כיכר העיר בפראג - מדריך למבקרים

טיול בפראג לא יהיה מושלם בלי ביקור באזור כיכר העיר העתיקה בפראג. זה מקום אידיאלי לספוג את אווירת העיר, להכיר חלקים מעברה ולראות מספר מבנים חשובים שנמצאים סביבה. בואו להכיר את כיכר העיר העתיקה בפראג!
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: כיכר העיר בפראג - מדריך למבקרים

כיכר העיר בפראג - מידע כללי

כיכר העיר העתיקה (Staromestske namesti) נחשבת לאחת הכיכרות היפות בעיר פראג ובאירופה כולה. פרסומה הקנה לה מספר שמות ויש הנוהגים לכנות אותה כיכר השעון, כיכר בית העירייה הישן, כיכר העיר העתיקה של פראג ואף כיכר סטרומסטקה. בימים עברו התקיימו ברחבת הכיכר מספר הפגנות והוצאות להורג, ובימים מסוימים היא אף שימשה כשוק מרכזי.

כיום, זהו מקום אידיאלי לספוג את אווירת העיר, במיוחד כשיושבים למרגלות המדרגות המובילות לאנדרטת יאן הוס (Jan Hus) או בפתחי בתי הקפה. המונומנט של Jan Hus נמצא אי שם בפינה הצפונית מערבית של הכיכר. Hus היה מנהיג הרפורמציה הצ'כית שהתנגד לשחיתות הכנסייה ונחשב לגיבור לאומי אחרי מותו בשנת 1415. המונומנט לזכרו, שנבנה בסגנון חדשני, הושלם ב-1915. מכיכר העיר העתיקה בפראג ניתן ללכת ברגל לעוד מספר אטרקציות בפראג, שנמצאות במרחק הליכה, כמו גשר קארל והרובע היהודי של פראג.

כיכר העיר בפראג - קצת היסטוריה

ההיסטוריה של הכיכר מתחילה במאה ה-10, אז שימשה כאזור שוק תוסס. הפסל הבולט בכיכר הוא פסלו של יאן הוס (Jan Hus) אחת הדמויות הלאומיות החשובות בתולדותיה של פראג. הכיכר מוקפת בבניינים מרשימים, המעוצבים בסגנון גותי ובסגנון הבארוק. בין היתר, ראוי לציין את השעון האסטרונומי, שניצב בחזית בניין העירייה הישן. השעון, שנבנה במאה ה-15, הוא אחד מסמליה הבולטים של פראג. בתקופת מלחמת העולם השנייה, נשרף בניין העירייה והשעון ניזוק ולאחריה הוא שופץ ותוקן.

בית העירייה הישן (Staromestska radnice) נבנה לראשונה, ככל הנראה, כבר בשנת 1338. חלק מהבניין נהרס על ידי הנאצים לקראת סוף תקופת מלחמת העולם השניה. כיום ניצב כאן מגדל אוריאל (Oriel tower) והוא בנוי בסגנון ניאו-גותי. דלת הכניסה לבניין העירייה נבנתה בסוף המאה ה-15 וממנה נכנסים לאולם שעל קירותיו מוזאיקות. בקצה השמאלי של הבניין נמצא בית קוק (Cock House), מהמאה ה-19. בניין העירייה פתוח בימים שלישי עד ראשון בין השעות 9:00 ל-22:00 ובימי שני מ-11:00 עד 22:00. בכל מקרה, מומלץ לברר אם לא חלו שינויים בשעות הפתיחה.

גלו את שלל האטרקציות המגוונות והאתרים ההיסטוריים, שסביב הכיכר העתיקה בפראג »

מגדל השעון בכיכר העתיקה בפראג

מגדל השעון האסטרונומי נבנה בשנת 1364 וממנו מתאפשרת תצפית מדהימה על כל העיר. קירות המגדל תומכות בלוח עליו מוטבעת המילה Dukla - אזכור פשוט לאלפי החיילים הרוסים והצ'כים שנהרגו בקרב על העצמאות נגד הנאצים. השעון האסטרונומי הורכב בידי המאסטר האנוש (Hanos) שהאגדה מספרת כי מי ששכר אותו עיוור את עיניו בכדי שלא יוכל לחקות את עבודתו שלו וליצור חיקוי.

בחזית השעון מופיע לוח שנה, אותו צייר אחד מהציירים הצ'כים הגדולים, יוזף מיינס, ומדלת עץ קטנה מציצות מדי שעה דמויותיהם של 12 השליחים של ישו. זהו מופע קצר, שמתקיים מהשעה 9:00 בבוקר ועד 23:00 אחת לשעה. סיורים מאורגנים בבניין העירייה יוצאים מדוכן הקבלה בכניסה ומי שיגיע לגג מגדל השעון יוכל ליהנות מנוף נפלא של העיר.

  • שעות הפתיחה של מגדל השעון: שלישי – ראשון, 9:00-22:00, שני, 11:00-22:00

כיכר העיר העתיקה - למה לשים לב

כיכר העיר העתיקה בפראג זהו אחד ממוקדי התיירות המרכזיים של פראג ובמהלך היום מתרכזים במקום מאות ואלפי תיירים, מקומיים ונותני שירותים שונים. בכיכר תוכלו לראות את הכרכרות שרכובות בסוסים, מה שמייצג את האזור. רבים בוחרים לערוך סיור על גבי הכרכרות האלו, זוהי אמנם מלכודת תיירים ברורה, אך חווייה מאוד מיוחדת, אולי לרגע תוכלו להרגיש כמו בתקופה קדומה.

פרט למבנים סביב לכיכר העיר, שיפורטו בהמשך, יש כאן בעלי עסקים המוכרים ממרכולתם בדוכנים. תוכלו למצוא כאן בייחוד אוכל ומזכרות. עוד דבר שתוכלו להבחין בו, הוא אנשים העומדים עם מטריות בצבעים שונים, אלו מדריכים שישמחו לתת לכם סיור מודרך בתשלום לא יקר. אחת לשעה מצלצל השעון ואז, נעים מתוכו 12 פסלים קטנים בצורה מעגלית וחוזרים חלילה, החלונות שמעל לשעון נפתחים לרווחה ואז דמויות נוספות נעות מתוכם במעגל. המופע ננעל עם תרנגול קורא, שלאחריו חוזר השעון לנדום למשך שעה נוספת.

גלו גם את מצודת פראג באמצעות סיור מודרך »

שימו לב, כי עקב כמות התיירים הגדולה, יש כאן גם מספר אורחים לא רצויים, בדמות כייסים מקצועיים שמנצלים את התפעמותכם ממחוגי השעון ומכייסים אתכם, לכן שימו לב לחפצים שלכם, השגיחו על הכיסים, התיקים ומה שאפשר. עוד טיפ חשוב - לא מומלץ לסעוד באחת מהמסעדות בכיכר העיר העתיקה ובאזור התיירותי הזה, אם תתרחקו טיפה, תוכלו למצוא מסעדות דומות במחירים זולים הרבה יותר.

אטרקציות נוספות סביב כיכר העיר העתיקה

בצדה הדרומי של הכיכר ישנה שורת בתים מתקופת הבארוק והרנסאנס, שכדאי לתת עליהם את הדעת. בניין Storch המפורסם נחשב ליוצא דופן בשל ציורי הקיר שעליו מהמאה ה-19. בהמשך נמצא הבניין הכתום שהוא למעשה בניין Stone Table ולידו Poor Wretch`s, בניין ירוק-לבן ואחר כך תמצאו גם את Golden Unicorn שבו קפקא וחבריו פתחו ספריה, שמופרד משאר הבניינים באמצעות סמטה צרה.

נוחתים מאוחר בפראג ומחפשים שאטל שדה התעופה? »

בניין אחר שכדאי להתבונן בו הוא Melantrichova Passage, שלאחריו נמצא House of the Two Golden Bears. הכניסה המרשימה לבניין הזה משנת 1590 מתארת שני דובים חומים בתוך צמחייה שופעת. מכאן כדאי להמשיך אל ארמון Goltz Kinsky שנמצא בצד המזרחי של הכיכר. הארמון הפך למשכנה של הגלריה הלאומית ובקומת הקרקע יש חנות למוזיקה קלאסית.

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פראג