מידע חיוני נוסף בלפלנד ”מורה נבוכים לקראת טיול בלפלנד“

מטרת טיפ זה ל"סדר" את נושא ההכנות לטיולי לפלנד למי שמתכנן לנסוע לשם. לאחרונה חזרתי מטיול לפלנד שהיה מהנה, מאתגר ומוצלח. ממליץ בחום. אבל. כשנרשמים - וכנראה לא משנה באיזו חברה - מקבלים דף הנחיות לקראת הטיול עם רשימת פריטים להביא (ובמקרה שלי + המלצה לכתובת קנייה בהנחה.) אותי זה הדאיג: תנאי קור קיצוניים ואיך אתגונן? . לשם כך טיפ זה ומובטחני שמי שילך לפיו יחזור מלפלנד יותר מופשר מקפוא.

קודם כל אתאר את ההגעה ולפי זה מה להביא: מגיעים לשדה התעופה ברובניימי, המדריך - או מחכה שם או נוסע איתך. מנחה אותך לצאת מהטרמינל לעבור כביש ולהגיע לאוטובוס. לא משנה כמה קר - הלבוש שבאת איתו מספיק לכברת דרך זו: מעיל טוב מהבית ולא צריך מעיל יקר "ומקצועי". המעיל הרגיל מספיק! אפשר כפפות. ואז נוסעים למרכז ההצטיידות - מערכת משומנת היטב שתוך דקות ב"שרשרת חיול" מציידת אותך בכל מה שצריך בלפלנד: סרבל חרמונית מצוין: להקפיד להרגיש איתו בנוח. שיהיה טיפה יותר גדול כדי שניתן יהיה ללבוש בתוכו בגדים נוספים (ארחיב על כך בהמשך) . לא לדאוג - גם למגודלי גוף (כמוני) ימצאו המידות המתאימות (חששתי שלא.)

נעלים להליכה בקרח/שלג: גם כן מצוינות ומגינות. למרות מראן המסורבל תופסות את הרגל היטב כאן לבדוק את הסוליות! עליהן להיות במצב חדש! לא לקבל שחוקות! נעלים שחוקות - פירושן החלקה על הקרח בכל צעד שני (תאמינו לי.) שהנעלים יהיו גדולות לפחות במספר אחד כדי שיהיה מקום ליותר מגרב אחת.

זוג גרביים תרמיות (למעשה גרבי צמר עבות שלובשים על הגרביים מהבית) : לדעתי והתנסותי האישית שילוב גרב תרמית מהבית + מה שהם נותנים מספיק בהחלט לפעילויות. כפפות דו שכבתיות מעולות: "גרב" פנימית מפליז בתוך כפפה אטומה חיצונית. חלוקת האצבעות 1 (אגודל) + 4. מחמם את היד יותר טוב. אלה שמביאים מהבית כפפות רגילות טובות "ודאווינריות" - לא יעזור נגד הקור. יסבלו בידיים. כובע פליז + צעיף (הבאתי מהבית חם צוואר ולא הזדקקתי לצעיף) . זהו. עם הציוד הזה אתם מוכנים ומזומנים ללפלנד.

וכעת - מה להביא איתכם: מעיל: המעיל הכי טוב שיש לכם בבית אפילו אם באקלים הישראלי בקושי משתמשים בו. אין צורך מעיל קל ויקר או כל פירמה מפורסמת (ויקרה) אחרת. מעיל טוב רגיל ומחמם מספיק (לפחות לי זה הספיק וראיתי עוד ישראלים וגם מקומיים שמסתדרים עם מעיל סטנדרטי) . מתי בכלל נשתמש במעיל? רק בהגעה וביום האחרון לאחר החזרת הציוד ובמעבר ממקום מחומם אחד למישנהו.

מכנסי טריינינג עבה - פוטר: ניתן ללבוש מתחת לסרבל מכנסי טריינינג ומי שרוצה גם חולצת טריינינג. לא השתמשתי בחולצת טריינינג כלל. חבל לסחוב. גם עלול להיות חם מדי בחליפה. שתי חולצות פלנל טובות עם כיסים! : מתחת לסרבל ללבוש, כאמור, מכנסי טריינינג + חולצת פלנל. זהו. מספיק, לא צריך יותר לדעתי. (כשניסיתי לצרף ביגוד תרמי היה לי חם מדי) . חולצה חורפית דקה שתשמש בטיסה למי שחם לו ולא ירצה ביגוד מסורבל.

מדוע כיסים? : קודם כל למכשירים סלולרים יש נטייה מגונה לקפוא בקור. בטריית הליתיום נוקטת עיצומים ומשביתה את המכשיר. כנ"ל עם מצלמות רפלקס משוכללות כבדות ומסורבלות. יוצרות יופי של תמונה אילו היו עובדות. ולכן - שמים סלולארי בכיס חולצת הפלנל, טוב לו ולא קר לו, כגמול עלי אימו - ואז הוא מצלם כשצריך ולא מבאס. מעבר לזה כיסים משמשים לעט, פתקים וכו'

לגבי ביגוד תרמי: אם לובשים, כאמור, מכנסי טריינינג וחולצת פלנל מתחת לסרבל זה מספיק. מי שסובל יותר מקור יכול לצרף גרביון תרמי מתחת + גופייה תרמית. לדעתי יהיה לו חם ומסורבל אבל זה אינדיבידואלי. לא צריך יותר מסט תרמי אחד למי שחייב. במקום חולצת טריינינג כבדה אפשר להביא חולצת פליז תרמית קלה שיכולה לשמש גם כחולצת פיג'מה. במלונות - חם ואפשר אפילו לישון עם בגדים קצרים! כובע צמר (כובע הפליז שמקבלים גם יכול להספיק אבל כובע צמר עדיף) . חם-צואר. יש סוג של חם-צואר שנראה כמו כובע גרב עם כיסוי ראש ופנים. זול מאוד ושווה קנייה. יחד עם כובע צמר - סבבא.

גרביים תרמיות: 3 - 4 זוגות יספיקו לכל הטיול. מעליהן - הגרביים שנותנים במרכז הציוד. נעלי טיול גבוהות וטובות: שהסוליה לא תהיה שחוקה! שהנעליים יהיו קצת יותר גדולות כדי שניתן יהיה ללבוש שני זוגות גרביים בנוחות.

כפפות - רצוי עם ריפוד פליז פנימי. מומלץ לדעתי להשתמש בכפפות הניתנות ע"י המארגנים. כפפות מהבית ישמשו אותנו לזמנים קצרים בין פעילויות ובתחילת וסוף הטיול. מכנסי ג'ינס עבות (או כל מכנסים חורפיות עבות אחרות) - זוג או שניים: אם יוצאים עם מכנסים רגילות לקור ישר מרגישים אותו מפעפע וחודר דרך המכנסיים. לכן ניתן ללבוש מתחתן גטקס תרמי. אבל לי זה הפריע ונוכחתי מהר מאוד שסתם ג'ינס עבה מספיק. הרגשת הקור ברגלים נעלמת מהר וניתן להסתדר עם המכנסיים בלבד (תפקדנו כך ב 17- - 20-) . מה עוד שלא הולכים איתן הרבה בחוץ.

תרמוס: אין צורך. לא השתמשתי אפילו פעם אחת. בכל מקומות הפעילות דאגו לשתיה חמה ועוגיות. משקפי סקי: מיותר. בחלק מהפעילויות מקבלים קסדה עם מגן שקוף כמו באופנוע. נשימה או שתיים והאדים קופאים על הפרספקס השקוף ולא רואים טוב. היינו הך עם משקפי סקי. בפעילויות הייתי עם הקסדה כשהפרספקס השקוף מורם.

משקפי שמש טובות: לעיתים למרות שקר יש שמש ושמים כחולים (נקרא "שמש שקרנית") יום בהיר וקר מאוד. אור השמש על השלג מסנוור. רצוי משקפי שמש. ל.

טיול מהנה! זהו. מי שיסע ללפלנד פחות או יותר לפי הנ"ל גם יהנה גם לא ירגיש קור וגם לא יגיע לשדה התעופה בן גוריון עם מזוודות ששוקלות על ההתחלה, לפני הטיול, כמעט המכסימום המותר.

לכל המידע על לפלנד פינלנד
הטיפ עזר לך?
שמור לעצמי

תגובות ושאלות