איטליה - שבועיים מקיפים בצפון עם כל המשפחה

טיול של שבועיים באיטליה יאפשר לכם לבקר באזורים נרחבים של המדינה. התחילו ברומא ומשם המשיכו למגדל פיזה, למוזיאונים של פירנצה ולתעלות של וונציה. בדרך תאכלו במסעדות טובות, תבקרו בפארק שעשועים מהנה ותהנו מהנופים המופלאים של איטליה.
sancho
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: איטליה - שבועיים מקיפים בצפון עם כל המשפחה
Shutterstock/Taiga

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-27/10/21

 • נכון לתאריך עדכון זה, איטליה הוגדרה כמדינה כתומה.
 • מי שחוסן במנה השלישית ועבר שבוע, או מי שהחלים או חוסן במנה השניה בחצי השנה האחרונה, פטור מבידוד בחזור מאיטליה.
 • כל השבים מאיטלה שאינם עונים על קרטריונים אלו, נדרשים לבידוד של שבועיים, אותו ניתן לקצר לשבוע לאחר שתי בדיקות קורונה שליליות.
 • תיירים מישראל שיכולים להציג תעודת חיסון או בדיקת קורונה שלילית, לא יידרשו לבידוד עם הנחיתה. לא- מחוסנים יידרשו לבידוד של 10 ימים עם הנחיתה.
 • לפני היציאה מישראל יש למלא ולשלוח טופס הצהרת נוסע ליציאה מישראל.
 • לפני העליה למטוס יש למלא להדפיס ולקחת איתך טופס כניסה לרשויות האיטלקיות.
 • חובה לעטות מסכות במקומות סגורים ובתחבורה ציבורית.
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים, תחת מגבלות.
 • מרבית העסקים פתוחים, תחת הגבלות.
 • ישנו עוצר לילי בין השעות 00:00-05:00
 • כל החוזרים מחו״ל צריכים להציג בכניסה לארץ בדיקת קורונה שלילית מה-72 שעות האחרונות ולעשות בדיקה נוספת עם חזרתם ארצה (תקף גם למחוסנים).
לוגו וירוס קורונה
גולשים יקרים, אנו עושים כמיטב יכולתנו להציג כאן את המידע העדכני ביותר האפשרי. כיוון שהמצב משתנה באופן תכוף, המידע המוצג כאן הוא להתרשמות בלבד ואינו מחייב. לקבלת מידע מחייב על מצב ומגבלות הקורונה ביעד הנסיעה שלכם, יש לפנות אל חברת התעופה/חברת הנסיעות או רשויות המדינה ביעד הנסיעה שלכם. תודה!

מגיעים לרומא

השעון המעורר מתחיל לצלצל. מבט מהיר לעבר השעון מראה שהשעה אחת וחצי בלילה ובכך תם פרק ההתארגנות שנמשך מספר חודשים ומתחיל הדבר האמיתי, למעשה מתחיל הטיול. זהו הטיול השלישי שלנו עם הילדים (הם כבר בוגרי צפון יוון ואוסטריה + גרמניה). למעשה, עם ניצן בת כמעט 14 ואופיר בת 9 זה הטיול השלישי ולעידו בן השנה זהו הטיול הראשון לחו"ל. בעוד 45 דקות מגיעה המונית שהזמנו מראש, וצריך להזדרז. צריך להעיר את הילדים, לארוז דברים אחרונים ולוודא שלא שכחנו כלום. הבנות, לשם שינוי, מזנקות מהמיטה ומתארגנות במהירות, השעה כבר שתיים ורבע ושומעים את המונית בחוץ. ממהרים לטקס המשפחתי שאנו נוהגים לבצעו לפני כל נסיעה וקדימה לשדה.

השדה, כרגיל בשעה כזו, עמוס בנוסעים. עוברים במהירות את כל הצ`ק אין, ביקורת דרכונים ולדיוטי פרי. הבנות עם הרשימות שהכינו מראש, ולמזלנו, עידו עוד לא יודע לכתוב, אז הוא לא הכין רשימה... הטיסה עברה בכיף, הספקנו קצת לנוח, ולאחר הנחיתה, יוצאים מחוץ לשדה ברומא במטרה לחפש מונית שתהיה מספיק גדולה לחמשתנו על כל ציודנו. בחוץ שורה ארוכה של מוניות, כולן קטנות, ובקצה הרחוק מזוהה פוטנציאל. אני רץ לשם לפני שמישהו אחר יגיע לפני, ואכן מוצא פולקסווגן שרן ל- 7 אנשים + מקום למטען. ממתינים בסבלנות עד שהוא יגיע לקצה התור, מעמיסים בקושי את כל הציוד כשמסביבנו כבר יש התקהלות קטנה וכמעט נפתח שם מועדון הימורים – יצליחו להעמיס את הכל או לא? למזלנו, הכל נכנס וקדימה לדירה בפיאצה קמפו די פיורי (Piazza Campo dei Fiori).

הדרך לדירה מקסימה, תוך חצייה של רומא היפה וזכרונות מתחילים לצוף מהטיול הקודם שלי ושל יוליה כזוג לבד לפני כ- 13 שנים. הגענו לפיאצה, ומצאנו במהירות את הדירה. קומה שנייה, לפי הפרסום באינטרנט, כולל מעלית, הופך לטיפוס של 64 מדרגות, למרות שהכפתור במעלית מראה קומה שנייה. המעלית כל כך קטנה שהמזוודה הגדולה פשוט לא נכנסה לשם. הדירה מרווחת, יפה ונקייה והכי חשוב במיקום מרכזי. יותר טוב מזה לא יכול להיות.

מתארגנים במהירות בדירה ומתכוננים ליציאה הראשונה לרומא. הבנות מלאות התרגשות, ולמען האמת גם אנחנו. יורדים לפיאצה, ודבר ראשון הולכים לפיצריה שמתחת לדירה, ששמנו עליה עין כבר בירידה מהמונית. מסתבר, בדיעבד, שזו היתה הפיצה הטובה ביותר שאכלנו בכל רומא ובכל איטליה במהלך השבועיים הבאים (היא נמצאת בפיאצה בבית מספר 22). הבצק היה מעולה וכל כך הרבה סוגים וטעמים. כל יום ניסינו שם טעמים חדשים. בבקרים היינו קונים מהם לפעמים את הבצק רק עם שמן זית ומלח, וזה פשוט היה מעדן.

כל יום, עד שעות הצהריים, מתקיים בפיאצה שוק ססגוני בו מוכרים פירות וירקות עטופים כל אחד כמו תכשיט, פרחים, בגדים, פסטות וכל מיני מזכרות. במרכז הכיכר ניצב פיסלו של נזיר, שהועלה על המוקד ב- 1600 בגין דברי כפירה, לפיהם כדור הארץ אינו מרכז היקום, ובעבר הרחוק הכיכר אף שימשה כמקום הוצאה להורג. מסביב לכיכר בתי קפה וטראטוריות. משם המשכנו כחמש דקות הליכה לפיאצה נבונה. כיכר להולכי רגל בלבד, בעלת שלוש מזרקות ומוקפת בארמונות בסגנון הבארוק. בכיכר ציירי פורטרטים, ציירי נוף, רוכלים ובתי קפה רבים. הפיאצה נבנתה על יסודות ההיפודרום למרוצי כרכרות ומכאן צורתה. המזרקה המרכזית היא מזרקת הנהרות מ-1651, יצירתו של ברניני. הפסלים מייצגים את ארבעת הנהרות: נילוס, גנגס, דנובה וריו דלה פלטה. המזרקה בדרום היא "מזרקת המורי" מ-1575 שכוללת את פסל המורי, יצירתו של ברניני. המזרקה השלישית "מזרקת נפטון" מעטרת את צידה הצפוני של הכיכר וכוללת את פסלו של נפטון. בכיכר נמצא גם ארמון פאמפילי מהמאה ה- 17 ועל ידו כנסייה בעלת חזית בסגנון הבארוק, שמעליה צמד מגדלים. מאד מומלץ לבקר במקום גם בשעות הערב. לאחר מנוחה ושוטטות באיזור החלטנו לשוב לדירה למנוחת צהריים לאחר הלילה הלבן שהיה לנו, כדי לאגור כוחות לאחר הצהרים ולערב. לאחר המנוחה, עברנו שוב בפיאצה נבונה, ובגלל הקרבה שלה אלינו עוד נשוב אליה כל יום.

המשכנו לפנתיאון (Pantheon), מבנה ששימש כמקדש לאלים מהמאה השנייה לספירה ושנשתמר בשלמותו. גובהו 47 מטר ופתח עגול בקודקוד הכיפה מספק את התאורה. הכיפה העצומה נבנתה ללא עמודים תומכים והיא נסמכת על קיר עגול ועל קשתות. הכניסה דרך דלתות ארד מקוריות ומגולפות. במקום קבורים מלכי איטליה וגם הצייר רפאל. הפנתיאון נמצא בכיכר רוטנדה שבמרכזה מזרקה וסביבה בתי קפה ובוטיקים. הגלידריה Giolitti היא אחת הגלידריות המפורסמות והטובות ברומא ובכל הטיול שלנו. נמצאת באחת הסמטאות שיוצאות מחזית הפנתיאון.

המשכנו לפונטנה די טרוי (Fontana di Trevi). זו כנראה המזרקה המפורסמת ביותר באיטליה. לביקור בשעות הערב מתווספת תאורה שנותנת למקום חן נוסף. המים תכולים והמזרקה מבהיקה בלובנה. במרכזה פסל בדמותו של נפטון אל הים רכוב על מרכבה וסוסי ים מושכים אותה בין סלעים וזרמי מים. בצדדים פסלי אלים מיתולוגיים נוספים. גם פה מומלץ לבקר גם בלילה. בסמוך למזרקה יש גלידריה מפורסמת נוספת: San Crispino.

אזור הקולוסיאום והמדרגות הספרדיות

היום השני לטיול - לאחר ארוחת הבוקר, ורכישת מאפים שונים בפיצריה למטה, השעה כבר היתה אחרי עשר והתוכנית היתה, לייחד את היום לביקור בקולוסאום (Colloseo). יצאנו מהפיאצה לרחוב ויטוריו עמנואל ומשם פנינו ימינה עד לפיאצה וונציה, שם הוקמה האנדרטה לזכרו של ויטוריו עמנואל, מאחד איטליה וכן קבר החייל האלמוני. בכיכר נמצא גם ארמון ונציה מהמאה ה- 15. המבנה המונומנטלי מרשים באופן בלתי רגיל בגודלו וביופיו, ומאד מומלץ לטפס את כל המדרגות עד למרפסת העליונה ממנה נשקפים הכיפה הכחולה של בזיליקת סנט פטרו בותיקן, הקולוסאום, קצהו של שער טיטוס וכן מראה כללי של העיר. במקום יש גם מעלית עם תצפית יותר גבוהה, אך בתוכנית היה לטפס למרפסת בותיקן, אז החלטנו לוותר על תצפית זו. מעשה, שבדיעבד, הסתבר כהימור שהפסדנו בו, כי כשהגענו למחרת לותיקן, העליה למרפסת וכן לקפלה הסיסטינית היתה סגורה למבקרים כי האפיפיור אמור היה להשתתף במיסה כמה שעות לאחר מכן. הוא לא חשב עלינו שהגענו לבקר אותו במיוחד מארץ הקודש. בכל אופן, מפיאצה וונציה, המשכנו לכיוון הקולוסאום. בשלב כלשהו, נערכה הצבעה והוחלט (בניגוד לדעתי ולדעת עידו שהוא בכל מקרה בעגלה), שאת המשך הדרך ניסע באוטובוס. עלינו על האוטובוס, לא כל כך הבנו איך צריך לשלם, אבל הנהג שקלט שאנו מעוניינים רק לתחנה אחת, צ`יפר אותנו בנסיעת חינם.

נכנסנו בשערי הקולוסיאום, לא לפני שהמתנו בתור מאד ארוך לבדיקה הביטחונית. זהו כנראה האתר המרשים ביותר של רומא העתיקה, שנבנה על ידי אספסיינוס ובנו טיטוס בשנים 72-81 לספירה. הקולוסיאום בעל שלוש הקומות נחשב, ללא ספק, ליצירת מופת ארכיטקטונית. היו בו 50,000 מקומות ישיבה לקהל צמא דם, שבא לצפות בגלדיאטורים, בעבדים הנוצרים וביהודים שנלחמו לחיים ולמוות, מול חיות טרף. איך שהתחלנו לטייל בתוך הקולוסאום, הרגשנו בטיפה אחת, לאחריה עוד אחת, ומתחיל גשם. מזל שהבאנו איתנו כיסוי פלסטיק לעגלה, אז המשכנו לטייל תוך כדי הגשם. דמי כניסה: 12 יורו מבוגר/ילד.

 לאחר הביקור בקולוסאום, רצינו לבקר בשער טיטוס ולראות את המנורה של בית המקדש החקוקה על אחת הרגליים שלו. השער נמצא ממש בקצה הדרך מול הקולוסאום, אך מסתבר שהשער ממוקם בסוף המסלול למי שמבקר בגבעת פלטין ובפורום, ובטעות, פנינו לדרך אחרת ולא לכיוון הכניסה. כשכבר עלינו על הטעות יחד עם עוד קבוצות של מטיילים, כבר היינו עייפים והרוב החליט לוותר. מכאן החלטנו שלבקר במדרגות הספרדיות יכול להיות סיום מתאים ליום עמוס שכזה, ובעזרת המטרו הגענו לפיאצה ברבריני וממנה לפיאצה ספאניה (Piazza di Spagna)

136 המדרגות שבכיכר נבנו במאה ה- 18. במרכז הכיכר ניצבת "מזרקת הספינה". בקצה המדרגות יש תצפית יפה על העיר. מעל הכיכר ניצבת הכנסייה הצרפתית מהמאה ה- 15 ומעל חזיתה המפוארת מתנשאים שני מגדלי פעמונים זהים.

 לארוחת צהריים נכנסנו במקרה לפיצריה באחת הסמטאות הסמוכות למדרגות, ומזוג שפגשנו שם הסתבר שזו אחת הפיצריות הנחשבות ברומא. גם בעיננו היא היתה מאד מוצלחת, והשם שלה: Fior Fiora בכתובת: Via Dela Groce 17/18. זו סמטא שנושקת לרח` ברבריני, חמש דקות מהמדרגות. עם כוחות חדשים מהפיצות הרבות שאכלנו, טיפסנו את המדרגות עד למעלה, נהנינו מהנוף וממזג האויר, משם חזרנו שוב דרך כיכר נבונה היפה חזרה לפיאצה שלנו ולדירה.

לתחילת הכתבה

הותיקן, כיכר סן פייטרו ונסיעה לטוסקנה

היום השלישי  - במרחק הליכה של כ- 30 דקות מפיאצה קמפו די פיורי, בדרך יפה בין הסמטאות הגענו עד לנהר הטיבר אותו חצינו על הגשר העתיק סנט אנג`לו, כשלכל אורכו משני צידיו פסלי מלאכים, פרי יצירותיו של ברניני. מהגשר נשקף מבצר סנט אנג`לו שהוקם במאה השנייה לספירה. לאחר חציית הגשר מגיעים בהליכה קצרה לכיכר סן פייטרו (Piazza San Pietro) הגדולה והיפה, שתוכננה אף היא על ידי ברניני ונבנתה במאה ה- 17. במרכזה אובליסק ממצרים בגובה 25 מטר, שניצב על גבם של ארבע אריות ומשני צידיו שתי מזרקות מרהיבות. הכיכר תחומה בשתי שדרות עמודים ענקיים בצורת חצאי עיגול ומסביב 140 פסלי מלאכים. מהכיכר משתרך תור ענק של מבקרים הממתינים להיכנס לבזיליקה על שם סן פייטרו. למרות אורכו של התור, זמן ההמתנה קצר ושווה להמתין. זו הבזיליקה הגדולה והמפורסמת בעולם, בנויה על האתר שבו על פי המסורת נצלב השליח פטרוס הקדוש, יד ימינו וממשיכו של ישו. בחלל הבזיליקה אוצרות אמנות רבים והידועה מכולם היא ה"פייטה" של מיכלאנג`לו, שנמצאת מימין לאחר הכניסה. פסל זה משקף את העצב והקינה על ישו לאחר הורדתו מהצלב. סמוך למזבח ישוב פייטרו בכיסא שיש, ראשו מוקף הילה וכף רגלו שחוקה מנשיקות מאמינים. מומלץ להגיע אל מרומי הכיפה כדי לראות את הנוף של הותיקן, הגנים שמסביב ושל העיר כולה. ביום ביקורינו במקום, העלייה היתה סגורה כי האפיפיור עמד להשתתף במיסה בבזיליקה.

היום הרביעי - יום אחרון ברומא. לאחר התארגנות מהירה, כולל אריזת כל התיקים, הספקנו עוד לטייל בכיכר ליד הדירה. אספנו את הרכב ממרכז העיר ויצאנו לדרך לכיוון טוסקנה. היציאה מרומא פשוטה מאד. נסיעה לאורך נהר הטיבר לכיוון צפון ועל פי השילוט עולים על אוטוסטראדה A1 לכיוון פירנצה. נסיעה רצופה של כשעתיים וחצי כ – 190 ק"מ והגענו ליעדנו הראשון בטוסקנה הקסומה, מונטפולציאנו (Montepulciano). זו עיירה נחמדה ועתיקה מוקפת חומה, היושבת על פסגת הר געש כבוי, שנשקפים ממנה נופים מרהיבים של הסביבה. אפשר לתפוס את האוטובוס הקטן שיוצא מקרבת לשכת התיירות בכניסה לעיירה, ולהגיע איתו עד לפסגת העיירה ואת הדרך חזרה לטייל ברגל. אנחנו בחרנו לעלות ברגל. הנוף הנשקף מהעיירה מקסים ומשכר. השיטוט ברחובות עם כניסה לחנויות יין כולל טעימות יין מאד מהנה. זוהי עיר קסומה ושיטוט בין סמטאותיה העקלקלות וכיכרותיה הציוריות הוא חוויה. משך הביקור: כשלוש וחצי שעות, כולל ארוחת צהריים.

מסלול למטיילים ברגל: מתחילים בשער העיר פורטה אל פארטו (Porta al Prato), שמעוטר בסמלי טוסקנה. ממשיכים ללכת ומגיעים לרחוב Via di Gracciano nel Corso ואיתו ממשיכים עד למעלה העיירה. לכל אורך הדרך מצויים ארמונות, כנסיות ומבנים עתיקים ויפים. מעט אחרי השער, בצד ימין, נמצא Palazzo Avignonesi מהמאה ה-16. מעל הדלת יש ראשי אריות - הסמל של פירנצה. בסוף הדרך מגיעים לכיכר גראנדה (Piazza Granada). הכיכר המהווה בעצם את מרכז העיר, מוקפת במבנים בסגנונות שונים כמו בית העירייה Palazzo Comunale- מבנה גותי מהמאה ה- 13. Palazzo Nobili Tarugi הוא ארמון רנסנסי מפואר. ליד הארמון יש באר מעוטרת בפסל של אריות המחזיקים את סמל בית מדיצ`י. מכאן בעצם אפשר לבחור כל אחת מהסמטאות שיורדות ולהתחבר חזרה לרחוב הראשי וממנו חזרה לכניסה לעיר. לנו בחווה הנחמדה Podere" Il Falco", בבעלות זוג מבוגר ב- Noce, שנמצאת 30 ק"מ דרומית לפירנצה.

לתחילת הכתבה

ממשיכים ללוקה ופיזה

היום החמישי - נסיעה של 100 ק"מ (כשעה ורבע) הביאה אותנו לביקור בעיר היפהפייה לוקה. משך הביקור בעיר: כשלוש וחצי שעות. לוקה, שהפכה לעיר עצמאית במאה ה 12, מקבלת את פני הבאים בחומותיה המרשימות שנשתמרו היטב מאז ימי הביניים. החומות הפכו לשדרות שניתן לטייל עליהן ולרכוב על אופניים. רכיבת אופניים על החומות מסביב לעיר העתיקה היא חוויה שאסור להחמיץ. ברוב רחובותיה אין אפשרות לנסוע ברכב. יש להחנות את הרכב באחד החניונים בכניסה לעיר ומשם לטייל ברגל בעיר העתיקה. למגיעים למגדל השעון (Torre Civica delle Ore) - מבנה מהמאה ה-13, אפשר לעלות עליו ולצפות בנוף של העיר.

 מקום מומלץ לארוחת צהריים: Tratoria da Leo בכתובת: Via Tegrimi 1. אתר: www.trattoriadaleo.it. כל מי שתשאלו ידע לכוון אתכם למסעדה.

 לאחר הביקור המהנה בלוקה המשכנו בנסיעה קצרה של 30 דקות והגענו לפיזה. משך הביקור בעיר כשעה וחצי-שעתיים. פיזה היא עיר בת כ- 100,000 תושבים. יושבת על נהר הארנו ונוסדה ב- 130 לפנה"ס. בני העיר טיפחו בעיר את המדע וגלילאו הוא בן העיר המפורסם ביותר.

 מה לראות: סיור בפיזה מתחיל באזור ה-Campo dei miracoli- כיכר הניסים, כיכר גדולה מכוסה דשא, מסביבה כל המבנים היפים כולל המגדל הנטוי של פיזה (Torre Pendenta) שהחל להיבנות בשנת 1173, וכבר כשבנו את הקומה השלישית נעה האדמה מתחתיו וזווית מטרידה החלה להיווצר. משך עשרות שנים אחר כך ניסו לתקן את הנטייה הזו ללא הצלחה. בצמוד למגדל נמצא הדואמו – Duomo, המצופה שיש לבן. לדואמו דלתות ארד מגולפות ולצידן עמודי שיש בצורת קשתות. מול הדואמו נמצא הבפטיסטריום-בית הטבילה - מבנה עגול בעל כיפה בקוטר 35 מטר. לבנין 4 דלתות מעוטרות בתגליפים מאד יפים. הכניסה לדואמו ולבית הטבילה בתשלום.

לתחילת הכתבה

פירנצה - העיר היפה בטוסקנה

היום השישי - פירנצה (Firenze) או פלורנס בת חצי מליון התושבים, הינה כנראה העיר היפה ביותר בטוסקנה ושנייה לרומא בכל איטליה. היא נחשבת כערש הרנסאנס ושמם של אמנים רבים קשורים לעיר. העיר ממוקמת על גדות נהר הארנו והיא מלאת אמנות ומיליוני תיירים כל השנה. משך הביקור בעיר: ללא מגבלה. אנחנו הסתפקנו בשבע שעות.

כדאי להתחיל את הביקור בפירנצה בכיכר הדואומו שבו שלושה מבנים: הדואומו (Duomo) המרשים, מגדל הפעמונים ואגן הטבילה הבפטיסטריום. האתר הראשון במעלה של פירנצה, או אולי הפופולרי ביותר, הוא הדואומו או בשמו הרישמי Santa Maria del Fiore, הקתדרלה המקסימה של העיר והרביעית בגודלה בעולם כולו. בניית הקתדרלה, הכוללת חזית משיש בצבעים ורוד, לבן וירוק, נמשכה כמעט מאתיים שנה. פנים הכיפה כולל ציורי קיר וויטראז`ים שצויירו על ידי כמה מאומני הרנסאנס הגדולים ביותר. תצפית יפה על העיר אפשר לקבל ממרומי מגדל הפעמונים לאחר טיפוס של 414 מדרגות. המגדל מצופה כולו בשיש בצבעי לבן, ירוק וורוד. הכניסה בתשלום – כשישה יורו.

 ה- Baptistery - בית ההטבלה הסמוך הממוקם באמצע הכיכר הוא הבניין העתיק ביותר בעיר. הבניין מפורסם בעיקר בזכות דלתות הברונזה המוזהבות שלו, המאפשרות מעקב מעניין על התפתחות הפיסול בפירנצה מהתקופה הגותית והעד לרנסאנס. בכדי לעקוב אחר ההתפתחות על פי סדר כרונולוגי מומלץ להתחיל בדלתות הדרומיות, לאחר מכן לעבור לדלתות שבצד הצפוני ולבסוף מזרחה, אל הדלתות המרשימות מכולן הפונות אל הקתדרלה עצמה, ונקראו על ידי מיכאלאנג`לו "שערי גן-עדן". הכניסה בתשלום - שלושה יורו.

 מכאן כדאי להמשיך דרך המדרחוב (Via de Calzaioli) שבו שפע חנויות מצוינות עד לכיכר היפה של פירנצה, Piazza della Signoria. המילה סיניורה פירושה שלטון ואכן מרבית המבנים מסביב לכיכר מסמלים את שלטון משפחת מדיצ`י על העיר. בכיכר זו הוצב פסל דוד המקורי עד שהועבר למוזיאון האקדמיה. בכיכר נמצא הארמון של משפחת מדיצ`י ובו ישב הפרלמנט האיטלקי בתקופה הקצרה בה היתה פירנצה בירתה של איטליה מאוחדת. עוד בכיכר- ארמון ווקיו שבחזיתו גלריית פסלים שמושכת את תשומת ליבו של כל מי שנכנס לכיכר. על הכיכר חולש בניין העירייה ובצמוד לו נמצאת גלריית אופיצי (Galleria degli Uffizi). הגלריה נמצאת בשולי כיכר הסיניורה לבין נהר הארנו. היא מרכזת את מיטב יצירות האמנות מתקופת הרנסנס שנוצרו בפירנצה. הליכה קצרה מגלריית אופיצי מוליכה לנהר ארנו (Arno) והליכה לאורכו עד ל- Ponte Vecchio - הגשר העתיק ביותר על נהר הארנו, אשר בעבר גרו עליו סוחרים וכיום יש בו חנויות, בעיקר תכשיטים. הגשר הראשון נבנה מעץ ב- 1345 על שרידי גשר רומאי. בבנייה המקורית של הגשר נבנו מבני חנויות ומעבר בין ארמון פיטי לארמון ווקיו. בתחילה, החנויות שעל הגשר שימשו את הקצבים של העיר, אך כאשר הריחות הפכו לבלתי נסבלים לשוכני הארמונות, הם חיסלו את שוק הבשר, ואפשרו מסחר נקי יותר כמו חנויות זהב ותכשיטים, שקיימות עד היום.

 בעברו השני של נהר הארנו נמצא ארמון פיטי (Palazzo Piti). גם ארמון זה נחשב כאחד מהמקומות המתויירים ביותר בעיר ונמצא על גדתו הדרומית של נהר הארנו, מדובר בארמון של משפחת פיטי, יריביהם של המדיצ`ים, שבמהרה לאחר מכן הפכו אותו לשלהם. זהו בניין עצום בעל מראה כובש ששימש כבית האוצר של משפחת מדיצ`י ואחסן במשך השנים את אוסף האומנות העצום של המשפחה. הבניין היום כולל שמונה מוזיאונים כשהחשוב ביניהם הוא Palatine Gallery, שבין אוצרותיו כלולות עבודות של אמנים ידועים רבים. הדירות המשוחזרות מתארות את אופי החיים הפזרני של בני המשפחה. המוזיאון Museo degli Argenti מוקדש לכלי כסף וזהב, קריסטלים יוקרתיים ופריטים יקרים נוספים, הגלריה Galleria `Arte Modernad מציגה אומנות מודרנית איטלקית מהמאות ה-19 וה-20 בסגנונות מרובים. הגלריה Galleria del Costume מביאה תערוכות מתחלפות של ביגוד מתקופות היסטוריות שונות והמוזיאון Museo delle Carrozze מכיל כרכרות מהמאות ה-18 וה-19.

 מהארמון יש אפשרות לצאת אל גני בובולי (Boboli Gardens), שהם חלק ממתחם הארמון. גני בובולי הסמוכים לארמון מהווים מוזיאון בפני עצמו, בשלל מזרקות ופסלים יפהפיים. כרטיסי הכניסה מחולקים לשני סוגים: הראשון עולה 12 יורו למבוגר/ילד ומאפשר כניסה לחדרי המגורים של הארמון ולגלריה והכרטיס השני עולה עשרה יורו ומאפשר כניסה לגני בובולי ולמוזיאון האוצרות.

לתחילת הכתבה

סירמיונה וכפר נופש באגם גארדה

היום השביעי - לאחר התארגנות עם כל הציוד הרב התחלנו בנסיעה של כ- 280 ק"מ לכיוון אגם גארדה במטרה להגיע בשעות הצהריים לסירימיונה ולהתמקם בכפר הנופש גארדה ווילג` לשבוע הקרוב. זהו כפר נופש חביב עם דירות נחמדות, שכוללות חדר שינה זוגי + מיטת קומותיים נפתחת לילדים, מטבחון, פינת ישיבה ופינת ישיבה נוספת במרפסת עם גינה קטנה. במקום יש צרכניה עם מחירים נוחים, בריכת שחייה בעונה, גינת משחקים לקטנטנים, מגרשי ספורט וגישה לחוף האגם. כדאי לשים לב למבצעים שמפורסמים באתר האינטרנט. יש הנחות שונות. אתר: www.gardavillage.it

 לאחר קבלת הדירה והתארגנות כולל קניות בסופר הסמוך (רשת זולה: Penny)ׂיצאנו לביקור בסירימיונה. כדי להמנע מהליכה ארוכה, צריך לנסוע עד לחלק העתיק, כשכבר רואים את החומות, ורק שם לחנות. אם מגיעים אחרי שבע בערב, אחרי שכל אוטובוסי התיירים עוזבים, יש סיכוי למצוא חנייה ממש בכניסה לחלק העתיק. זו עיירה עתיקה וציורית הבנויה על לשון יבשה שחודרת לתוך מי האגם. האתר המרכזי בעיר הוא רחוב ויטוריו עמנואל. כל העיירה זה מדרחוב אחד גדול עם אוכל, דוכנים, בתי קפה וחנויות. הגענו לשם ביום שני והמצודה היתה סגורה. הסיבוב בעיירה, כולל המזח, מאד מהנה, מומלץ להגיע בשעות השקיעה שבהן השמיים מקבלים את כל גווני האדום.

האטרקציות המרכזיות בעיר: סיור בסמטאות העיר העתיקה, מצודת סקליג`רו עם תצפית יפה– סגור בימי ב`, טיול בטיילת על שפת האגם, שיט בסירה המקיפה את לשון היבשה, רכיבה על אופניים לאורך הטיילת על שפת האגם.

לתחילת הכתבה

רכבל להר באלדו, מלצ`סינה ומים במפלי ורונה ואגם טנו

היום השמיני - ממלצ`סינה פועל רכבל להר באלדו (Monte Baldo). שפיסגתו מתנשאת לגובה 2218 מטר. חנינו בחניון התת קרקעי שמתחת לבניין הרכבל. כשעולים מתחנת הבסיס במלצ`סינה יש שתי תחנות: הנסיעה לתחנה האמצעית אורכה 1500 מטר והיא מגיעה עד לסן מישל בגובה 463 מטר. הנסיעה מסן מישל לתחנה השנייה שהיא התחנה העליונה, אורכה 2800 מטר נוספים ומגיעים לגובה 1187 מטר. עקרונית, ניתן לעצור גם בתחנה האמצעית ולרדת לכל מיני טיולים רגליים במדרון ההר, אולם גולת הכותרת היא על רכס ההר ולכן, רוב האנשים עולים עד לתחנה העליונה. לשם כך יש להחליף רכבל בתחנה האמצעית. ביום שהגענו, התחנה העליונה היתה סגורה לביקורים בגלל סופת שלגים והסתפקנו בתחנה האמצעית ממנה יצאנו לטיול רגלי ביער הסמוך, כולל תצפית יפה על האגם. שמנו לב למכוניות שמגיעות לתחנה זו, אז אם מסתפקים בתחנת הביניים ולא עולים עד למעלה, כנראה שאפשר לשקול לעלות ברכב ולחסוך את הרכבל, בערך תשעה יורו לאדם. שעות פתיחה: 08:00-18:45, רכבל כל 30 דקות עגולות. אתר: www.funiviedelbaldo.it/eng

לאחר הירידה מההר נכנסנו לביקור במלצ`סינה החביבה, כולל ארוחת צהריים באחת המסעדות שעל שפת האגם. גם כאן, להצטייד מראש בלחם להאכלת הברווזים – חגיגה לילדים. זו עיירה עתיקה עם רחובות קטנים וצרים (כמו כל העיירות העתיקות), בתיה עתיקים ויפים ומכל פינה מציצים אל המבקרים עציצי חרס ועצי פרי. הרחוב המרכזי בעיירה זה המדרחוב Castello ומרחוב זה יש הפנייה אל האטרקציה המרכזית בעיירה שהיא המצודה הגבוהה והעתיקה שבה. בסופו של המדרחוב מגיעים לאגם. לאחר הביקור במלצ`סינה נסענו למפלי וורונה ולאגם טנו היפה.

מפלי וורונה (Cascata Verone) נמצאים כשלושה ק"מ צפונית לאגם עצמו. זהו מפל מים ענק בגובה 87 מטר, שיצר ערוץ צר מאד דמוי מערה בסלעים. כדאי להתחיל בביקור במערה בתחתית הערוץ ולאחר מכן לעלות בשביל מרוצף ומדורג לחלק העליון של המפל. המים של המפל נשפכים במהירות רבה ורסיסי מים ניתזים לכל עבר. כיף אמיתי. הביקור במפל היה אחד מהאתרים המהנים בביקור. דמי כניסה: חמישה יורו לאדם. אתר: www.cascata-varone.com

 משם, בנסיעה לא ארוכה של שמונה ק"מ ובכביש נופי ופתלתל, הצפנו לאגם טנו (Lago di Tenno). מחנים את הרכב בחניון וממנו מורה שלט לעבר מדרגות היורדות אל האגם. לטיול עם קטנטנים צריך מנשא גב. אין גישה לעגלות ילדים. אפשר להקיף את האגם בשביל מסודר בטיול של כשעה או להסתפק בהליכה לחופו של האגם ולעצור לחופו לפיקניק ולחזור. ביום חם אפשר גם לרחוץ באגם.

לתחילת הכתבה

ורונה - ביתם של רומיאו ויוליה

היום התשיעי - ורונה (Verona) היא עיר מעניינת, בעלת ארמונות מפוארים מתקופת הרנסאנס ואתרים חשובים נוספים מהתקופה הרומית. העיר קיבלה את פרסומה בעיקר בזכות סיפור האהבה הטרגי שכתב שקספיר: "רומיאו ויוליה", אשר התרחש בעיר זו. הסיפור מבוסס על ריב שהיה בין שתי משפחות חזקות שחיו בעיר, שאחת תמכה באפיפיור והשנייה בקיסר.

 כדאי להתחיל את הביקור בכיכר Bra, הכיכר המרכזית והגדולה בעיר, המוקפת בארמונות מפוארים. במרכזה מזרקה מוקפת עצים, דשא, ספסלים ובתי קפה. בכיכר נמצאת גם לשכת התיירות. האטרקציה המרכזית בכיכר היא הארנה (Arena), אמפיתיאטרון רומי עתיק כמעט שלם והשלישי בגודלו בעולם, שנבנה במאה הראשונה לספירה. האתר משמש היום כבית האופרה של ורונה בחודשי הקיץ. מול שער הכניסה לאמפי מתחיל מדרחוב Mazzini, שמוקף בבתים עתיקים, חנויות ובוטיקים. המדרחוב מסתיים ברחוב Cappello, ומגיעים לשני אתרים: ימינה ברחוב קאפלו – ביתה ופסלה של יוליה ושמאלה ברחוב קאפלו - כיכר ארבה (Erba) וכיכר סיניורי (Signori)

ביתה של יוליה נמצא ברח` קאפלו 23. זהו ארמון קטן בנוי בסגנון גותי עם המרפסת המפורסמת ממנה ניהלה יוליה את השיחות עם אהובה רומיאו, ולמטה בחצר פנימית פסלה של יוליה. בכניסה לחצר לשים לב לכתובות הגרפיטי הרבות, שהאמונה אומרת שכל מי שיכתוב משאלה בענייני אהבה היא תתקיים. את הפתקאות על הקירות מדביקים לפי המסורת עם מסטיק לעוס.

כיכר ארבה המוארכת והגדולה, היתה ליבה של העיר הרומית. בעבר היתה מלאה בארמונות של אצילים והיום היא עממית, מלאת חיים, בתי קפה, ושוק ססגוני. בכיכר נמצאת גם המזרקה "המדונה של ורונה" מ- 1368. בהמשך הכיכר פסל האריה המכונף, סמל שלטונה של וונציה על העיר. כיכר סיניורי סמוכה לכיכר ארבה. מכיכר ארבה יש מעבר דרך סמטה עם שער כניסה בצורת קשת שמוביל לכיכר סיניורי. במרכזה פסל והיא מוקפת גם היא בארמונות. בכניסה לכיכר מימין ארמון העירייה ומעליו מגדל. לארמון זה גרם מדרגות מרשים וקשת מחברת בין ארמון זה לארמון המשפט שגם לו מגדל. מהכיכר פנו לסימטת מדרחוב Via della Fogge, שלכל אורכה בתי קפה. פיצרייה מומלצת: בכניסה לעיר העתיקה של ורונה (ברחבת הכניסה פונים שמאלה ל- Via Roma 21, כ- 150 מטר) הפיצה נקראת Doge ונמכרת על פי משקל.

לתחילת הכתבה

כיף בפארק השעשועים גרדהלנד

היום העשירי - יום שלם בפארק השעשועים גרדהלנד, שממוקם בדרום מזרח אגם גארדה. בפארק הרבה מתקני אקסטרים לצד מתחם עם מתקני לייט לקטנטנים, כולל מופעים מסוגים שונים. שעות הפתיחה משתנות לפי ימים ולפי עונות השנה. מומלץ מאד להגיע חצי שעה לפני פתיחת השערים, כדי להספיק לרכוש כרטיסים לפני התורים בקופות, וכן לזכות במופע הקצר ברחבת הכניסה לפארק לפני פתיחת השערים. ימי אמצע השבוע פחות עמוסים באופן משמעותי מסוף שבוע ואם ניתן, כדאי לכוון לימים אלו. בקופות מקבלים מפה של הפארק לפי אטרקציות וכדאי לסמן את המקומות האטרקטיביים וללכת אליהם תחילה. לחובבי האקסטרים לא לוותר על הבלו-טורנדו.

 • מחיר כניסה: מבוגר: 35 יורו, ילד (מתחת לגיל 10): 29 יורו. ילדים עד גובה 1 מטר – חינם. כרטיס משולב לגרדהלנד ו- Sealife ליומיים עוקבים: 39.5 יורו למבוגר ו- 32 יורו לילד.
 • טלפון בפארק לתחזית מזג אויר - tel: (+39) 0456449777
 • אתר: www.gardaland.it/en/home.html

לתחילת הכתבה

ונציה - עדין אחת הערים היפות בעולם

היום ה- 11 - יום מקסים, שהתחיל בנסיעה של כשעתיים על האוטוסטראדה, בסופם הגענו לאחת הערים המפורסמות בעולם. למרות כל מה שנאמר על וונציה שהיא מתוירת מדי, מלוכלכת, מתפוררת וכו` היא עדיין אחת הערים הקסומות והיפות בעולם. יש בה מבנים עתיקים, ארמונות בנויים לתפארת כיכרות וסמטאות ציוריות, אך מעל הכל, הפרסום בא לה בזכות אותן תעלות המים שמהוות את עורק התחבורה היחידי בעיר.

למגיעים ברכב, ניתן לחנות באחת משתי החניות הענקיות בכניסה לעיר: החניון הראשון Tronchetto או בחניון הפנימי יותר Piazzala Roma. חניה ליום שלם עולה 21 יורו. שני החניונים נמצאים בסמוך לתחנות הוופרטו (אטובוס סירה או כמו שהבנות שלנו קראו להם: "סירהבוס"). לחונים ב- Tronchetto, חייבים לקחת את הסירהבוס, ולחונים בפיאצה רומא, אפשר לצאת מהחניון ואז לקחת סירהבוס או לחצות את הנהר על גשר הזכוכית ולהתחיל לטייל ברגל. אנחנו בחרנו בחניון הראשון, הגענו יחסית מוקדם והיו שפע של מקומות חנייה. חשוב לסמן את הקומה ואזור החניה של האוטו, אחרת תבזבזו בסוף היום שעות בחיפושים אחר האוטו. משם לקחנו את הוופרטו לכיכר סן מרקו בשייט של כשלושים דקות, במהלכן ניתן להתבונן בנופים המיוחדים של העיר. השייט על הקנאל גראנדה (Canal Grande) שהוא הרחוב שמחלק את העיר לשניים, אורכה 3.5 ק"מ ולאורך מסלולה היא יוצרת את האות S. שייט לאורכה הוא עונג בפני עצמו. לסירהבוס נקודות עצירה רבות וניתן לבקר באמצעותו ובמרבית העיר .

 כדאי לשקול לרכוש כרטיס נסיעה יומי שעולה כ- 16 יורו לאדם ליום, וזה מאפשר נסיעה בלתי מוגבלת במהלך היום בכל קווי הסירהבוס (חשוב לקחת בקופה את לו"ז הנסיעה של כל קווי הסירהבוס). במהלך השייט עוברים שלושה גשרים: אקדמיה, ריאלטו וסקאלזי, ולאורך הגדות ארמונות מרהיבים. ירדנו בתחנת כיכר סן מרקו Piazza San Marco –. את הכיכר מקיפים: הקמפאנילה (מגדל הפעמונים), מגדל השעון, הבזיליקה, ארמון הדוג`ים, הספרייה העתיקה ועוד. למטפסים למגדל הפעמונים ניתן לצפות ממרפסת התצפית את נוף הכיכר ואת גגות העיר. מגדל השעון- נבנה בסוף המאה ה 15. מעל פסל האריה פעמון עם שני אנשים יצוקים מארד מכים מדי שעה על הפעמון. השער מתחת לשעון מסמן את תחילתה של סמטה צרה הומה אדם שכוללת חנויות בוטיק יפות. הסמטה מובילה אל גשר ריאלטו - Ponte di Rialto. הגשר נבנה במאה ה-16. על הגשר יש מראה נפלא של העיר ושל התעלה שבה שטות גונדולות.

בזיליקת סן מרקו (Basilica San Marco) נבנתה במאה ה-11. עצמותיו של מרכוס הקדוש הובאו לכנסיה לאחר סיום בנייתה והן קבורות מתחת למזבח הראשי. לבזיליקה כיפה מרכזית וסביבה ארבע כיפות קטנות יותר. וחמש הכיפות יחד יוצרות צורת צלב. בחזית יש 5 שערי כניסה גדולים עשויים שיש בגוונים שונים ועליהם פסלים. כל אחת מהכניסות מעוטרת בפסיפסים. האכסדרה שבה שש כיפות מצופה שיש ומשובצת בעבודות פסיפס, בהן סיפורי התנ"ך כמו בריאת העולם, גן עדן, קין והבל, מגדל בבל, נח, אברהם, משה ויוסף.

 ארמון הדודג`ים פלצו דוקאלה (Palazzo Ducale), שנמצא אף הוא בכיכר, שימש בתקופות השונות כבית הדודג`ים (השופטים העליונים) בית המושל, מושב הממשלה, בתי המשפט ובית סוהר. חזיתות הארמון מעוטרות בשיש לבן וורוד. בין הארמון לבית הסוהר מחבר גשר האנחות - פונטה די סוספירי (Ponte dei Sospiri).

 לאחר ארוחת צהריים נסענו לאי הזכוכית – מורנו. בניגוד לפרסומים על ציוריותו, יופיו, מנפחי הזכוכית ועוד מחמאות, כאשר הגענו אליו בערך בשעה 16:00 כל החנויות שבו כבר היו סגורות, האי נראה נטוש ולא היה בו שום דבר מיוחד שאין בוונציה או בעיירות איטלקיות עתיקות אחרות. לאחר שוטטות של כשעה (בכל זאת, כבר הגענו לשם, וקניית מספר מזכרות מזכוכית מורנו בחנות יחידה שנשארה פתוחה, חזרנו לכיכר סן מרקו. לשמחתנו, בזכות שעת בין הערביים, המוני התיירים כבר עזבו, והכיכר כמעט והתרוקנה, ויכולנו בכיף לטייל בה, ולילדים ניתנה אפשרות סוף סוף לרדוף אחרי היונים ולהאכיל אותם. טיילנו עוד בסמטאות הרבות שגם הם כבר כמעט והתרוקנו, ולאחר גלידה מצוינת באחת הגלידריות הסמוכות, חזרנו בסירהבוס לחניון, לאחר יום טיול מקסים שהיה אחד מימי הטיול היפים של הטיול.

לתחילת הכתבה

בילוי בכפר הנופש, דזנצאנו ומופע האבירים

היום ה- 12 - ביום זה החלטנו להאט קצב, ולבלות בבוקר בגינת המשחקים בכפר הנופש ועל שפת האגם, בצהריים נסענו לדזנצאנו (Desenzano Del Garda) הקרובה והנעימה לה מדרחוב נחמד ומעגן סירות עתיק כולל מזח ומגדלור. לאחר הגלידה היומית נסענו למרכז הקניות הענק Il Leone שנמצא כ 3 ק"מ על כבישS567 מדרום לדזנצאנו לכיוון קסטיליונה. זה המקום למי שצריך לעשות שופינג לפני החזרה לארץ כולל מוצרי מזון מיוחדים, ובערב מופע האבירים בקאנבוורלד. בתחילה קצת התלבטנו אם המופע לא יהיה ילדותי מדי, אך בעקבות המלצות רבות בפורום הלכנו על זה, וגם מאיתנו המלצה חמה לכל גיל. זהו מופע בשילוב ארוחת ערב טעימה בהשתתפות פעילה של הקהל, שמחולק ל 4 קבוצות וכל קבוצה מקבל בכניסה כתר בצבע שונה שמעודדת את אחד האבירים המתחרים בניהם בקרבות ובשילוב סוסים על לב הנסיכה. מומלץ להזמין כרטיסים יום קודם. חשוב להזמין מקומות באמצע ולא בצד.

 • טלפון להזמנות: 39-045-69-69-778
 • מחיר כניסה: הכרטיס עולה 28 יורו למבוגר מגובה 1.40 ומעלה. ו- 20 יורו לילד נמוך. מתחת למטר – חינם.
 • אתר: www.canevaworld.it/medievaltimes/index.php
 • מידע על ונציה: www.veniceworld.com

לתחילת הכתבה

אגם מאג`ורה ונסיעה לשדה התעופה במילאנו

היום ה- 13 - זהו. הגענו ליום האחרון לטיולינו הנפלא, קצת מאוכזבים שהטיול אוטוטו נגמר, אך גם כבר מתגעגעים לחזור. לאחר סיום האריזה, ופרוייקט העמסת כל הציוד על האוטו, עלינו על האוטוסטראדה לנסיעה של כשעתיים וחצי לכיוון מילאנו ומשם לסטרזה שעל שפת אגם מאג`ורה. בירידה לכיוון סטרזה מתגלה העיר על רקע נופיו היפים של האגם והאיים הבורומאיים שבו. לאחר שמצאנו מקום חנייה, לקחנו את הסירה לכיוון איזולה בלה, שם בילינו כשלוש שעות כולל ארוחת צהריים נחמדה. באיזולה בלה ארמון וגנים מטופחים ביותר כולל טווסים צחורים שמשוויצים בנוצותיהם לפני המבקרים. לאחר הביקור באי, חזרנו לביקור קצר לסטרזה לשוטטות אחרונה ברחובותיה הצרים בין בתי הקפה והחנויות היפות, כולל פיצות וגלידות אחרונות. להפתעתינו זו היתה אחת הגלידות הטובות שאכלנו בטיול. מכאן התחילה הנסיעה הבאמת הביתה. הגענו לנמל התעופה מאלפנזה במילאנו. השדה נמצא בכיוון צפון מערב לעיר והמרחק אליו מסטרזה הוא כשעה נסיעה. החזרנו את הרכב, צ`ק אין מהיר ואנחנו במטוס הביתה וחושבים על היעד הבא.

לתחילת הכתבה

הצעות לימי גשם והכנה לטיול

פעילות אלטרנטיבית לימי גשם:
 מעיינות מים תרמיים (Parco Termale del Garda), שנמצאים בכפר הקטן Cola, במתחם של Villa Cedri. אתר: www.villadeicedri.it/default_eng.htm
 פארק המים האקווריום, שנמצא במתחם הגרדהלנד. אפשר לבלות שם שעה וחצי עד שעתיים. אתר: www.gardaland.it/it/home.php

ספרים, מפות ואתרים בהם נעזרנו לתכנון הטיול:

 • פספורט לאיטליה של זאב יפת (עבור רומא וטוסקנה), המשפחה המטיילת לצפון איטליה של שלומית יפת-ביאליק, כולל חוברות העבודה לילדים – מומלץ ביותר!.
 • מפת לומברדיה 1:200000, מפת טוסקנה: Freytag & Berndf 1:150000
 • אתר למטיילצ`יק

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-27/10/21

 • נכון לתאריך עדכון זה, איטליה הוגדרה כמדינה כתומה.
 • מי שחוסן במנה השלישית ועבר שבוע, או מי שהחלים או חוסן במנה השניה בחצי השנה האחרונה, פטור מבידוד בחזור מאיטליה.
 • כל השבים מאיטלה שאינם עונים על קרטריונים אלו, נדרשים לבידוד של שבועיים, אותו ניתן לקצר לשבוע לאחר שתי בדיקות קורונה שליליות.
 • תיירים מישראל שיכולים להציג תעודת חיסון או בדיקת קורונה שלילית, לא יידרשו לבידוד עם הנחיתה. לא- מחוסנים יידרשו לבידוד של 10 ימים עם הנחיתה.
 • לפני היציאה מישראל יש למלא ולשלוח טופס הצהרת נוסע ליציאה מישראל.
 • לפני העליה למטוס יש למלא להדפיס ולקחת איתך טופס כניסה לרשויות האיטלקיות.
 • חובה לעטות מסכות במקומות סגורים ובתחבורה ציבורית.
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים, תחת מגבלות.
 • מרבית העסקים פתוחים, תחת הגבלות.
 • ישנו עוצר לילי בין השעות 00:00-05:00
 • כל החוזרים מחו״ל צריכים להציג בכניסה לארץ בדיקת קורונה שלילית מה-72 שעות האחרונות ולעשות בדיקה נוספת עם חזרתם ארצה (תקף גם למחוסנים).
לוגו וירוס קורונה
גולשים יקרים, אנו עושים כמיטב יכולתנו להציג כאן את המידע העדכני ביותר האפשרי. כיוון שהמצב משתנה באופן תכוף, המידע המוצג כאן הוא להתרשמות בלבד ואינו מחייב. לקבלת מידע מחייב על מצב ומגבלות הקורונה ביעד הנסיעה שלכם, יש לפנות אל חברת התעופה/חברת הנסיעות או רשויות המדינה ביעד הנסיעה שלכם. תודה!

כתבות מומלצות עבורך על איטליה

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם