10 יצירות אמנות שלא כדאי להחמיץ בלונדון

היכן נמצא פורטרט של איימי ווינהאוס ומיהי האישה עם המניפה? בפעם הבאה שתגיעו ללונדון, תדעו בדיוק היכן כדאי לבקר - קבלו את 10 יצירות האמנות שלא כדאי לכם לפספס בעיר
כלנית שכנר
|
תמונה ראשית עבור: 10 יצירות אמנות שלא כדאי להחמיץ בלונדון
צילום: כלנית שכנר

מה הם הציורים האהובים עליכם בלונדון? זו השאלה שהצגתי בפני מטיילים שסיירו איתי יחד, או שנשאלתי על ידיהם שוב ושוב... החלטתי לבחור עבורכם כמה מהשמות הגדולים ביותר בעולם האמנות, יצירות שאנשים אוהבים לחזור ולבקר אותן שוב ושוב בגלריות ובמוזיאונים המובילים של לונדון. כמובן שהרשימה היא אין סופית וקשה מאוד לצמצם אותה ל-10 יצירות בלבד.

כמו כן, השתמשתי בטעם האמנותי שלי בהכנת הרשימה. רוב העבודות מוצגות עכשיו, אולם ישנו מספר קטן של יצירות שבאופן בלתי נמנע מושאלות מדי פעם למוסדות שונים ברחבי בריטניה או בחו"ל, או שנמצאות באופן זמני באחסון. נשאר לכם רק לצאת לשם, לגלות את היצירות הנפלאות האלו וליהנות.

10. פורטרט עצמי עם שני עיגולים

Self-Portrait with Two Circles (פורטרט עצמי עם שני עיגולים) - היצירה הזו של רמברנדט מוצגת בבית קנווד (Kenwood House), שנמצא בקצה של המפסטד, שכונת היוקרה בצפון מערב בלונדון.

בית קנווד, המוקף בגנים מעוצבים לצד צמחיה פראית, הינו אחד הפנינים הנסתרות של לונדון. חללי הפנים המרהיבים והמקושטים באוסף עבודות אמנות מרהיבות חופשיים לכולם ליהנות. עם פעילויות לילדים, בית קפה כדי להירגע ודונמים של שטחים כדי למתוח את הרגליים ולעשות פיקניקים – המקום שווה ובהחלט מצדיק ביקור.

לדעתי, הדיוקן העצמי של רמברנדט משנת 1665 בקנווד הוא הטוב ביותר שיש לנו, ואתם יכולים לראות את היצירה במלוא תפארתה בבית קנווד בהמפסטד, המוצג ביחד עם יצירות נוספות מרהיבות מהאוסף הקיים שם. את רמברנדט לא צריך להציג – הוא היה צייר, רשם, ואמן הדפס ותחריט הולנדי מהמאה ה-16 מהבולטים והחשובים שהיו. ביצירה זו, רמברנט בגיל 59 מסתכל עלינו מעומק שנותיו, ועם הסמכות של אומנותו. הוא תאר את עצמו מחזיק את מברשות הצבע שלו, ואת הצבעים, מול שני עיגולים המשוכים על קיר. מדוע מעגלים? מהם מייצגים? בואו וגלו זאת בעצמכם.

9. בדרך מנין

The Menin Road היא עבודה של פול נאש (Paul Nash), שנוצרה ב-1919 ומוצגת ב-The Imperial War Museum, מוזיאון המלחמה האימפריאלי. זהו מוזיאון ייחודי הסוקר קונפליקטים בינלאומיים, במיוחד אלה הקשורים לבריטניה ולחבר העמים - ממלחמת העולם הראשונה ועד ימינו. ניתן למצוא במוזיאון תערוכות קבועות, לצד תערוכות צילום מתחלפות, העוסקות במלחמות שונות וקונפליקטים בין מדינות/עמים, תוך שירטוט סיפורים אישיים של אנשים שחוו מלחמה.

נאש היה אמן צייר ומלחמה סוריאליסטי בריטי, בנוסף להיותו צלם, סופר ומעצב אמנות שימושית. נאש היה בין אמני הנוף החשובים ביותר של המחצית הראשונה של המאה העשרים. העבודה שבחרתי היא ציור שמן גדול, המתאר קרב במלחמת העולם הראשונה. נאש הוזמן על ידי ועדת הנצחת המלחמה הבריטית לצייר סצנת קרב להיכל הלאומי, וציורו זה נחשב לאחד הדימויים הסמליים ביותר של מלחמת העולם הראשונה.

 • אתר המוזיאון: www.iwm.org.uk
 • כתובת: Lambeth Road London SE1 6HZ

8. אישה עם מניפה

The Lady with a Fan (אישה עם מניפה). זהו ציור שמן מרהיב משנת 1638 של הצייר הספרדי דייגו ולסקז (Diego Velázquez), אמן מוביל בחצר המלך פיליפ הרביעי, אשר היה לאחד הציירים החשובים ביותר של תור הזהב של ספרד. הציור מתאר אישה לובשת רעלת תחרה שחורה על ראשה ושמלה כהה עם מחוך בעלת מחשוף עמוק. הליידי עם המניפה הוא דיוקן חידתי - בואו ותגלו מדוע...

הציור מוצג באוסף ואלאס, שהוא מוזיאון לאומי הממוקם בבניין עירוני היסטורי בלונדון. ניתן למצוא בו כ-25 חללי תצוגה שונים מרהיבים ביופיים ונגישים לכל אחד - החל מאוסף ציורים צרפתי מהמאות ה-19- 18 דרך אוסף של ריהוט עתיק וחרסינה עם ציורי מאסטר מעולים ונשקייה ברמה עולמית.

7. שדה תירס לאור הירח

A Cornfield by Moonlight with the Evening Star (שדה תירס לאור הירח) הוא ציור מרהיב בצבעי מים, גואש ודיו, שנוצר בשנת 1830 על ידי סמואל פאלמר (Samuel Palmer), שהיה דמות מפתח בתקופה הרומנטית בבריטניה והפיק ציורים פסטורליים מלאי חזון. פאלמר היה גם סופר פורה, צייר נוף וחרט. הציור מראה אדם הולך עם הכלב שלו דרך שדה תירס בשעות הערב, כשבשמיים כוכבים וירח. הפסטורליות מדהימה בחומריות שלה ומהווה ביצוע קסום של חוויה יומיומית.

המוזיאון הבריטי הוא אחד המוזיאונים הגדולים והחשובים ביותר בעולם. הוא מהווה פלטפורמה לייצוג ושימור תרבויות עתיקות, שהלכו ונעלמו מן העולם ומציג אוסף עצום של עבודות אמנות ועתיקות מתרבויות שונות. זהו אחד האוספים הגדולים ביותר בעולם, המתפרש על פני שני מיליון שנות ההיסטוריה האנושית. הגישה אל האוסף הקבוע חופשית. המוזיאון גם מציג תערוכות מצויינות החוקרות תרבויות עתיקות - הכניסה אליהן בתשלום נפרד.

6. לוק ולודויוין מתחתנים

Luc And Ludivione Get Married No 7 (לוק ולודויוין מתחתנים מספר 7) היא עבודה משנת 2007 של ג'וליאן אופי (Julian Opie), אמן בריטי עכשווי ומצליח מאוד, שיצר גוף עבודה בהשראת צלליות ודיוקנאות מהמאה ה-19.

העבודה מוצגת במוזיאון ויקטוריה ואלברט, הידוע בכינויו ה-V&A. מדובר במוזיאון נהדר בשכונת קנזינגטון שבמערב לונדון. המוזיאון מתמחה בעיצוב מוצרים, הן מבחינה אסתטית והן מבחינה פונקציונלית. במוזיאון ניתן למצוא אוספים של אמנות עכשווית, אמנות מסורתית ועיצוב. האוספים הם מכל הדיסציפלינות האמנותיות, ארכיטקטורה, אופנה, צילום, תיאטרון ואמנות, מייצג, פיסול, קרמיקה, טקסטיל, תכשיטים ועוד. בימים אלו, המוזיאון נמצא בעבודות הרחבה ובנייה, והולכת להיפתח שם כניסה רחבה חדשה, חצר וגלריה תת קרקעית, שנבנות במיוחד עבור התערוכות המתחלפות.

 • אתר המוזיאון: www.vam.ac.uk
 • כתובת: Cromwell Road London, SW7 2RL

5. הבר בפולי-ברז'ר

A Bar at the Folies-Bergère (הבר בפולי-ברז'ר) זהו ציור אייקוני משנת 1882 של הצייר הצרפתי הידוע אדוארד מאנה (Édouard Manet). מאנה היה צייר ודפס צרפתי, שנחשב לאחד ממבשרי המודרניזם ולאבי האימפרסיוניזם. מאנה, אהב לתאר את חיי הלילה של פריז וכן לצייר את החיים המודרניים של החברה במאה ה-19 כפי שהתהוו בעיר הגדולה, יחד עם תרבות הפנאי שהחלה להתפתח.

גלריית Courtauld היא אחד המוזיאונים לאמנות, שחובה לבקר בהם בלונדון. הגלריה נמצאת בבית סומרסט (Somerset House), אחד מאתרי התרבות הדינמיים ביותר של העיר. יש בה אוסף המשתרע מתקופת הרנסנס המוקדם אל תוך המאה ה-20, הכולל ציורים אימפרסיוניסטים ופוסט-אימפרסיוניסטים, יצירות של מונה, ואן גוך, גוגן וכן האוסף הגדול ביותר בבריטניה של האמן סזאן. הגלריה גם מקיימת תערוכות מתחלפות לפי נושאים שונים.

 • אתר המוזיאון: courtauld.ac.uk
 • כתובת: Somerset House Strand London Wc2r 0rn

4. ג'ון קייג' 1-6

Cage 1-6 היא יצירה של גרהארד ריכטר, אמן גרמני הנחשב לאמן החי המצליח ביותר כיום, הוא גם אחד האמנים שהשפיעו עלי מבחינה אמנותית כאמנית. עבודתו Cage 1-6 משנת 2006 היא סדרת ציורים גדולי מימדים בסגנון אקספרסיבי מופשט. ריכטר האזין למוזיקה של ג'ון קייג' כשעבד על הציורים האלה, כאשר אין להם שום תבניתיות, מבנה או תכנון מוקדם. הם מושתתים על הקו המנחה של אקראיות, חוסר תכנון וזרימה עם המוזיקה והצבע. ריכטר מצייר על בדים ענקיים בצבעים רעננים ובהירים, מלאי אור ואופטימיות, וכרגיל, מוחק את הכל עם מגב ענקי ועובד בשכבתיות.

העבודות מוצגות במוזיאון טייט מודרן (Tate Modern), המוזיאון הלאומי הבריטי לאמנות מודרנית ויחד עם מוזיאון טייט בריטניה, נחשב לחלק מקבוצת הטייט. את האוסף של הטייט מודרן אני מאוד אוהבת מפני שהוא המוזיאון היחידי בעולם שמבחינה אוצרותית מחולק על פי נושאים תמטיים משתנים ולא לפי סדר כרונולוגי של תולדות האמנות. כמו כן, האוסף הנו דינמי ומשתנה כל כמה חודשים, מה שמאפשר לבקר באוספים שוב ושוב לעיתים קרובות ולגלות עבודות חדשות. המוזיאון נמצא בלונדון מדרום לנהר התמזה, במבנה של תחנת כוח שהוסבה למוזיאון לאחר שנסגרה בשנת 1981. בימים אלו מסתיימת תהליך הרחבת המוזיאון ובניית חללי תצוגה נוספים ברוח סגנון המבנה התעשייתי המקורי של תחנת הכוח.

 • אתר המוזיאון: www.tate.org.uk
 • כתובת: Bankside London SE1 9TG

3. השפריץ הגדול

A Bigger Splash (שפריץ גדול) היא עבודה של דיוויד הוקני, אחד האמנים האהובים עלי. הוקני הוא מעצב, צלם וצייר אנגלי, שרטט ואמן הדפסים, שנחשב לאחד האמנים הבריטים המשפיעים ביותר של המאה ה-20. בחרתי בציור זה שלו משנת 1966, המתאר "קפיצה" בבריכה בקליפורניה. הוקני צייר ציורים רבים של בריכות שחייה - הוא נמשך לחיי העשירים והמפורסמים בקליפורניה ואהב לתעד את החיים הססגוניים שלהם ואת המסיבות סביב הבריכה. הבריכה מסמלת עוצמה כלכלית, מעמד חברתי גבוהה ונהנתנות. בכל אחד מהציורים מנסה הוקני לייצג את פני השטח המשתנים ללא הרף של המים, על ידי שימוש בחומרים שונים ובטכניקות שונות.

הציור מוצג בגלריית טייט בריטן (Tate Britain), החלק העיקרי של קבוצת טייט, אותה הקים הנרי טייט. קבוצת טייט מורכבת כיום גם מהטייט מודרן (שהוזכר לעיל), גלרית טייט סנט איווס והטייט בליברפול. בגלריית הטייט תוכלו לראות יוצרים בריטים ואחרים מהמאה ה-16 ועד ימינו (מרבית היצירות של המאה העשרים מוצגות בטייט מודרן). בין היוצרים המוצגים בגלריה ניתן למנות את וויליאם הוגרת', ויליאם בלייק, הנרי מור, פרנסיס בייקון, ועוד אמנים ידועים רבים. לצד התערוכות הקבועות (אשר הכניסה אליהם חינם), ניתן לצפות בגלריה בתערוכות מתחלפות ומדהימות של האומנים הגדולים ביותר כמו פיקאסו, מונה ואחרים.

 • אתר המוזיאון: www.tate.org.uk
 • כתובת: Millbank London SW1P 4RG

2. Amy Blue

Amy Blue הוא פורטרט של הזמרת איימי ווינהאוס, שצוייר על ידי האמנית הדרום אפריקנית מרלין דומא. היא נחשבת כיום לאחת האמניות הפוריות ביותר בהולנד. יצירתה מתמקדת בעבודות פיגורטיביות בהשראת זיכרונות אישיים במגוון חומרים ודברי דפוס, לרבות תצלומי פולארויד, עיתון וגזרי מגזין, מכתבים וציור פלמי. היא יצרה את הדיוקן של הזמרת האייקונית ווינהאוס כיצירת הנצחה לאחר מותה הטראגי. הציור מתבסס על תצלום אחד מני רבים, שהתפרסמו בתקשורת הבין לאומית על הזמרת.

היצירה מוצגת בגלריה הלאומית לפורטרטים, גלריה שאני מחבבת מאוד, נמצאת קרוב מאד לגלריה הלאומית, ולכן כדאי וקל מאוד לבקר בשתיהן. הגלריה הזו היא אחד האטרקציות המעניינות לדעתי בלונדון – הרבה בזכות התערוכות המשתנות המקוריות, שמוצגות בה וכן בגלל אירועי תרבות מעניינים שנערכים בה. הגלריה מכילה אוסף מרהיב של פורטרטים שנעשו בפיסול, צילום, ציור, מולטימדיה ועוד של דמויות מפורסמות ו/או חשובות, סלבריטאים, פוליטיקאים, אנשי אמנות ורוח ואייקוני תרבות.

הכניסה לגלריה חופשית, למעט מספר תערוכות משתנות בתשלום.

 • אתר הגלריה: www.npg.org.uk
 • כתובת: St Martin's Place London WC2H 0HE

1. המתרחצים

Bathers At Asnières (המתרחצים) הוא ציור שמן של ג'ורג סרה (Georges Seurat) משנת 1884, שאני אוהבת במיוחד. סרה נחשב לחלוץ בפיתוח הטכניקה המכונה פויינטליזם - שיטה של כיסוי התמונה בנקודות ובכתמים מבודדים של צבע, דבר המזכיר לנו פיקסאליזציה של תמונה דיגיטלית. בציור ניתן לראות שישה גברים עסוקים בפעילויות שונות (מנוחה, שחיה, שיזוף) על גדת נהר הסיין ב-Asnières שבדרום מזרח פריז. מלבד סירה ששטה על הנהר ניתן לראות ברקע מפעלי תעשייה מודרניים, המהווים ניגוד לפסטרוליות והשלווה שעל גדת הנהר.

בחרתי לסיים בגלריה הלאומית - אחת ממשכני האמנות המפורסמים והחשובים בעולם. הגלריה, שנמצאת בכיכר טרפלגר, מציגה כ-2,300 יצירות אמנות מהמאה ה-13 ועד שלהי המאה ה-19. ניתן למצוא באוספים המרהיבים של הגלריה יצירות מפורסמות כגון: החמניות של ואן גוך, הרקדניות של אדגר דגה, התפוחים של סזאן, טמרייר הלחימה של טרנר ועוד.

הכותבת, אמנית וצלמת, מקיימת סיורי בוטיק בגלריות ובתי מכירות לאמנות בלונדון לקבוצות וליחידים לפי הזמנה. לפרטים והרשמה: www.calanitgallerytours.com, עמוד פייסבוק: www.facebook.com/calanitgallerytours

​לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

מקומות ונותני שירות שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על לונדון

אטרקציות בלונדון

מלונות ומקומות לינה בלונדון

מדריכים ונותני שירות בלונדון

נהגים בלונדון

הזמנת חופשה ללונדון

טיסות ללונדון

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי