ספטמבר 2018

לחלק א'

אחרי 6 ימים מעלפים בדולומיטים, הגענו לגארדה בכוונה להאט את הקצב, להמעיט בנסיעות ולגוון קצת. מכיוון שתינוק בן 4 חודשים מגביל באטרקציות הרגילות של האגם (שלל פארקי שעשועים ומים, סירות פדלים וכו') נכנסנו לאווירה רגועה וחיפשנו דברים אחרים לראות.

לנו בעיירה Malcesine במזרח האגם כיוון שנראה שיש בה גם טירה חביבה, גם רכבל להר מונטה בלדו, גם סירות קבועות החוצות את האגם ללימון וגם ממוקמת יפה במרכז האגם לגיחות צפונה או דרומה לפי החשק.

יום 9 – מפלי ורונה ואגם Tenno

עלינו לצפון האגם לפגוש זוג חברים שטייל באזור בפארק Cascata Varone שזה פארק קטן המורכב מגן בוטני ומפל עוצמתי בתוך נקיק. הכניסה עולה 6 יורו למבוגר ואפשר להעביר שם 45 דקות בטיפוס במדרגות לשני נקודות התצפית על המפל. על אף עוצמת הזרימה המרטיבה והייחוד של המפל בגלל היותו מוחבא בנקיק לא התלהבנו מהפארק המ-א-ו-ד תיירותי.

נסענו רבע שעה נוספת צפונה לאגם Tenno הטורקיזי. גם הוא מוקד תיירותי אמנם, אבל האגם די רחב, מלא פינות שקטות ונעימות לפרוש מגבת ולנוח. יש מסלולון של שעה מסביב לאגם והמים קרירים ונעימים לטבילה. בילינו שם מספר שעות עד שאיים עלינו גשם.

עצרנו לגלידה מטורפת בRiva del Garda בחזור והבנו שאסור לעזוב את איטליה בלי לטעום גלידה.

יום 10 – Malcesine

החברים שלנו ביקרו ברכבל להר הצופה על העיירה ושלחו תמונות יפות של גארדה והאזור. אנחנו הסתפקנו ביום בורגני בעיירה עצמה. הסתובבנו ברחובות, אכלנו גלידה, שתינו קפה, צפינו לאגם ונהננו מהמולת התיירים הרגועה. רצינו לבקר בטירה שנראתה יפה אבל זה הצריך טיפוס מדרגות ניכר והיינו עם עגלת תינוק.

יום 11 – Sirmione

אורזים שוב ומתחילים את המסע חזרה לברגאמו. לא עזבנו את אגם גארדה לפני ביקור בSirmione , שהיא אחד מסימני ההיכר של האגם. זוהי עיירה ציורית (ככל האחרות אשר בדרך) ויושבת על מפרץ שפיץ בתוך האגם. כדי להגיע גוגל הסיע אותנו בהתחלה בכביש סובב האגם עד שהבין שזה רעיון רע והוציא אותנו לכביש המהיר (שווה את האגרה לחלוטין). בגלל פופלריות העיירה יש הרבה חניונים בדרך עוד במרחק 3 ק”מ מהמרכז. יש שאטל (לא חינמי) מהחניונים לשער העיר העתיקה (המרכז). אנחנו החלטנו ללכת ברגל את 3 הק”מ למרכז, כי ההליכה היא ברובה לאורך טיילת וסה”כ נעימה.

הטירה בעיירה מגניבה מאוד, עם הסברים ולפי דעתי כן שווה את ה6 יורו כניסה. הפעם השארנו את העגלה בכניסה. שאר העיירה די דומה לאחרות על האגם והאווירה נעימה ומלאה במסעדות תיירים. אנחנו נפלנו על אחת מוצלחת במיוחד.

לעת ערב נכנסנו לקניון אוריו שנמצא ממש מול השדה תעופה של ברגאמו. הקניון עצום עם המון אופציות לשופינג של בגדים, משחקים וכו'. חניה חינם וכמה מסעדות.

יום 12 – ביי

ממריאים לארץ בטיסה של 8 בבוקר.

טיפים שווים

 • Val Gardena והדולמיטים באופן כללי הוכרזו כמקום לשימור ע”י האו”ם ומכאן שמקפידים מאוד על האזור ומעודדים מחזור ושמירה על הסביבה. כפועל יוצא הם מעודדים תחבורה ציבורית וכל השוהה באזור מקבל כרטיס חינמי לשבוע לנסיעה בתחבורה ציבורית חינם. התחבורה פעילה מאוד ועוברת במוקדים מרכזיים וברכבלים. יש גם מלונות שמספקים כרטיס שמאפשר עליה חינם לרכבלים בעמק. זו דרך נהדרת לעשות מסלולים שאינם מעגליים ולשלב את הרכבלים בתור עליה/ירידה.
 • קחו בחשבון פקקים. בקיץ עושים הרבה עבודות בכביש באזור ונתקלנו בפקקים שהוסיפו לנו לפעמים מספר דקות ולפעמים עד שעה וחצי לא מתוכננים לנסיעה. גם בכביש האגרה המהיר אגב.
 • שימו עין על השעון, לא כל המסעדות פתוחות כל שעה ולא כל יום. לרוב הן סגורות בין 14:00 – 19:00 ויתכן ותמצאו את עצמכם נטולי אופציות בשעות האלה.
 • קצת מבלבל, אבל בגלל ההיסטוריה באזור המקומיים מדברים איטלקית, גרמנית ולדינית ולכל מקום יש 3 שמות בהתאמה. זה מופיע על כל שלט (אז השלטים מאוד ארוכים) ויש לשים לב בתכנון הטיול לכפילות השמות.
 • טיפים לנסיעה עם תינוק:
  • קנינו בריכה קטנה מתנפחת שתשמש בתור אמבטיה ניידת לתינוק. גילינו שפחות שימושי לתינוק שאינו יושב,עדיף פשוט לקלח אותו בכיור או איתנו במקלחת
  • דאגנו לשקיות גדולות/שקים לעטיפת העגלה והסלקל בטיסה לפני ששולחים אותם
  • השגנו סלקל מחברים (היה נוח מאוד במקום כיסא תינוק ולהשכיר מהחברת רכב זה לא זול)
  • עברנו לטיולון
  • רכשנו מנשא לתינוק עם תמיכת גב מוצלחת וניסינו אותו בארץ
  • בגדים חמים, כובע חם, שמיכה טובה, שק שינה חם לטיולון (לא חובה), כובע שמש וקרם הגנה לתינוק