המוזיאון הבריטי - מדריך לביקור במוזיאון הענק

המוזיאון הבריטי הוא אחד המוזיאונים החשובים והגדולים בעולם ונחשב לאתר חובה במסגרת טיולים בלונדון. הוא מכיל אוספי אמנות, המציגים יצירות אמנות מכל רחבי תבל ומכל תרבות אפשרית. בכתבה שלפניכם, כל המידע הדרוש, לקראת ביקור במוזיאון הבריטי.
עמית פלד - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: המוזיאון הבריטי - מדריך לביקור במוזיאון הענק
התמונה באדיבות: British Museum

מידע כללי על המוזיאון הבריטי

המוזיאון הבריטי (British Museum), אשר בעיר לונדון, ניצב בשורה הראשונה של המוזיאונים החשובים על המפה העולמית בכלל ועל מפת לונדון, בפרט. מוצגים בו אוספים עצומים של פריטים, המתעדים את התפתחות המין האנושי, משחר ההיסטוריה ועד ימינו בתרבויות השונות.

המוזיאון הבריטי פתח את שעריו בשנת 1753 ובראשית דרכו הכיל גם את הכתבים של הספרייה הלאומית, שנמצאים כיום בבית הספרייה הבריטית (British Library). מספר הפריטים המוצגים בו הוא למעלה משבעה מליון. המחלקות השונות במוזיאון מגוונות ומאפשרות הצצה לכל תרבויות העולם, החל מאפריקה ואסיה וכלה בתרבויות דרום אמריקה ואוסטרליה. אוסף העתיקות המצרי והיווני הוא אחד האוספים הגדולים בעולם וכולל גם פסלי שיש, שהובאו ממקדש הפרתנון באתונה, יוון.

 גודלו של המוזיאון הבריטי עצום וביקור בודד אינו מספיק על מנת להתרשם מההיצע העצום של שכיות החמדה המוצגות בו. על כן, מומלץ לתכנן מראש את הביקור, כך שיכלול את המוצגים המעניינים ביותר עבורכם. כדי להקל על המבקרים את ההתלבטות והבחירה, מדי יום מתקיימים במוזיאון מספר סיורים מודרכים, שזוהי מטרתם.

אפשר לצאת לסיורי חינם בני כחצי שעה, המתקיימים בגלריות השונות של המוזיאון ואשר מאפשרים התמקדות ביצירות השונות, תוך מתן הסבר עליהן. בימי שישי מתקיימים סיורים של כעשרים דקות שנוגעים ב”גולות הכותרת” של המוזיאון, או שאפשר להצטרף לסיור של כשעה וחצי העובר בין כל מוקדי המשיכה העיקריים במוזיאון, אך עלותו 12 פאונד.

 בנוסף, בימים שלישי-שבת בשעה 13:15 מתקיימת "שיחת גלריה" בת כשלושת רבעי השעה, במהלכה מעלה צוות המוזיאון סוגיות שונות מעולם התוכן של המוזיאון. אפשרות נוספת, העומדת בפני המבקרים במוזיאון הבריטי, היא להיעזר במדריכי אודיו במהלך הסיור. בנוסף לכך, אפשר לתכנן סיור עצמאי ברחבי המוזיאון בעזרת מערכת ממוחשבת, המציעה סיור וירטואלי בו והמסייעת בתכנון מסלול הסיור. אגף נוסף צפוי להפתח במוזיאון הבריטי בשנת 2012 והוא יוקדש לתערוכות מתחלפות ולמרכז מדע.

מוצגים מרכזיים באגפי המוזיאון הבריטי

אבן הרוזטה (Rosetta Stone) - אבן גרניט, שהתגלתה על ידי חיילי נפוליאון ב-1799 במצריים בעיר אל-ראשיד והועברה לידי הבריטים אחרי המפלה שנחל נפוליאון. על האבן חרוט צו מלכותי בשלוש שפות: כתב חרטומים, שפה מצרית קדומה, ששימשה כשפת היומיום ויוונית. עובדת קיומו של כתב החרטומים על האבן, מעיד על כך שמדובר בפריט עתיק, שמתוארך למאות שנים לפני הספירה.

פסלי הפרתנון (Parthenon Marbles) - מקדש הפרתנון באתונה הוקם לכבודה של האלה אתנה ופסלי השיש המרשימים, המוצגים במוזיאון הבריטי, ואשר עיטרו אותו בשנים עברו, מתארים סצנות מהמיתולגיה היוונית. הם הובאו לבריטניה במהלך המאה ה-19 ועד היום נשמעים קולות הקוראים להשבתם ליוון, לה הם שייכים.

פסל ציד האריות (Assyrian Lion Hunt Reliefs) - ציד אריות נחשב בימים שלפני הספירה לספורט בו עסקו בני מלוכה. בפסל המוצג במוזיאון הבריטי מתואר הספורט הזה והוא מיוחס למלך נינווה (עיראק של היום) Ashurbanipal, ששלט בין השנים 668-631 לפני הספירה.

המומייה של קתבת (Mummy of Katebet) - מומיה של אשה, ששימשה זמרת בארמונו של המלך תות אנך אמון במצריים. מומחים סבורים, שהמומייה נחנטה בין השנים 1300-1280 לפני הספירה וממנה ניתן ללמוד רבות על דרכי החניטה, שהיו נהוגות בעולם הקדום.

האריה מקנידוס (Knidos Lion) - פסל אריה עצום משיש, שמשקלו מגיע לשישה טונות. הפסל נמצא באסיה הקטנה (טורקיה של היום), הובא לבריטניה ב-1859 ומוצג היום באגף היווני של המוזיאון הבריטי. לשם הבאתו לבריטניה, היה צורך לחתוך את ראשו של הפסל.

מידע שימושי על המוזיאון הבריטי

  • כתובת המוזיאון הבריטי: Great Russell Street, כניסה נוספת אפשרית מ-Montague Place.
  • הגעה: תחנות הרכבת התחתית הקרובות למוזיאון הבריטי הן Tottenham Court Road, Holborn, Russell Square ו-Goodge Street. קווי האוטובוס 1, 7, 8, 19, 25, 38, 55, 98, 242 עוצרים ברחוב New Oxford, הקווים 10, 14, 24, 29, 73, 134, 390 עוצרים ב- Tottenham Court Road.
  • שעות פתיחה: המוזיאון פתוח מדי יום בין 10:00-17:30 וביום שישי עד 20:30.
  • מחיר: הכניסה למוזיאון הבריטי היא בחינם.
  • אתר האינטרנט: www.britishmuseum.org

הצצה נוספת לתוך המוזיאון המפורסם:

לתחילת הכתבה

מתכננים ביקור בלונדון? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על לונדון