שבועיים של טיול בדרום אפריקה, עם ארבעה ילדים בגילאי 7-16, הותירו אותנו נפעמים. תרשו לנו לכפור בעיקר, ולטעון בלהט שאפריקה היא, מעל ומעבר לכל ספק, היבשת היפה ביותר בעולם. מי שלא היה לא יוכל להבין את הכישוף הקדמוני שאפריקה מטילה עליך, ופשוט מותירה אותך מהופנט – מבוגרים וילדים כאחד.

אם כבר אפריקה, אז דרום אפריקה היא ללא ספק השער הנוח והנעים ביותר, בהיותה מדינה מערבית לחלוטין ויחד עם זה אפריקנית לחלוטין. השילוב היחודי הזה הופך את דרום אפריקה, לטעמנו, לאחד היעדים המלהיבים ביותר בעולם כיום לטיול, במיוחד עם ילדים.

כמה הדגשים עיקריים:

 1. דרום אפריקה היא מערבית לחלוטין בתשתית התיירותית שלה. זה אומר הצע גדול ומשוכלל של בתי מלון, מסעדות, ואטרקציות. הרמה היא מערבית לחלוטין מבחינת נקיון (מבחן השירותים: בכל תחנת דלק שתכנסו השירותים יהיו נקיים ומסודרים כמו בשוויץ), המים והמזון נקיים, בטיחות (עשינו אומגה עם הילדים והבטיחות היתה לא פחותה מזו של אתרים מקבילים במערב), ובעיקר ההצע הגדול משמעו מחירים תחרותיים. במילים פשוטות: קבלו את אירופה, רק במחיר הנמוך בשליש עד 50%. כדאי אגב לזכור את הנקודה הזו אם אתם ממשיכים אחר כך למדינות השכנות לדרום אפריקה – את ההליכה עם אריות הציעו לנו בדרום אפריקה ב-50$ לאדם, וב-150$ בזמביה...
 2. החששות לגבי הבטחון האישי הם כנראה מוגזמים. עיקר בעית הפשיעה מתרכזת באזור יוהנסבורג– אם תפסחו על יוהנסבורג תפתרו לעצמכם חלק גדול מהבעיה. באזור קייפטאון בעית הפשיעה כמעט ואינה קיימת. בשאר דרום אפריקה כדאי להיות זהירים, אבל אין צורך להבהל. בעקרון, הערים הקטנות נכנסות לסוג של עוצר לילה טבעי – החל מהשעה תשע, כאשר המסעדות נסגרות, גם הערים נסגרות ואין יוצא ואין בא. אתם גם תבחינו בגדרות החשמליות שמקיפות את המלונות, כולל את אזור החניה. לכן, המנעו מתנועה בשעות הלילה המאוחרות. למעשה, בעית הפשיעה כיום היא כנראה יותר בעיה של הונאות מאשר בעית אלימות. לפני כניסתנו למדינה קיבלנו שלוש עצות זהירות: א. כרטיס האשראי אינו יוצא מתחום הראיה שלכם, כדי שנוכלים מתוחכמים לא יעתיקו אותו. לכן כאשר אתם משלמים במסעדה לעולם אתם ניגשים עם המלצר למכונת הגיהוץ של הכרטיס (או שהמלצר ניגש עם המכונה אליכם לשולחן), ופעולת הגיהוץ נעשית לנגד עינכם. ב. חבורות נוכלים מסתובבות בחניונים עם גלאים שחוסמים את שלט המכונית. לכן לבדוק תמיד ידנית שהמכונית אכן נעולה. בכל מקרה, בכל חניון יסתובב מקומי עם אפוד זוהר, שתמורת כמה רנאדים ישמור לכם על המכונית החונה.
 3. עצת זהירות שלישית וחשובה מאד נוגעת למשטרה המקומית . זאת מרבה להציב מלכודות מהירות לאורך הכבישים המהירים, כאשר המטרה היא לעיתים קרובות לשרת את השוטר יותר מאשר את שמירת החוק. לכן, הקפידו בכל דרך אפשרית שלא לעבור את המהירות המותר. שימו לב לתרגיל שלהם: המהירות המותרת בכביש המהיר היא 120 קמ”ש, אבל בכל פעם שמתקרבים לישוב כלשהו (גם אם מדובר בשלוש בקתות) המהירות יורדת לפתע ל-60 קמ”ש. עשו לעצמכם טובה, וצייתו לתמרורים, כי שם בדיוק מסתתרים השוטרים עם הרדאר. בכל מקרה, אם תפס אתכם שוטר על עבירה, אמיתית או מדומה, והוא מתחיל לבלבל לכם את המוח על קנס אדיר ועל משפט, עשו את עצמכם תמימים. תבהירו לו שאתם תיירים, ואין לכם מושג מה עושים, ותשאלו בזהירות האם ניתן לשלם את הקנס דרכו. זאת דרך זהירה לגשש את השטח (מבלי להסתבך עם הצעת שוחד לשוטר אמיתי). אם הוא משיב בחיוב, הרי שבכך נפתח המו”מ על השוחד. 200 ראנד בדרך כלל יעשו את העבודה.
 4. פרט לכך, אין מה לחשוש מהנהיגה בדרום אפריקה. הכבישים המהירים הם אומנם של מסלול אחד (נתיב בכל כיוון) וללא גדר הפרדה, אבל הם סלולים היטב, משולטים היטב, והתנועה בדרך כלל דלילה. גם הנהיגה בצד שמאל היא לא בעיה קשה מדי. בשעות הראשונות תקפידו לבצע פניה אחרי מכונית אחרת, ושננו לעצמכם: פניה שמאלה – פניה קצרה, פניה ימינה – פניה ארוכה.
 5. עונה: חשוב מאד לבחור את העונה הנכונה לבקר בדרום אפריקה, וחשוב לזכור כי במדינה יש שני אזורי אקלים מובחנים. בצפון ( אזור קרוגר) יש חצי שנה של העונה היבשה והקרה (הקיץ שלנו) וחצי שנה של העונה הרטובה והחמה (החורף שלנו). בשום פנים ואופן לא לבקר בקרוגר בעונה החמה והרטובה: זה גם שיא העונה (חופשת הקיץ בדרום אפריקה היא בדצמבר-ינואר), גם גשמים מטורפים וחום של 40 מעלות, גם שיא המלריה, והכי גרוע – לא ניתן לראות חיות בגלל העשב הגבוה ובגלל שלחיות אין צורך להגיע לבורות המים. החודשים הטובים לביקור בקרוגר, לכן הם חודשי הקיץ שלנו – יולי-ספטמבר, כאשר הלילות הקרים פותרים את בעית המלריה, והעשב היבש מאפשר צפיה אופטימלית בחיות. בחלק הדרומי- מרכזי של דרום אפריקה יש את עונת החורף הקרה והגשומה (קיץ שלנו), ועונת הקיץ החמימה והגשומה פחות (החורף שלנו). היה יותר נוח לבקר בחלק הדרומי של דרום אפריקה בתקופת הקיץ שלהם, אבל זה כאמור מתנגש עם האקלים בקרוגר. המלצתנו לכן היא לבקר בדרום אפריקה בחודשים אוגוסט-ספטמבר, שהם מצוינים לקרוגר, ומזג האוויר בדרום מתחיל להיות פחות גשום. אנחנו בילינו שבועיים בדרום אפריקה באוגוסט, ולא היה לנו אף יום של גשם – כנראה שבסך הכל החורף בדרום הוא לא נוראי מדי.
 6. מסלול: אחרי קריאה מרובה חילקנו את השבועיים בדרום אפריקה כך: חמישה לילות באזור קרוגר, שישה לילות בנתיב הגנים, שלושה לילות בקייפטאון. לטעמנו זה היה תכנון מצוין. הערות עיקריות לגבי המסלול:
 7. א. למרות החשש ממלריה, לטעמנו קרוגר הוא ביקור חובה (כאמור – בחודשים הקרים והיבשים החשש ממלריה שם כמעט ולא קיים). זהו אחד מפארקי הספארי הגדולים ביותר בעולם, וגם אחד הזולים שבהם – הפארק הוא ציבורי, ולכן יש בו לינה ציבורית, והוא גם נוח מאד לנהיגה עצמית. עם זאת הוא מחייב תכנון מראש – הפארק הוא מבוקש מאד (ובצדק), ומחנות הלינה מתמלאים במהירות. הקפידו להזמין מקומות חודשים מראש, לטעמנו הזמינו לפחות שלושה לילות. המחנה המומלץ ביותר, גם מבחינת יופי וגם מבחינת הצפיה בחיות, הוא lower sabie. אפשר להתמקם רק בו, אבל לטעמנו שווה לנצל את הגודל של קרוגר, ופשוט לזוז מנקודה לנקודה – כך שנסו ללון בכמה מחנות שונים (satara גם הוא מומלץ מאד). בכל מחנה יש מקומות לינה בכמה רמות, כולם בסיסיים אבל נקיים ומסודרים, ובחלקם ניתן גם לבשל לעצמכם. בכל מחנה יש מסעדה אחת ומכולת אחת, כך שאתם יכולים להצטייד במזון. כל מחנה מציע גם סיורים מודרכים – שווה לנסות לפחות פעם או פעמיים, אבל בסוף היתרון העצום של קרוגר הוא הנהיגה העצמית בו. פשוט תסעו בכבישים (לא לשכוח לקנות מפה בכניסה!), מדי פעם תרדו לדרכי העפר, תקפידו לבקר בכמה שיותר בורות מים, ותקפידו לעצור בנקודות מנוחה, כדי להחליף חוויות מאחרים ולשמוע מהם טיפים היכן צפו באריות או בנמרים. תגלו שרשת האינפורמציה של הפארק היא משוכללת, וברגע שמישהו מגלה חבורת אריות – תוך חצי שעה כל הפארק שומע על כך. העושר של הנופים והחיות בקרוגר הוא עצום, ואם תבואו בחודשים היבשים – מרבית הסיכויים שתראו את כל חמשת הגדולים (חמשת החיות הגדולות והמסוכנות, שהציידים ראו לעצם כבוד לצוד אותן – אריה, נמר, תאו, קרנף ופיל). לגבי הילדים – הגיל המומלץ להתחיל ספארי (וזה גם גיל המינימום להצטרף לסיורים המודרכים) הוא שש, מכיוון שהספארי דורשת סבלנות וישיבה ארוכה ברכב. אנחנו חייבים לציין שבן השבע שלנו היה מהופנט, ולא היתה כל בעיה של סבלנות מצידו. במיוחד – וזה הקסם המדהים בקרוגר – שהחיות לחלוטין לא חוששות מבני אדם, ולכן למרות שהצטיידנו במשקפות כמעט ולא השתמשנו בהן. את מרבית החיות, לרבות נמרים ואריות, ראינו ממרחק של מטרים ספורים.
 8. חמשת הלילות באזור קרוגר חולקו כך – לילה אחד הגעה מחוץ לפארק, שלושה לילות בתוך הפארק, לילה אחד מחוץ לפארק באזור בלייד קניון. אם אין לכם זמן, אתם יכולים לפסוח על בלייד קניון. הוא נחמד, אך לא מדהים.
 9. לאחר קרוגר נסענו חזרה לשדה התעופה של יוהנסבורג (כ-3.5 שעות נסיעה), ותפסנו טיסה לפורט אליזבט. לנו לילה אחד בפורט אליזבט, ולאחר מכן המשכנו בנסיעה לחמישה לילות לנתיב הגנים: לילה בסטורמס ריבר, לילה בפלטסברג, לילה בנייזנה, לילה בהרמנוס, לילה בסטלנבוש. המרחק בין סטורמס ריבר לנייזנה הוא כמאה ק”מ, כך שאפשר גם לקחת את כל שלושת הלילות בנייזנה, ולעשות משם טיולי כוכב. כל הלילות, מכיוון שהיינו באוגוסט (תקופת החורף, תקופת שפל בתיירות), לא הוזמנו מראש. פשוט נכנסו לעיר עד השעה ארבע (חמש וחצי-שש כבר מחשיך), וחיפשנו b&b נחמד ולא יקר. בממוצע לנו במחיר של ככ-1500 ראנד (150$) לשישה אנשים, כולל ארוחת בוקר...
 10. אזור נתיב הגנים הוא כבר החלק המרכזי והעשיר של דרום אפריקה. הוא מדהים בנופים ובחופים שלו, והוא כיף לא נורמאלי מבחינת היצע האטרקציות בו. רק תבחרו: באנג’י, אומגה, קאנו, שייט אבובים, שייט לוויתנים, צלילה עם כרישים לבנים, הליכה עם אריות, ליטוף צ’יטות, רכיבה על פילים, ואנספור גני חיות מהממים ביופיים. האטרקציות לא זולות – רכיבה על פילים והליכה עם אריות עולים 50$לאדם (לאריות נדרש גובה מינימלי של 1.5 מטר, לא מתאים לילדים), שייט לויתנים עולה 70$ לאדם, אומגה עולה 45$ לאדם, הצלילה עם הכרישים עולה כבר מאות דולרים. כך שתצטרכו להיות בררנים, ולהחליט על מה אתם מוותרים. בכל מקרה מומלץ מאד לא לוותר על שייט לויתנים (החודשים יוני-אוקטובר), מאחר שזהו אחד האזורים הטובים בעולם לצפיה בהם. למעשה, האזור טוב כל כך שאפשר לראות את הלוותנים מהחוף..וכמובן שבשום פנים ואופן לא להחמיץ את פארק ציציקמה, שהוא אחד הפארקים היפים שראינו מעודנו.לגבי הצלילה עם כרישים לבנים – לנו זה כבר היה יותר מדי...
 11. אודסהורן, עם חוות היענים שבה, היא לא יותר מנחמדה. לטעמנו אפשר לפסוח
 12. שלושת הלילות האחרונים היו בקייפטאון (לנו בהוט ביי, 20 דקות מחוץ לעיר). הקדשנו חצי יום למרכז העיר, כולל אזור הנמל (כמו נמל תל-אביב, רק פי ארבע יותר גדול). יום שלם לעליה להר השולחן ולטיול באזור כף התקווה הטובה. ועוד ים לסיור בגנים הבוטנים, סיור בשכונות העוני של השחורים, וביקר קצר באקווריום בנמל (נחמד, לא הכרחי). מדובר במסלול המובן מאליו, ורק רצינו לציין דבר אחד: הסיור בשכונות העוני (township( שהיה פשוט עוצר נשימה. לטעמנו, זהו סיור חובה. בעקבות טיפ באתר המטייל הגענו לאתר של www.townshiptourscapetown.co.za, שעושים סיור של שעתיים בשכונה langa תמורת 200 ראנד לאדם. המדריך הוא בן השכונה, והוא מדבר מעומק ליבו וממלוא אהבתו לשכונה. בזכות הכרותו הוא הכניס אותנו לבתים של אנשים (עד כמה שניתן לקרוא לפחון בית), הביא אותנו למסעדות שלהם, ואפילו סיימנו בביקור בבית הספר המקומי ושיחה עם מנהלת בית הספר. היה מרתק ופוקח עיניים, ועבור הילדים זאת היתה חוויה משכילה ומרתקת. בשום פנים ואופן לא להחמיץ!