מסלול ברומא: כך תראו את בירת איטליה ב-3 ימים

כנסיות יפות, פיאצות, הקולוסיאום, הפנתיאון, גבעת הקפיטול, הוותיקן - את כל אלו ועוד אתרים היסטוריים יפים תוכלו לראות בשלושה ימים ברומא. כדי לראות את הכל בדרך הטובה והיעילה ביותר ביותר, הנה מסלול ברומא, לשלושה ימים - להדפיס ולשמור!
מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: מסלול ברומא: כך תראו את בירת איטליה ב-3 ימים
Depositphotos/Masterlu

היום הראשון

היום הראשון לביקורנו יוקדש לכנסיות חשובות ורומא העתיקה. מאחר והכנסיות נפתחות מוקדם יותר מהאתרים האחרים בעיר, מומלץ להתחיל את הביקור בהן ואז להמשיך לשאר. ברחבי העיר מפוזרות אינסוף כנסיות. אנו נתמקד בחשובות שבהן.

נתחיל בכנסיית סנטה מריה מג'ורה (Santa Maria Maggiore). בניית הכנסייה החלה במאה החמישית על ידי האפיפיור ליבריוס, במקום בו התגלתה מריה בעיצומה של סופת שלגים באמצע הקיץ. רצפת הכניסה עשויה שיש אדום וירוק, והקפלות שבה עוצבו על ידי מיכאלאנג'לו, פונטנה ופונציו.

בכנסייה משולבים סגנונות ארכיטקטורה שונים, מגותיקה דרך רנסנס ועד בארוק. המוזאיקות שלה הן סמלה המסחרי. לא לפספס את הקפלה הסיסטינית, שנבנתה לכבוד האפיפיור סיקסטוס החמישי ובה קברו, את קברו של הקרדינל רודריגז הבנוי בסגנון גותי, את המוזאיקה המרכזית משנת 1295 "הכתרת הבתולה" ואת קפלת פאולינה (1611).

 • כתובת: Piazza di Santa Maria Maggiore, הכניסה מ-Via Carlo Alberto
 • הגעה: קווי אוטובוס 16, 70, 71, 714, מטרו Termini קווים A ו-B
 • שעות פעילות: שני-שבת: 7:00-19:00 (בחורף עד 18:00), ראשון וחגים: 9:30-12:00
 • אתר אינטרנט: www.vatican.va

ישנן שתי אפשרויות להמשך אחרי ביקור בכנסייה זו. אפשרות אחת היא להמשיך על Via Merulana עד שנגיע לכנסיית סן ג`ובאני אין לטרנו (S.Giovanni in Laterano). במאה הרביעית הפקיע הקיסר קונסטנטינוס את אדמת לטרנו לבניית הבזיליקה הקתולית הראשונה בעיר.

הכנסייה היום שומרת על צורת המקור שלא שרד, משנת 1646. המקום היה חלק מארמון האפיפיורות לפני שעברו לאוויניון שבצרפת. עד שנת 1870 הוכתרו בה האפיפיורים. כדאי לא לפספס את בית הטבילה, אשר מתוארך לזמנו של קונסטנטינוס. הבמה במרכז עם החופה בסגנון גותי, המקושטת בפרסקו מהמאה ה-14. הכניסה בתשלום.

 • כתובת: Piazza S.Giovanni in Laterano
 • הגעה: קווי אוטובוס 16, 810, 87, 85, 81, 116, מטרו תחנת San Giovanni
 • שעות פעילות: כל ימות השבוע, משעה 7:00-18:30
 • אתר אינטרנט: www.vatican.va

האפשרות השניה היא להמשיך דרך רחוב Cavour לבזיליקת סן פייטרו אין וינקולי (San Pietro in Vincoli), בה ניצב פסלו של מיכלאנג'לו "משה". מכאן הדרך קצרה לקולוסאום והפורום הרומי, בהם מומלץ לבלות את רוב שעות היום, כולל עליה לגבעת הקפיטול לתצפית על האזור וביקור במוזיאון.

המלצה: להצטייד במפה של המקום בכניסה ולראות את השרידים החשובים ולעלות לגבעת הפלטין ובה בית ליויה, ארמון הפלוויים, ארמון האדונים. מומלץ מאוד להצטרף להדרכה שנערכת במקום. ישנה הדרכה בתשלום מטעם הקולוסאום עצמו, הכוללת הסברים על ההיסטוריה הרומית, גיאוגרפיה, אדריכלות, סיבות להתפוררות האימפריה ונטישת הקולוסאום, הסברים על מעמדות ושליטים שהתקיימו עבורם במתחם הקולסאום. כמו כן, ההדרכה כוללת הסברים על מבנים חשובים עליהם ניתן לתצפת מהקומה השניה, כגון מבני המגורים ובית הספר של הגלדיאטורים. כמו כן, מחוץ לקולוסאום ימתינו לכם מדריכים פרטיים, הנוהגים לשלב הדרכה בקולוסאום עם הדרכה בפורום הרומי.

סיור ברומא - הקולוסיאום מבפנים. צילום: אביטל ישראל


 גבעת הקפיטול - עליה תלולה במדרגות ללא סוף, תובילנו לכיכר Piazza del Campidoglio, שעוצבה על ידי מיכאלאנג'לו. הכיכר מוקפת בארמונות Nuovo ו-Conservatori ובהם מוזיאונים עם אוספי פסלים וציורים מרשימים. על הגבעה ניצבים שרידי מקדש יופיטר והצוק, אשר ממנו זרקו את הבוגדים בתקופה העתיקה. לקראת אחר הצהריים נרד לעבר הוויטוריאנו (Vittoriano) וכיכר ונציה ומשם נמשיך לפנתאון וכיכר הרוטונדה. בדרך ישנן פיצריות ובתי קפה קטנים, בהם אפשר לחטוף משהו קל. מי שמעוניין לחכות, יוכל לעשות זאת באחד מבתי הקפה בכיכר נבונה (Piazza Navona), אליה נגיע בהמשך.

בדרך לפנתאון אנו נכנסים לאזור הישועי של רומא ועל כן כדאי לבקר בשתי כנסיות מיוחדות באזור זה: Gesu - הכנסייה הראשונה של המסדר הישועי היא מופת של ארכיטקטורה ועיצוב פנים בארוקי. היא שימשה השראה לעיצוב כנסיות קתוליות בתקופת הקונטרה רפורמציה (1568-1584). מרגע שנכנסים, הולכים עם הראש למעלה עד תמונתו של San Roberto Bellarmino. קפלת סנט איגנציו מרשימה בעושרה, פסל "ניצחון האמונה על הכפירה" מסמל את האמונה הישועית.

 • כתובת: Via degli Astalli, 16
 • שעות פעילות: כל ימות השבוע, 7:00-12:30, 16:00-19:45
 • אתר אינטרנט: www.chiesadelgesu.org

הכנסייה השניה היא: Sant Ignazio di Loyola. ייחודה של כנסיה זו הוא בתקרה שלה, היוצרת אשליה אופטית של כיפה, בעוד שלמעשה היא שטוחה. ניתן להצטרף לסיורים מודרכים חינמיים במקום.

 • כתובת: 8/a Via del Caravita / Piazza di Sant'Ignazio
 • שעות פעילות: שני – שבת, 7:30-19:00 (כניסה אחרונה 18:50), ראשון וחגים: 9:00-19:00 (כניסה אחרונה 18:50)
 • אתר אינטרנט: santignazio.gesuiti.it

אם הכנסיות סגורות בשעה שהגענו אליהן, אפשר לבקר קודם בפנתאון ולחזור אליהן לאחר מכן. בשעות הערב נבקר בכיכר נבונה או באזור "מזרקת המשאלות" - פונטנה די טרווי (Fontana di Trevi).

היום השני

היום השני יוקדש ברובו למדינת הוותיקן - כנסיית סן פטרוס והמוזיאונים. מומלץ להגיע מוקדם למקום ולהתחיל במוזיאונים, התורים ארוכים וצריך הרבה סבלנות. לאחר מכן, נצעד לאורך החומה ונגיע לכיכר סן פטרוס, שתוכננה על ידי ברניני בשנים 1656-1667.

נעפיל אל הכנסייה ונקדיש לה את הזמן הראוי. בכנסייה, שאורכה 187 מטר, 11 קפלות, 45 חדרי תפילה ואוסף אמנות מרשים: ה"פייטה" - פסלו היחיד של מיכאלאנג'לו, עליו חתום האמן, פסל הברונזה של פטרוס היושב על כסא מהמאה ה-13 (מעניין לחפש את המגן דוד), המוזאיקה Angelo della Navicella מהמאה ה-13 שצוירה על ידי ג'וטו, ופסלו של לונג'ין על החייל הרומי, שתקע את חניתו בלב ישו.

אחד האזורים היפים ביותר בבזיליקה היא ה"חופה" במרכז הכנסייה, אשר בנה ברניני, בהשראת העמודים של בית המקדש בשנת 1624 מעל לקברו של פטרוס (על במה זו נושא האפיפיור את דבריו, 76 מטר גובהם), זה המקום להעיף מבט לעבר הכיפה, "קרן האור והיונה" - אפסיס.

ברחבי הכנסייה אנדרטאות לאפיפיורים השונים, כשבין היפות ביניהן נמצאות: האנדרטה לאפיפיור אלכסנדר השביעי (עבודתו האחרונה של ברניני משנת 1678), האנדרטה ללאו התשיעי (כיהן 27 ימים כאפיפיור), קברה של מרה סוביצקי - אנדרטה לזכר אשתו של ג'ימס סטיוארט. כדאי לשים לב במהלך הסיור לסוגי השיש השונים, לגודל, העוצמה ובכניסה למלאכים.

מהכנסייה נמשיך לאתר נוסף השייך למדינה - טירת סן אנג'לו (Castel Sant`Angelo). השם למקום ניתן על שם המלאך מיכאל, הנמצא בראש המבנה. התשתית למקום היא המוזוליאום לקיסר אדריאנוס (139), לו היו מספר שימושים לאורך השנים: חלק מחומה, מצודה בימי הביניים, כלא, מגורי אפיפיור בעת צרה וכדומה. באתר מספר חדרים, בהם מומלץ לבקר: בית Sala ובו ציורי קיר נפלאים, האוצר, הספרייה ומדרגות אלכסנדר החוצות את המבנה. לא להחמיץ את מראה הנהר מהמרפסת.

 • כתובת: Lungotevere Castello, 50
 • הגעה: קווי אוטובוס 81,49,32,23,64,492,991, חשמלית 19 לכיכר Risorgimento, M- Ottaviano.
 • שעות פעילות: שני – רביעי, 9:00-19:30 (קופה עד ב-18:30), חמישי – ראשון, 9:00-00:00 (קופה עד ב-23:00), סגור ב-1 בינואר, 1 במאי ו-25 בדצמבר
 • עלות: רגיל: 15 יורו, חמישי – ראשון, 19:30-23:00: 7.5 יורו
 • אתר אינטרנט: www.castelsantangelo.com

נעזוב את המדינה הקטנה בעולם ופנינו מועדות לכיכר העם (Piazza del Popolo). לפני שחומות העיר נהרסו, הבאים מצפון נכנסו דרך שער העם אל כיכר העם, מכאן אפשר לראות את כל רומא. במאה ה-16 הורחבה הכיכר. היום מוקפת הכיכר חומה שהוקמה בשנים 1809-1820 על ידי ג'וזפה ולדיר. במרכז אובליסק מצרי המוקף במזרקת ארבעת האריות.

מכאן נמשיך לכיכר ספרד דרך Via del Baburino, לרגלי המדרגות הספרדיות (1723-1725), אשר מימון בנייתן היה על ידי השגריר הצרפתי וסמלי בית המלוכה הצרפתי מוטבעים לצדן. בתחתיתן נמצאת מזרקת הסירה (La Barcaccia של ברניני) - הטענה שהמזרקה היא לזכר סירה שנסחפה בשיטפון של הטיבר והגיעה עד כאן. את הערב כדאי לבלות ברובע טרסטברה (Trastevere) שמעבר לטיבר, אזור הבילויים של העיר.

הוותיקן. צילום: איתמר ברק

היום השלישי

היום השלישי יוקדש לרומא האופנתית והירוקה: נפתח את היום בפארק בורגזה (Borghese Park). ברחבי הפארק הציבורי הגדול של העיר נמצאים שלושה מוזיאונים חשובים: וילה בורגזה, מוזיאון וילה ג'וליה והמוזיאון הלאומי לאמנות מודרנית. בשנת 1605 הוכתר הקרדינל קמילויו בורגזה לאפיפיור והחליט להעניק למשפחתו מתנות וכך, בשנים 1613-1616 נבנתה הווילה והוקפה בגן נרחב.

לאורך הצד הדרום-מערבי נמצאים שרידים מהחומה האורליאנית. בתחומי הגן מצויים אגם מלאכותי ולידו העתק מהמאה ה-18 של שער סוורוס, מספר מקדשים קטנים המחקים את אלו של יוון העתיקה כמקדש דיאנה ומקדש פאוסטינה, פסלי אישים ידועי שם כביירון, גתה וויקטור הוגו, בתי קיץ של האצולה ומזרקות. במאה ה-19 נפתח מוזיאון בורגזה ובו אוסף האמנות של המשפחה. בשנת 1902 הפך הפארק לרכוש המדינה.

 • הגעה: אוטובוסים: 3,4,52,53,57,95,490,495,910. חשמלית: 19,30
 • שעות פעילות: כל ימות השבוע, מהזריחה עד השקיעה
 • עלות: הכניסה חופשית
 • אתר:www.villaborghesetours.com

לאחר הביקור, נצא דרך שער Pinciana לרחוב Vittorio, המוביל לוויה ונטו (Via Veneto), אשר נבנה בסוף המאה ה-19 כחלק מפיתוחה החדש של העיר ולאורכו בתי מלון, בתי קפה וכמובן אופנה. מומלץ לבקר בכנסיה שנמצאת ברחוב ונטו מספר 27 - יש שם קריפטה, המורכבת מארבעה חדרים, המקושטים עצמות נזירים קפוצ'יניים. אמנות מקאברית ממש.

בסופו של הרחוב תפתח לפנינו כיכר ברבריני (Piazza Barberini) עם "המזרקה החיה" של ברניני, מזרקת אל הים (1642), שלא מפסיקה לזרום מאז. ממנה פונים לרחוב ברבריני ומגיעים לביקור בארמון ברבריני (Palazzo Barberini). הארמון מיוחד בתקרה המרשימה שבו (1633-1639). הכניסה בתשלום.

 • כתובת: Via delle Quattro Fontane 13
 • שעות פעילות: שלישי-ראשון: 8:00-19:00, שני: סגור
 • אתר: www.barberinicorsini.org

מהארמון נמשיך לצעוד על רחוב Barberini ונגיע לכנסיית סנטה מריה דלה ויטוריה (Santa Maria della Vittoria) - כנסיה בסגנון בארוק, שבה קפלה מרהיבה בה ניצב פסלו של ברניני עם תפאורה תיאטרלית משגעת. נסיים את הסיור בכיכר הרפובליקה (Piazza della Repubblica), במרכזה ניצבת מזרקת ארבע הנימפות.

איפה כדאי לישון בעיר? ההמלצות שלנו לטיול מושלם

מרכז העיר – מרחק הליכה מכל האתרים המפורסמים 

ההמלצות שלנו לאזור מתרכזות בסמוך לרחוב וויה קאבור (via cavor), במרכז העיר רומא. הרחוב הינו רחוב מרכזי שבאמצעו ממוקמת הרכבת העילית של רומא – קו ישיר מ- או אל שדה התעופה הבינלאומי “פיומיצ'ינו” (או בשמו המלא – שדה התעופה לאונרדו דה וינצי בפיומיצ'ינו – רומא). בסמוך לו, ממש במרחק הליכה תוכלו לבקר בקוליסאום, בפורו די רומא ובכנסיית סנטה מריה מג'ורה, אם אתם חובבי הליכה – במרחק של כ- רבע שעה תגיעו למזרקת טרוי. ההמלצות שלנו: 

לישון ליד הוותיקן – במרחק נסיעה קצרה מגלריה בורגזה: בית מלון יוקרתי ומפנק שישדג לכם את הטיול – לחופשה

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול ברומא? הכתובת הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

מקומות ונותני שירות שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על רומא

אטרקציות ברומא

מלונות ומקומות לינה ברומא

מדריכים ונותני שירות ברומא

נהגים ברומא

הזמנת חופשה לרומא

טיסות לרומא

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי