העיר העתיקה של קרקוב: מסלול מומלץ בין הסמטאות

בעיר קרקוב היפה, שהייתה בעבר מקום משכנם של מלכי פולין, נמצאים המון מבנים היסטוריים מרשימים, שהביקור בהם הוא בגדר חובה. לפניכם מסלול טיול בעיר העתיקה של קרקוב, שיבטיח שלא תפספסו אף אחד מהם.
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: העיר העתיקה של קרקוב: מסלול מומלץ בין הסמטאות
© יעל כפיר

אזור חומת העיר

נתחיל את הסיור בקרקוב (Krakow) מעט לפני הכניסה אל העיר העתיקה, ברחוב המפורסם ביותר - Ulica Florianska. זהו אחד הרחובות האופנתיים ביותר בעיר, הניצב שם מאז המאה השלוש עשרה. ברחוב תוכלו למצוא מבנים גוטיים עתיקים לצד חנויות אופנה וחנויות מזון מהיר, אך הנקודה הראשונה היא דווקא בתחילתו – הברביקן. זהו מבנה צבאי עגול ומבוצר שנבנה בשנת 1498 בכדי להגן על העיר. במבנה המאסיבי פעורים עשרות חרכי ירי ובעבר קישר לשער שעבר מעל לחפיר שהגן על העיר מפני פולשים. מול הברביקן ניצב השער הפלוריאני. זהו היחיד מבין תשעת שערי העיר ששרד, וניצב במקומו מאז שנת 1300. משני צידיו ניצבות חומות וכן שני מגדלים המשמשים היום כגלריית אומנות.

מייד לאחר השער המרשים נפנה ימינה, ושם, על פינת רחוב Sw Jana נמצא את מוזיאון צ'ארטוריסקי (The Czartoryski Museum). סיפורו של המוזיאון מעניין בפני עצמו – הוא הוקם בשנת 1800, נדד לפריז לאחר כשלושים שנים, ורק כעבור ארבעים שנים חזר סופית למשכנו בפולין. בתקופת מלחמת העולם השנייה נבזז המוזיאון על ידי הנאצים, אך שוחזר חלקית לאחר המלחמה. כיום מציג המוזיאון מגוון יצירות אומנות אירופאיות, כשגולת הכותרת היא יצירתו של דה-וינצ'י - "אישה עם פרוות סמור". בנוסף, מוצגת במוזיאון אומנות יוונית ומצרית. למוזיאון כדאי להקדיש לפחות שעה. נכון ליוני 2018 המוזיאון סגור לשיפוצים.

כיכר השוק המרכזית

נחזור אל רחוב פלוריאנסקה, עד שנגיע אל כיכר השוק המרכזית. זוהי הכיכר הגדולה ביותר בפולין, קומפלקס רחב ידיים שקווי המתאר שלו שורטטו במאה ה-13 ובתוכו פינות ישיבה, מזרקות ודוכנים. סביב הכיכר תראו כרכרות עם סוסים שעליהן יושבות רוכבות חייכניות בלבוש ייצוגי, וממתינות לערוך סיבוב בעיר לתיירים.

נפנה דווקא אל המבנה שמשמאלנו – כנסיית מריה הקדושה (Kosciol Mariacki), המשקיפה על הכיכר ממזרח. על המבנה חולשים שני מגדלים לא זהים, כשאת הגבוה שבהם מעטרת כיפת זהב במשקל 350 קילוגרם. ממגדל זה נשמעות ארבע פעמים בשעה תרועות חצוצרה, אחת לעבר כל אחת מרוחות השמיים. כל תרועה נקטעת במפתיע באמצע. על פי המסורת, אחד השומרים במגדל ראה את צבא האויב מגיע מרחוק וביקש להתריע על כך בעזרת החצוצרה. אחד הצלפים מצבא האויב ירה בו והרג אותו בעיצומה של התרועה. לכן נקטעת כל תרועה גם היום באמצע.

נכנס אל הכנסייה (דרך הדלת הדרומית). הכנסייה מלאה בויטראז'ים מתקופות שונות ובציורי קיר, כשגולת הכותרת של המבנה הוא המזבח המפואר. את המזבח מעטר גילוף עץ מרהיב, המעוטר בזהב, המתאר תמונות מחיי ישו, כשמשני צדדיו פסלי אבן מרשימים.

  • דמי כניסה: 10 זלוטי
  • שעות פתיחה: שני עד שבת – 11:30 – 18:00, ראשון – 14:00- 18:00. בין אפריל לאוגוסט פתוח גם המגדל למבקרים בתשלום נוסף.
  • אתר אינטרנט: mariacki.com

ניתן לצאת לסיורים מודרכים בעיר העתיקה. לפרטים והזמנת כרטיסים »

גבעת ואבל

נחצה את הכיכר היפה ונמשיך על רחוב גרודזקה (Grodzka), ממנו נפנה ימינה אל רחוב קנונצ'ה Kanonicza)) לכיוון התחנה האחרונה בסיור - גבעת ואבל. נקיף את הגבעה אל צידה המערבי שם נמצא את מערת הדרקוןSmocza Jama) ). כאן התגורר דרקון ואבל האגדי, שהטיל חיתתו על העיר עד שחוסל בערמומיות על ידי הנסיך קראקוס. ניתן לעשות סיור בתוך המערה האפלולית או סתם להשקיף על פסל הארד של הדרקון, היורק אש מלועו כל מספר דקות.

  • שעות פתיחה: בחודשים מאי-אוגוסט בכל יום מ-10:00-19:00, אפריל, ספטמבר, אוקטובר 10:00-17:00
  • אתר אינטרנט: wawel.krakow.pl/en/index.php

מפסל הדרקון נטפס אל הגבעה עצמה, ממנה נשקף נופם היפה של נהר הוויסלה ושל פרבריה המערביים של פולין. גבעה זו היא מוקד משיכת התיירים הראשי של פולין, מרכז המשקף כאלף שנים של היסטוריה פולנית, ומקום מושבם של מלכי פולין במשך כ-500 שנים. במקום שתי אטרקציות מרכזיות, כשסיור כולל בכל נפלאות הגבעה דורש סיור של כארבע שעות. שימו לב לכך שדמי הכניסה למונומנטים השונים נגבים בנפרד.

קתדרלת ואבל היא המקום בו הוכתרו ונקברו מלכי פולין לאורך הדורות, מקום שהוקם בגרסתו הראשונה בשנת 1020 ומאז נבנה נדבך על גבי נדבך, כשכל תקופה משאירה את חותמתה על המבנה המפואר. במקום תמצאו אין ספור סרקופגים וקפלות מעוטרות זהב וכן תוכלו לטפס אל מגדל זיגמונט ולחזות בפעמון רחב ההיקף, שמשקלו אחת עשרה טונות. במקום קבורים גם גיבורים לאומיים פולניים ומשוררים חשובים.

  • דמי כניסה: הכניסה לקתדרלה היא חינם. עלייה למגדל זיגמונט וירידה לקברים המלכותיים, וכן כניסה למוזיאון הקתדרלה – כ-10 זלוטי.
  • שעות פתיחה: בחודשים מאי-אוגוסט בכל יום מ-10:00-19:00, אפריל, ספטמבר, אוקטובר 10:00-17:00

מול הקתדרלה נמצא, במבנה גותי מהמאה ה-14, מוזיאון בו מוצגים חפצי אומנות הקשורים בקתדרלה ואובייקטים הקשורים בטקסי הקבורה השונים שנערכו בה. גולת הכותרת של המוזיאון הוא עבודת רקמה מרהיבה השזורה בזהב בת יותר מ-500 שנים. הכניסה למוזיאון היא עם אותו הכרטיס המשמש לעלייה למגדל.

טירת ואבל, השוכנת בסמיכות לקתדרלה, עברה תהפוכות רבות מאז נבנה הבסיס שלה, במאה האחת-עשרה. הטירה עלתה באש, נבזזה ונכבשה על ידי אין ספור עמים, כשהאוסטרים, במאה התשע-עשרה, הפכו את הטירה לבית חולים ולבסיס צבאי. בשנות העשרה של המאה הקודמת חזרה הטירה לידי הפולנים, וכיום היא משמשת מוזיאון בעל מספר אגפים. דמי הכניסה לכל אגף הם בנפרד, ושעות הפתיחה של האגפים הן שונות, כשכל המידע נמצא באתר הרשמי של המוזיאון.
אתר המוזיאון: www.wawel.krakow.pl

בין התצוגות הקבועות באתר ניתן למצוא את הלשכה המלכותית, המציגה חדרים וריהוט מתקופת הרנסאנס והבארוק המוקדם. הדירות המלכותיות מאפשרות הצצה אינטימית יותר אל חייהם של המלכים, כולל אחד מאוספי שטיחי הקיר הגדולים בעולם. בית האוצר והנשקיה המלכותית מציגים את החרב שמלאה תפקיד טקסי בכל הכתרות המלכים מאז המאה ה-14 וכן מוצגים מעניינים נוספים. בנוסף, ניתן להיכנס לאגף ואבל האבודה, המציג ממצאים מהתקופות הקודמות ומלאות התהפוכות של הטירה. ניתן לצאת לסיורים מודרכים ברחבי העיר. לפרטים והזמנת כרטיסים »

 אחרי הסיור בקומפלקס המרהיב חזרו ברגל לעבר כיכר העיר, כאן תוכלו לאכול באחת מהמסעדות הרבות ולאחר מכן לסיים את הערב באחד הברים או המועדונים, שפועלים באזור. אם תרצו משהו קצת יותר מעניין, תוכלו להצטרף לסיור ברים וטעימות וודקה פולנית. לפרטים והזמנת כרטיסים »
לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא מידע נוסף על קרקוב? הנה כמה כתבות שיכולות לעזור:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

הזמנת חופשה לקרקוב

כתבות מומלצות עבורך על קרקוב

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם