יום 4- יום ה' 27/12/18

לאחר ארוחת הבוקר יצאנו בשעה 9:00 ותפסנו מליד הדירה את חשמלית 8 עד תחנת Dlouhá třída שנמצאת ברובע יוספוב.

רובע זה מהווה את הרובע היהודי שבעברו היה עיר בפני עצמה. שמו של הרובע ניתן לו על שמו של הקיסר יוזף השני אשר ביצע רפורמות שהקלו על חיי היהודים ברחבי האימפריה האוסטרו-הונגרית.

מהתחנה המשכנו מערבה עד שהגענו לכיכר קטנה כאשר בצפונה נראה את פסל פרנץ קפקא.

הפסל הוצב בשנת 2003 בין כנסיה קתולית, כנסיה פרוטסטנטית, וביהכ"נ הספרדי ונוצר ע"י יארוסלב רונה. פרנץ קפקא גר באזור בעבר (ברח' דושני 27). רונה אמר שקיבל השראה לפסל מהרומן של קפקא "תיאור של מאבק" בו מספר קפקא על הפיצול הרוחני באישיותו. האיש שרוכב מבטא את מחשבות האדם ולכן הוא במקום הראש של הדמות הגדולה. למרות שהאיש הרוכב כאילו רואה דברים מלמעלה הוא גם מעיק על האדם בכתפיו. קפקא שנחשב כאחד הסופרים הגדולים במאה ה-20 נהג לכתוב סיפורים המתארים את מצבו הנפשי. הוא נפטר משחפת בגיל 41.

בגב הפסל התגלה לפנינו ביהכ"נ הספרדי בו קנינו כרטיס לסיור Jewish museum in pagueשעלותו 350 CZK. לא כולל אישור לצילום תמונות בעלות 78 .CZKלא ראיתי שמקפידים לבדוק את האישור צילום וכולם מצלמים שם בלי סוף. אציין כי מכיוון שלנו זאת הפעם השנייה בפראג ויתרנו על ביה”כ של המהר”ל (בתשלום נוסף) ועל אתרים נוספים הכלולים בכרטיס שקנינו.

ביהכ"נ נבנה בשנת 1837 על חורבות ביכ"נ עתיק בסגנון ניאו מורי ומעוטר בכיפה. למרות שמו ביהכ"נ שימש קהילה אשכנזית רפורמית ששילבה בתפילות מוטיבים נוצריים כמו נגינת עוגב )חוץ משבת( וכד'. כיום מוצגים בו פריטי ותצלומים של יהודי צ'כיה מהמאה ה-21 ועד היום. תצוגה זו מהווה המשך לתצוגה בביהכ"נ מייזל.

לאחר הביקור הלכנו דרך רח' בילקובה לרח' הקניות פריזקה היוקרתי בעל בניינים ניאו רנסנסיים, עד המפגש עם סמטת Červená שנקראת ע"ש הקצבים שהיו בה בעבר. הסמטה נמצאת בין בית העירייה היהודי לביהכ"נ הישן חדש (אלטנוישול) כאשר מאחוריו ניתן לראות סולם המגיע לגג ומתקשר לסיפור הגולם. במקום זה צפינו בסרטון הבא על סיפור הגולם:

לאחר מכן המשכנו דרומה ופנינו ימינה ברח' שירוקה כדי להיכנס לביכ"נ פינקס (Pinkas Synagogue)

ביהכ"נ הינו השני בעתיקותו בפראג. הוא נבנה בשנת 1535 והיה פעיל עד שנת 1941. בוניו היו בני משפחת הורוביץ שאת השלמתו ביצע האח פנחס ועל זאת נקרא ביהכ"נ על שמו. לאחר השואה הפך ביהכ"נ לאנדרטה לזכר 77,927 יהודי מורביה ובוהמיה שנספו בשואה כאשר על קירותיו רשומים שמותיהם, תאריך לידתם ופטירתם ושמות הקהילות מהם הגיעו. בקומתו השנייה ישנו אוסף ציורים של ילדים שהועברו למחנה הריכוז טרזין במהלך מלחמת העולם השנייה.

דרך ביהכ"נ עוברים לבית הקברות היהודי (Old Jewish Cemetery) בו נמצא קברו של המהר"ל מפראג:

זהו בית הקברות היהודי העתיק ביותר באירופה. הוא נוסד בתחילת המאה ה- 15 ונסגר בשנת 1787. במקום יש 12,000 מצבות אך מעריכים כי קבורים במקום מעל 100,000 יהודים בשכבות. הקברים הבולטים ביותר מסומנים על ידי זוגות לוחות שיש עם "תקרה" ביניהם, כוללים את אלה של ר' אביגדור קארו, מרדכי מייזל והמהר"ל- יוצר הגולם מפראג.

קברו של המהר"ל הוא קבר גדול המעוטר באצטרובל שהוא סמל לחוכמה מפליגה. כמו כן אשכולות ענבים מעטרים את הכתוב וזה מלמד שהמצבה היא גם של אשת המהר"ל, הצדקת, פערל בת רבי שמואל. מתחת לאצטרובל יש סמל של אריה שמסמל את שמו של המהר"ל- רבי יהודה ליווא בן בצלאל. ליווא פירושו אריה. המהר"ל היה אביה הרוחני של הקהילה היהודית בפראג הוא לא האמין בלימוד תורה דקדקני ותמך בלימוד עברית, מתמטיקה, פילוסופיה ומדעים כל עוד הם לא נוגדים את היהדות. הוא כתב פירושים למקרא שנחשבו חדשניים לתקופתו, ובנוסף היה מתקבל לעיתים קרובות בחצרו של הקיסר רודולף השני. קברו נמצא בצפון בית הקברות קרוב לבית הטהרה.

יצאנו מבית הקברות דרך רח' U starého hřbitovaופנינו ימינה ברח' מייסלובה והמשכנו דרומה לתחנת המטרו סטרומצקה ממנה חזרנו לדירה לארוחת צהריים ומנוחה.

  • ביציאה מבית הקברות יש מדרחוב עם מספר חנויות. כשאתם עם הפנים לביה"כ של המהר"ל, מצד שמאל, יש חנות לטרדלינק כשר (עם תעודה של רב מקומי) בתוספת רטבים כמו נוטלה ומייפל וקצפת חלב ישראל. לא כל הטעמים כשרים אבל הבחור במקום מסביר מה כשר ומה לא.
  • אתרי הרובע היהודי פתוחים בחורף מ- 9 עד 16:30.
  • לא לשכוח להביא כיפה או כובע.
  • ניתן להוסיף לסיור באתרי הרובע מדריך קולי בעברית בעלות של עוד 15€.
  • ניתן לקנות לחמים כשרים במאפיית מנסון הקרובה לביהכ"נ הספרדי.

בשעה 19:00 לקחנו את המטרו לתחנת סטרומצקה כאשר מדרום לה נמצא תיאטרון הבובות בכתובת 1 Žatecká שם ראינו את האופרה דון ג'ובאני. חייבים להגיע כחצי שעה לפני תחילת ההצגה כי המקומות לא מסומנים למרות שהאולם קטן ומכל מקום רואים. מומלץ בהחלט לחובבי האופרה. מחיר הכרטיס כ- 100 ₪.

אחרי ההופעה הלכנו לשוק הכריסמס בכיכר ואצלב וחזרנו לישון בדירה.

יום 5- יום ו' 28/12/18

יצאנו בשעה 9:45 וניקח חשמלית 8 עד תחנת Hradčanská הסמוכה לספא בירהLázně Pramen Prague  שהוזמן מראש לשעה 11:00. יש מספר ספא בירה בפראג והספא שבחרנו היה עם מחיר טוב ותמורה גדולה יותר. אומנם התענוג לא זול, כ- 300 ₪ לשעה אבל בהחלט מדובר בחוויה ייחודית ומפנקת. בסוף הביקור מקבלים ערכה עם שני בקבוקי בירה, סבון שעשוי מבירה ונעלי בית.

אחרי הביקור בספא חזרנו לדירה לצורך בישול, כביסה והכנות לשבת. שבת שלום!

קבלת שבת מתקיימת בבית הכנסת הירושלמי בשעה 15:44.

מידע נוסף בקישור: http://www.kehilaprag.cz/iw/page/ceremonies_test/jerusalem

יום 6- יום ש' 29/12/18

את יום השבת הקדשנו למנוחה.

תפילת שחרית בשבת מתקיימת בבית הכנסת הירושלמי כל בוקר בשעה 8:50.

לאחר צאת השבת לקחנו את המטרו לכיכר הרפובליקה ואכלנו מרק בלחם במסעדת Kolkovna Celnice שהומלצה באתר. המנה לא הייתה גדולה במיוחד אך משביעה. מחירים סבירים יחסית לארץ. במקום כמה בירות ייחודיות. לקחנו כמה מנות כולל צמחוניות שהיו טעימות מלבד האווז שהיה מלוח לטעמי. אח"כ הלכנו לשוק הכריסמס שבכיכר הרפובליקה וחזרנו לדירה.

יום 7- יום א' 30/12/18

יצאנו מהדירה בשעה 10 ולקחנו את המטרו לקניון צ'רני מוסט. ככלל איננו חובבי קניונים אבל רצינו לרכוש ציוד חורף לטיולים עתידיים מדקטלון, לקנות מתנות לאחיינים וקפסולות מנספרסו (20% זול מהארץ).

הפסל החדשני הוקם בסוף שנת 2014 ע"י הפסל דוד צ'רני. מדובר בפסל מכני גדול שמציג את ראשו של הסופר היהודי- צ'כי הנודע, פרנץ קפקא. הפסל מורכב מאלפי חתיכות ברזל מכניות, שמסתובבות ומפרקות ומרכיבות מחדש את ראשו של הסופר.

לאחר מכן שוטטנו באזור כיכר ואצלב ((Václavské náměstíהמכילה את חנות הצעצועים המפורסמת של המליס

כיכר ואצלב הינה מלבנית באורך 750 מטרים המהווה את המרכז העסקי והתרבותי של העיר החדשה. בכיכר התרחשו מספר אירועים חשובים לאורך ההיסטוריה הצ'כית. הכיכר קרויה על שמו של ואצלב הראשון, שהיה הקדוש המגן של בוהמיה. היא כוללת בצדה האחד את המוזיאון הלאומי הצ'כי ואנדרטת ואצלב ובצדה השני נמצא הגבול בין העיר החדשה והעיר העתיקה.

הכיכר נוסדה בשנת 1348 ע"י קרל הרביעי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה על מנת שיפעלו בה שטחי מסחר.

בשנת 1945, במהלך המרד של פראג, נוצלה הכיכר ע"י הנאצים לקיום הפגנות המוניות ומספר מבנים בסמוך למוזיאון נהרסו והוחלפו בחנויות כלבו. בשנת 1969 הצית עצמו סטודנט צעיר בשם יאן פאלאך במרכז הכיכר במחאה על השלטון הקומוניסטי וגרר גל התאבדויות של סטודנטים. בכיכר אנדרטה לזכרו ולזכר מתאבדים אחרים.

כיום מבקרים בכיכר כ-12 מיליון תיירים מדי שנה.

המלי'ס הינה חנות בעלת 3 קומות שמעבר לתצוגת צעצועים כוללת גם קרוסלת סוסים (בתשלום), מבוך מראות (בתשלום), פינות יצירה, פסנתר ענק שאפשר לנגן עליו, מסלול בימבות, משטח להתנסות בהסעת רכב על שלט, מגלשת ענק (2 קומות) ועוד. מומלץ לבקר בחוות הפרפרים בקומה התחתונה.

  • מול המליס ניתן להיכנס לחנות זארה או ללכת לדוכן הגבינה המותכת והנקניקיות שמול המקדונלדס.

לאחר הביקור עשינו סיבוב פרידה מכיכר העיר עתיקה ואחה"צ תצפתנו על גשר קארל. בערב יצאנו למסעדת ואפיאנו המפורסמת בקרב ישראלים בכל אירופה והאוכל בה היה פשוט וטוב. לנו זאת הייתה פעם ראשונה במסעדה ומלבד התורים אפשר להגיד שנהננו.

יום 8- יום ב' 31/12/18

בשעה 8:30 לאחר ארוחת הבוקר לקחנו מליד הדירה את המטרו הצהוב לתחנת זליצין וממנה לקחנו קו 100 לשדה התעופה על מנת להספיק לטיסת אל על LY2522 הממריאה בשעה 11:50 ונוחתת בנתב"ג בשעה 16:30. למרות שהבדיקות הביטחוניות עברו מהר היה עיכוב בטיסה כך שנחתנו בסביבות השעה 18:00.

Uvidíme se Česká republika J