סגרדה פמיליה: מדריך לביקור בכנסיה המפורסמת

סגרדה פמיליה הוא מבנה שהפך לאחד מסמליה המוכרים ביותר של ברצלונה והוא שיקוף לגאוניותו של האדריכל והאמן אנטוניו גאודי. מדובר בקתדרלה מדהימה, שלא ניתן לעמוד מולה מבלי להתפעל. לפניכם כל מה שצריך לדעת על כנסיית סגרדה פמיליה
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: סגרדה פמיליה: מדריך לביקור בכנסיה המפורסמת
© יעל כפיר

רקע על סגרדה פמיליה

סגרדה פמיליה (La Sagrada Família) בברצלונה, שמשמעותה היא "המשפחה הקדושה" היא אחת הכנסיות המדהימות ביותר בעולם. גם אם ראיתם קתדרלות שונות ורבות, בטיולים קודמים, אל תחמיצו את החוויה הזו! כשעומדים מול קתדרלת הסגרדה פמיליה אי אפשר שלא להתפעל. מכל צד שלה, נחשפים תחריטים ופסלים אחרים, דמויות שונות ועוד הפתעות. במבט ראשון נדמה, כי כמו שאר המבנים של גאודי יש כאן הבלחה פנטסטית, כמעט ילדותית, אבל יש לדעת, כי גאודי נודע באופיו הקטלוני - וכמו שאר בני האזור גם הוא נחשב קפדן, חרוץ ודבק בתכניות שעשה בכל מאודו. גאודי התחיל לעבוד על הסגרדה פמיליה אחרי שפרצה מחלוקת בין האדריכל הראשון שקיבל את הפרוייקט, פרנסיסקו דה ויליאר, ובין הלקוח שהזמין את הכנסיה. ויליאר תכנן אותה בסגנון גותי שמרני (ניתן לראות אותו בקפלה, שנמצאת מתחת למזבח) וגאודי שינה את תוכניות הבנייה מהיסוד, בהם אפשר לראות את המאפיינים האדריכלים המזוהים עם עבודותיו. הוא עבד עליה מגיל די צעיר (1883-1884, בהיותו בשנות השלושים לחייו) ועד יום מותו בשנת 1926.

כשעומדים מול החזית המזרחית של הקתדרלה בה מתוארות סצינות מלידת ישו, רואים את שלל המאפינים שמייחדים את גאודי בלבד. מחד הוא לוקח מסגנונות היסטוריים מוכרים - הגובה והדמיון לצריחי הקתדרלה הגותית שבלב העיר מיד בולט ומצד שני, יש גם אלמנטים איסלמים, כמו למשל המילים החקוקות באבני הצריחים, שסובבות אותם הלוך ושוב כמו במבני מסגדים. גאודי, שלא כמו אמנים אירופאים אחרים בשלהי המאה התשע עשרה, לא התייחס אל העיטור האיסלמי בצורה מתנשאת ו"אוריינטליסטית", אלא ראה בסגנון זה חלק מהזהות רבת הדורות של ספרד, בה נכחו מוסלמים מאות בשנים.

גאודי ביקר בדרום ספרד והתרשם מאוד מארמונות האלהמברה, מהמסגד הגדול של קורדובה ויש טוענים שגם הפליג לבקר בצפון אפריקה וחזר משם עם השראה מרובה. גם בברצלונה ישבו מוסלמים בימי הביניים, לכן המקורות להשראה זו היו כנראה קודם כל, מהבית... קצות הצריחים עשויים בטכניקת הטרנקאדיס- Trencadiz, שברי קרמיקה צבעונית שהונחו בקפידה ליצירת מעין פסיפס ססגוני, שמזכיר טוטם פרימיטיבי שבטי. טכניקה זו, שחוזרת כעיטור גם במבניו האחרים של גאודי, היא פרי המצאתו. כל צריח בסגרדה פמיליה מסמל את אחד משליחי ישו והכיפה העצומה שמחפה את מרכז המבנה מאזכרת את ישו עצמו.

כאן תוכלו לרכוש כרטיס לסגרדה פמיליה, שיאפשר לכם לדלג על התור בכניסה >>

הגובה הרב מזכיר מבנה גותי, את הגובה הזה הצליח גאודי להשיג על ידי חיקוי הטבע. אדריכלים שמתבוננים כיום בתכניותיו של גאודי משתאים כיצד הצליח לפתור ולתכנן כך את הקתדרלה, בעידן של טרום מחשב. גאודי בעצם התבונן בטבע, אותו הכיר מסביבת ילדותו בראוס, טרגונה, ויצר עמודים שדומים לעצים עם צמרת עניפה, וענפים, שמחזיקים את כל משקל הגזע עליהם. ניתן להיכנס אל תוך מבנה הסגרדה פמיליה ולראות זאת מקרוב. מאפינים רבים נוספים מצביעים על אהבתו של גאודי לטבע. בעלי חיים, שמפוסלים בתחתית העמודים, עץ החיים הססגוני שמתנוסס באמצע השער המזרחי ועוד ועוד מוכיחים אהבה זו של גאודי.

הבנייה עוד נמשכת

הבניה עדיין נמשכת מחוץ לכנסיה במרץ. זאת משום שהוחלט כי זו תהיה קתדרלה של העם ולכן לאורך השנים היא מומנה מכספי הציבור ומתרומות ולא בכספי הכנסייה. בשנות מלחמת האזרחים בספרד הבנייה הופסקה ורק בשנת 1940 חודשו עבודות הבנייה. בשנים האחרונות מאז הפכה לאתר מאוד מתוייר, המכניס כספים רבים, אין בעיה תקציבית והעבודות נכנסו להילוך גבוה במטרה לסיים את הבנייה לפי התכנון המקורי של גאודי עד שנת 2026, שמהווה את שנת המאה למותו. בתוך הסגרדה בילה גאודי רבים מימיו ולילותיו. הוא מכר את כל רכושו ועבר לגור בקרון בו היה המשרד שלו, כך שיהיה קרוב לפרוייקט חייו. אומרים כי עבד צמוד לבנאים, מהנדסים, פסלים ושאר העושים במלאכה. ביוני 1926 יצא גאודי, שכבר היה בן יותר משבעים מהסגרדה פמיליה. הוא חצה את הכביש ונדרס על ידי חשמלית, שמיהרה בדרכה. את הישיש, שמצאו עוברי אורח, אף אחד לא זיהה כאדריכל הגאון שעיצב את מרבית המונומנטים בעיר. גאודי היה צנוע מאוד וכל ימיו הקפיד להתרחק מאור הזרקורים ומחוגי הבוהמה בעיר. הוא נלקח לבית חולים ציבורי ואושפז כאחד מפשוטי העם.

רק הכומר שבא להעניק לו וידוי אחרון על ערש דווי, זיהה את האמן הגדול דקות לפני שהשיב את נשמתו לבורא. גאודי זכה להלוויה רבת רושם ופאר, רגשות האשם של אנשי ברצלונה על הדרך בה נפטר הציפו את העיר בטקסים אקסטרווגנדיים ותהלוכות עם ארונו בכל חוצות העיר. הוא נקבר בקריפטה של הסגרדה פמיליה. אחרי הכל, גאודי ודאי שמח למות כאדם אנונימי, נוצרי טוב ופשוט, כפי שחי כל חייו. אחרי מותו נפלו על ספרד ימים קשים- מלחמת אזרחים סוערת, מלחמת עולם שניה ועוד. רק בשנות הארבעים מצאו לגאודי יורש שיוכל להמשיך את העבודה על החזית המערבית של הסגרדה פמיליה. היה זה סוביראק, פסל גדול שיצר את הפסדה המערבית בסגנון אחר לגמרי משל גאודי.

כשמתבוננים בחזית זו, שמתארת את העינויים של ישו ואת צליבתו רואים את ההבדל. דמות ישו הצלוב חסכונית, מינימליסטית, וכך גם שאר הדמויות. הכל מאוד רבוע, גיאומטרי, נקי ומהוקצע. יש שימוש רב בסמליות וכל האלמנטים הניאו גותיים, האיסלאמיים והפרימיטיביים של גאודי בולטים בשונותם. ברצלונה, שמרנית ואדוקה, אך מאפשרת לשינויי הזמן והאוונגרד האמנותי לעשות בה כבשלהם. היה ברור לכל שסוביראק יקבל יד חפשית לפסל בסגנונו המיוחד למרות שכל הקתדרלה תוכננה על ידי גאודי ותיבנה לפי תכניותיו. עתה, אחרי שנת אלפיים, גם סוביראק כבר אינו צעיר. הוא נושק לשנתו השבעים וחמש, וכנראה שמועצת האדריכלות של העיר תיאלץ למצוא אמן חלופי, שיעשה את פסלי ה"עליה השמימה" של ישו, שעדיין חסרים.

סגרדה פמיליה - על המבנה עצמו

בראש הכנסייה מתנשאים 12 צריחים בגובה של כ-100 מטרים כל אחד (חלקם עדיין בבניה). צריחים אלו מסמלים את 12 השליחים ומחולקים לשלוש חזיתות המסמלות את לידתו, מותו ותחייתו של ישו. במרכז יתנשא צריח נוסף, המסמל את ישו ועוד צריח למריה וסביבם עוד ארבעה צריחים נמוכים מסמלים את ארבעת האוונגליסטים. על המבנים השונים של סגרדה פמיליה הטביע גאודי סמלים שונים הלקוחים מהנצרות: בחזית ניתן למצוא בעלי חיים כמו צבים, המסמלים את עוצמתה ויציבותה של הנצרות, לטאות, המסמלות את השינוי והקידמה של הנצרות ושקנאי המסמל את לידתו של ישו.

סגרדה פמיליה - ביקור חובה

אם אתם בביקור בברצלונה, בוודאי מבנה הסגרדה פמיליה נמנה על שלל אטרקציות בברצלונה שברצונכם לבקר, טביעת ידו של גאודי מקשטת כל פינה בעיר הציורית הזו ואת רוב האטרקציות תוכלו לראות מבלי להיכנס ולהוציא כסף. גם את כנסיית סגרדה פמיליה תוכלו לראות מכל הכיוונים, ביום ובלילה, כשנקשפים מתוכה אורות והיא משתקפת באגם בפארק הסמוך. אך למי שיש בידו זמן ולא עייף מכנסיות, מומלץ להיכנס אל תוך הסגרדה פמיליה ואף לעלות למעלה למצפה. הכניסה כרוכה בתשלום ודלפק לרכישת כרטיסים נמצא בחזית המערבית של המבנה, אך זו חוויה חד פעמית שמומלץ לחוות.

בתוך הקתדרלה יש תערוכה של תכניות הקרקע, מסמכים שונים ומודלים שממחישים את דרך עבודתו של גאודי ועוד. יש גם אפשרות לעלות במעלית אל מרומי אחד הצריחים (בתשלום נוסף, בכניסה יש שילוט שמכוון בכל השפות אל המעלית ולדלפק קניית כרטיסים לשם כך) ולהשקיף על הנוף המרהיב משם. אם אתם נרתעים מהתור הארוך, שמשתרך בכניסה כמעט לכל אטרקציה על מפת ברצלונה, תוכלו להזמין כרטיסים כאן » ובכך להימנע מהמתנה ממושכת בתור ולהגיע באמצעות תור עוקף, המיועד למזמיני כרטיסים מראש. בכל מקרה כדאי לדעת, שכמות המבקרים ליום מוגבלת ולכן מומלץ לרכוש כרטיסים מראש, כדי שלא תמצאו את עצמכם ללא כרטיס לאחר המתנה ארוכה בתור. אם לא היה בידכם זמן להזמין מראש, מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות ולבקר בכנסיה לפני שמגיעים אליה המוני המבקרים.

סגרדה פמיליה - עוד אטרקציות באזור

סגרדה פמיליה נמצאת בשכונת אישמפלה וניתן לסייר בה. כמו כן, בשתי חזיתות הכנסיה יש פארקים נחמדים שבהם ניתן לשבת לנוח. אם תלכו לכיוון חזית הצד של הכנסייה לכיוון שדרות גאודי, שהיא אחת השדרות הרגועות והנעימות בעיר, תוכלו לראות את אחד מבתי החולים היפים ביותר בעולם. המשיכו לאורך השדרה ועד סופה כשבקצה תוכלו לראות את בית החולים דה סנט פאו (L'Hospital de Sant Pau), אשר בנוי בסגנון המודרניסטה ומהווה פנינה ייחודית בנוף.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת כרטיסים מראש

בשיתוף Ticketbar

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על ברצלונה