מסלול חד יומי בקרקוב ”מסלול יומי - מוזיאון שינדלר, הגטו היהודי ובית המרקחת“

בקרקוב שבפולין התקיימה אחת מקהילות היהודים המפוארות של מזרח אירופה. בנוסף לרובע היהודי המעניין (קאזימיץ') אני ממליץ לסייר בעוד אתרים בעלי אופי יהודי ואשר נחרבו בעת השואה בתקופת מלחמת העולם השנייה. את הסיור אני ממליץ להתחיל במוזיאון הממוקם במפעל של חסיד אומות העולם אוסקר שינדלר זצ"ל. מתחילים בכתובת: רח' ליפובה 4 Lipowa קרקוב. שעות פתיחה: חורף (נוב'-מרץ) שני 10:00-14:00, שלישי עד ראשון 10:00-18:00. קיץ (אפריל-אוק') שני 10:00-16:00 (יום ב' הראשון בחודש עד 14:00), שלישי עד ראשון 10:00-20:00. 25 למרץ - סגור. מחיר כניסה: 19 זלוטי, כרטיס משפחתי זוג + 2 ילדים 50 זלוטי. יש הנחה לתלמידים ופנסיונרים. מדריך פרטי 130 זלוטי. יש גם כרטיסים לקבוצות גדולות כולל הדרכה.

את המפעל לאמייל קיבל לידיו אוסקר שינדלר בשנת 1939 כחלק מהיותו חבר במפלגה הנאצית. רק בהמשך הפך למי שאנו מכירים כיום - חסיד אומות העולם והציל למעלה מ-1200 יהודים. גם כשסגרו הכוחות הרוסים על קרקוב, עבר שינדלר עם 900 מעובדיו היהודים לצ'כיה שם הקים מפעל חדש ליצור תחמושת עבור הצבא הגרמני ובכך למעשה מנע את גירוש עובדיו היהודים למחנות המוות. המבנה שהפך למוזיאון עבר גלגולים רבים ושופץ למתכונתו הנוכחית רק ב-2010.

התערוכה הקבועה מתמקדת בנושא הספציפי "קרקוב תחת הכיבוש הנאצי 1939-45" ומספרת למעשה את סיפורה של העיר בתקופת המלחמה. מיצגים הפזורים על פני 3 קומות וב-45 חדרים מכניסים את המבקר אט אט לאווירה, אשר שררה בעיר בתקופה האפלה בתולדות האנושות. עולים לקומה העליונה ביותר וממנה יורדים במסלול מעגלי לחוות את החיים בקרקוב החל מפרוץ המלחמה ב-1939.

בכניסה לחדר הראשון במוזיאון מוצגים החיים בעיר כפי שהיו לפני המלחמה, עת נכנסו אליה כוחות הכיבוש הנאציים וכאן כבר יש מיצגים של חיי הלוחמים בבונקרים ובקרבות. בהמשך תיאור של חיי הקהילה היהודית בעיר, הנצחת פועלו של שינדלר להצלת יהודים למרות היותו חבר במפלגה הנאצית תוך סיכון חייו וחיי בני משפחתו. ממש חשים במיצגים בחושך ובקור בבונקר, או של רצפת העץ החורקת במפעל האמייל ואפילו את תחושת אי הוודאות והמוות במחנות ההשמדה כאשר דורכים על קרקע נעה ובלתי יציבה. גם תחנות רכבת, בית יהודי מסורתי, מספרה ומחנה כפייה המתארים את סבלם של יהודי העיר, כולל מחנה העבודה בפלאשוב, מחנות ההשמדה באושוויץ-בירקנאו, עד למיצגים המראים את שחרורה של העיר בידי חיילי הצבא האדום. רשימת הניצולים של שינדלר מוצגת בחדר מיוחד ובקומת הקרקע מוצגת עשיית משפט בפושעים ששיתפו פעולה עם הנאצים. מותר לצלם כאן רק ללא מבזק. בכל חצי שנה מתקיימת תצוגה מתחלפת המתמקדת בנושא ספציפי מתקופת המלחמה, כעת ועד אוגוסט התערוכה המתחלפת בנושא "Kraków’s Disowned Soldiers" מספרת את סיפורם של החיילים שהמשיכו להילחם על עצמאותה של פולין. סיפור על מחתרת אנטי קומוניסטית שלחמה בסובייטים לפני מלחמת העולם השנייה. במהלך המלחמה לחמה בגרמנים ולאחריה המשיכה המאבק לעצמאות.

צאו מהמוזיאון וחזרו חזרה בדרך שבאתם לכיוון הגטו היהודי. מרחוב Lipowa לכו מערבה וחצו שוב את מסילת הברזל ולכו על רחוב Kacik עד ל- "כיכר הכיסאות הריקים", היא כיכר גיבורי הגטו (Bohaterow Getta) בפינת הרחוב Targowa נמצא המבנה שבו היה בית המרקחת "מתחת לנשר" של תדאוש פנקייביץ'. רוקח פולני שגם כן הוכר כחסיד אומות העולם אשר סרב להעביר את בית המרקחת שלו מהגטו למרכז העיר למרות היותו פולני (לא יהודי) אשר בכל תקופת המלחמה תעד את פשעי הנאצים בגטו ביומן מיוחד וכן עזר ככל שיכל בתרופות ובאמצעים נוספים לקהילה היהודית בגטו. מסופר עליו שדאג להעביר ליהודים צבע לשיער כדי שיצבעו את שיער ראשם וזקניהם, כדי שלא יוכרזו "בלתי כשירים לעבודה" מכיוון שידע שגורלם יהיה מוות. עוד שמש בית המרקחת כנקודת קישור של המחתרת הפולנית לגטו. ברבות הימים הפך יומנו של פנקייביץ' כבסיס לספר "בית מרקחת בגטו קרקוב". ניתן להסתובב בין הבניינים האילמים שכבר לא מספרים את סיפור הגטו. מכאן מומלץ להמשיך לסיור ברובע היהודי הישן: קאזימיץ'.

לכל המידע על קרקוב פולין
הטיפ עזר לך?
שמור לעצמי

תגובות ושאלות

הזמנת חופשה לקרקוב

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם