מידע חיוני נוסף בלפלנד

6 המלצות על מידע חיוני נוסף בלפלנד

תמונת הפרופיל של eranyeru
eranyeru
3

”מורה נבוכים לקראת טיול בלפלנד“

קרא עוד

מטרת טיפ זה ל"סדר" את נושא ההכנות לטיולי לפלנד למי שמתכנן לנסוע לשם. לאחרונה חזרתי מטיול לפלנד שהיה מהנה, מאתגר ומוצלח. ממליץ בחום. אבל. כשנרשמים - וכנראה לא משנה באיזו חברה - מקבלים דף הנחיות לקראת הטיול עם רשימת פריטים להביא (ובמקרה שלי + המלצה לכתובת קנייה בהנחה.) אותי זה הדאיג: תנאי קור קיצוניים ואיך אתגונן? . לשם כך טיפ זה ומובטחני שמי שילך לפיו יחזור מלפלנד יותר מופשר מקפוא.

קודם כל אתאר את ההגעה ולפי זה מה להביא: מגיעים לשדה התעופה ברובניימי, המדריך - או מחכה שם או נוסע איתך. מנחה אותך לצאת מהטרמינל לעבור כביש ולהגיע לאוטובוס. לא משנה כמה קר - הלבוש שבאת איתו מספיק לכברת דרך זו: מעיל טוב מהבית ולא צריך מעיל יקר "ומקצועי". המעיל הרגיל מספיק! אפשר כפפות. ואז נוסעים למרכז ההצטיידות - מערכת משומנת היטב שתוך דקות ב"שרשרת חיול" מציידת אותך בכל מה שצריך בלפלנד: סרבל חרמונית מצוין: להקפיד להרגיש איתו בנוח. שיהיה טיפה יותר גדול כדי שניתן יהיה ללבוש בתוכו בגדים נוספים (ארחיב על כך בהמשך) . לא לדאוג - גם למגודלי גוף (כמוני) ימצאו המידות המתאימות (חששתי שלא.)

נעלים להליכה בקרח/שלג: גם כן מצוינות ומגינות. למרות מראן המסורבל תופסות את הרגל היטב כאן לבדוק את הסוליות! עליהן להיות במצב חדש! לא לקבל שחוקות! נעלים שחוקות - פירושן החלקה על הקרח בכל צעד שני (תאמינו לי.) שהנעלים יהיו גדולות לפחות במספר אחד כדי שיהיה מקום ליותר מגרב אחת.

זוג גרביים תרמיות (למעשה גרבי צמר עבות שלובשים על הגרביים מהבית) : לדעתי והתנסותי האישית שילוב גרב תרמית מהבית + מה שהם נותנים מספיק בהחלט לפעילויות. כפפות דו שכבתיות מעולות: "גרב" פנימית מפליז בתוך כפפה אטומה חיצונית. חלוקת האצבעות 1 (אגודל) + 4. מחמם את היד יותר טוב. אלה שמביאים מהבית כפפות רגילות טובות "ודאווינריות" - לא יעזור נגד הקור. יסבלו בידיים. כובע פליז + צעיף (הבאתי מהבית חם צוואר ולא הזדקקתי לצעיף) . זהו. עם הציוד הזה אתם מוכנים ומזומנים ללפלנד.

וכעת - מה להביא איתכם: מעיל: המעיל הכי טוב שיש לכם בבית אפילו אם באקלים הישראלי בקושי משתמשים בו. אין צורך מעיל קל ויקר או כל פירמה מפורסמת (ויקרה) אחרת. מעיל טוב רגיל ומחמם מספיק (לפחות לי זה הספיק וראיתי עוד ישראלים וגם מקומיים שמסתדרים עם מעיל סטנדרטי) . מתי בכלל נשתמש במעיל? רק בהגעה וביום האחרון לאחר החזרת הציוד ובמעבר ממקום מחומם אחד למישנהו.

מכנסי טריינינג עבה - פוטר: ניתן ללבוש מתחת לסרבל מכנסי טריינינג ומי שרוצה גם חולצת טריינינג. לא השתמשתי בחולצת טריינינג כלל. חבל לסחוב. גם עלול להיות חם מדי בחליפה. שתי חולצות פלנל טובות עם כיסים! : מתחת לסרבל ללבוש, כאמור, מכנסי טריינינג + חולצת פלנל. זהו. מספיק, לא צריך יותר לדעתי. (כשניסיתי לצרף ביגוד תרמי היה לי חם מדי) . חולצה חורפית דקה שתשמש בטיסה למי שחם לו ולא ירצה ביגוד מסורבל.

מדוע כיסים? : קודם כל למכשירים סלולרים יש נטייה מגונה לקפוא בקור. בטריית הליתיום נוקטת עיצומים ומשביתה את המכשיר. כנ"ל עם מצלמות רפלקס משוכללות כבדות ומסורבלות. יוצרות יופי של תמונה אילו היו עובדות. ולכן - שמים סלולארי בכיס חולצת הפלנל, טוב לו ולא קר לו, כגמול עלי אימו - ואז הוא מצלם כשצריך ולא מבאס. מעבר לזה כיסים משמשים לעט, פתקים וכו'

לגבי ביגוד תרמי: אם לובשים, כאמור, מכנסי טריינינג וחולצת פלנל מתחת לסרבל זה מספיק. מי שסובל יותר מקור יכול לצרף גרביון תרמי מתחת + גופייה תרמית. לדעתי יהיה לו חם ומסורבל אבל זה אינדיבידואלי. לא צריך יותר מסט תרמי אחד למי שחייב. במקום חולצת טריינינג כבדה אפשר להביא חולצת פליז תרמית קלה שיכולה לשמש גם כחולצת פיג'מה. במלונות - חם ואפשר אפילו לישון עם בגדים קצרים! כובע צמר (כובע הפליז שמקבלים גם יכול להספיק אבל כובע צמר עדיף) . חם-צואר. יש סוג של חם-צואר שנראה כמו כובע גרב עם כיסוי ראש ופנים. זול מאוד ושווה קנייה. יחד עם כובע צמר - סבבא.

גרביים תרמיות: 3 - 4 זוגות יספיקו לכל הטיול. מעליהן - הגרביים שנותנים במרכז הציוד. נעלי טיול גבוהות וטובות: שהסוליה לא תהיה שחוקה! שהנעליים יהיו קצת יותר גדולות כדי שניתן יהיה ללבוש שני זוגות גרביים בנוחות.

כפפות - רצוי עם ריפוד פליז פנימי. מומלץ לדעתי להשתמש בכפפות הניתנות ע"י המארגנים. כפפות מהבית ישמשו אותנו לזמנים קצרים בין פעילויות ובתחילת וסוף הטיול. מכנסי ג'ינס עבות (או כל מכנסים חורפיות עבות אחרות) - זוג או שניים: אם יוצאים עם מכנסים רגילות לקור ישר מרגישים אותו מפעפע וחודר דרך המכנסיים. לכן ניתן ללבוש מתחתן גטקס תרמי. אבל לי זה הפריע ונוכחתי מהר מאוד שסתם ג'ינס עבה מספיק. הרגשת הקור ברגלים נעלמת מהר וניתן להסתדר עם המכנסיים בלבד (תפקדנו כך ב 17- - 20-) . מה עוד שלא הולכים איתן הרבה בחוץ.

תרמוס: אין צורך. לא השתמשתי אפילו פעם אחת. בכל מקומות הפעילות דאגו לשתיה חמה ועוגיות. משקפי סקי: מיותר. בחלק מהפעילויות מקבלים קסדה עם מגן שקוף כמו באופנוע. נשימה או שתיים והאדים קופאים על הפרספקס השקוף ולא רואים טוב. היינו הך עם משקפי סקי. בפעילויות הייתי עם הקסדה כשהפרספקס השקוף מורם.

משקפי שמש טובות: לעיתים למרות שקר יש שמש ושמים כחולים (נקרא "שמש שקרנית") יום בהיר וקר מאוד. אור השמש על השלג מסנוור. רצוי משקפי שמש. ל.

טיול מהנה! זהו. מי שיסע ללפלנד פחות או יותר לפי הנ"ל גם יהנה גם לא ירגיש קור וגם לא יגיע לשדה התעופה בן גוריון עם מזוודות ששוקלות על ההתחלה, לפני הטיול, כמעט המכסימום המותר.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של iritshinar
iritshinar

”ביגוד ללפלנד“

קרא עוד

אני לא חובבת קור וקצת הייתי בלחץ לפני הנסיעה,מה שהשתמשתי בפועל:

 • חולצת מיקרו פליז / גופיה תרמית + סווצ'ר פוטר, מכנסי טרנינג פוטר, לפעמים גם גטקס תרמי, מעל זה את החרמונית שמקבלים.
 • גרביים תרמיות + נעלי טיולים אטומות למים, היה לי נוח יותר מהנעליים שקיבלנו. בגדול הקור היה דרך כפות הרגליים, אז צריך גרביים טובות, ולדעת שיהיו מקרים שיהיה קר (אופנועי שלג, כשמחכים לזוהר הצפוני),
 • חם צוואר – חשוב מאוד! כובע חם וכפפות. היו פעמים שחבשתי 2 כובעים יחד. כפפות בלי אצבעות (שיהיה נוח לצלם) ועליהן כפפות פליז.
 • במלונות חם, הסתובבנו עם כפכפים ובגדים דקים.
 •  

ועוד דברים לארוז במזוודה:

 • אם יש – כפפות סקי, משקפי סקי – להביא (לא לקנות במיוחד, אבל זה עדיף על מה שמחלקים).
 • משחה נגד אדים למרוח על המשקפיים – חשוב מאוד! האדים קופאים ואז בכלל לא רואים כלום…
 • קפה מהבית, יש שם רק קפה פילטר, גם בבתי הקפה. מצאנו קפה טוב רק בבית קפה אחד ברובניימי.
 • תרמוס ונשנושים להמתנה לזוהר הצפוני.
 • משהו לקשור איתו את התיק על האופנוע שלג.
 • כפפות וכובעים רזרבה, יש להם נטייה להיעלם…
 • חם צואר!
 •  
הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של avistavi
avistavi

”שיקולים בבחירת לינה וטיול מאורגן“

קרא עוד

יצאנו 2 משפחות עם ילדים בגירים (סטודנטים) לספארי שלג בלפלנד. אנחנו בחרנו להצטרף לטיול מאורגן. הבחירה בחברה היתה לפי התאריכים שהתאימו לסטודנטים (כך שנשארנו עם חברה אחת, קשרי תעופה). כל החברות מציאות את אותן האטרקציות, אבל בסדר שונה. ניתן גם לארגן זאת באופן עצמאי, אך במקרה של טיול זה מאוד נוח שהכל מאורגן ומסודר. זו הפעם הראשונה שהצטרפנו לטיול מאורגן וזה אכן הצדיק את עצמו.

היתה לנו אפשרות בחירה במלונות לפי רמתם, מלון בעיר (רווניימי) שהיה זול יותר או מחוץ לעיר. למי שרוצה להגדיל את הסיכויים לראות את הזוהר הצפוני, ממליצה בחום להיות מחוץ לעיר. מזלינו התמזל וראינו מספר מופעים בעוצמות שונות בימים שונים. במידה ויש תנאים לראות את הזוהר, קל יותר לראות במקום חשוך יחסית (ולכן בעיר קשה יותר).

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של etinca
etinca

”החזר מס קניה ברובניימי“

קרא עוד

בשביל לקבל מס חזרה יש אפשרות לגשת לכפר של סנטה קלאוס בבניין הראשי בקומה השנייה מעל בית הקפה ושם ניתן לקבל החזר מס על הקניה. מעל 40 יורו. מה שצריך להביא זה חשבונית, דרכון, וכרטיס אשראי שבו בוצעו הקניות. צריך גם מעטפה מיוחד למשלוח הקבלות! לטובת מי ששלם במזומן גם צריך לתת כרטיס אשראי. ההחזר ניתן במזומן.

העניין הוא שהם מוסרים לך את הקבלות וחובה חובה להחתים את המכס בתוך שדה התעופה עם החותמת שלהם – ורק אז ניתן לשלוח את המעטפה. המשרד שבו ניתן להחתים נמצא בתוך השדה מצד שמאל עד הסוף. בכניסה הראשית מחוץ לטרמינל ברובניימי יש תיבת דואר צהובה ניתן לשלוח משם לא צריך בול. במידה והחזירו לכם במזומן את הכסף, ולא דאגתם להחתים ולשלוח את המעטפה,אז יורידו מכרטיס האשראי שלכם את מה שנתנו לכם. שימו לב.

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של דדושה
דדושה

”לפלנד עם אופקים טורס“

קרא עוד

בחודש פברואר היינו בטיול מאורגן בלפלנד עם חברת “אופקים”. טיול ממש מושלם.

הטיול אורגן בצורה הכי טובה שאפשר. מסלול הטיול והאטרקציות בהן בילינו היו מיוחדות במינן. ברצוני לציין את המדריך הנהדר אייל בעל ידע רב שהכיר ונתן הסברים על כל דבר בצורה יוצאת מן הכלל. הטיול תוכנן עד לפרט האחרון. מרגע הנחיתה, קבלת הביגוד המיוחד, ובכל יום אטרקציה אחרת מיוחדת במינה. מלון מצויין שנבחר בקפידה רבה עם אוכל ברמה טובה מאוד ואפילו מפתיעה.

תודה רבה לחברת לחברת אופקים – על כל הארגון, וכמובן לאייל המקסים. ממליצה בחום לנסוע עם חברה זו.

לאתר החברה >>

הטיפ עזר לך?
תמונת הפרופיל של דודו מרמת גן
דודו מרמת גן
1

”לפלנד - עצמאי או מאורגן?“

קרא עוד

שאלנו את עצמנו את השאלה הזאת והתחבטנו בה רבות.

אנחנו שרגילים לצאת רק לטיולים עצמאיים, האם מתאים לנו מאורגן?

הפור נפל, החלטנו לצאת במאורגן בעיקר מכיוון שאנחנו כישראלים איננו מורגלים לתנאי שלג וקרח והעדפנו לא למצוא את עצמנו תקועים באיזה רכב מידרדר בקרח.

ההחלטה התבררה כהחלטה נבונה ומצוינת והחוויה היתה מושלמת. החל בחברי הקבוצה שהיו איכותיים ביותר , המשך בכל סידורי הקרקע של החברה המארגנת. הכל תיקתק כמו שעון שוויצרי.

מחיר הטיול שנראה היה שהוא יקר, הסתבר כמחיר סביר ביותר היות וכלל את כל האטרקציות האפשריות, כולל הטיסה שאגב היתה ישירה לרובניימי וכולל המלון 3 ארוחות ביום. מרגע שעזבנו את נתב”ג ועד שחזרנו לשם לא נאלצנו להוציא אפילו סנט אחד על “אקסטרות”.

בקיצור לכל המתלבטים האם לעשות את הטיול בלפלנד עצמאית, התשובה היא חד משמעית – לא ולא.

הטיפ עזר לך?

מתוך הבלוגים - פוסטים על מידע חיוני נוסף בלפלנד

אין עדיין פוסטים על מידע חיוני נוסף בלפלנד.

שתפו את החוויות שלכם מהטיול עם קהילת המטיילים הגדולה בישראל

כתבו בלוג

תגיות