קרואטיה - טיול עם גיחה למדינות שכנות

קשה להתחרות בקרואטיה. מדינת חצי הירח עשירה במקומות יפים וקרובה למדינות המתחרות בעצמן על התיירים - סלובניה ומונטנגרו. הטיול כאן מתמקד בקרואטיה, עם גיחה קצרה לסלובניה וגיחה עוד יותר קצר, של יום אחד, למונטנגרו.
רון ארד
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: קרואטיה - טיול עם גיחה למדינות שכנות
Depositphotos/Photogearch ©

על טיול בקרואטיה

קשה למצוא מתחרות אירופיות לקרואטיה - השילוב של ההרים היורדים בתלילות לים, הערים העתיקות והאיים שברקע הוא יחיד במינו. החיסרון היחיד אם מגיעים לא בעונה הוא, שהאפשרות להתרחץ בים פחות רלבנטית. מעבר לכך רק יתרונות -; מחירי האיכסון זולים משמעותית, קל יותר למצוא מקום ומיעוט התיירים מגדיל את ההנאה וההספק (פחות פקקי תנועה, פחות תורים במעברי הגבול ובאתרים). הקור בהחלט נסבל וגשם משמעותי היה יום אחד בלבד.

 בשל צורתה של קרואטיה עדיף שלא לעשות מסלול סיבובי אלא להתחיל בזגרב/לובליאנה ולסיים בדוברובניק (או להיפך). בשל אילוצים אנו התחלנו וסיימנו בבודפשט. נסענו דרומה לאורך כביש החוף האיטי והיפה וצפונה נסענו על הכביש המהיר. מבחינה עניינית מסלולנו החל בבלד והסתיים בזגרב. את רוב הימים היינו בקרואטיה (מעניינת וגדולה יותר), עם מספר ימים בסלובניה ויום אחד במונטנגרו. השתדלנו לא לעבור כל יום מלון.

לשימושכם, מפת קרואטיה >>

 
לתחילת הכתבה

יום 1-3 -; בלד והאלפים היוליים

יום בין 2 לילות הוא המינימום באיזור בלד. התחלנו בקניון וינטגר (כשעה וחצי הלוך ושוב, באותה דרך) לאחר מכן נסענו לאגם בוהיני - לא לוותר, שונה ולא פחות יפה מאגם בלד. ביקרנו במפלי Savica (יפה, אך לא הכרחי) ועלינו ברכבל להר Vogel  (נוף מרשים, אם הראות טובה). כנסיית יוחנן המטביל ב - Ribcev Laz סגורה לרגל שיפוצים. חזרנו לבלד וביקרנו בטירה (מומלץ בגלל המיקום והנוף הנשקף ממנה). לקינוח היום, סעדנו ונהנינו במסעדת Gostilna Pri Planincu, שנמצאת ברחוב Grajska Cesta 8, באותו רחוב (מס` 3) נמצא גם סניף של הקונדיטוריה הידועה Smon. ישנו בפנסיון Dolinar Krainer  שני לילות במחיר 45 יורו ללילה (www.dolinar-krainer.com) - מקום איכותי.

יצאנו מבלד תחילה מזרחה, לכיוון הכביש המהיר, ואז צפון מערב לכיוון Kranjska Gora ומעבר וורשיץ`. המעבר אינו קשה לנהיגה והכביש רחב. לא לשכוח לעצור ולבקר בקפלה הרוסית (פיתול מספר 8), בשיא המעבר וגם ליד האנדרטה ליוליוס קוגי (כ - 10 ק"מ מהשיא לכיוון מערב). הביקור במקור הנהר סוצ`ה (Izvir Soce) -; רק אם יש זמן. מדובר בטיפוס תלול, אם כי לא ארוך ובסופו קטע שביל על מדרון כמעט אנכי, בסיוע כבל ברזל - נחמד לבני נוער, בעייתי/מפחיד לחלק מהמטיילים. הנוף לא מסעיר.

 הסתפקנו בתצפית על מפל Boka מרחוק. לעומת זאת, אל תוותרו על הביקור במפל הנהר Kozjak על יד קובאריד - הליכה בנוף יפה של שעה הלוך ושוב, ובשיאה המפל היפהפה, הנשפך בתוך מערה. אין טעם להמשיך ברכב בדרך העפר מעבר לחנייה שעל יד קמפינג Koren - חיסכון של כמה דקות בלבד וחנייה בעייתית בסוף. ניתן להיעזר באתר www.lto-sotocje.si - במפה המופיעה באתר, ניתן לראות שעל יד נקודה 8 יש פיצול (ואכן גם יש שילוט כפול בשטח). אם החפירות ממלחמת העולם ה-1 אינן מעניינות אתכם המשיכו ישר לכיוון נקודה 6. בקובאריד עצמה יש מוזיאון, שמציג בצורה מעניינת את מלחמת העולם ה-1. בית לידו נמצאת לשכת התיירות. מקובאריד המשכנו דרומה בדרך יפה לכיוון נובה גוריצה (nova gorica) ומשם דרומה מבלי לעבור לאיטליה.

לתחילת הכתבה

יום 4 - מערת סקוצ`יאן, הרביירה הסלובנית

הדרך עוברת לא רחוק ממערת סקוצ`יאן (Skocjan) וצריך להחליט אם להתמקם לידה או להמשיך ולהתמקם על החוף לכמה לילות. בעקבות עצות קודמינו העדפנו את מערת סקוצ`יאן. המחלף הסמוך
 (Divaca) היה סגור והשילוט לא ברור. הסיור המודרך אורך כשעה וחצי. תדירות הסיורים בספטמבר עדיין גבוהה (8 ביום), אך באוקטובר יש כבר 3 סיורים ביום בלבד. בנוסף לו מוצע טיול עצמאי מסביב לקניון המערה. אם אין לכם זמן/חשק -; עשו כמונו והסתפקו בהליכה קצרה (200 מטר) לנקודת תצפית יפה (מספר 3 במסלול).

 הרביירה הסלובנית - אנו הסתפקנו בפיראן ולא התאכזבנו ממנה. את המכונית כדאי להחנות בחניון שמדרום לנמל לתחנת האוטובוסים המרכזית (מדרום לנמל) - המחיר שם הוא שליש מאשר להיכנס לעיר עצמה, וההליכה משם היא כ - 200-400 מטרים נוספים לאורך החוף. לעצלנים יש הסעה חינם. כדאי לבקר לפחות בשתי הכיכרות העיקריות - Tartinijev ו - Prvomajski
, בסמטאות ביניהן ולאורך החוף, ולטפס לכנסיית גאורגיוס הקדוש (Sv. Jurija) להתרשמות ממנה ומהנוף הנשקף ממנה.

לתחילת הכתבה

יום 5 - איסטריה

בחצי האי איסטרה התמקמנו בפורצ` וממנה עשינו טיול רדיוס דרומה. פורצ` היא עיר שנחמד להסתובב בסמטאותיה ולאורך החוף. ביקרנו גם בבזיליקה המפורסמת על שם Euphrasiusשהרשימה אותנו פחות. עשינו טיול יום דרומה (וחזרה לפורצ`) בו ביקרנו ברוביני, פיורד לים ופולה. הביקור ברוביני חובה. חשוב לבקר לאורך החוף (לפחות הדרומי), בכיכר המרשל טיטו (וברחוב גריבלדי, המוביל לחוף הצפוני) ולבקר (דרך רחוב Grisia) בקתדרלה של Sv. Eufemija, שממגדל הפעמונים שלה נשקף נוף מרהיב. 

פולה בדרום אינה חובה, אך גם היא עיר נחמדה. אפשר להחנות ליד האמפי הרומי (לפחות לראותו מבחוץ) ומשם לערוך סיור קצר בעיר (לפי הצעת מישלן עם שיפוצים - דרך רחוב Kandleruva למרכז העתיק של פולה (בית העירייה ומקדש אוגוסטוס) ומשם דרך רחוב סרגיוס לכיכר Portarata. מהכיכר שמאלה ועל יד שירותים ציבוריים שוב שמאלה במדרגות לעבר המצודה, כשבדרך אפשר לבקר במנזר הפרנציסקני. מהמצודה נשקף נוף יפה (אנו לא ביקרנו במוזיאון ההסטורי שבתוכה) וניתן להקיפה חלקית ולרדת ממנה  לתיאטרון הרומי הקטן שאליו סמוכים שער הרקולס, המוזיאון הארכיאולוגי והשער הכפול ממנו נחזור לאמפי.

 ישנו במלון נפטון בפורצ` בעלות של 58 יורו ללילה, חצי פנסיון (2 ארוחות מזנון מושקעות ומגוונות -; שימו לב ששתייה בארוחת הערב בתוספת מחיר). המלון בעיר העתיקה במיקום מעולה על הטיילת והמרינה של העיר. החנייה קצת בעייתית ואמורה לעלות כסף (25 קונות ליום. לנו נאמר בדוא"ל, שהחנייה חינם ולכן לא שילמנו. מאה מטרים לפני המלון יש מחסום - ניתן לבקש באינטרקום שיפתחו לכם). הזמנו דרך האתר של חברת המלונות (www.valamar.com/).

לתחילת הכתבה

יום 6 - נסיעה לדלמטיה ולינה בזאדאר

עד רייקה נסענו בכביש מהיר ומשם התחלנו את נסיעתנו בכביש החוף מספר 8, המגיע עד דוברובניק. זנחנו בקרלובג (Karlobagאת כביש 8 וסטינו מזרחה בכביש 25 (המוביל לפליטביצה) כ - 15 ק"מ עד מעבר ההרים בגובה 928 מטרים, שממנו ומהדרך אליו נשקפים נופים יפים. חזרנו באותה דרך לכביש החוף והדרמנו בו לפארק הלאומי פקליניצה (Paklenica) - הליכה קצרה בקניון מרשים, שעל קירותיו תלויים אנשים בשלבים שונים של טיפוס צוקים - נחמד, אך לא חובה לממהרים (יש שרותים מסודרים בתחילת המסלול הרגלי).

 זאדאר
לעומת זאת היא בהחלט חובה, אם כי אינה מצריכה יום שלם. אין בעיית חנייה בתקופה זו. ישנו בזאדאר בפנסיון Albin. המיקום מצפון לעיר העתיקה (מספר ק"מ, כ-3/4 שעה הליכה). חדר גדול, אך מיושן ועם הרבה מדרגות. ארוחת הבוקר בסיסית. שורה תחתונה - לא מצדיק את המחיר (60 יורו ללילה).

יום 7-9 - טרוגיר וספליט ונסיעה לדוברובניק

אם מקדישים יום שלם לנסיעה ניתן אולי לבקר הן בפארק קרקא (Krkaוהן בשיבניק. מאחר אנו היינו לאחר ביקור בזאדאר הסתפקנו בפארק (שהוא לדעתנו בהחלט חובה, גם למבקרים בפליטביצה). הפנייה לפארק יש הן מכביש 8 והן מהכביש המהיר (הכביש המהיר גם חוצה את הנהר בגשר מרשים שלידו Parking מטופח ממנו נשקף נוף מרשים של הנהר - כדאי לעצור) וכניסות לפארק יש הן מליד הכפר Skradin והן מהכפר Lozovac (שקרוב יותר למפלים המרשימים -; Skradinski Buk). מכניסת Lozovac (אולי גם מה-2) יש הסעה באוטובוס עד למים הכלולה במחיר (80 קונה לאדם). הטיול ההיקפי סביב הנהר והמפלים אורך כשעה וחצי. למי שזמנו בידו ניתן להפליג במעלה הנהר לאתרים נוספים. מי שזמנו קצר, או מוגבל בתנועה - ניתן להישאר בגדה הדרומית וללכת בה במורד הנחל (מערבה) - החוויה מובטחת.

 אפשר בהחלט לשלב בין טרוגיר לספליט בשל המרחק הקצר ביניהן (כ-30 ק"מ) ולישון 2 לילות באחת מהן. טרוגיר קטנה מאוד ואין כל בעיה לעברה מצד לצד רגלית. 2 מסעדות מומלצות - Tri Volta ברחוב Ribarska 8 (קרוב לכניסת "שער הים") וToma (ברחוב Augustina בצידו הקרוב ליבשת ולגשר הולכי הרגל). הדגש בספליט הוא כמובן העיר העתיקה, התחומה בתוך ארמון דיוקלטיאנוס. במצוות מישלן הקפנו את הארמון מבחוץ ורק אז נכנסנו פנימה. בצמידות לארמון מערבה ביקרנו גם בשוק הדגים וכיכרות נארודני, הרפובליקה ובראצ`ה ראדיץ`, הרחקנו כ-1/2 ק"מ מערבה ועלינו לשיפולי גבעת Marjan לתצפית יפה על העיר.

ליד אומיש כדאי לעזוב את כביש 8 ולטפס כ-3 ק"מ צפונה לעבר הכפר Gata. קצת לפני הכפר ישנה תצפית מרשימה לעבר נהר הCetina -  והשפך שלו לים. לעומת זאת, אני מסתייג מההצעה ב"פספורט" לעזוב את כביש 8 ב -Omis  ולנסוע לאורך גדתו הדרומית של נהר הCetina -  דרך Kucice לראות את המפל ע"י הכפר Zadvarje (מי שנוסע או חוזר בכביש המהיר לדוברובניק יעבור ממילא על יד הכפר, כי משם מתחיל הכביש המהיר צפונה). איני ממליץ גם על הנסיעה ממאקארסקה לכיוון ההר Sv. Jure - הדרך קשה מאוד (צרה ומאלצת תמרונים אחורה, אם מגיע רכב ממול) ואורכת הלוך ושוב כשעתיים וחצי. אם מעונן, הראות למעלה שואפת לאפס.

לתחילת הכתבה

יום 11-10 - דוברובניק וגיחה למונטנגרו

יום בדוברובניק (עם 2 לילות) מספיק בהחלט ועם צמצום בכניסות לאתרים ניתן באותו יום להכניס גם ביקור בצבטאט (Cavtat). בדוברובניק מומלץ הסיור ההיקפי על החומה. חנייה במחיר ובריחוק סבירים, ברחוב Zagrebacka. בצבטאט ניתן לעשות סיבוב רגלי נחמד מהמפרץ השני גם ימינה/צפונה (פספורט ממליץ שמאלה), שיוליך אותנו חזרה לחנייה שעל יד המפרץ הראשון. לגבי המסעדה המומלצת על ידי רבים בGruda  שמדרום לשדה התעופה -; קחו בחשבון שהיא יקרה יחסית וכי בחורף/ בערב הישיבה רק בפנים ובכך היא מאבדת את עיקר קסמה.

בילינו יום עמוס, אך חוויתי במונטנגרו. עצרנו לדקות ספורות ב - Perast ובנקודה נוספת לחופו של הפיורד של קוטור, לפני שהגענו לעיר עצמה. חנינו בגדה הנגדית לעיר העתיקה ונכנסנו אליה דרך השער הראשי (מחוץ לשער, משמאלו נמצא קיוסק למזכרות המהווה גם את המודיעין וניתן לקבל בו מפת חינם של העיר). שירותים נמצאים בדרך מהנהר לשער (מחוץ לחומה), או בכיכר הנשק. סיור קצר בעיר אורך כשעה-שעתיים, ללא טיול על החומה. מקוטור נסענו לבודווה. הנסיעה משעממת בתחילה, עד שנגלים נופי הים והחופים. בבודווה יש להחנות על הטיילת, קרוב לעיר העתיקה הקטנה, בה מומלץ לסייר רגלית (כולל כניסה בתשלום למצודה). מבודווה נסענו דרומה לאורך החוף לתצפית על האי סווטי סטפן.

 משם נסענו מעט חזרה ופנינו מזרחה לCetinje -  (ללא ביקור) וממנה לפי השילוט של הפארק הלאומיLovcen  לביקור במאוזוליאום של פטר השני. המאוזוליאום מרשים וכך גם הנוף ממנו` אך הדרך אליו לא קלה (השילוט לא תמיד עקבי לפספורט - סעו לפי שלטי הפארק, עם העדפה לשלטי המאוזוליאום) ובסופה יש טיפוס של 460 מדרגות. הנסיעה חזרה לקוטור היא בירידה תלולה בכביש צר ומתפתל - קחו בחשבון לפחות שעה ורצוי שלא בחשיכה. גם את הנסיעה מקוטור עד למעבורת מ - Lepatana ל - Kamenari לא רצוי לעשות בחושך - הדרך צרה, חשוכה, גובלת במים ללא מעקה ושוקקת הולכי רגל ואופניים ללא אורות. בקיצור, כדאי להיות לפחות לילה אחד במונטנגרו (לינה בבודווה או בקוטור) ואם לא - לבצע את המסלול המתואר לעיל הפוך, כך שלא תסעו בקטעים הבעייתיים בחושך.

לתחילת הכתבה

יום 12-14 - מפליטביצה לזגרב

גם הסיור הארוך (C אם מתחילים מלמטה) אורך כ-5 שעות כך שאם זמנכם קצר אין צורך להיות 2 לילות ויום שלם. מפה מפורטת עולה כסף, אך ניתן להסתדר ללא קנייתה בעזרת עיון במפת המסלולים בכניסה ובסכמת המסלול על גב הכרטיס (110 קונות לאדם + 7 קונה לשעת חנייה -; יקר אבל כמובן ללא תחליף). את הערב כדאי לבלות (וגם לישון) בראסטוק , החלק היפה של העיירה סלוני (Slunj). אני מצטרף להמלצה למסעדה Pod Rastokim בראסטוק - מסעדה יפה, עם אווירה ומחירים סבירים בהחלט (התמחות בדגים, אך לא רק. בחלק מהימים יש מוזיקה חיה ואז התעריפים עולים ב - 20%. המסעדה נסגרת בסביבות 21:00-22:00. את הלילה עשינו אצל משפחת פאוליץ` בסלוני.

עשינו גיחה של כמה שעות לזגרב והתמקדנו בעיר העתיקה בלבד. החנייה ברחובות יקרה (8 קונה לשעה לאיזור 2) ומוגבלת בזמן (שעה לאיזור 1, שעתיים ל-2), כך שכדאי למצוא מגרש חנייה, אחרת תיאלצו להפסיק את הסיור כדי לטעון את החנייה. הכיכר הראשית (באן ילצ`יץ) נחמדה מאד. בשבת בה היינו היו בה מופעי רחוב שונים ואילו ליד הקתדרלה הופיעה בשירה ונגינה להקה בתלבושות מסורתיות. מעבר לשיטוט ברחובות, ביקרנו ונהנינו מ-2 מוזיאונים סמוכים - האטלייה של הפסל משטרוביץ` ומוזיאון העיר זגרב.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אירופה