אין ממה לפחד: טיולים אל השערים לעולם הבא!

לכל חברה, תרבות ודת יש את הרעיון שלה לגבי הדרך שאפשר להגיע באמצעותה לעולם הבא. מערות חשוכות, הרי געש מעשנים, בקיעים מסתוריים באדמה – כולם קיבלו עם השנים משמעויות שטניות ואפופות מוות. אז הצטיידו בצרור שיני שום, ספר תהילים, ברכת הדרך או כל מה שירגיע אתכם ובואו לגלות את הפתחים לעולם הבא!
אביטל ישראל - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אין ממה לפחד: טיולים אל השערים לעולם הבא!
© אלכסנדרה רבינוביץ'

אירופה - חיות מתות, יצורים מכונפים וציפורים מתגודדות

הבור שאיים לבלוע את הממלכה ברומא, איטליה
המיתולוגיה הרומית עמוסה באזכורים לשאול ולדרכים שאפשר להכנס אליו (בכוונה או שלא) וברחבי איטליה פזורים מספר פתחים שכאלה. כל המבקרים המגיעים לרומא עוצרים בפורום המפורסם, אך חלקם כלל לא יודע על ההיסטוריה הזדונית של הבור התמים למראה Lacus Curtius, שנמצא בו. על פי האגדה, תהום רחבת ידיים נפערה במרכז רומא וכל ניסיון למלא אותה נכשל. נבואת האורקל דיברה על שער לגיהנום, שיגרום למפלתה של רומא כולה, אלא אם העיר תקריב את הדבר שמביא לחוזקה.

הלוחם מרקוס קוריטיוס (Marcus Curtius) הבין כי אומץ ליבם של התושבים ונשקם הוא מקור כוחם, לכן רכב את תוך התהום – הישר אל העולם הבא – והפתח נסגר אחריו. במרוצת השנים האתר התפרסם כמקום שבו ניתן לתקשר עם העולם הבא ולשחד את אלי המוות – כל שצריך הוא לזרוק פנימה מטבעות ולהתפלל לשלום החיים.

כולם מבקרים שם, אבל מעטים יודעים את הסוד. צילום: איתמר ברק

ביתו הרעיל של פלוטו בהיראפוליס, טורקיה
 העיר העתיקה היראפוליס (Hierapolis), שנמצאת ליד פמוקלה (Pamukkale) בטורקיה, היתה ביתו של פלוטו, אל המוות. המקום זכה למוניטין המפוקפק בגלל הגזים הרעילים, המחממים את המעיינות של פמוקלה, שמקורם במערה תת קרקעית. המקומיים האמינו כי פלוטו בכבודו ובעצמו הרג את בעלי החיים שהובאו כקרבן, כיוון שהיו מתות "מעצמן" בהתקרבן לפתח המערה. הכמרים, שנשמו את הגזים הרעילים, היו הוזים חזיונות ומתנבאים בשמו של פלוטו ובכך תרמו לאמונה זו. בשנת 1965 התגלו שרידיו של המקדש הישן, ועם הזמן הוא אף הוכרז כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. עד ימינו, בעלי חיים שמתקרבים מדי לאזור מתים משאיפת אדי הגיהנום האלה.

אתם לא רוצים להיכנס בשער הזה. Hierapolis בטורקיה. צילום: eleephotography/Flickr

הטירה המגינה על הפתח בפראג, צ'כיה
 לטירת Houska, הנמצאת בקרבת פראג, יש היסטוריה ארוכה, אפופת מסתורין ופולקלור מעניין. אומרים שהטירה נבנתה על בקע שנוצר באדמה, שהיה כה עמוק, עד שסופר כי הוא מוביל ישירות לגיהנום. הסיפורים שאפפו את הקמת המבנה במאה ה-13 גרסו, כי יצורים חצי אנושיים יצאו מהפתח, הרגו את חיות המשק וזרעו הרס. יושבי הסביבה חששו להתקרב לאזור, מפחד שיהפכו גם הם ליצורים בלתי אנושיים ולכן ניסו לסתום את הבור, אך ללא הועיל. על פי אחד הסיפורים, המלך הציע חנינה לאסיר, שיסכים לרדת לבור ולתאר מה הוא רואה. הניסוי הסתיים מהר מהצפוי, כיוון שהאסיר החל לצרוח שניות ספורות בלבד אחרי שהורד וכשהועלה בחזרה - שיערו הלבין כליל.

המבנה, שהוקם בלב יער עבות, נבנה ללא מטבח או מקור מים, והחומות שהקיפו אותו נבנו, לא על מנת למנוע חדירה פנימה, אלא לשמור מפני יציאה החוצה. הבקע נחסם על ידי לוחות אבן כבדים, ועליהם נבנתה קפלה. עם השנים, התגוררו בטירה אנשים שונים ומשונים, שנחשבו למכשפים, לקוסמים ולפעילים בתורת הנסתר. כיום, הטירה משמשת כאטרקציה לתיירים, שמגיעים לסייר בה, לצפות בהופעות ובירידים המתרחשים מדי פעם במקום ואולי אפילו לחוש בנוכחותו של השטן, שמתהלך תחתם. אתר: www.hradhouska.cz.

אפילו סדרות טלוויזיה על מבנים רדופים התעניינו בטירה זו בפראג:

כלא האש של יהודה בהר הקלה, איסלנד
הר הקלה (Hekla) הוא הר געש פעיל במיוחד בדרום איסלנד, שקיבל מעמד של שער לגיהנום עוד במאה ה-12, בזכות לועו המבעבע. בשנת 1120 נכתב כי זהו, למעשה, "כלאו הלוהט של יהודה איש קריות". השמועות סיפרו על ציפורים שהתעופפו דרך האש המתפרצת והן נחשבו לנשמות שמתגודדות יחדיו. נזירים מכל אירופה הגיעו בימי הביניים להתפלל במקום ולנסות להילחם בשטן, שמאיים לצאת אל העולם דרך הלבה המבעבעת, ועד המאה ה-19 אמונה זו נשתמרה. עד היום, יש להר הגעש מוניטין אפל, כמקום מפגש לילי של מכשפות. עם זאת, במהלך היום, ההר מתוייר להפליא ומטיילים רבים מגיעים אליו בשבילים קלילים, שמובילים ממש אל הלוע. בקיץ ניתן לטפס על ההר, בעונת הסקי ניתן לגלוש במורדותיו ולאורך השנה יש מרכז מבקרים קטן ואינפורמטיבי על האזור.

היום מטיילים בו הרבה, אבל בעבר היה השער לגיהנום. צילום: Flickr/Tony Warelius

אסיה - דרכן הסופית של הנשמות

התחנה האחרונה לפני העולם הבא בפנגדו, סין
 עיר הרוחות ב-Chongqing​ נחשבת למקום שבו נשמות המתים עוצרות בדרכן ל-Naraka, העולם הבא במיתולוגיה הסינית. לעומת מקומות אחרים ברשימה, עיר המתים הזו שבסין, שנוסדה לפני 2,000 שנה, זכתה למוניטין המפוקפק שלה בדרך קצת אקראית: בגלל הדמיון בצליל של שמות שני הפקידים שברחו מהקיסר לפנגדו (Fengdu) לבין התואר "מלך הגיהנום" בסינית. עם הזמן, התפתחה האמונה שזהו מקום מושבו של Tianzi, מלך הגיהנום.

מבקרים חיים יכולים להגיע לעיר המתים בסירה, ולזכות בהצצה נדירה למעבר שבין עולם החיים לעולם המתים. תוכלו ללכת בדרכן האחרונה של נשמות המתים, שבה הן נידונות ונשפטות – כדי לקבוע אם יחזרו לגלגול מיידי – ואפילו לבקר בנקודה האחרונה שבה הן יכולות לצפות בעולם החיים. בנוסף לשבילים ולמגדלים, העיר רצופה פסלים ודמויות של רוחות רעות ושל שדים. אתר: www.travelchinaguide.com

מתנות לנשמות בהר אוסורה, יפן
 מבט חטוף סביב אזור הר אוסורה (Osore, "הר הפחד"), שנמצא באי הונשו (Honshu) ביפן, עשוי להסביר כיצד התפתחה האמונה כי מדובר במעבר אל עולם המתים: שטח צחיח, לועות מעשנים, בריכות מים מבעבעות וריח גופרית חריף מתקשרים בקלות לגיהנום. אם יזדמן לכם להגיע לאזור בקיץ (הכניסה מותרת רק בין מאי לאוקטובר), תוכלו לצפות בנהר ה-Sanzu, שייקח את הנשמות לעולם הבא ולבקר במקדש ה-Bodaiji, שנבנה בין לועות געשיים מבעבעים בשלל צבעים. אזור המקדש עמוס בתשורות למתים וגם בפסלונים בדמותו של האל ג'יזו, שאמור להגן על נשמות ילדים שמתו, בדרכם לעולם הבא. כולם הונחו על ידי מבקרים במקום.

פסלונים של ג'יזו בהר אוסורה. צילום: אלכסנדרה רבינוביץ`

צפון אמריקה - רק שלא תימשכו אל הצד השני

מיקומם הסודי של שערי גיני בניו אורלינס, ארה"ב
 במיתולוגיה של הוודו מסופר על Guinee (ממלכת הנשמות והמתים) ועל שבעת השערים המובילים אליה, שהראשון ביניהם גלוי לעין והשאר בלתי נראים. אחת האמונות הרווחות היא ששערים אלה נמצאים בניו אורלינס. בניגוד לשאר השערים ברשימה, את שבעת השערים של הוודו קשה למצוא וגם מומלץ שלא לחפש. אפילו בסיורים מאורגנים, המוצעים למבקרים בניו אורלינס, לא מגלים היכן בדיוק נמצאים השערים, מחשש לאסון שיומת על המספר או על המחפש.

אם במקרה תמצאו את השער, שיש הגורסים שנמצא באחד מבתי הקברות ברובע הצרפתי, תקוו שיהיה סגור, על מנת שתוכלו לדבר עם קרוביכם המתים דרכו, בהנחה ותדעו איך לקרוא להם. במקרה והשער ייפתח בפתאומיות, מומלץ לברוח ולא להסתכל לאחור. החשש הוא שאם השער יהיה פתוח כשתמצאו אותו (או שייפתח מולכם), החיים יישאבו לעולם המתים, שממנו לא יוכלו לחזור, בעוד שרוחות ושדים יצאו דרכו אל עולם החיים.

כניסה לבית קברות בניו אורלינס - אולי השער נמצא בו? צילום: Flickr/Bart Everson

מרכז אמריקה - קרבנות אדם לפיוס האלים

עצמות הבדולח של הר טאפיר, בליז
 מערכת המערות התת קרקעיות, Actun Tunichil Mukna (מערת קבר הבדולח), מובילה על פי מסורת המאיה, לעולם הבא, Xibalba. מסופר כי המערות, שנמצאות בגן הלאומי הר טאפיר בבליז, מלאות בדם, שורצות עקרבים ונשלטות על ידי אלי המוות. בימינו, תוכלו למצוא במערות עקרבים מרושעים, עטלפים צורחים ומספר סוגי חרקים, שוכני מערות. לגבי אלי המוות – עדיין אין הוכחה ודאית לכך.

המערות שימשו ככל הנראה לתפילה ולהקרבת קרבנות אדם, ועם השנים התגלו הוכחות ארכיאולוגיות לכך (שרידי מזבחות, כלי פולחן, כלי חרס, קישוטים ועוד), אך הממצא המעניין ביותר היו עצמות האדם, שביניהם שלד כמעט שלם בן 1,000. לא מספיק מעניין? אז תוסיפו לזה את הפרט הבא: תהליכים כימיים וביולוגיים גרמו לעצמות לנצנץ כמו בדולח – ומכאן שם המערה. כיום אפשר לבקר במערות והן מהוות אתר תיירותי לכל דבר. אתר: www.belizeaudubon.org

לא רואים, אבל זה מנצנץ - קבר הבדולח בבליז. צילום: Flickr/Antti T. Nissinen

אל נורא או הכניסה המבעבעת לגיהנום במסאיה, ניקרגואה
 במשך מאות שנים, הקריבו האינדיאנים בניקרגואה קרבנות אדם אל לועו של הר הגעש הפעיל מסאיה,שהאמינו שהוא אל, במטרה לפייסו. הספרדים הנוצרים, שהגיעו למדינה במאה ה-16, הסבירו למקומיים כי לא ייתכן שמדובר באל, כי הרי ברור שהר הגעש הוא, למעשה, הפתח לגיהנום. הלוע המבעבע וריח הגופרית התקשרו בעיני הספרדים, שמעולם לא ראו הר געש לפני כן, לפעילות שטנית על טבעית.

בשנת 1529 הוצב צלב גדול על שפת הלוע, במטרה לטהר את השער לגיהנום, להגן על האזור מהשטן ולמנוע משדים לצאת לעולם. צלב זה ניצב במקומו עד היום וניתן לבקר בו ובלוע הר הגעש, שהוא הנגיש ביותר בניקרגואה. אפשר לטייל עצמאית במהלך היום או להצטרף לקבוצה מאורגנת בערב, להצצה של ממש אל לועו הזוהר באדום של פתחו של השאול.

לועו של וולקן מסאיה. צילום: עידן קרמזין

לתחילת הכתבה

מתכננים טיול בקרוב? הקישורים הבאים יעניינו אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה