חיים בתמונה: הצצה ל-7 בתים של גדולי הציירים

הציירים הגדולים בהיסטוריה ידעו לא רק לצייר יצירות מופת, אלא גם לבחור את המקומות היפים ביותר לגור בהם. הנה כמה מהבתים המיוחדים ביותר אליהם תוכלו להיכנס לביקור, לראות איפה (וגם להבין למה) התרחש הקסם
אינה מנשה מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: חיים בתמונה: הצצה ל-7 בתים של גדולי הציירים
Foundation Claude Monet, Giverny ©

כמו ציור אימפרסיוניסטי: ביתו של קלוד מונה

על קצה המכחול: קלוד מונה הוא האמן שהפך את העולם כולו למרחב עבודה, כשהשמש, האוויר הצח והפרחים היוו לו פלטה צבעונית. או בקיצור: זהו האמן שהמציא את האימפרסיוניזם, עוד לפני שנתנו לזה שם.

אי אפשר לדבר על בתים של אמנים מבלי להזכיר את ה-בית, שהיה לא רק משכנו של מונה, אלא גם המוזה שלו: הבית בז'יברני (Giverny), כפר קטן ויפהפה, המרוחק רק כ-75 ק"מ מפריז. הצייר שכן בבית זה משנת 1883 ובו גם פיתח חיבה לגינון, ויצר גן פורח עם בריכה, שהיוו לו השראה לציורים רבים ומפורסמים.

כל חדר בבית נצבע בצבע ובאופי שונה, ומונה חי בהם עם שני בניו וששת בניה של אשתו השנייה. כמו יצירותיו, שמורכבות ממשיכות מכחול מהירות וצבעוניות, כך היו גם חיי המשפחה – מחול צבעוני וקליל: בכל יום הוכנה ארוחת הערב במטבח בעל האריחים הכחולים, הוגשה בחדר האוכל הצהוב והשמח ולבסוף יצאו כל בני הבית והאורחים לשבת בחצר ולהתבונן בפרחים, המשתנים בכל עונה.

הבית והגן שוחזרו ונפתחו לציבור בשנת 1980, וכיום תוכלו להגיע וליהנות מהמראות הקסומים שיצר מונה בביתו ועל הקנבס: חבצלות מים הצפות בשלווה בבריכה, הגשר היפני הקטן והקירות הצבעוניים. יהיה פשוט מאוד להבין מאיפה שאב האמן את השראתו.

 • כתובת: 84 Rue Claude Monet, 27620 Giverny
 • שעות פתיחה: פתוח בכל יום בין ה-24/3 ועד ה-1/11, 9:30-18:00.
 • מחיר כניסה: 9.5 אירו למבוגר ו-5.5 אירו לילדים (7-12). ילדים עד גיל 7 נכנסים בחינם.
 • טלפון: 232512821(0)33+
 • אתר אינטרנט: fondation-monet.com/en

הבית הכחול: ביתה של פרידה קאלו

על קצה המכחול: פרידה קאלו הייתה אמנית פמיניסטית, שלא נכנעה לקשיי החיים והמשיכה ליצור, להתאהב ולשים עצמה במרכז. היא נודעה בזכות הפורטרטים הרבים שלה, שהפכו אותה לאייקון אופנה ולאמנית הלטינית המפורסמת ביותר במאה ה-20.

“הבית הכחול” במקסיקו סיטי, הוא לא רק כינוי, אלא גם צבעו הממשי של הבית שבו נולדה, חייתה ונפטרה האמנית החצי יהודיה-גרמניה וחצי אינדיאנית. את הבית צבע אביה לפני לידתה, בשנת 1907 וניתן לומר כי יותר משקאלו עיצבה את הבית, הוא עיצב אותה.

בין כותלי הבית, שכיום פועל כמוזיאון, הסתובבו במהלך השנים אנשי רוח, רופאים ופוליטיקאים וכאן חלמה, יצרה ושאבה פרידה את אופייה הססגוני ואת זהותה. בסיור במקום תוכלו להתבונן בחפציה האישיים, בשמלותיה בארון ובתכשיטיה, ולחבר הכל לסיפור חיים של אמנית מוכשרת, שקיבלה את הערכתה רק לאחר לכתה.

 • כתובת: Londres 247, Del Carmen, Coyoacán, 04100 Ciudad De México, D.f., Mexico
 • שעות פתיחה: שלישי, 10:00-17:30, רביעי, 11:00-17:30, חמישי – ראשון 10:00-17:30.
 • מחיר כניסה: באמצע שבוע – 130 פזו למבוגר, ו-40 פזו לתלמידים, בסוף שבוע – 150 פזו למבוגר ו-40 פזו לתלמידים.
 • טלפון: 525555545999+
 • אתר אינטרנט: www.museofridakahlo.org.mx

פינה קטנה לחשיבה: הבית של אוגוסט רודן

על קצה המכחול: אוגוסט רודן, מגדולי פסלי העולם המודרני. ייזכר תמיד כאמן ברונזה נפלא שיצר את: “הנשיקה”, “האדם החושב”, ו-“אזרחי קאלה” ופסלים הבעתיים שמחוללים רגש גם באדיש שבאדישים.

ביתו של הפסל המהולל נמצא במודון (Meudon), עיר בפרברי פריז. רודן רכש אותו בשנת 1895 בכדי שיהיה לו מקום ליצור ולהתפתח בו כאמן, וגר בו יחד עם 50 מעוזריו. ביתו היווה לו פתח להשראה: החלל המרכזי שימש כסטודיו פתוח, בו יצרו כל האמנים בצוותא בסימפוניה קולנית של צלילי נקישות אזמל, ולתוך כל מרחב היצירה, הסתנן גם סיפור אהבה פרטי בין רודן ותלמידתו קאמיל קלאודל – שוודאי הוסיף נגיעה יצירתית לכל הפסלים שעוד יבואו. 

ניתן לנסות ולדמיין את האנרגיה שנוצרה במקום כאשר המוני אמנים עבדו במקביל תחת ניצוחו של אוגוסט רודן, וכאשר קרני השמש פגעו בפסלים הלבנים בטרם הפכו לפסלי ברונזה או שיש.זוהי ההזדמנות לראות בית שמלא בכמה מהעבודות החשובות ביותר של אמן גדול, שבסופו של יום עבודה פרש למיטתו בחדר אחר, ממש כאחד האדם.

 • כתובת: 19 Avenue Auguste Rodin 92190 Meudon
 • שעות פתיחה: שישי – ראשון, 13:00-18:00.
 • מחיר כניסה: מלא: 11.30 אירו או 8.30 אירו בהנחה. גן הפסלים: 5.30 אירו או 3.30 בהנחה.
 • טלפון: 141143500(0)33+
 • אתר אינטרנט: www.musee-rodin.fr/en

סוריאליזם עם נוף לים: הבית של סלבדור דאלי

על קצה המכחול: אמן סוריאליסט, שצייר מתוך חלומותיו ובנה לעצמו את המציאות אותה חלם. אחדים יקראו לו משוגע ואחרים – גאון, אך מה שבטוח: מאמן כמו דאלי לא ניתן היה להתעלם אז, ובהחלט לא ניתן כיום.

דאלי סיפר כי הרכיב את עצמו בפורט ליגאט (Portlligat) שבספרד: פה בילה כמה שנים בחברת אביו, גילה את אהבתו, צייר ובנה את ביתו. הנוף, האור והשקט, הם שמשכו אותו למקום והם שהשפיעו על יצירותיו. כך לדוגמא באחד מציוריו המפורסמים: “המדונה של פורט ליגאט”, יושבת המדונה על חוף הים המקומי, בין הסלעים והקונכיות. 

את הבית בנה בין אותם הסלעים ועיצב אותו במשך יותר מ-40 שנה. הוא הגדיר כל חדר בו כ”תא” הנוסף לגופו והתייחס לבית כרחם - קטן, חמים ונעים. עם השנים הפך הבית ליצירת אמנות העומדת בפני עצמה בנוף הסלעי. בביקור במקום ניתן לראות את אותה הראשוניות ואת עצי הזית, שהתחבבו על דאלי במיוחד. בשנת 2009, נפתח הבית לציבור וניתן לראות בו את חדרי העבודה, המגורים, החצר ושלל האמנות, שנשתלה בבית באהבה. בנוסף, מומלץ מאוד להתבונן בנוף ה”ממוסגר” בחלונות, כי לא רק שאהב האמן את הנוף, אלא גם בחר באיזה אופן למקם את החלונות, כך שימסגרו את החלקים היפים ביותר בו.

 • כתובת: Torre Galatea Pujada Del Castell, 28 E-17600 Figueres, Catalonia
 • שעות פתיחה: זמני הפתיחה משתנים, יש להתעדכן באתר.
 • מחיר כניסה: 11 אירו או 8 אירו בהנחה (לתלמידים עד גיל 16).
 • טלפון: 015 251 34 972+
 • אתר אינטרנט: www.salvador-dali.org/en

רומנטיקה וינאית: הוילה של גוסטב קלימט

על קצה המכחול: גוסטב קלימט היה צייר סימבוליסט, מאהב חסר תקנה ואיש החברה הגבוהה. את יצירותיו קל מאוד לזהות: הן מלאות בצורות צבעוניות, מקושטות בזהב, לא דומות לשום דבר אחר שנעשה לפני, ומהוות את ניצני הקוביזם.

קלימט חי ועבד בבית, שנמצא בוינה, בשנים האחרונות לחייו: 1912-1918. את המקום שכר בעקבות המלצת ידידו, ועיצב אותו כך שישמש לו גם כסטודיו. כאחד מהשינויים התקין באחד הקירות חלון גדול, שיכניס אור לסטודיו ו”יצבע” את הדוגמניות שלו בזהב. באותה תקופה הבית היה חד קומתי, צנוע וניצב בחצר יפה ופסטורלית.

בשנים שלאחר מותו, הבית עבר שינויים גדולים – עד כי לא ניתן עוד היה לזהות את נגיעותיו של קלימט במקום. בשנת 1998, החליטה קבוצה של אזרחים פרטיים להחזיר את הרומנטיקה לבית ולדרוש צדק – על הבית לחזור לימי קלימט. לאחר מאבק ממושך מצידם, בשנת 2009 הוכרז המקום כמונומנט לאומי המיועד לשימור. מאותו הרגע, הבית שוחזר על פי תמונות וכתבים היסטוריים, שסיפרו על התמונות היפניות והפסלים האפריקאיים, אשר הוצגו בחלל הסטודיו ועל החדרים שמחלונותיהם נגלו שיחי ורדים. רבים מרהיטי הבית שרדו את השנים והמלחמות והועברו לידיים פרטיות. כיום בבית מוצגות רפליקות, ועדיין ניתן לקבל את התחושה ששרתה פה פעם, כשרסיסי זהב התעופפו באוויר, קסמים התרחשו וגוסטב קלימט ברא יצירות מופת.

 • כתובת: Feldmühlgasse 11, 1130 Wien, Austria
 • שעות פתיחה: אפריל – דצמבר, שלישי, שישי ושבת, 10:00-18:00.
 • מחיר כניסה: 10 אירו, או 8 בהנחה.
 • טלפון: 8761125 1 43+
 • אתר אינטרנט: www.klimtvilla.at

צבעים ברובע היהודי: הבית של רמברנדט

על קצה המכחול: רמברנדט ואן ריין, אחד הציירים הגדולים במאה ה-17, שנודע בעיקר בזכות עבודות החריטה שלו, רישומיו והפורטרטים הנהדרים והמדוייקים שלו, שצויירו בצבעי שמן.

רמברנדט חי בבית, שנמצא ברובע היהודי באמסטרדם (האזור התפתח בהדרגה לרובע היהודי), בשנים 1639-1658. הבית נבנה ברובע, כשהיה חדש בעיר המתפתחת ולא היה זול לקנייה, אך מהיותו אמן מוכר ובעל מוניטין, קיבל “משכנתא” נדיבה על הבית. באותן השנים צייר את אחת מיצירתו המפורסמות: “משמרת הלילה”, שהכניסה סכומים נאים לחשבון הבנק שלו. עם זאת מעולם לא הצליח להחזיר את כל הסכום עבור הבית, ולבסוף ירד מנכסיו ונאלץ לעבור לדירה קטנה יותר.

בשנת 1907, לאחר שנים רבות של דיירים מתחלפים והזנחה, הבית שוחזר וכיום הוא מציג את עבודותיו של האמן ואת חדריו באופן בו נראו בתקופתו. במבנה זה תוכלו ללמוד גם על האמן וגם על אמסטרדם של המאה ה-17, וזוהי נגיעה קטנה בהיסטוריה אישית ותרבותית.

 • כתובת: Museum Het Rembrandthuis - Jodenbreestraat 4 1011 Nk Amsterdam
 • שעות פתיחה: בכל יום, 10:00-18:00.
 • מחיר כניסה: 13 אירו למבוגר ו-4 אירו לילדים (6-17). ילדים עד גיל 6 נכנסים בחינם
 • טלפון: 247570073 (0) 33+
 • אתר אינטרנט: www.rembrandthuis.nl/index

פנינה מן העבר: ביתו האחרון של דה וינצ'י

על קצה המכחול: לאונרדו דה וינצ'י – האיש בעל יכולת ההמצאה, החידוש ואבי הרנסנס. אמן איטלקי שפעל ויצר בערים שונות בארץ מולדתו, אך דווקא בסוף חייו עבר לעבוד מספר שנים בצרפת, אליה הגיע דרך מסע באלפים על גבי פרדה. באותו מסע אגב, הגיעה איתו גם “המונה ליזה”.

מי ששכנע את דה וינצ'י לעבור לצרפת ולהתגורר באחוזת Du Clos Lucé, שנמצאת בעיירה אמבואז (Amboise), הוא המלך הצרפתי פרנסואה הראשון. המלך הכיר את גדולתו של אמן הרנסנס, ואף העניק לו את הכינוי “הצייר, המהנדס והאדריכל הראשון למלך”, ודאג שיקבל פנסיה של 1,000 מטבעות זהב בחודש, בכדי שיוכל לחלום וליצור להנאתו.

עוד לפני שהתגורר הדייר החשוב באחוזה, היא שימשה כבית הקיץ של מלכי צרפת, שאהבו לנוח בה מחייהם התובעניים. פקדו את המקום דוכסים ואצילים ובמקום זה אף חובר גם ה”הפטמרון” המפורסם של מרגריט דה נאווארה, ובו 72 סיפורים קצרים, שעוסקים ביחסים בין גברים לנשים בצרפת של תחילת הרנסנס. 

לכל אלו נוספה רוחו האצילית של לאונרדו, שהמשיך לעבוד עד יומו האחרון. לאן שלא יופנה מבטכם, תתקלו בדה-וינצ'י: בעיצוב הרנסנסי של החדרים, ברישומיו, בספריו, בהמצאותיו ובציורים של תלמידיו, שהגיעו ללמוד מה”מאסטר” החשוב מכולם.

 • כתובת: Château du Clos Lucé – Parc Leonardo da Vinci
   37400 Amboise - France
 • שעות פתיחה: זמני הפתיחה משתנים, יש להתעדכן באתר.
 • מחיר כניסה: 15.5 אירו למבוגר ו-11 אירו לילדים (7-18). ילדים עד גיל 7 נכנסים בחינם. 
 • טלפון: 247570073 (0) 33
 • אתר אינטרנט: http://www.vinci-closluce.com/

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה