שייט נהרות באירופה: הלהיט החדש של המטיילים ביבשת

בשנים האחרונות החלה צמיחה משמעותית בכמות היוצאים לשייט נהרות ברחבי העולם ובייחוד שייט בתעלות באירופה, מה שמאפשר להיחשף לערי נמל יפהפיות ואתרים שונים שלא בדרך היבשה - בואו נבין קודם כל מה זה ולמה זה כדאי
יעל כפיר מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: שייט נהרות באירופה: הלהיט החדש של המטיילים ביבשת
צילום: יעל כפיר

מהו שייט נהרות באירופה?

עוד מימי קדם נהגו להשתמש בתחבורה ימית לצורכי מסחר ונעו עם סירות ואוניות בין מעברי נהרות ותעלות ייעודיים. באירופה ניתן למצוא רשת גדולה של תעלות, החוצות מדינות שלמות ומאפשרות לעבור בין ערי נמל מרכזיות, בתוך אגמים ולחלוף על פני עיירות ואתרים שונים בדרך.

התעלות חוצות את אירופה לאורכה ולרוחבה, מהים התיכון להולנד, לדנובה ומשם לים השחור והן היוו ועדיין מהוות עורק מסחר מרכזי בין ובתוך המדינות. במקביל, החל מהמאה העשרים התפתח מאוד תחום שייט היאכטות והספינות והפך לאחד מענפי הנופש המשפחתי הפופולאריים באירופה. בשנים האחרונות אנו עדים לצמיחה בז'אנר הזה ויותר אנשים בוחרים לבלות את החופשה שלהם בשייט תעלות בספינה או יאכטה ששטה מעיר לעיר ומאתר לאתר.

שייט נהרות באירופה אינו מחייב שהות ארוכה בנהר על גבי האוניה, אלא דווקא מאפשר ביקור במגוון רחב של ערים אירופאיות מרכזיות, כמו אמסטרדם, וינה, שטרסבורג, פורטו ועוד.

קיימים למעשה שני סוגים של שייט נהרות או שייט תעלות, האחד נעשה באופן עצמאי ובסירות קטנות המתאימות ל-6-12 איש והשני נעשה בספינות שייט גדולות, שמכילות עשרות ואף מאוד אנשים. אנו נתייחס לשייט הנהרות שנעשה בספינות גדולות, ועליהן אחראי צוות משיטים מיומן. החוויה היא כמו להיות במלון הצף על המים, בחדרי אירוח ששטים מעיר לעיר וממדינה למדינה.

מה מיוחד בשייט נהרות ולכמה זמן יוצאים?

את הלינות שלכם תעשו באוניה, אך בימים תוכלו לשוטט בערי נמל צבעוניות, לפקוד את שווקיהן המגוונים, לשבת בבתי קפה ובמדרחובים, לבקר באתרים היסטוריים ולחוות את הנהרות המרכזיים של אירופה מהצד השני והמיוחד יותר.

לא תצטרכו להתמודד עם נסיעה ברכבות או לטוס ממדינה למדינה, האוניה שבה תתארחו תדאג לכל מה שתצטרכו, ובכל יום תוכלו להתעורר אל מול נוף ממדינה אחרת.

רוב ההפלגות בתעלות נמשכות בין שבוע לעשרה ימים.

מהיכן יוצאים לשייט תעלות ומהם המסלולים האפשריים?

יש מספר ערים מדהימות באירופה שמהן ניתן לצאת לשייט תעלות. תוכלו לבלות לילה או יותר בעיר ולמחרת לצאת להפלגה באוניה. ואף להיפך – להמשיך לטייל באירופה אחרי שייט הנהרות בהתאם לנקודה הסופית שבה תעגון הספינה.

שייט על נהר הריין-מוזל – שייט המשלב נופים וחיבור היסטורי ותרבותי, העובר דרך מבנים עתיקים ויפהפיים, טירות עצומות בגודלן, כולל הצצה למספר ערים עתיקות מהיפות בגרמניה. המסלול עובר משוויץ לאמסטרדם דרך ערי נמל בגרמניה וצרפת. נהר המוזל מתחבר עם נהר הריין מהצד הצפוני של צרפת ולוקסמבורג. נהר המיין מתחבר לריין מכיוון מזרח גרמניה וממשיך לעבר תעלת הדנובה.

המסלול הנפוץ ביותר של שייט תעלות בריין מתחיל באמסטרדם ומשם ממשיך לבאזל ושוויץ. בדרך כלל, מדובר במסלול של שבוע שעובר בעיר קלן, המוכרת רבות בזכות הקתדרלה הגותית היפהפיה המפארת אותה וכן בעובדה שיש בה שבעה גשרים החוצים את נהר הריין, הרבה מבכל עיר אחרת השוכנת על גדות נהר זה. הריין והמוזל מתחברים יחדיו בעיירה קובלנץ ומשם תוכלו להפליג דרך ערוץ הריין ולעבור ב-Ehrenbreitstein, אחת הטירות הגדולות באירופה.

בהמשך תחצו נופים מרהיבים כשברקע תגלו טירות עתיקות, כנסיות רומנטיות, כרמים ועוד אתרי מורשת של אונסק"ו וכולל מעבר ב-Lorelei Roc, שממנו, לפי האגדה, נערה צעירה השליכה את עצמה למטה בעקבות אהבה נכזבת. המסלול ממשיך לאזור הכרמים של גרמניה, לעיר היידלברג, ומשם לכיוון שטרסבורג היפהפיה, בירת אלזס המרושתת בתעלות, תעברו על פני בית הפרלמנט והאוניברסיטה העתיקה בגרמניה ותמשיכו לכיוון היער השחור, הידוע בנופיו הכפריים יוצאי הדופן.

שייט על הדנובה – המסלול על הדנובה יאפשר לכם ללמוד על ההיסטוריה, בימים בהם וינה היתה שליטת האימפריה וכן על תקופת המהפכה התעשייתית. המסלול לאורך הדנובה חוצה את אזור היער השחור ומגיע עד לים השחור ברומניה, חולף על פני אוסטריה, סלובקיה, הונגריה, סרביה, בולגריה ורומניה.

רוב ההפלגות הן בנות שבוע ויוצאות מהעיר פסאו שבגרמניה, שנמצאת בקרבת הגבול ובמרחק של כשעה וחצי ממינכן. תוכלו אפילו לשהות יום יומיים בפסאו ואז לצאת לשייט הנהרות. במהלך השייט תוכלו לחלוף על פני כנסיות ומבנים יפהפיים, אך אל תוותרו על ביקור בטירת Neuschwanstein, שנבנתה עבור המלך לודוויג ה-2 במאה ה-19. השייט מפסאו לכיוון וינה מאפשר ביקור בארמון הפבורג ואף תוכלו לראות את סוסי הליפיצאנר הלבנים בבית הספר הספרדי לרכיבה בבודפשט. ניתן לבקר גם בעיר לינץ (Linz) הקטנה והמיוחדת, שיושבת במרכז אוסטריה, באזור שבו מגדלים ענבים, ולהמשיך לכיוון Durnstein ו- Esztergom בהונגריה ומשם לזלצבורג.

שייט ארוך יותר יאפשר לכם לבקר גם ב-Bratislava בסלובקיה ובעיר העתיקה היפה שלה, משם תוכלו להמשיך לבלגרד בסרביה, דרך הערוץ של שער הברזל – קניון שנחצב על ידי נהר הדנובה בסלעי ההרים. זהו ערוץ יפהפה באורך למעלה מ-130 קילומטרים במפגש של הרי הקרפטים עם הרי הבלקן.

שייט על נהר הרון (Rhone) – לאוהבי יין זהו מסלול מושלם, שעובר בשטחים עצומים וירוקים דרך הנופים של פרובאנס ונורמנדי, המחוזות המרכזיים לייצור יינות בצרפת. נהר הרון עובר בשוויץ וממשיך עד צרפת. בעיר ליון שבצרפת הופך הרון לנהר הסיין. השייט הוא בן שבעה לילות ועובר ב-Arles ואביניון. ניתן להגיע לליון גם מפריז במידה ותרצו לבלות שם לפני השייט.

שייט על נהר הדואורו – אם אתם אוהבים נופים, מומלץ שתשוטו בנהר זה, הידוע בנופיו המגוונים ומדרונותיו התלולים. המסלול עובר דרך עיר הנמל היפה פורטו שבפורטוגל, שמשקיפה מראש גבעה אל הים וששמה מרמז על היין המשובח שמאפיין אזור זה. נהר הדואורו זורם מצפון ספרד לכיוון צפון פורטוגל, אל האוקיינוס האטלנטי ומשם אל Vega de Terron ובחזרה. תוכלו לצאת לטייל ב-Regua שנמצאת בלב אזור היין הפורטוגלי ומשם לשוטט בעיירה Lamego, שהאטרקציה העיקרית בה היא כנסיית Nossa Senhora dos Remedios שנבנתה בסגנון הבארוק. משם תוכלו להמשיך ל-Pinhao – מקום מצויין לטעימות יין מקומי ולהתוודע לעיר Salamanca הספרדית.

שייט על נהר האלבה – שייט המיועד לכל מי שאוהב להתחבר להיסטוריה. תוכלו לבלות מספר ימים בברלין או בפראג לפני או אחרי היציאה לשייט. נהר האלבה זורם בצ'כיה, ממשיך לגרמניה ונשפך לים ליד המבורג. השייט הזה הוא למשך שבעה לילות ויוצא ממגדבורג (Magdeburg) בגרמניה או ממלניק (Melnik) בצ'כיה. במסגרתו תוכלו לבקר ב-Sanssouci Palace בפוטסדאם וגם בערים Wittenberg ו-Meissen, הידועה כמרכז העולמי לייצור חרסינה.

אחרי שתכירו את העיר דרזדן היפהפיה, תמשיכו לכיוון סקסוניה השוויצרית ותעברו בתוך הנופים המרהיבים של המחוז ולצד העיר הצ'כית Litomerice, שמשלבת אווירה גותית בארוקית ומבנים בסגנון הרנסאנס.

שייט על נהר הסיין – זהו שייט מומלץ לחובבי טבע וצמחיה, שעובר לצד העיירה Giverny ומאפשר ביקור בגינתו המרשימה של הצייר מונה. המסלול מתאים גם למי שמעוניין לבקר בחופי הנחיתה מתקופת העולם השנייה ובכלל לחקור את צרפת ונופיה. נהר הסיין זורם בצרפת, מפריז לנורמנדי ועד לתעלת Le Havre. השייט יוצא לכיוון Rouen או Caudebac ובחזרה. המסלול כולל ביקור בפריז, כמובן בהמשך תבקרו ב-Caudebac כדי לראות את העיירה ג'יברני, בה גדל הצייר מונה.

משם תמשיכו ל-Les Andelys לביקור בטירת Chateau-Gaillard, שנבנתה על ידי המלך האנגלי ריצ'רד לב ארי ותעברו בעיר רואן, שבה העלו את ז'אן דארק על המוקד. מרואן תהיה לכם אפשרות להמשיך לכיוון חופי נורמנדי, כולל ביקור בכפר הדייגים הקסום Honfleur ומשם תוכלו להמשיך לארמון וורסאי.

עם אילו חברות ניתן לצאת לשייט נהרות:

יש מספר חברות המציעות שייט נהרות באירופה. מה שמאפיין שייט נהרות הוא שהאוניות קטנות ומכילות בדרך כלל כמה עשרות אורחים ומכילות מקסימום 100 חדרי אירוח. יש אוניות יוקרה, שמאפשרות ליהנות משייט תעלות בצורה יוקרתית ומפנקת וגם מכילות הרבה פחות אורחים ויש כאלו פשוטות יותר, שמציעות חדרי אירוח ברמה גבוהה.

חברות השייט המובילות לשייט תעלות באירופה הן: AMAWaterways, A-ROSA, Avalon Waterways, CroisiEurope, Emerald Waterways Grand Circle Travel, Scenic, Tauck, Uniworld River Cruises, Vantage and Viking River Cruises.

מה מספקת האוניה

הספינות שאיתן יוצאים לשייט תעלות מציעות בדרך כלל מסעדה, בר ולאונג' וסיפון מקורה עם מקומות ישיבה. ברוב הספינות יש חדר כושר ובחלקן גם סאונה. בחלק מהספינות יש מספרה ומכון עיסוי וספא. אוניות מסוימות מציעות בריכת מערבולות וברובן יש בריכת טבילה על הסיפון. בספינות האירופאיות יש בדרך כלל מעלית וחדרי אירוח קטנים ואינטימיים ואפילו מקום לברביקיו על הסיפון העליון.

חדרי האירוח הפכו עם השנים ליותר מרווחים, עם מיטות נוחות ומצעים, וחדרי אמבטיה מאובזרים היטב. עם שטח אחסון נרחב, טלוויזיה, חלוקי רחצה, נעלי בית, כספת ואף מרפסות. חדרים מסויימים נחשבים לסוויטות והם ברמה גבוהה יותר מאחרים ומתומחרים במחיר גבוה יותר.

רוב הארוחות מוגשות במסעדה או באזורים ייעודיים כמו בטרקלין האחורי או על הסיפון העליון. במקרים מסויימים תאכלו מחוץ לאוניה, במסעדות בערי הנמל. האוכל על ספינות השייט הוא בדרך כלל טוב מאוד ומבוסס על מטבח אירופאי.

ארוחת הבוקר וארוחת הצהריים הן בדרך כלל בסגנון בופה. ארוחת בוקר בדרך כלל מורכבת מדגנים, יוגורט, פירות, מאפים, ביצים, נקניקים, מיצים, תה וקפה. בארוחת הצהריים יש לעתים קרובות בר סלטים, מרקים, תוספות וקינוחים חמים וקרים.

ארוחות הערב הינן בדרך כלל ארוחות בנות שלוש מנות עם שירות אישי לשולחן. התפריט בארוחות הערב מושפע מהאזורים שבהם שטים וניתן למצוא בו מאכלים מהמטבח המקומי. במספר חברות הארוחות כוללות יין ובירה במהלך ארוחת ערב ללא תשלום נוסף.

מהם סיורי החוף האפשריים?

ברוב האפשרויות של שייט נהרות סיורי החוף כלולים בתשלום ובחלקם המועט לא, כך שחשוב להתעדכן בכך מראש. חברת Uniworld למשל, מקפידה להציע סיורים יוצאי דופן בערים השונות בתשלום נוסף. רוב הסיורים כוללים ביקור בערי חוף יפות ואתרים לאורך הדרך.

מתי מומלץ לצאת לשייט תעלות ולמי זה מתאים?

העונה המומלצת ביותר לשייט תעלות מסוג זה היא בין אפריל לאוקטובר, אז מזג האוויר באירופה הופך נוח יותר, בייחוד לאוניות וספינות השטות בין הנהרות.

שייט נהרות או שייט תעלות מתאים לכולם: לזוגות, למשפחות וגם לקבוצות שמפליגות במספר ספינות. החוויה של לראות עולם באמצעות הפלגה יכולה להתאים מאוד למשפחות בהרכב מלא כולל הילדים, סבים וסבתות. יש חברות ידידותיות במיוחד למשפחות, אך חשוב לקחת בחשבון כי לילדים קטנים אין הרבה עניין על הספינות עצמן, שכן הן לא מציעות פעילויות או אטרקציות כמו בחברות הקרוזים הגדולות.

מה רואים לאורך מסלול השייט?

החוויה של שייט נהרות מאפשרת לטייל בדרך שונה מהרגיל, ולהחשף לנופים החולפים על פניכם בשלווה. הספינות שטות באיטיות בין הנופים השונים ותוכלו להביט לעבר כפרים פסטורליים ואתרים מעניינים בסביבה. אפשר גם לעגון ולצאת לטיול רגלי או על גבי אופניים או לסייר בעיירה הקרובה בהתאם לעצירות של האוניה. זוהי חופשה מהנה, במתכונת שונה ממה שהכרתם עד כה.

מה עוד כדאי לדעת:

  • שימו לב כי שייט תעלות נהפך לפופולרי גם עבור קבוצות קטנות כמו משפחות, קבוצות וחברים בסירות קטנות שאותן ניתן להשיט באופן עצמאי.
  • בעת השייט מעיר לעיר מומלץ להביא אתכם נעלי הליכה שיתאימו לסיור בערים השונות, ביגוד מתאים, כסף ותיק טיולים שאיתו תצאו לטיולים יומיים.
  • עליכם להיזהר מכייסים ומסכנות כמו בכל עיר גדולה.
  • אל תבנו על חיבור רציף לאינטרנט, לרוב הספינות יש אפשרות לחיבור אינטרנט, אך בים זה לא מובטח.
  • העישון על הספינה אסור לחלוטין, כך שאם אתם נמנים בקרב ציבור המעשנים כדאי שתבררו זאת לפני. יש מקומות מועטים על הספינה שניתן לעשן בהם, לרבות על הסיפון או במקומות המיועדים לכך.
  • משפחות עם תינוקות או ילדים קטנים עלולות למצוא את חוויית שייט נהרות מעט פחות אידיאלית בהשוואה לצורות אחרות של הפלגות, בייחוד קרוזים שמספקים שירותי שמרטפות ותוכניות מגוונות לילדים.
  • סירות נהר הם קטנות ויש בהם פחות מתקנים מאוניות קרוזים. הבידור הוא בקנה מידה הרבה יותר קטן, אם הוא קיים בכלל. לא תמצאו חדרי כושר וספא רחב ידיים, אם כי לפעמים הם מוצעים על ספינות גדולות יותר.
  • אתם מוזמנים להתייעץ בפורום שלנו בכל דבר שברצונכם לדעת על שייט תעלות או שייט נהרות ובכלל, היכנסו »

הנה עוד כמה כתבות שבטוח יעניינו אותך:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה

אטרקציות באירופה

מלונות ומקומות לינה באירופה

מדריכים ונותני שירות באירופה

נהגים באירופה

דילים לחופשה המושלמת

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי