שוויץ - טיול במחוזות ירוקים ומושלגים

פסגות גבוהות ומושלגות, שוקולדים מצויינים, גבינות משובחות וגם לא מעט אטרקציות לילדים, את כל אלה תוכלו למצוא גם בטיול קצר בשוויץ. משפחה יוצאת לשם עם ילדיה וחוזרת עם רשמים.
נ.ו.
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: שוויץ - טיול במחוזות ירוקים ומושלגים
© יעל כפיר

ימים 1-2: ציריך ולוצרן

יצאנו לטיול של שבוע בשוויץ עם 3 ילדים (15,11,7). נחתנו בציריך. לקחנו רכב ונסענו למפלי הריין. מומלץ שלא לוותר על השייט לסלע במרכז ועל העלייה לראש הסלע, גם אם ההמתנה בתור במדרגות מצריכה קצת סבלנות. זו בפרוש אטרקציה מרשימה גם למבוגרים (גם מי שהיה שם כבר) וגם לילדים. משם נסענו לשטיין אום ריין - עיירה עתיקה ויפה. סיור של שעה ממצה את העניין בה (בתים יפים ועתיקים), שרלוונטי בעיקר למבוגרים. משם נסענו למלון ב- Meggen ליד לוצרן.

 למחרת המשכנו לכיוון לוצרן. יצאנו סיור בעיר העתיקה ועל הגשר העתיק המפורסם. המשכנו לביקור בפסל האריה ולביקור במוזיאון גן הקרחון. הופתענו עד כמה הילדים התעניינו במוזיאון המומלץ. במתחם הגן יש גם מבוך מראות (מומלץ מאוד). לא רחוק משם יש את הפנורמה - ציור מעגלי - נחמד ומעניין. משם מוזיאון התחבורה - עניין מאוד ובעיקר את הבן הצעיר. זהו מוזיאון מדהים עם סימולטורים והפעלות מחשב. אנחנו היינו בו כמעט חצי יום ואפשר להיות גם יותר. לסיום היום בילינו ערב במיני גולף חביב ליד החניה של המוזיאון. באותו היום לנו שוב ב- Meggen.

לתחילת הכתבה

ימים 3-4: הר טיטליס ופארק החבלים

מזג אוויר נאה וזה זמן לעלות להרים. נסיעה מלוצרן דרומה לאנגלברג ועליה להר טיטליס (מומלץ במזג אוויר טוב). העלייה עצמה היא חוויה, כולל קרונית רכבל שמסתובבת 360 מעלות תוך כדי עליה. בפסגה יש תצפית יפה, מערה חצובה בקרח ורכבל כסאות פתוח, שמביא אותך לפארק גלישה על השלג/קרח. הגלישה מתבצעת בכמה וכמה סוגים של "אביזרי גלישה" בהם "פיילה" שחורה, שאפשר לחבר בשרשרת (כמה אנשים ביחד). ניתן לפתח מהירות גבוהה ובסוף המדרון יש "Magic carpet" (או בעברית - מסוע) שמעלה אותך חזרה לגלישה חוזרת. הפעילות כלולה במחיר והיא כיף גדול לכל המשפחה. בסוף היום חזרה ל- Meggen ללינה.

 למחרת, פארק החבלים שבהר הפילאטוס, נסיעה דרומה לארהאשלוכט והמשך נסיעה לכיוון גרינדלוואלד. לפילאטוס אפשר לעלות מ-2 מקומות. מ- Kriens ברכבל ומהצד השני בקרונית. אנחנו בחרנו לעלות מ- Kriens שתי תחנות עד Fräkmüntegg ושם לבלות בפארק בחבלים הגדול בשוויץ Seilpark. בפארק יש 10 מסלולים ברמות קושי שונות, כולל גשרי חבלים ואומגות. לכל מי שחובב אדרנלין, זהו מקום מדהים! אנחנו בילינו שם 3 שעות. אחר כך ירדנו חזרה ל- Kriens (לא הייתה התלבטות האם להמשיך לפסגת ההר בגלל מזג האוויר המעורפל).

מ- Kriens נסענו דרומה לכיוון Meiringen. בדרך כדאי לעצור לתצפית יפה על האגם Lungernsee ועל העיירה Lungern. הגענו למירינגן ומשם ליעדנו הבא קניון Aareschlucht. זהו קניון צר ומלא במים, שההליכה בו מתבצעת ברובה על כלונסאות עץ מעל המים. מומלץ! שימו לב שישנן 2 כניסות לקניון, אחת ליד מירינגן ואחת מכיוון אינטרקירשן. ה- GPS הוביל אותנו דווקא לשנייה, אבל זה חסר משמעות כי ממילא הולכים בקניון הלוך וחזור (יש גם אפשרות, שאותה לא בדקנו, לחזור ברכבת מהכניסה האחת לשנייה). משם המשכנו ללינה ב- Chalet שבגרינדלוואלד. גרינדלוואלד מומלצת כמקום לינה, במיוחד למי שרוצה לעלות ליונגפראו. אפשר לעלות מעוד מקומות, אבל משם לדעתי זה המסלול הקצר והזול ביותר.

לתחילת הכתבה

ימים 5-6: יונגפראו ומפלי Trummelbach

קראתי באתר דעות חלוקות, האם עדיף לעלות לטיטליס או ליונגפראו. לדעתי כדאי מאוד (אם אפשר) לעלות לשניהם. ביונגפראו מערת הקרח (הם קוראים לזה ארמון הקרח) יפה יותר ויש אפשרויות יותר טובות למסלולי הליכה (גם בפסגה!) ואטרקציות נוספות. בטיטליס החוויה הגדולה היא של פארק הגלישה (גם ביונגפראו יש אבל זה פחות מומלץ כיוון שאין מגוון אביזרי גלישה ואין מסוע שמעלה חזרה למעלה...).

 בקיצור... היינו בארמון הקרח, שבו יש פסלים חצובים בקרח, הילדים עשו סיבוב על מזחלה רתומה לכלבי האסקי (סיבוב של 3 דקות אבל חוויה..), עלינו לתצפית במגדל (נקרא "ספינקס") וגולת הכותרת הייתה טיול רגלי של כשעתיים בשביל מסומן בשלג שעל הקרחון (שכרנו מקלות שעזרו בהליכה) מ- Jungfraujoch ל- Monchjochhutte. זהו טיפוס של כ-200 מטר לגובה של 3,650. מדובר במסלול לא קל (לילדים קשה), וממש מרגישים בדלילות החמצן במאמץ. הנוף מדהים, מרחבי הקרחון והשלג הנגלים לעין עצומים והסיפוק גדול כשמגיעים ל- Monchjochhutte (זה Refuge), שם אפשר לנוח, לשתות משהו חם ולהתחיל בדרך חזרה שהיא הרבה יותר מהירה (ירידה.....). חזרה לגרינדלוואלד ברכבת האחרונה היוצאת ב- 17:50 מ- Jungfraujoch (כמובן עם החלפת רכבת ב- Kleine Scheideg).

למחרת המשכנו למפלי Trummelbach והמוזיאון הפתוח Freilichtmuseum ליד Brienz) Ballenberg). אחר כך יצאנו לנסיעה לעמק Lauterbrunnen הסמוך ולביקור במפלי טרומלבך הנסתרים והמרשימים. בהמשך נסיעה לכיוון ברינץ לביקור במוזיאון הפתוח, עליו למדתי באתר למטייל. המוזיאון מומלץ ואפשר לבלות בו גם יום שלם. אנחנו בילינו בו חצי יום בטיול רגלי מכניסה אחת לכניסה שבצד השני. את החסר השלמנו בסיור רכוב בכרכרה רתומה לסוסים, חזרה לשער שבו השארנו את הרכב.

לתחילת הכתבה

יום 7: מפעל השוקולד ומפעל הגבינות

יצאנו לכיוון מפעל השוקולד Cailler ב- Broc ומפעל הגבינות La Maison du Gruyere ב- Gruyeres. נסיעה מערבה דרך Jaunpass לכיוון Broc וביקור במפעל השוקולד Cailler של נסטלה. הסיור במפעל מאכזב כיוון שרובו ככולו מבוסס על סרט ותמונות, ומיעוטו (כמעט בכלל לא) על צפיה ברצפת הייצור או בהדגמת ייצור, אבל הטעימות (!) מהוות פיצוי. לדעתי לא כדאי לנסוע לשם במיוחד, אלא רק אם עוברים באזור. משם המשכנו להדגמה רצינית יותר במרכז המבקרים של מפעל הגבינות La Maison du Gruyere וקינחנו בפונדו גבינה במסעדת מרכז המבקרים. משם הצפנו לכיוון שדה התעופה של ציריך.

לתחילת הכתבה

טיפים

ניווט - זו הפעם הראשונה שאנו משתמשים ב- GPS ולא במפה רגילה. בפרוש מומלץ, אם כי תמיד כדאי להסתכל בשלב התכנון ו/או לפני כל נסיעה במפה רגילה כדי לקבל אוריינטציה של האזור והדרך.
לינה - אנחנו שהינו 3 לילות במלון Balm ב - Megen (ליד לוצרן) ו-3 לילות בגרינדלואלד ואנחנו ממליצים על מקומות אלה.
רכב -; למשפחה גדולה מומלץ סטיישן. תא המטען גדול יותר משמעותית.
אטרקציות - שוויץ היא מעין גן עדן ולונה פארק בטבע. לא היה רגע דל וכל אחד מצא את המקומות שהתחבר אליהם במיוחד. יש המון מה לעשות וגם אם היינו נשארים עוד שבוע (אילוצים....) לא היינו משתעממים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על שוויץ