קרוב ללב: 8 אטרקציות שמקדשות את האהבה

מי בנה במשך שנים עיר אלמוגים לאהובתו ואיך הנציחה הכוהנת ננה את זכר בעלה? כוחה של האהבה מלווה את ההיסטוריה שלנו בשלל סיפורים רומנטיים ומרגשים. אנו מזמינים אתכם להכיר 8 אתרים בעולם שקמו לחיים בעקבות האהבה
יעל כפיר מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: קרוב ללב: 8 אטרקציות שמקדשות את האהבה
משקיפים ממגדל הבתולה, צילום: יעל כפיר

כולנו גדלנו על סיפורי אהבה מרגשים ועל אבירים שמצילים את הנסיכות שלהן מטירות ודרקונים. אך מה אם הייתם יכולים להפיח חיים באגדות הרבות שנרקמו סביב מיתוס האהבה? בנוסף לאתרים המפורסמים, כמו המרפסת של יוליה בוורונה, מהסיפור על רומיאו ויוליה, אינספור הפסלים המסמלים אהבה בצורות שונות או לצד גשרי המנעולים ושלל מונומנטים, בחרנו מספר מקומות מיוחדים וקצת פחות מוכרים בעולם, שמנציחים את האהבה והרומנטיקה בדרכם המיוחדת.

מגדל הבתולה – באקו, אזרבייג'ן

מגדל הבתולה (Maiden Tower) הוא אחד המבנים החשובים בבאקו, בירת אזרבייג'ן והוא סמלה של העיר והאתר המפורסם ביותר בעיר העתיקה. מדובר ביצירה אדריכלית ייחודית בעולם, שנכללת בין אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. המגדל, שבנוי בצורה מעוגלת, מתנשא לגובה של 30 מטרים. הוא אמנם לא נראה מרשים במיוחד במבט מבחוץ, אך חשיבותו למורשת העיר ושלל סיפורי האגדה שנרקמו סביבו, הופכים אותו לאתר החשוב בעיר.

האגדה מספרת, כי לפני המון שנים בעקבות אהבה נכזבת, קפצה מהמגדל אל מותה נערה צעירה. סיפור אחר מספר כי היא הוכרחה להתחתן עם מישהו שלא אהבה ולכן ביקשה למות. בתקופה מוקדמת יותר, היה המגדל חלק מחומת העיר העתיקה ומוקם בצמוד לים, כך שחיבר את העיר עם הים הבלטי. יש שאומרים כי מדובר במצפה כוכבים של הדת הזורואסטרית ועד היום לא יודעים במדוייק את מועד בנייתו.

אם תרצו, תוכלו לטפס לתצפית במדרגות סיבוביות, ולהשקיף על העיר. אך את הנוף תראו מבעד לקירות זכוכית, שנבנו כדי למנוע מאנשים לקפוץ, לאחר מספר תקריות כאלה.

 • שעות פתיחה: 10:00-19:00 בקיץ ו-10:00-18:00 בחורף
 • אתר אינטרנט: www.bakuhotels.ru

מערת גוטמניס – סיגולדה, לטביה

מערת גוטמניס (Gutmanis Cave) שבקרבת העיר סיגולדה שבלטביה, נמצאת בין טירת סיגולדה החדשה, לבין טירת טוראידה. מדובר במערה הגדולה ביותר במדינות הבלטיות ובאתר התיירותי העתיק ביותר בלטביה. היא מתפרשת לעומק של כ-20 מטרים, לרוחב של 12 מטרים ולגובה של עשרה מטרים. במערה זורם נחל קטן והיא מקושטת בכתובות וציורי קיר עתיקים, ביניהם תוכלו למצוא כתובת מהמאה ה-17 שתוכנה: "שתיית המים מבריאה ומאריכה את תוחלת החיים" ויש המחשיבים את מי הנחל למרפאים. שם המערה נגזר מ-Gut mann, שפירושו איש טוב בגרמנית, כיוון שבעבר התגורר שם אדם שריפא אנשים באמצעות מי הנחל.

המערה ידועה גם באגדה על ה”ורד של טוראידה” (Turaida), שבמרכזה גיבורה בשם מאיה (Maija). קברה של מאיה הפך לאתר לעלייה לרגל למאות מבקרים שבאים להזדהות עם סיפורה הרומנטי. הסיפור התחיל בחודש מאי (ולכן, כך קרויה גיבורת הסיפור), ממש לאחר הקרב שהתרחש בטירה בשנת 1602 בין הפולנים לשוודים. מנהל הטירה מצא תינוקת בזרועות אמה המתה ואימץ אותה. כשגדלה, היתה יפה כל כך, עד כי ניתן לה הכינוי ה"ורד של טוריידה". היא התאהבה בוויקטור הייל, הגנן של האחוזה והתכוננה להינשא לו באביב 1620. ממש לפני החתונה היא קיבלה מכתב שבו ויקטור ביקש לפגוש אותה במקום הקבוע שלהם במערת גוטמניס, אך במקומו חיכה לה שם חייל פולני, בשם יעקובסקי, שהחליט שהיא תהיה אשתו וזייף למעשה את המכתב מוויקטור. היא ניסתה לחמוק ממנו והוא הרג אותה בגרזן. ויקטור אהובה מצא את גופתה וקבר אותה בקרבת מקום ליד עץ תרזה, כדי שגם לאחר מותה, היא תוכל לצפות בו מטפל בגינת הטירה.

עד היום מגיעים זוגות רבים לקבר ומניחים עליו פרחים כדי להחיות את התקווה והמסירות גם בחייהם שלהם. סיפורם של ויקטור ומאיה דומה לסיפורם של רומיאו ויוליה ולכן מכונה העיר סיגולדה גם “עיר האהבה”. מהמערה אפשר לעלות ברכבל אל הגבעות הסמוכות (אזור ארמון קרימולדה). 

 • כתובת: Sigulda district, Turaidas iela 2a, Sigulda
 • אתר אינטרנט: web.archive.org

בית האלמוגים – הומסטד, פלורידה

טירת האלמוגים בהומסטד, מיאמי היא אחת האטרקציות המרגשות, שנבנו מתוך אהבה לא ממומשת. מי שבנה את הטירה הוא אד, שנולד בלטביה ב-1887 והיה אמור להינשא לאגנס הצעירה. יום לפני החתונה, ביטלה אגנס את האירוע ואד השבור עבר לגור בפלורידה, ארה"ב. הוא החליט לבנות לאהובתו טירת נצח והצליח בכוחות עצמו בלבד, לבנות טירה מאלמוגים ולצידה פתח פארק עם רהיטים מפוסלים. בשנת 1936 החליט להעביר את הטירה והפארק למקום אחר ובמשך שלוש שנים, עמל על שינוי משכנו של המקום לעיר הומסטד. את רוב העבודה עשה בלילה ובשנת 1940 סיים לבנות את הטירה והפארק, ואיש לא הבין כיצד הצליח לבנות אתר זה בכוחות עצמו בלבד ועם טרקטור קטן ששאל מחבריו.

11 שנה לאחר מכן אד מת במפתיע והותיר אחריו את מפעל חייו, שהגדיר אהבה נצחית ויופי. עד היום מוגדר האתר כמסתורי, כיוון שלא ברור כיצד נבנה וכיצד הצליח אדם אחד ליצור מבנים מסלעים ששוקלים טונות, ללא ציוד משוכלל וללא צוות שעזר לו.

 • שעות פתיחה: כל יום 8:00-18:00, שישי שבת עד 20:00
 • כתובת: South Dixie Highway Homestead, Florida 33033
 • אתר אינטרנט: www.florida-backroads-travel.com

פארק האהבה – לימה, פרו

פארק האהבה (Parque del Amor) הצבעוני, ממוקם ממש מול האוקיינוס השקט ומתפרש על צוק רחב מעל חופיה השחורים של לימה. הוא מתחיל בטיילת רחבה וירוקה, שמתחברת עם שכונת מירהפלורס החביבה. במרכזו ניצב פסל "הנשיקה" המפורסם - יצירתו של הפסל ויקטור דלפין, שמתנשאת לגובה של שלושה מטרים. הפארק עצמו משקיף על האוקיינוס, ומושך אליו זוגות אוהבים רבים. מהטיילת תוכלו להמשיך לפארק יפהפה נוסף, שמוקדש כולו ליצחק רבין, לצאת לריחוף במצנחי רחיפה, לשכור אופניים או פשוט לטייל ברגל.

פארק זה נחשב לאחד המקומות הרומנטיים בלימה, בו תראו זוגות אוהבים אוחזים ידיים, משוררים ואומנים העוסקים ביצירתם. יש כאן ספסלים שנבנו בהשראתו של גאודי, עם הרבה פסיפסים צבעוניים לצד מדשאות וערוגות פרחים וזהו מקום תצפית יפהפה ונעים. תוכלו למצוא כאן גם קיר עם ציטוטי אהבה של יוצרים מוכרים מהתרבות המקומית. המקום יפה בכל שעות היום ומדי פעם נערכים כאן אירועים, כמו תחרות הנשיקה הארוכה ביותר וכדומה.

טירת קן הסנונית - אוקראינה

תולדותיה של טירה מופלאה זו, המשקיפה על הים השחור, לוטים בערפל, אך אומרים כי שמה המקורי היה טירת האהבה, לפני שהוחלף לטירת קן הסנונית (Swallow's Nest Castle). הטירה ניצבת בגובה של 40 מטר מעל הים על צוק אורורה, דרומית-מערבית ליאלטה, שבחצי האי קרים. היא נבנתה לראשונה בשנת 1877 על ידי גנרל רוסי פצוע, שקיבל חלקת אדמה על הצוק שמעל הים. הוא בנה שם בית עץ קטן וקרא לו "בית האהבה", לא ברור אם לאשה או לנוף היפהפה הנשקף ממנו. לאחר מכן, הקרקע נקנתה על ידי זוג עשיר, שופצה מהיסוד ונבנתה עליה טירה קטנה שנקראה “קן הסנונית”. בעת רעידת האדמה הגדולה של 1927, חלקים מהסלע שבהם נשתלו עצים נפל לים והמעקה של הטירה היה תלוי מעל הים – מראה מפחיד ומרגש!

בשנת 1970, שוקם המבנה, חוזקו קורותיו והוא הפך לאטרקציה תיירותית מרשימה במבנה ניאו גותי בן מאה שנים. הטירה הפכה למסעדה איטלקית, שפועלת כיום לצד חנויות מזכרות. מראה הטירה מתעתע, מצד אחד היא נראית עדינה וחסרת משקל, אבל בעת ובעונה אחת היא מפוארת וחסונה. בטירה יש שתי קומות והיא כוללת אולם כניסה ראשי, שני חדרי שינה וחדר אורחים. אם תגיעו לכאן במקרה, פרט לשוטטות בין חנויות המזכרות היקרות או צפיה בנוף ממספר זוויות, תוכלו לאכול במסעדה ולהתרשם מהנוף יוצא הדופן. ניתן להגיע לכאן גם במסגרת שייט במעבורת.

 • כתובת: Alupkins'ke Hwy, 9, Haspra
 • אתר אינטרנט: vkrym.su/page (רק ברוסית)

טירת בולט – מדינת ניו יורק

טירת בולט (Boldt Castle) נבנתה כמחווה של אהבה על ידי ג'ורג' בולט, מנכ"ל רשת מלונות וולדורף אסטוריה לאשתו לואיז. הוא החליט לבנות לה בית חלומות על אי קטן בנהר לורנס בצפון מדינת ניו יורק. לצורך כך, שכר מאות עובדים שבנו את אחד הבתים הגדולים בארה"ב דאז. למרבה הצער, אשתו מתה זמן קצר לאחר שהחלה בניית הבית ולא זכתה ליהנות מהמחווה.

בסופו של דבר הבית קיבל מראה אירופאי למדי, עם צריחים מחודדים וכ-120 חדרים שמשקיפים על מפרץ אלכסנדריה.

הטירה משמשת כאתר לאירועים וחתונות וניתן להגיע לטיולים מודרכים בתוך הטירה ובין הגנים ביפים שלצדה וכן שייט ביאכטה של האתר. מומלץ לבקר גם בבית היאכטות, שמעוצב בסגנון אדריכלי ייחודי ובו אוסף של סירות עץ עתיקות. אל הטירה ניתן להגיע דרך המים (בסיור מאורגן או בסירה פרטית), מקנדה או מארצות הברית.

מקדש קודאי-ג'י – קיוטו

מקדש קודאי-ג'י (Kodai-ji temple) הוא מקדש זן, שממוקם בעמק Higashiyama ryozen בקיוטו. מקדש זה נבנה בשנת 1606 על ידי קיטה נו מנדוקורו (Kita-no-Mandokoro), אחת מהנשים החזקות ביפן של אותה תקופה ובתו של סמוראי, כמחוות אהבה לבעלה המנוח טויוטומי הידיושי. הידיושי היה ידוע בתור המאחד הגדול השני של יפן, הוא זכור בשל מורשת איחוד המדינה ובשל החוק שקבע, שאסר על כל המעמדות לשאת נשק, מלבד מעמד הסמוראים.

קיטה שנודעה גם בשם ננה, היתה אשתו הדומיננטית ביותר (כן, היו לו עוד נשים) ונהגה לכתוב לו מכתבים רבים בתקופות שבהן היה יוצא למסעותיו השונים. בשנת 1602 קיבלה ננה את הדרגה הגבוהה ביותר שאשה יכולה לקבל מהקיסר והפכה לכוהנת. לאחר מותה בשנת 1624 כשהיתה בת 76, הפך המקום למנזר שתחתיו קבורים ננה, בעלה ויתר משפחתם.

ביו המבנים השונים באתר תמצאו את בית התה, בית תצפית הירח, הגנים סביב הבריכות והמבנה הראשי, המרוהט ביצירות אמנות רבות, עם עיטורי זהב מעודנים. במהלך האביב והסתיו מתקיימות במקדש תערוכות אמנות מודרניות בגן האבן מול Houjyo. בלילות המבנים היפים הופכים ליצירה מוארת.

 • כתובת: Shimogawara-cho, Higashiyama-ku, Kyoto
 • אתר אינטרנט: www.kodaiji.com

אגם האהבה - ברוז', בלגיה

אגם האהבה (Het Minnewater) הוא פינה יפהפיה שחבויה בקצה הדרומי של העיר ברוז' בבלגיה ומאפשרת להתחבר לצד רומנטי ורגוע של העיר. האגם נוצר כתוצאה מריכוז מי התעלות של העיר וכיום הוא מהווה פנינה אמיתית של טבע קסום ונופים יפים. שמו של האגם והגשר מתארים את סיפורה העתיק של מינה, יפהפיה מקומית שהיתה מאוהבת בלוחם משבט אחר בשם מורין. אביה של מינה לא הסכים לכך והחליט לשדך אותה למישהו אחר. לאחר ששמעה על כך, היא נמלטה ליער והתחבאה שם עד שלבסוף אהובה מצא אותה, אך מרוב תשישות היא מתה בזרועותיו. מורין חשב לשים קץ לחייו, אך לבסוף החליט לבנות טירה קטנה לזכרה של אהובתו. לכן נקרא האגם על שמה והגשר שלצידו כגשר האהבה, אף הוא לזכרה.

תוכלו לבלות את זמנכם בשיטוט ביער, בחציית הגשר היפהפה והעתיק וגם להיכרות עם בעלי חיים שונים. מבין החיות, הבולטים ביותר הם עשרות הברבורים, שהפכו את האגם היפה לביתם ומהווים את סמלה של העיר (וקשורים לאגדה אחרת...). בפארק מתקיימים אירועים שונים ופסטיבלים רבים לאורך השנה ויש כאן מספר אתרים שכדאי לראות.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות נוספות מתוך למטייל באהבה