בולגריה - טיולים רגליים בין הנופים

רוצים לגלות את בולגריה ברגליים? הנה מסלול הטיול של שתי נשים בגילאי 50 פלוס, שיצאו לשבועיים של מסלולי הליכה בבולגריה. המסלולים לא קשים או ארוכים, אבל בהחלט מאפשרים להכיר את המדינה הזו ונופיה מקרוב.
דליה קרטר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: בולגריה - טיולים רגליים בין הנופים
Dollarphotoclub ©

מה כדאי לדעת לפני הנסיעה?

בסוף חודש יולי 2009 נסעתי עם חברתי, שתינו בגילאי 50 פלוס, לטיול של מסלולי הליכה בבולגריה. לפני הנסיעה נעזרתי רבות במדור 1001 טיפים של אתר "למטייל", לצורך תכנון המסלול. חברים שכבר טיילו בבולגריה נתנו לנו מפות וספרים. מצאנו שהספר של "לונלי פלאנט" כבר לא היה שימושי כמעט עבורנו, משום שיש ספר אחד שלהם באנגלית, אולם הוא משנת 2002. בהקשר זה יש לציין, כי אין אפשרות להיעזר בתחנות מידע למטיילים ("טוריסט אינפורמיישן") בבולגריה, כי רוב הצוותים שם לא יודעים ולא דוברים אנגלית. זאת, למעט מאשר בעיר בנסקו, שם נתקלנו בנציגה שדיברה אנגלית ושהמליצה לנו על מסלולי טרקים בהרים. כמו כן, בחנות השכרת האופניים בעיירה בורובץ' (מול מלון "רילה" המקומי) גם מדברים אנגלית וגם עוזרים בארגון טרקים.

את הרכב לטיול שכרנו בחברת Bulgaria Rental Car (אתר: www.bulgariarentalcar.com), שהייתה זולה, יחסית, מהחברות בארץ. קיבלנו טויוטה קורולה ושילמנו 31 יורו ליום עם 200 יורו פיקדון, שאותו קיבלנו בחזרה.

ימים 1-5: טעימה מסופיה, מנזר רילה, הרי פירין

את הלילה הראשון של הטיול בילינו במלון "דדמן פרינסס" בסופיה. זהו מלון מפואר ומחיר החדר היה 32 יורו לאדם לילה. את בוקר המחרת ניצלנו לסיור בעיר סופיה, משום שאת הרכב השכור יכולנו לאסוף רק החל מן השעה 14:30. סופיה היא עיר די אפורה ולא ממש נחמדה. רצינו להחליף כסף, על כן ניגשנו לאחד מחנויות המרת הכספים (Change), שם הבנו שניסו לרמות אותנו עם שער קניה של 1.57 יורו ללב. כאשר ניגשנו לאחד הבנקים קיבלנו שער טוב הרבה יותר: 1.94 יורו ללב. על כן, הנה כבר המסקנה הראשונה שלי אליכם מן הטיול: את המרות הכספים בבולגריה מומלץ לבצע אך ורק בבנקים! בצהריים ניגשנו לסוכנות החברה בעיר, על מנת לאסוף את הרכב. שילמנו שם 10 יורו נוספים, כדי שנוכל להחזיר את הרכב בסיום לשדה התעופה. אגב, מחיר הדלק בבולגריה הוא כמו המחיר בארץ: 1.95 לב עד 2.01 לב לליטר.

ביום השני המשכנו לכיוון ויטושה. לצערנו, הרכבל שם היה סגור (לא נאמר לנו שביום שני הוא סגור). המשכנו לכיוון העיירה הקטנה סמוקוב. בתחנת המידע לתיירים פגשנו נציגה שלא דיברה אנגלית. חיפשנו את המוזיאון המקומי בכוחות עצמנו ולא מצאנו, על כן המשכנו בדרך לכיוון בורובץ'. הגענו אל אגם איסקאר (Iskar), שם ראינו שלט למקום לינה, אז ירדנו לאגם, שהזכיר את הכינרת. החדר שקיבלנו היה יחידה ובה שני חדרי שינה, סלון, מקלחת ומטבח (עם מקרר). המקום היה מאוד פרימיטיבי ולא נקי, שילמנו 20 לב לאדם. את ארוחת הערב אכלנו במסעדה של המקום.

 הגענו לבורובץ' מוקדם בבוקר היום השלישי. זוהי עיירה קטנה, מלאה במלונות חדישים ומדרחוב קטן עם חנויות מזכרות. רצינו לעלות על הגונדולה למוסאלה, אולם גם הוא היה סגור (ימי שני ושלישי הרכבל סגור, פתוח רק בסופי שבוע). קיבלנו עצה לחפש חנות להשכרת אופניים וכך עשינו. בהגיענו, הציעו לנו לצאת למסלול לחיזה, בליווי מדריך, כולל אוכל (כריכים) ועלייה ברכבל ב-25 לב לאדם. מצאנו את הטיול די משעמם - הדרך כל הזמן עולה ובדיעבד, היינו יכולות לעשות אותו לבד. מבורובץ' המשכנו לרילה. מצאנו שם מלון יפה וחדש על ראש גבעה. חדר עלה שם 25 לב לאדם והוא היה נקי וחדש.

למנזר רילה הגענו ביום הרביעי והוא היה יפה מאוד. בהמשך המנזר, ישנה דרך שמובילה למסלולי טיול שונים. אנחנו עשינו את המסלול הירוק ובו טיפוס בין עצי אשוח עד לאגם יפה וחזרה. ביום החמישי יצאנו מרילה לכיוון Stobs Piramids. הדרך היתה משובשת, אבל הצלחנו להגיע, בנהיגה זהירה, עד לתחילתו של המסלול. מדובר בעליה של כחצי שעה, בסיומה ניתן לראות פירמידות עשויות מחול בצבע אדום, מראה המזכיר את פטרה. עלינו עד סוף המסלול וירדנו חזרה.

 מרילה המשכנו לכיוון בנסקו - עיירת סקי שמאוד התפתחה בתקופה האחרונה, יש בה בניה מטורפת של בתים ומלונות. באחת הכיכרות בעיירה קיים מרכז מידע, בו פגשנו בחורה נציגה צעירה, דוברת אנגלית, שעזרה לנו מאוד בבחירת מסלולי הטיול. באותה ההזדמנות, ביקשנו לברר על חדר ללינה ומאחר וחברה מהארץ המליצה על Mountain Romance, ביקשנו מהבחורה הסבר איך מגיעים לשם. בדיעבד, התברר לנו שהמלון שייך להורים שלה. הדירה המאובזרת שקיבלנו עלתה לנו 30 לב לאדם, כולל ארוחת בוקר. בילינו שם יומיים. את הטיול הראשון עשינו בהרי פירין, לכיוון Goche Delcev. עלינו ברכבל (5 לב לכל כיוון) ובהמשך הגענו לחיזה ולאגם מדהים. משם המשכנו עוד כשעתיים וחצי לכל כיוון. הסימונים היו מאוד ברורים. בחרנו את הסימון הירוק, שהיה אמור להיות יחסית קל (המסלול האדום הוא רק למקצוענים). עברנו בדרך בנחלים ובמים זורמים. הגענו עד לאגם הגדול וחזרנו. הרכבל ניסגר ב-16:30. חזרנו לבנסקו לקניית מצרכים ולארוחת ערב.

לתחילת הכתבה

ימים 6-10: מנזר רוזן, מערת יגודינה, שירוקה לוקה

ביום השישי החלטנו לעשות טרק לוויחרין ולאגמים נוספים. אפשר להגיע לביקתת ויחרין ברכב, אולם דעו לכם שהכביש הוא צר מאוד, תלול ודי משובש. רחבת החנייה באתר היא מאוד קטנה ורוב הרכבים נאלצים לחנות בשוליים. מהביקתה יוצאים כמה מסלולים לכיוון האגמים ולהר עצמו. אנחנו בחרנו במסלול הירוק-כחול, שהליכה בו אורכת כשעה וחצי. הדרך מטפסת למעלה על בולדרים ועוברת דרך נחלים, עד שמגיעים לאגם. בדרך חזרה מגיעים לרחבה ובה מסעדה. בסמוך לה ישנו גרם מדרגות אשר עולה לעץ עתיק בן אלפי שנים.

 עזבנו את בנסקו ביום השביעי והמשכנו על כביש E19 לכיוון סנדנסקי - עיר גדולה ואפורה. היה כל כך חם, עד שברחנו למלניק - יש שם רחוב אחד ובאמצע נחל אכזב. ציפינו למצוא שם מעט מאוד מלונות, אולם התברר לנו כי דווקא יש שם שפע של מלונות באיכות מצויינת. לצערנו, אנו בחרנו את אחד המקומות שנקרו בדרכנו, מבלי לברר קודם לכן. התוצאה: חדר לא משהו ב-20 לב לאדם, מקלחת שמרטיבה את כל השירותים ומציפה אותם. אגב, לנו היה נדמה כי לא שמעו בבולגריה על קולבים או מתלים באמבטיה...

 בבוקרו של היום השמיני עלינו למנזר רוזן - זהו מקום יפה ומטופח, אולם הוא אינו כמו מנזר רילה. עזבנו את מלניק והמשכנו לכיוון יגודינה. הדרך היתה מאוד ארוכה, במהלכה התבלבלנו וטעינו. השילוט לא ממש עזר לנו,במיוחד משום שהוא היה כתוב בקירילית. עצרנו מכונית בדרך וברוב אדיבותם הם עצרו מכונית אחרת, שבדיוק נסעה לכיוון שלנו, אז נסענו בעקבותיה. ליגודינה הגענו בערב ולקחנו מלון (אחד מתוך השלושה שבעיר), ב-36 לב לשתינו. את ארוחת הערב סעדנו במסעדה של המלון. יגודינה היא עיירה קטנה והכביש משובש, אין ממש מה לחפש שם.

 ביום התשיעי בבוקר עזבנו לכיוון מערת יגודינה, שנפתחת בשעה 10 בבוקר. נכנסנו למערה עם קבוצת אנשים, בתשלום של 5 לב לאדם. עצה קטנה - במערה קר מאוד (6 מעלות), אז כדאי להצטייד מראש בלבוש מתאים. את הסיור במערה ליווה מדריך שרוב הזמן דיבר בולגרית. מאחר ואנו היינו הזרות היחידות, הוא הסביר לנו בקצרה באנגלית, אך היה מצחיק שהוא ידע גם כמה מילים בעברית. הביקור במערה אורך כ-45 דקות וחל איסור צילום. המערה יפה מאוד ומוארת. מהמערה הזו המשכנו למערת "לוע השטן", שנמצאת בהמשך הדרך ויש שילוט אליה. הכניסה עולה 4 לב לאדם והטמפרטורה שם היא 10 מעלות. בתוך המערה שומעים רעש של מפל אולם לא רואים אותו. בסוף הסיור יש הרבה מאוד מדרגות די תלולות והאמת היא שהמערה הזו אינה כה מרשימה, כמו הראשונה.

 מיגודינה המשכנו ל-Devin, על מנת לפרוט כסף ולעשות קניות ומשם לשירוקה לוקה. מדובר בעיירה נחמדה ובה בתים יפים ונחל שעובר במרכזה. קנינו מפה שם והמשכנו לפמפרובו. זוהי עיירת סקי מרשימה, אולם שוממת, מאחר וזו לא היתה עונת הגלישה. בדרך ראינו הרבה מאוד מלונות חדישים. נכנסנו לאחד מהם שנקרא The Castle וביררנו על חדר ללילה. קיבלנו סטודיו חדיש, בקומה עליונה עם מעלית, ב- 40 לב לחדר. לפחות הפעם היה מקלחון ולא הרטבנו את כל חדר השירותים, המטבח היה מאובזר עם כלים, מיקרו, קומקום וכו'. את ארוחת הערב אכלנו במסעדה שבעלת המלון המליצה עליה, שם קיבלנו 20% הנחה.

 את פמפרובו עזבנו ביום העשירי והמשכנו לצאפלרה, לכיוון "הגשרים המופלאים". הדרך משובשת מאוד, אולם זה היה שווה את המאמץ. זוהי תופעת טבע מדהימה: שתי קשתות, הנוצרות מעל מי נחל זורם, יש גם ירידה תלולה אל הנחל עצמו. שימו לב, צריך לשלם על חניה, אי אפשר להתחמק מזה. המשכנו למנזר בצ'קובו ובהמשך לכיוון חירה דרך פלובדיב. לא עצרנו - המשכנו הלאה, כי העיר נראתה אפורה ולא רצינו להתמהמה בה. בחירה מצאנו מסעדה טובה ופגשנו שם זוג ישראלים מבוגרים, שבאו לנפוש בספא. אחת הסועדות, דוברת צרפתית, עזרה לנו למצוא חדר ב- 17 לב לאדם. מחוסר ברירה, לקחנו את הדירה, מאחר והיא היתה בקומת קרקע ואני רציתי לכבס.

לתחילת הכתבה

ימים 11-15: באטאק, ואדה, הר מוסאלה

היום ה-11 היה יום רביעי והוא החל גשום, עם ברקים ורעמים. החלטנו לנסוע לקופרשביצה. לשם כך, חזרנו בדרך לכיוון קרלובו. הגענו מוקדם מאוד לקופרשביצה, הכל היה עדיין סגור ושומם. ישבנו לשתות משהו חם בבית קפה והחלטנו לסייר רגלית במקום. בדרך מקרה, פגשנו אדם, שהנחה אותנו לכיוון המוזיאון המקומי. במקום ישנם בתים משוחזרים וגלריות, אולם הכניסה היא בתשלום. ישנו כרטיס המאפשר לראות 5 גלריות ב- 5 לב, אולם אנחנו לא קנינו אותו. הסתפקנו בצילום מבחוץ. סיירנו כ- 4 שעות במקום. בגלל הגשם, החלטנו להמשיך משם לוולינגרד. הדרך בה נסענו היתה יפה מאוד ועברה דרך Pazardzik, עד שהגענו לוולינגרד. המקום היה ניראה שומם. ראינו מרכז מידע לתיירים ליד מלון גדול, שם ביקשנו לדעת מה כדאי לראות ולעשות באזור. הציעו לנו לנסוע לבאטאק (Batak), השוכנת לחוף אגם גדול. אכלנו צהריים במסעדה ואכן, המשכנו לבאטאק. היציאה מן העיר לא היתה כל כך ברורה, אז נעזרנו בבחור צעיר, שבאדיבותו לקח אותנו עד ליציאה. בבאטאק לקחנו חדר במלון ב- 60 לב , מזג האויר היה קר וירד גשם. עשינו קניות במכולת קטנה וחזרנו לחדר.

 ביום ה-12 יצאנו מבאטאק והמשכנו לכיוון סמוקוב ובהמשך לבורובץ'. קיבלנו הצעה למסלול טיול בוואדה (Vada). כאשר הגענו לשם, מצאנו מלון שומם, בסוף הדרך. לקחנו חדר במלון זה ב- 25 לב לאדם. למחרת בבוקר התארגנו ליציאה לטרק. הדרך היתה כל כך משובשת, שלדעתנו רק רכב 4X4 יכול לעשות את הדרך. יחד עם זאת, הרכב שלנו דווקא צלח את המשימה בכבוד ואנו הגענו לרחבת החניה, שם נפרדנו מעוד 5 לב. את הדרך לאגם עשינו בערפל. מזג האויר היה קר ומעונן והדרך ארכה לנו שעתיים וחצי. כשהגענו, לא ראינו שום דבר מפאת הערפל הכבד. כשהשמיים התבהרו מעט, ראינו לצידנו את האגם וביקתה מרחוק. אכלנו ליד האגם והחלטנו לרדת אליו ולא להמתין. לצערנו, תפס אותנו גשם שוטף, מלווה בברקים ורעמים כל הדרך למטה. חזרנו לרכב נוטפות מים, החלפנו בגדים בביקתה של השומר וישבנו לשתות כוס תה להתחמם. החלטנו לחזור לבורובץ' לחפש מלון, על מנת לייבש את הבגדים, מצאנו בתחילת הרחוב מלון משפחתי. קיבלנו חדר עם מרפסת ומקרר ב- 25 לב לאדם. נשארנו יומיים על מנת שהבגדים יספיקו להתייבש מעט, לפני החזרה לארץ.

ביום שבת, שבועיים בדיוק לטיול, נסענו ל-Banja Sprava לחפש את הגייזר והספא המפורסם של המקום. הגייזר פורץ באמצע הפארק. חיפשנו ספא עם מים מינרליים, לצערנו לא היה מקום פנוי בספא או בסנטוריום. החלטנו לחפש את המפל אז שאלנו אישה מבוגרת בשפת הסימנים היכן נמצא המפל. בטוב ליבה היא הצטרפה למכוניתנו וליוותה אותנו עד למפל. היא עלתה לרכב וצילמה אותנו והציעה לנו גם להצטרף למשפחה לאכול. אנו סירבנו בנימוס ועזבנו חזרה לבורובץ'. כשהגענו, החלטנו לנסוע בגונדולה, שהיתה פתוחה עד להר הגבוה מוסאלה. הרכבל עולה 10 לב לאדם, הלוך חזור. עלינו למעלה, אולם מפאת הערפל, לא ראינו כלום. שתינו כוס תה חם במסעדה והחלטנו לחזור, אז פגשנו משפחה שניה של ישראלים, שעשו את הטרק לאגמים. חזרנו לחדר, אך הבגדים היו עדיין רטובים.

 ביום ראשון בבוקר, היום ה-15, התארגנו לקראת החזרה לישראל. ארזנו את המזוודות ונסענו לסופיה. הדרך עברה שוב ליד אגם איסקאר. ראינו מסעדה ומלון על שפת האגם. החלטנו לעצור שם לגלידה. נכנסנו לקומפלקס יפה, שנקרא מלון קמלוט, המשמש את אנשי היאכטות. ישבנו להשתזף ליד האגם ובילינו שעה נחמדה. הדרך לשדה התעופה היתה יחסית קלה, החזרנו את הרכב, קיבלנו את ההפקדה בחזרה וחזרנו הביתה בטיסה שהתאחרה מעט.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לבולגריה

כתבות מומלצות עבורך על בולגריה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם