שבועיים משפחתיים בהולנד - חלק ב

בחלק השני של הכתבה תמצאו את המשך הטיולים במחוזות השונים של הולנד, תחגגו עם הגבינות המשובחות של המדינה, תצאו לשיט מענג, תבקרו בפארק הקופים ובאמסטרדם ותתוודאו לנפלאות העם ההולנדי.
דוד שאבי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: שבועיים משפחתיים בהולנד - חלק ב
Thinkstock Imagebank ©

יום 7 - הארלם ודן האג

התחלנו את היום בהארלם. הגענו ל - Grote Markt וחניה מצאנו ברחוב סמוך ב - 2 יורו לשעה. כיכר השוק נפלאה, אחת היפות שראינו. היא נמצאת בכתובת Grote Markt 1. לצערנו, השוק עצמו לא היה פעיל באותו יום, בגלל מזג האוויר. נכנסנו לכנסיית באבו הקדוש בעיקר בגלל העוגב הענק - הגדול ביותר באירופה. מוצרט ניגן עליו כשהיה בן 10 ואחריו גם הנדל. העוגב באמת מרשים מאוד. אחר כך שוטטנו ברחובות הציוריים של מרכז הארלם, עם גביע של צ`יפס הולנדי טוב. למוזיאון פרנס האלס לצערנו לא הספקנו, אי אפשר לעשות הכל. משם נסענו ל - Brederode Castle. הכתובת המדוייקת היא - Velserenderlaan 2 , Santpoort. מדובר בשרידי טירה מרשימה מהמאה ה - 13, עם הסטוריה מעניינת. בדרך מצאנו 3 זוגות שבאו להצטלם שם ביום חתונתם -; זו כנראה יפו של ההולנדים באיזור. כדאי לבוא לכאן, אם כי לפי התמונות מבצר מיודן נראה מרשים יותר.

משם נסענו ליעדנו הבא: דן האג (Den Haag) - לפנורמה מסדאך (כתובת: Zeestraat 65). אני לא ארחיב בתיאורים - חייבים לראות בשביל להאמין עד לאן הכשרון האנושי מסוגל להגיע. ישבנו כמחצית השעה משתאים ומתרגשים עד דמעות מהפלא הזה. בקשו מהפקיד בכניסה הרצאה (מוקלטת) בעברית והוא יגיד לכם באיזו שעה הוא ישים אותה (הסבר של כ - 10 דקות, הוא כל פעם מחליף שפה לפי המבקרים). התענוג עולה 17 יורו.

 עצרנו בארמון השלום שיה מאוד יפה. שימו לב: כרטיס האוטובוס תקף לשעה מרגע החתמתו, כך שלא בהכרח תצטרכו לשלם על כל נסיעה. אטרקציה אחרונה להיום - המדורודם. לוקח זמן להיכנס לזה, אז התאזרו בסבלנות. בהתחלה זה נראה סתם שטויות לילדים קטנים. ואז מתחילים להיזכר במראות שונים מהטיול (לכן עדיף לעשות את המדורודם לא בתחילת הטיול, אלא בחלקו השני) וזה מדליק לראות את הכל בקטן. שוטטנו שם להנאתנו כשעתים. הילדים נהנו (לשם שינוי) להצטלם ליד המיצגים הקטנים. זה יקר (47 יורו) אבל מומלץ מאוד. חשוב: בקשו חוברת בעברית, היא כלולה במחיר. אכלנו ב - Scheveningen. בסך הכל לא מומלץ להגיע לכאן. המסעדות הרבה יותר מדי יקרות וככלל, דן האג עיר הרבה פחות חמה ומחבקת מאמסטרדם. הייתי מציע למי שמגיע אל האיזור להגיע להאג על הבוקר ולא בצהרים כפי שאנו עשינו. הילדים נהנו בעיקר במדורודם וגם (מעט, להפתעתי) בטירה.

לתחילת הכתבה

יום 8 - ביקור במחלבה, באוטרכט וטיול אופניים

את היום הזה ניתן להגדיר כחווית גבינות ואופניים. שוב, טיול לא מתוכנן, שהיה אחד משיאי הטיול. בעלת הבית המקסימה שלנו ארגנה לנו סיור במחלבת גורמה שמייצרת את גבינת חאודה המפורסמת. גבינת חאודה המקורית מיוצרת בכל מיני כפרים בסביבה, וערכנו סיור פרטי לגמרי עם בעלת המחלבה. היה פשוט מקסים. לאחר סרטון יפה על כל התהליך, סיירנו במחלבה במשך כשעה וראינו הכל - החל מערבוב החלב ועד ישון הגבינה. עלות הסיור - 3 יורו מבוגר, 2 לילד, כולל טעימות. בחנות הגבינות אפשר לרכוש גבינות במחיר מצחיק לגמרי: כיכר של כקילו גבינת גורמה להזכירכם עולה 7 יורו, כיכר של כחצי קילו 4 יורו. משיחה עם הבן שאחראי על הפרות למדנו על שתי על הסיבות למרחבי הדשא האינסופיים של הפרות: שמירה על איכות הסביבה (פיזור של הפרשות הפרות על שטח גדול) ותרומה חשובה לאיכות ורכות הגבינה.

  • שם המקום: Kaasboerderij Jongenhoeve
  • כתובת: Benedenberg 90, Bergambacht

קנינו מלא גבינה ויצאנו לדרך לחאודה, על מנת להספיק לשוק הגבינות (רק בימי חמישי 10:00-12:00) - השוק ססגוני וחמוד ביותר. ביקרנו גם מעט במוזיאון בית השקילה. עדיף לחפש מראש חניה בחאודה עצמה. אנחנו חנינו ברחוב .Wachtelstraat מנסיוני, כמעט בטוח שיתמזל מזלכם ותיתקלו בכביש המתרומם שמחבר בין איזור המגורים למרכז העיר (בגלל מעבר של סירות בעיר). טיילנו מעט בחאודה עצמה -; עיירה חמודה ויפהפיה, נעלי עץ במחיר הכי נמוך שמצאנו (17 יורו למידה 38).

 משם נסענו לאוטרכט. חנינו בקניון הוג קתרינה בכתובת Radboudkwartier 273. יש שילוט די ברור ברגע שמגיעים למרכז העיר. אם עייפים אפשר להוריד את המשפחה מול מגדל הפעמונים וליסוע לחניון. מרכז אוטרכט הוא אחד המקומות היפים ביותר בהם ביקרנו. מגדל הפעמונים יפה ומרשים, אבל התעצלנו לעלות אליו. טיילנו במרכז לאורך התעלה OudeGracht, מרכז יפהפה, טיול רגוע וחביב. אכלנו שם שווארמה עוף במסעדת רחוב יוונית והיה טעים ביותר. למזלנו הרב הספקנו למוזיאון תיבות הנגינה (Speelklok) -; מוזיאון קולני, מוסיקלי ושמח ביותר, ממש משובב נפש. מומלץ בחום (כלול בכרטיס מוזיאונים), המקום נמצא 5 דקות ממגדל הפעמונים.

המשכנו משם ליער Huge Veluwe. נכנסנו לתוך היער עם הרכב (27 יורו כולל כניסה עם הרכב). אחרי 4 ק"מ משמאל, יש מרכז עם חניון ענקי של אופנים. בילינו שם עם הילדים שעתיים של רכיבה מענגת ביותר - אחד מהבילויים המועדפים ביותר (למה לא חושבים על זה בארץ?). הילדים אהבו את השיטוט בבלגן של שוק הגבינות, המשקל במוזיאון בית השקילה, מוזיאון תיבות הנגינה, וכמובן הרכיבה על האופנים.

לתחילת הכתבה

יום 9 - חגיגת גבינות וטיול במחוז Noord-Holland

היום אנחנו עוברים דירה למקום השני בצפון המדינה. התחלנו בשוק הגבינות באלקמר בכתובת Waagplein 2. עם ה - GPS תגיעו בכל מקרה עד מרחק של כ 600 מטר מהכתובת המדוייקת. חפשו את חניון Kanaal Schieveiland - הוא זול ועולה 3.5 יורו לשעתיים וחצי. שוק הגבינות באלקמר שונה מאוד מזה של חאודה, ולטעמי מצא חן יותר, מאחר והוא יותר ממוקד לנושא הגבינה. חשוב לחכות לדברי ההסבר באנגלית.

 מוזיאון הגבינה חביב, יש סרט מעניין (גם באנגלית). מחירי הגבינות בשוק סבירים ביותר (כ 6 יורו לק"ג - לגבינות איכותיות). יש אפשרות גם לקנות מגש גבינה קטן לנישנוש - חמוד מאוד. העיר העתיקה של אלקמר יפהפיה. ביציאה משוק הגבינות, לאורך הנהר החוצה את העיר, בנו לונה פארק מאולתר, אבל אמיתי לגמרי. על כל מתקן משלמים בנפרד. עלינו על 2-3 מתקנים. מאלקמר נסענו לוולנדם (Volendam). החניה היא במרכז העיר או בקניון ליד והמחירים סטנדרטיים: כ - 2 יורו לשעה. הנמל נחמד, אבל עוד נראה יפים יותר.

וכאן אנו מגיעים לאחד הטיולים הלא מתוכננים היפים של הטיול: בדרך מוולנדם חשבתי בהתחלה ליסוע לזאנסה סכנס, אבל התחרטתי וה - GPS הוביל אותי לדרך צרה ויפה בתוך הכפר. מספרי הכבישים: N509  ו - N244. נסענו לאורך כ - 20 ק"מ מוולנדם להורן (Hoorn) דרך עיירות ציוריות מרהיבות. בהורן כיוונו את הרכב למרכז העיר. חנינו ברחוב (בתשלום) והלכנו לחפש אחר הנמל העתיק של העיר. עברנו בדרך בכיכר Rode Steen וברחובות הציוריים של העיירה. בהורן יש שילוב גם של עיר עתיקה וגם נמל ומזח יפהפיים, לטעמי מוצלחים מזה של וולנדם. קינחנו במסעדת Sion-;זוג הודים חמודים, שמגישים אוכל איטלקי טעים ביותר. המסעדה מושפעת מטעמים הודיים. מרק אחד, 4 מנות עיקריות ושתיה עלה לנו כ - 50 יורו, כולל טיפ.

  • כתובת המסעדה: Achterstraat 55 Hoorn

לתחילת הכתבה

יום 10 - חווית דיג וטיול בין עיירות

Afsluitdijk הוא חלק מרשים ביותר מפרויקט כיבוש הים של הולנד: 25 ק"מ של סכר. גם אתמול הגענו דרך הסכר המדהים הזה. משמאלו-ים עם מים מלוחים. מימינו-ימה (אסלמיר) של מים מתוקים. יותר מזה? משם נסענו לעיר הנמל היפה ביותר לטעמנו -; Den Helder. צריך לצאת מדן הלדר לפחות בשעה 8:30, אחרת יש סכנה לאיחור לספינה. נסענו במעבורת (עם הרכב) לאיי Texel שעלתה 35 יורו. טיילנו באי והיה מקסים, אם כי פחות מהולנד עצמה. שם יש דווקא יותר כבישים. לשיט בספינה שתי מטרות -; לחוות חוויית דיג מקצועית ולראות כלבי ים. בגלל הגיאות (שכל יום מתרחשת ביום אחר, לפי מה שהבנתי קשה לחיזוי מראש) ראינו מעט כלבי ים. לעומת זאת חוויית הדיג היתה יפהפיה. הדיג נערך ברשתות, אחר כך הדגימו את כל התהליך שמבצעים הדייגים: העלאת הדגה לאניה, מיון, בישול במים חמים וטעימות - פנטסטי. 32 יורו בסך הכל. אנחנו נסענו בספינהTX10 .

חזרנו במעבורת (לא מבקשים עוד תשלום ואפילו לא את החשבונית ששילמנו בבוקר). משם נסענו ל - Franeker שהיא עיירה יפהפיה, במיוחד במרכז. ממש בצנטרום של הפיילה (מול הכנסייה) ניצב Planetarium Eise Eisinga - הפלנטריום העתיק באירופה (1774). חנינו ברחוב הראשי, בתלוש חניה. הכניסה עולה כ - 16 יורו לכולם. במאה ה - 18 יושב לו בעל מפעל לטוויית צמר ובזמנו הפנוי בונה בבית שלו, על התקרה, מערכת מדהימה ומדוייקת להפליא של מערכת השמש, מערכת שזזה כל הזמן לפי קצב התזוזה האמיתי של מערכות הכוכבים -; כל זה באמצעות מערכת שעונים מסובכת, שעומדת מעל התקרה. מקום מדהים ומרגש, העלות היא 16.5 יורו.

 משם נסענו ל - Hindeloopen, עיירת דיג נוספת. המרינה משעממת יחסית, הישוב עצמו הרבה יותר יפה. כדאי לבקר ולשוטט בישוב. שימו לב לחנויות פריטי עץ צבועים. לעת ערב אכלנו בדוכן דגים בכניסה למרינה: ארגנו לעצמנו ארוחה נדיבה ממש ב - 35 יורו (יש גם שניצל עןף). חזרנו לאבגה ללא מעבר בדרך המהירה. אין במפה מספר כביש, הוא קטן מדי. דרך מדהימה בין השדות והפרות. הילדים נהנו מהמעבורת, מספינת הדייגים ומהמסעדה.

לתחילת הכתבה

יום 11 - נפלאות העם ההולנדי ושיט מענג

פתחנו את היום ב - Snits (בהולנדית היא נקראת Sneek. בפריזלנד מדברים שפה אחרת). חביב, לא יותר. ראינו את גשר העיר המרשים והמפורסם, משם נסענו, שלא בדרך המהירה לגרונינגן (Groningen) - רק חלק מהדרך היתה יפה. מחוז גרונינגן לא יפה במיוחד. הגן הבוטני Haven Hortus היה יפה, אבל לחובבי צמחייה בלבד (כמו אשתי). הכי יפה שם בהתחלה - הגן הסיני. העלות היא 13 יורו.

 בדרך לחיטהורן התדהמה מכל פרויקטי הסכרים שנסענו אליהם לא נתנה לי מנוח, ושינינו כיוון ל - Lelystad למוזיאון כיבוש הים (Nieuw Land Polder Museum), הכלול בכרטיס המוזיאונים. הכתובת: Oostvaaerdersdijk 113 (בספר של יונית כתוב 13). לדעתי בספרי התיירות ובאתרים אין מספיק דגש על המקום. זהו המקום החשוב ביותר שביקרנו בו והוא חלק מרכזי בחווייה ההולנדית. אחרי ביקור במוזיאון החשוב הזה מבינים למה ההולנדים גאים כל כך במדינה שלהם. למדים שם הכל על הטכניקות בהן הצליחו ההולנדים, כנגד כל הסיכויים, להקים מדינה מפוארת על שטח, שמצוי ברובו מתחת לפני הים. יש גם הפעלה נהדרת לילדים.

משם מיהרנו ל - Guiethoorn. הגענו מאוחר יחסית, כך שנאלצנו למצוא את מקום השיט בהסתמך על תושבים שבקושי מבינים אנגלית. הגענו בסוף למקום שיש בו המון סירות (לא מאדם פרטי). 15 יורו לשעה בסירה חשמלית. שיט מענג ביותר, מלא הרפתקאות. לקחנו את המסלול הצהוב (שעה). טעינו בדרך כמה פעמים, ובסוף החלטנו לחזור קצת לפני האמצע, אבל היה שווה מאוד בכל מקרה. קינחנו בארוחה נחמדה בפיצריה Fratelli (בכניסה למזח עד הסוף, משם ימינה כ 300 מטר). מחירים סבירים, מנה ראשונה אחת ועוד 4 עיקריות ושתיה עלו 55 יורו.

לתחילת הכתבה

יום 12 - פארק הקופים ואמסטרדם לסיום

היום האחרון תוכנן מראש ל"השלמת חוסרים". נסענו לעבר פארק הקופים Apenheull באפלדורן. הפארק מקסים, אבל יקר מדי (כ - 60 יורו כולל חניה) ולא מצדיק את המחיר, ביחס למה שיש בארץ. דומה ליער הקופים בבן שמן בסך הכל, אם כי גדול ויפה יותר. ביער הקופים ביודפת ההנאה מקופי הסנאי הידידותיים עדיפה בהרבה, לטעמי.

 לאחר מכן, נסענו לאמסטרדם לסיבוב פרידה. החניון "שלנו" היה חסום בגלל הפגנה במקום והפנו אותנו לחניון אמסטרדם ארנה. וכאן התבררה לנו חשיבות הבחירה בחניון הנכון: החניון הזה הרבה יותר רחוק ומצריך נסיעות ארוכות ומיותרות, עד כדי כך, שנאלצנו לוותר על מוזיאון ואן גוך. בחרנו לבלות את יתרת היום בטיול ואוכל באיזור התחנה המרכזית, גם הוא יפה בסך הכל. ואז נישקנו את הולנד לשלום.

לתחילת הכתבה

סיכום הערכת עלויות

טיסה - 10,000
לינה - 4,000
רכב - 3,500
מזון - 2,500
אטרקציות - 4,500
דלק וחניה - 2,000
 שונות - 1,500

סך כל עלויות הטיול המשפחתי: 28,000
מאז עבר כבר מעל לשבוע. הזכרונות מהמקומות המעניינים מעט מתקהים. הצלחתי איכשהוא להסתגל שוב לחזרה לגוש דן. רק התמונות של מרחבי הדשא והפרות לא יוצאות לי מהראש.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על הולנד

הזמנת חופשה להולנד

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם