים.

2.8 השכמנו קום לעוד יום שטוף שמש. כשיצאנו מהחדר לפינת המטבח קיבלו את פנינו זוג במבים שברכו את מיכל ועופר ליום נישואיהן. כבר בפתיחת הבוקר נתקלנו מארב של עדר פילים שהקיף אותנו מכל עבר . דווקא הפילים הצעירים גילו עוינות ונפנפו עם אוזניהם לכל עבר. כיבינו את המנוע וחיכינו שיעברו את הכביש. המשכנו לאורך השבילים ופגשנו ג'ירפה כהת עור (הזכרים הם הכהים) קופים , אנטילופה עם 4 פסים . המשכנו לאורך הנהר ומנקודת תצפית גבוהה צפינו בהיפופוטמים , שני תנינים, קופים ומצבים על הסכר. המשכנו בדרכנו חזרה למחנה להפסקת קפה לסיבוב במחנה שלנו. התברר שבמחנה יש מסלול הליכה לאורך הנהר ומוזיאון על פילים. במוזיאון פגשנו תלמידי בית ספר. כמובן שלא ויתרנו על צילום קבוצתי הכולל הנפת ילדים לשלום. התלמידים מבית ספר ציבורי עם תלבושת אחידה בצבע כחול. יצאנו לסיור נוסף בשמורה והתברר ששוב הגענו לעדר הפילים העצבני. הפיל הבנוני נהם ללא הפסקה והתברר שהוא חיכה לפילים נוספים עד שיסיימו לחצות את הכביש. המראה היה קצת מפחיד. חזרנו למחנה לארוחת ערב במטבחינו המאובזר.

3.8 השכמנו קום לקפה של בוקר , הכנת כריכים לדרך ויצאנו לנסיעה ארוכה לכיוון מחנה pretoriuskop . למרות שפחדנו מהדרך הארוכה הזמן עבר מהר וגמרנו 200 קמ ממש בקלות. בדרך ראינו אריות ששכבו בצל וסירבו לתת הופעה, ג'ירפות קופים ועוד. עצרנו במחנות בדרך. בערב הגענו למחנה , שילמנו 1200 ראנד ליום נוסף בפארק.

סיכמנו זאת כך: עדיין מטיילים בפארק קרוגר. כמו החיות, קמים מוקדם וב6 בבוקר יוצאים מהמחנה לצוד את החיות. יני ועופר, חמושים במצלמות ועדשות, תרים אחרי החיות והשלל לא רע בכלל. עד השעה 6 בערב חוזרים למחנה ששעריו נסגרים. מקנחים את היום בארוחת ערב "על האש" כשבחנות במחנה בשר האנטילופה מחליף את העוף המוכר לנו. מכיוון שאין לצאת מהמכוניות בספארי מידי פעם נכנסים למחנה להפסקה ושם אנו לא מפסיקות ליצור קשר עם המקומיים ושמחנו לפגוש את תלמידי בית הספר המקומי וללמד אותם לשיר.

4.8 השכמה מוקדמת , הכנת טוסטים לדרך סיבוב קצר בפארק ויציאה מהפארק. ארבעת ההיפר אקטיבים יצאו מהפארק ללא יכולת יציאה מהמכונית במשך שעות ישר התפרעו בעיר הקרובה: ביקרנו בגן ילדים וכמובן חילקנו מתנות, למדנו את הילדים להעיף צלחת מעופפת ולשחק מטקות, המשכנו לשוק לארוחה עם המקומיים אנחנו זכינו להופעה של מקומי והקהל זכה להופעה של שתי בלונדיות שפתחו בריקודים .

בדרך למפלים שמנו לב שהגענו לכפר שאנגן (שלא הספקנו להגיע אליו ביום הראשון וחשבנו שכבר לא נגיע) באזור הצפוני של דרום אפריקה חיים להם שבט השאנגן שמרבית תושביו עברו לכפרים מסביב. בכפר נשארה משפחה אחת עם 12 נפשות שמדגימה את אורח החיים. בכפר יש צ׳יף שנשוי ל3 נשים עם 25 ילדים. פגשנו גם את רופאת האלילים ועוד. המשכנו לאזור גרסקופ לקניון בלד. עברנו בתצפית בשם ״ תצפית האלוהים״ בגובה 1750 מטר, המשכנו למפלי ליסבון וברלין (המפלים נקראים על שם המקומות מהם באו הכורים) התמקמנו במלון מקסים גרסקופ הוטל (1200 ראנד כולל ארחת בוקר) בעיר גרסקופ ) סיימנו את הערב במסעדת המלון עם מנת זנב שור .

5.8 נפרדנו מהמלון המקסים ובעל המלון החליט להעניק לנו את בקבוק היין שהזמנו בארוחה כמתנה. היום הוקדש לטיולי טבע. התחלנו בטרק בקניון בלד , צעדנו 4 קמ במסלול היורד לאגם ומטפס חזרה. טיילנו במסלול של הציפור הכחולה. המשכנו למסלול המפלים מק מק שלושת רנדביל ונוף האלוהים. כל אתר נקי ומסודר ובכניסה לוכדי תיירים המוכרים מזכרות. חזרנו לגרסקופ ואכלנו ארוחת סטקים מצוינת במסעדה מקומית שבתחילת הארוחה שטפו את ידינו במים חמים. לאחר שיני ויתר לנו על המפל האחרון התחלנו בנסיעה ארוכה ליוהנסבורג. בשעה 9 הגענו למלון המקסים פרמייר ליד שדה התעופה. ( 58 דולר) מלון 4 כוכבים שקיבל ציון מצוין. ובאמת המלון לא איכזב. הזמנו למחרת סיור בסוויטו 1070 ראנד לאדם.

6.8 בשעה 8 בבוקר אסף אותנו המדריך לטיול ביוהנסבורג (1280 ראנד לאדם - מחיר ממש מופקע. הקדשנו את היום לסיור פרטי ביוהנסבורג. מכיוון שהעיר מסוכנת בחרנו לטייל בטיול פרטי. הכרנו את העיר וביקרנו בסווטו, האזור הקשה בעיר, תושב המקום ליווה אותנו בשכונת הפחונים בה לאט לאט בונים להם שכונות חדשות. כמובן שהמשכנו במסורת וחילקנו צעצועים לילדים. עברנו ליד ביתו של נלסון מנדלה, בכל מקום תמונתו מתנוססת והתושבים רוכשים לו אהבה רבה. המשכנו למוזיאון אפרטהייד הממחיש את סיפור האפליה בדרום אפריקה. בכניסה למוזיאון יש הפרדה בין לבנים ושחורים. התצוגות במוזיאון ממחישות את הסבל של הכושים בדרום אפריקה ולי הזכיר את זוועות השואה. לאחר הסיור חזרנו למלון והמשכנו לשדה התעופה להחזיר את האוטו ולטוס לקייפטאון. ב10 בלילה הגענו לקייפטאון, לקחנו את הרכב , בסוף קיבלנו פוולקסווגן טרנספורטר לא לפי מה שהזמנו. הגענו לדירה ששכרנו והוקסמו ממנה. דירה פנטהאוז הצופה להר שולחן מאובזרת ויפה. קדימה חגיגות.

7.8 קייפטאון היא עיר מודרנית ובה מרגישים ממש בטוחים. סוף סוף עיר שאפשר לטייל בה חופשי בערבים. הגענו להר שולחן המשמש כסמלה של קייפטאון. התברר שהתור לעלות מאוד ארוך מכיוון שהמקום נפתח אחרי תקופת שיפוצים. הצטלמנו ונהנו לראות את מצנחי הרחיפה , עוד לחיצה אחת וגם אנו היינו עושים. המשכנו לכיף התקווה הטובה- שידועה כנקודה הדרומית ביותר של אפריקה למרות שמצאו נקודה דרומית יותר. המשכנו לאורך החופים נהנו מארוחת דגים מצוינת ( ארוחה ל4 ב80 ראנד) וזכינו לראות כלבי ים, פינגווינים , יענים ובבונים. קינחנו בארוחת המבורגר צמחונית מצוינת עם קפה מצוין באחת העיירות והכל במזג אויר מצוין.

8.8 בקייפטאון הפנטהאוז במיקום מצוין בין הפרלמנט המוזיאון היהודי ובית המשפט. תכננו יום רגוע בעיר עם טיול בנמל ( הנמל מזכיר את המזח בסאן פרנסיסקו) אך בבוקר גילינו שאנו מוקפים בצי שוטרים וניידות משוריינות מסביב לכל האזור. התברר שהיום הוא יום הפגנות בעד ונגד הנשיא זומה. הנשיא זומה היה פעיל עם נלסון מנדלה והוא נשיא במשך 10 שנים. מתנגדיו טוענים שהוא מושחת בין היתר בנה בית ב250 מיליון רנד. יש לו 6 נשים ו21 ילדים ידועים. התחלנו את היום עם הפגנת הכחולים נגד זומה והמשכנו עם הצהובים בעד זומה ועם האדומים הם מפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי. לפחות כאן ההפגנות הם עם ריקודים ושירים. אנחנו חגגנו עם כל אחד ונהנו מהשמש החמימה ומהנמל היפה.

9.8 לפני הפרידה מקפייטאון יצאנו לכיוון המוזיאון היהודי ובית הכנסת. ירדנו לרחובנו והתברר שגם היום יום מיוחד ״יום האישה״ . הרחוב היה חסום עקב מרוץ נשים בורוד ואנו כמובן חגגנו.

אכלנו ארוחת בוקר בצימר שנראה ממש טוב ikhaya lodge לילה עם ארוחת בוקר עולה 950 ראנד לזוג) במוזאון השואה קיבלה את פנינו יהודיה תושבת המקום שיש לה משפחה בארץ והציעה לנו שתיקח אותנו לסיור אך אנו יצאנו מקייפטאון. סירנו במוזיאון בו מסופר גם סיפורה של אנה פראנק. עזבנו את קייפטאון דרך כביש 42 שעובר דרך המפרצים עצרנו בstony point התברר שהגענו לפארק מקסים ( מחיר של 20 ראנד לאדם) הפינגווינים קיבלו את פנינו , והקורמרנים הציגו חיזורים. המשכנו להרמונס ״עיר הלוויתנים״ ואכן הלוויתנים הציגו הופעה מהממת מהחוף. ישנו במלון baleens900ראנד. יצאנו לכבוש את העיר ונפלנו עם מסעדה פלצאנית עם מרק פטריות בכוס קינוח.

10.8 בוקר חדש ואנו בדרכינו למסייל ביי שהיא הנקודה הראשונה בדרך הגנים. עצרנו בנקודה הדרומית ביותר באפריקה cafe Agulhs בבית הקפה פגשנו את בעלת המקום שאוהבת את ישראל ורוצה להגיע לאילת. היא הבטיחה שתוסיף את דגל ישראל לדגלים המתנופפים במסעדה המשכנו לעיר הבאה גורג והתברר שהיא רק עיר מעבר לכן המשכנו לעיר וולדרנס. התמקמנו במלון - wildness beach hotel 550 ראנד. יצאנו לארוחת ערב של דגים וצדפות במסעדה נחמדה עם זמר שר.

11.8 קמנו לבוקר מעונן עם חשק לקצת אקשן אחרי יום נסיעות . הגענו לפארק הציפורים בדרך הגנים בווידנלס. חלמנו על שייט בקייקים אך בגלל מזג האוויר הסתפקנו בשיט בסירת מנוע. מהר מאוד התברר שהבחירה היתה ממש טובה. המשיט הציג לנו ציפורים מדהימות. רצינו אקשן קיבלנו- התברר שנגמר הדלק בסירה והיינו צריכים להשיט אותה חזרה נו… חתרנו וחתרנו….. המשכנו לטיול רגלי בפארק ונסיעה לתצפיות ״המפה של אפריקה״ ,תצפית על הנהר ויער העצים שיוצרים יחד מראה של מפת אפריקה והגענו לעץ הגדול 33 מטר. לנו בgrey wood מלון בצורת תחנת רכבת בעיר נייסנה. יצאנו לפאב המקומי לעוד ארוחה מצוינת.

12.8 פתחנו את היום עם ארוחת הבוקר העשירה ביותר , מגוון פירות כולל תותים ואפילו גבינה לבנה. המשכנו לנמל לסיבוב רגלי ומצאנו את דגל ישראל מתנופף בגאוה. יצאנו מעיר ועצרנו בדרך בשוק המקומי. השוק בו מוכרים מאכלים ביתיים. הגענו לאזור ציציקמה, אזור מדהים וירוק. עצרנו ליד הגשר בו עושים בנג׳י ….. אמממממ…. ויתרנו (היה קשה) המשכנו פארק ציציקמה, פארק מדהים עם גשרים תלויים מעל הנהר הגורם לאוקינוס. חשקה נפשינו בשיט קייקים אך נאמר לנו שנשאר רק קאנו אחד מכיוון שהקבוצה הזמינה, החזקנו אצבעות והצלחנו… התברר שהגיעה משפחה מערב הסעודית וזוג ההורים ויתר ואנו יצאנו לשייט הסוער (כל הכבוד יכולנו לחתום על הסכם שלום ). לאחר תדרוך צעדנו עם המשוט ביד ולבושים בחליפות מים מעל הגשרים לכיוון שפך הנהר, עלינו על הקייקים והתחלנו לשוט בתוך הקניון הצר. עברנו לשוט על מזרונים בתוך הקניון המדהים. שוב צועדים חזרה במסלול חזרה בין הגשרים . המשכנו לעיירה סטומה וויליג , כפר קטן עם מסעדה מפורסמת על אלוויס פרסלי. לא מצאנו מקום לינה ונכנסנו למסעדה שיש בה גם עמדת מידע. התחנת מידע היתה סגורה ובעלת המסעדה יצאה מגידרה לעזור לנו ושלחה אותנו ל manor התברר שהמקום ממש חדש. הוא נתן לנו את החדרים המשודרגים ב980 ראנד. יצאנו לחפש מסעדה והחלטנו לחזור למסעדה בה הבחורה עזרה לנו כאות תודה. הפעם החלטנו להנות מאוכל אפריקאי ולא התאכזבנו … הלזניה היתה מצוינת, יין טוב וקינוחים מצוינים.

13.8 התעוררנו לארוחת בוקר טובה ויצאנו לכיוון פורט אליזבט. הגענו לשדה התעופה כדי לרכוש כרטיסי טיסה ליהונסבורג ולהאריך את הרכב ליום נוסף. התמקמנו בגהסט אהוס hobie

850 רנד. בעל המקום סיפר שהמצב בדרום אפריקה ממש לא טוב והוא מתכנן לעזוב.

יצאנו לכיוון הנמל לארוחה על החוף, קפה בבית קפה עם זמרים וסיבוב בקניון ליד הקזינו.

14.8 בבוקר יצאנו לטיול לאורך הנמל בפורט אליזבט ובשעה שתיים טסנו ליוהנסבורג. לאחר הנחיתה שכרנו רכב ויצאנו לכיוון סוויזלנד. בשעה 9 בערב הגענו לעיירה חשוכה והתמקמו במקום לאחר התפשרות. החדר היה מאכזב אך לא היתה ברירה.

15.8 יצאנו בבוקר לכיוון סוויזלנד. לאחר שעה הגענו למעבר הגבול אושואק. חתימה בצד הדרום אפריקאי ובצד הסוויזי ואנו בפנים. סוויזלנד היא מלוכה הגובלת בתוך דרום אפריקה. השליט הוא מלך שיש לו נשים רבות. הוא בוחר את נשותיו פעם בשנה בטקס ריקוד הקנים. השנה הטקס נערך בחודש ספטמבר. הגענו למרכז הזכוכית , צפינו ביצור הזכוכית ונהנו מחנויות המזכרות. המשכנו לכפר התרבות ונהננו מהופעה מקומית, צעדנו לנהר, ארוחת של סטיק מצויין וחזרנו לראות הופעה נוספת. כמובן שלא ויתרנו על צילום עם תלמידים וחילקנו מתנות לילדים. שעת חיפוש המלון הגיע ולאחר שהגענו למלון summerfield מיכל שכנעה אותם לתת לנו חדרים רק ב1700 ראנד. והחגיגה היתה בשיאה. מלון מקסים שבנוי מבקתות. קינחנו את היום המוצלח בריקוד יום ההולדת בקבלה, בשתיית קוקטלים ובירות בפאב המקומי.

16.8 החגיגות ממשיכות במלון במדינת סווזילנד הבנוי מבקתות מדהימות, מיכל ועופר הגיעו לחדר האוכל עם בלונים. קשה היה לצאת מארוחת הבוקר המדהימה. יצאנו לספארי מאלני. המדינה מוזנחת מאוד בצידי הדרכים צריפים ולכלוך . בפארק יש אזור לטיול חופשי וטיול ברכב. זכינו לראות קרנפים, היפופוטמים ואנטילופות. נשאר לנו רק לחפש את הנמר(Leopard) . בערב החגיגות המשיכו מיכל ועופר הפתיעו עם עוגה ונרות, ולסיום הרמנו כוסית עם היין מ2013 שזכה בפרסים שקנינו באחד היקבים ביציאה מקייפטאון. ( היין בארץ שלנו לא מאכזב) .

17.8 יום אחרון לטיול לפני המסע לישראל דרך אתיופיה. עוד ספארי בסויזלנד “ארנה”- ספארי עם אפשרות גם ללכת ברגל ולעשות טיולי אופנים ממש קרוב לתנינים. לכל מסלול הליכה יש סמל משלו. אנו ויתרנו בגלל קוצר זמן. ביקרנו בלודג׳ המדהים במרכז הפארק. עוד צילומי חיות חלקם לא מוכרות, חילקנו עוד מתנות לילדים ועוד פגישות עם אנשים. בניגוד לסוויזלנד שממש נראת עולם שלישי דרום אפריקה ממש מתקדמת, כבישים מפותחים , שירותים מצוחצחים בכל תחנת דלק (יש לנו מה ללמוד), אנשים אדיבים וטבע מקסים. לא נשכח גם את האוכל המדהים, חגגנו בארוחות סטקים שכל נתח יותר מוצלח מהשני, ב50 שח אפשר להנות מסטייק מצוין. למרות שזכינו ליחס מדהים על פי האזהרות שקיבלנו מומלץ לא לטייל אחרי שש בערב ( מחשיך מוקדם) האלימות גבוהה והשלטון מושחת ( גם זה מוכר). ממליצים בחום כמובן לאוהבי קולטורה וספארי. בערב הגענו ליוהנסבורג והתמקמו בחזרה במלון פרמייר אך הפעם במחיר גבוה יותר (500 שח) בניגוד ל45 דולר בפעם הקודמת, הכל על פי הביקוש.

18.7 ארוחת בוקר אחרונה בדרום אפריקה בדרך לשדה התעופה וטיסה לאתיופיה.

חוזרים הביתה מלאי אנרגיות וחוויות, מסכמים את הטיול ונהנים מהתמונות.