יולי 2017

זהו המשך ישיר של הפוסט על תחילת המסלול (חלק א').

בשלב הזה של הטיול אנחנו כבר מאוהבים עד מעל הראש. הבנו שהמזג אוויר יכול להיות שמש, גשם ורוח וגם כל השלושה ביחד. הבנו שביום אחד אפשר לראות את כל ספקטרום הנופים הקיים – הרים, גבעות, עמקים, שלג, מדבריות שחורות, צוקים חשופים, מפלים, נחלים, ים וקרחונים. הבנו שצריך להזהר מהכבשי חבלה שקופצות לכביש וראינו סוסים, אינסוף ציפורים (גם הן לא מתביישות לקפוץ לכביש, סליחה לציפור שלימדה אותנו את זה) ופשוט ואוו אחד גדול.

יום 7 – הפיורדים המזרחיים והגעה למיוואטן

בתכנון המקורי רצינו להישאר בעירה Djúpivogur ולעשות שיט של מספר שעות לאי Papey המחזיק אוכלוסיה מרשימה של פאפינים. הבוקר כמו הלילה לפני היה עם ערפל כבד והחלטנו להמשיך הלאה בטיול ולהיפגש עם הפאפינים בהמשך.

 1. נסענו בכביש 939 בערפל מוחלט רק כדי לסיים אותו ביום שמשי ובהיר באגם Lagarfljot. הקפנו את רוב האגם ובשלב מסוים החלטנו לעצור את האוטו במפרץ רנדומי ולרדת במסלולון קצרצר (300 מטר אולי) לאגם ולהנות מהשמש בין העצים. בהמשך גם עברנו ליד מפל Hengifoss אבל התעצלנו לטפס לראות אותו מקרוב.
 2. סיימנו את הקפת האגם כדי לחזור לכביש 1 ומיד לעלות לעבר הפיורד שהחלטנו לדגום – הפיורד בו יושבת Seydisfjordur. הדרך יפיפיה ובשיא גובהה יש תצפית פנורמית מדהימה על העמק והאגם שהקפנו רק לפני חצי שעה (תמונה בראש הפוסט). בהמשך הדרך עצרנו באנדרטה בצד הכביש לזכר Þorbjörn (שכנראה היה מישהו) ובה נוף עוצר נשימה על הפיורד, העמק המוביל אליו, הרים מנוקדים בשלג המקיפים אותו, העיר הציורית הקטנה הטמונה בפנים וכדי להוסיף דובדבן לכל העודף קצפת הזו – מתחת לאנדרטה יש מפלים עם בריכות כחולות צלולות.
 3. במקריות כיפית, החלטנו לשוטט באזור האנדרטה ולחצות את הגשרון מתכת הנמצא שם. מצאנו לוח מתכת קטן שתיאר מסלולים מסומנים שעוברים בעמק. החלטנו שזו הזדמנות מצוינת להנות מהיום והמקום היפה הזה ובחרנו במסלול שמלווה את הנחל כל הדרך לעיירה למטה ועובר ~25 מפלים בדרך (מסלול כיוון אחד, בירידה, 6-8 ק”מ). מחיפוש מהיר באינטרנט מסתמן שיש מסלולי טיול נוספים באזור (חלקם מסומנים יותר ופחות) לפסגות מסביב ולפיורדים מסביב ושניתן לקבל מידע נוסף במרכז המטיילים בעיירה. דווקא על המסלול שלנו לא מצאתי כלום באינטרנט :/. אז ירדנו לנו לצד מלא מפלים, עם הנוף של העמק מסביבנו ומזג אוויר קיצי. לאחר כשעתיים (כולל עצירת אוכל) הגענו לתחנת החשמל הישנה במרחק חצי שעה מהעיר שסימנה את סוף המסלול הנוכחי גם לפי הלוח. טיפסנו על הסכר וחזרנו לכביש לתפוס טרמפ של מספר דקות חזרה לאוטו שלנו למעלה. מסלול קצר ומומלץ בחום.
 4. משם עשינו נסיעה די ארוכה לעבר אגם Myvatn ששינתה את הנוף לאדמה געשית, מכתשים גדולים ותצורות לבה. לפני ההגעה לעירה באגם (Reykjahlíð) עצרנו בשדה הבוץ המבעבע המפורסם בריח הגופרית והאדמה המעשנת – Hverir והופנטנו ע”יהמקום הירחי הזה.
 5. מרחק עוד רבע שעה נסיעה היה קלדרת הר הגעש Krafla שהיא הר געש לשעבר וכיום מכתש עגלגל ויפה שאפשר ללכת על היקפו ולהביט לבריכה הכחלחלה שנוצרה בפנים (עשרים דקות הליכה בערך) ולנוף הצחיח מסביב.

סיימנו את היום באתר קמפינג לשפת האגם וטעמנו קצת מהברחשים המקומיים שהובטחו באגם (שם האגם בתרגום מסתבר – אגם הברחשים).

יום 8 – אגם מיוואטן ומפל דטיפוס

את האטרקציות מצידו המזרחי של האגם ניתן לעשות במסלול של 11 ק”מ ברגל המחבר את כל האטרקציות וללכת חזרה דרך הכביש או לתפוס טרמפ. בגלל שתכננו להספיק הרבה היום ובגלל שהיה חם (מתי זה קרה? נהיה חם. לא סתם חם, נשרפנו באותו יום!) החלטנו לעבור בין האטרקציות באוטו. בכל מקרה במרכז הטיולים וכן באתרי הקמפינג יש חוברת נחמדה שמסבירה על דברים שניתן לעשות באזור.

 1. פתחנו את הבוקר בפארק תצורות הלבה של Dimmuborgir . זוהי שמורה קטנה עם הרבה תצורות לבה. אחרי שעה קלה הבנו שאבנים זה סה”כ אחלה והמשכנו הלאה. בשמורה מספר מסלולים מסומנים היטב ואפשר לבלות שם בין 10 דקות למספר שעות, תלוי כמה אתם אוהבים אבנים.
 2. ביקרנו בskutustadagigar שאלו גבעות ומכתשים בצדו הדרומי של האגם עם מסלולון של 3 ק”מ בערך עם תצפיות יפות וכבשים וגם אפשר להסתכל על הברחשים מקרוב יותר.
 3. המשכנו להקיף את האגם והגענו להר (500 מטר זה הר או גבעה?) vindelburg שניתן לטפס אליו ולהשקיף על האגם וכל הסביבה. הטיפוס אורך כשעה והוא בשמש די קופחת אבל הנוף מלמעלה הוא של 360 מעלות ושווה שעה :)
 4. אחרי עצירה לגלידה ונקניקיה בסופר מרקט בעיר (בהשלמת הסיבוב מסביב לאגם) המשכנו למערה Grjótagjá שזוהי נביעה רותחת מתחת לפני האדמה שעד לפני כמה שנים עוד טבלו בה אנשים אבל היום היא כבר חמה מדי (מעל 65 מעלות). כבונוס שם צילמו את הסצנה במשחקי הכס בה ג'ון סנואו מאבד את הבתולין (המדינה הזו מלאה בסצנות ממשחקי הכס אם מחפשים).
 5. בשלב זה החלטנו לוותר על שני אטרקציות שתכננו לעשות באזור ולהמשיך קדימה:
  1. המעיינות החמים של מיוואטן – אמורים להיות לא פחות מרשימים מהלגונה הכחולה וזולים יותר. פספסנו אותם בלילה שלפני כי הגענו מאוחר וביום הזה באופן אבסורד – היה פשוט חם מדי למעיינות חמים.
  2. טיול יום בAskja זהו האגם העמוק ביותר באיסלנד שגם נוצר ליד הר געש. אזור שאמור להיות יפיפה עם שלג, אגם וכד'. בכדי להגיע לשם יש לסוע לתוך האי עם 4X4 (יש מעברי נחלים) או בטיול יום. גילינו שטיול יום עולה באזור 250$ לאדם ומצריך נסיעה של 3 שעות לכל כיוון. הרגשנו שעם העושר הטבעי שמקיף אותנו בטיול הזה נשתמש בעושר הפיננסי הזה לדברים אחרים.
 6. המשכנו לעבר שמורת JÖKULSÁRGLJÚFUR שהיא הקצה הצפוני של הפארק הלאומי Vatnajökull (הקרחון העצום בדרום שכבר ביקרנו בקצה הדרומי שלו – בשמורת Skaftafell). מרכז המבקרים של הפארק הזה יושב דווקא בקצהו הצפוני ונקרא Asbyrgi ובכדי להגיע אליו יש לסוע דרך אחד מכבישי העפר 862 או 864 או דרך כביש סלול בעיקוף די רציני (87 ואז 85). בנסיעה דרך דרכי העפר עוברים בדרך גם במפלים Detifoss וSelfoss. על המסלולים בשמורה בדקנו קצת באינטרנט לפני ויש גם מפה נחמדה ובכל זאת הגענו לא לגמרי מאופסים לכאן. העצירה הראשונה היא בחניון של מפל Detifoss משם יוצאים מספר מסלולים:
  1. Detifoss – selfoss- (D2( מסלול קצרצר של 2.5 ק”מ מעגלי
  2. D3 – Detifoss – Hafragil – מסלול שהתיאור שלו טוען שהוא היפה בשמורה, אורכו כ9 ק”מ מעגלי. התלבטנו קשות אם לעשות אותו אך השעה היתה כבר 7 וחצי בערב והרגשנו שזה בכל זאת כבר גבולי מדי לצאת בשעה כזו.
  3. Detifoss – Asbyrgi (טרק יומיים) – גילינו על קיומו רק אחרי שהגענו לא מצוידים לצערי והוא 32 ק”מ ומצריך לוגיסטיקה מסוימת כיוון שחוצה את השמורה כולה.
 7. אז בשל השעה בחרנו במסלול הקצר וביקרנו את Detifoss + Selfoss. דטיפוס הוא המפל העוצמתי ביותר באירופה. בהינו בו ועשינו סלפי בספלוס ונפרדנו בעצב מטרק ה9 ק”מ בהבטחה שנשוב בעתיד.

לאחר נסיעה של שעה נוספת בכביש 862 הגענו לקמפינג של Asbyrgi לעת לילה והתמקמנו.

יום 9 – שמורת Asbyrgi

ביקרנו במרכז המבקרים לשמוע המלצות על המסלולים באזור זה של השמורה. פירוט עליהם ניתן לקרוא גם כאן. בחרנו במסלול A9 שצופה על הקניון היפה בו יושבת השמורה מלמעלה (על קצה הצוק) וממשיך לעבר קניון בצדה השני לחלוטין של השמורה ולאחר חוזר בצורה מעגלית (סה”כ 17 ק”מ בערך 8 וחצי שעות כולל עצירות). המסלול לאורך המצוק הראשוני היה מרשים וקליל ואף כלל סיפתח נחמד של טיפוס מצוק עם חבל עזר ומדרגות ברזל. הקניון בצד השני הוא בעצם המשך הנהר שאליו נשפך דטיפוס והזכיר את יום האתמול. הדרך חזרה עוברת דרך שדות פרחוניים ועצים נמוכים אבל נהיית חדגונית בשלב מסוים. נהננו מהשקט ומכך שלא פגשנו כלל אנשים אחרים, אבל מבחינת עניין הייתי ממליצה לעשות את מסלול A7 במקום. ההתחלה זהה עד נקודת התצפית על הקניון (Klappir) ומשם A7 מסתובב וחוזר למטה במקום הסיבוב לקניון השני (9 ק”מ במקום 17. התבלבלתם? תסתכלו במפה). לאחר חזרה לנקודת ההתחלה (מרכז המבקרים) עשינו את המסלולון בתוך העמק גם כן שעליו צפינו מהמסלול הראשון – (A3) שעובר בין עצים ומגיע לבריכה חמודה וצלולה. שם תפגשו את רוב המטיילים של השמורה כי מדובר ברבע שעה הליכה.

די מותשים, נסענו לHusavik עיירת דיג ציורית ויפה ושריינו לנו שיט לוייתנים למחרת בבוקר וקרסנו לקמפינג בקרבת העיר. לא לפני שטבלנו בבריכה המקומית :)

יום 10 – לוויתנים, מפל וגלידה

 1. השקמנו קום כדי להגיע לשיט לוויתנים ב8 וחצי בבוקר בחברת North Sailing. בעיר 4 חברות שמוכרות סיורים מכל מיני סוגים במחירים פחות או יותר אחידים (~100$ לבן אדם) וכולם עם ביקורות חיוביות. משרדי הכרטיסים נמצאים כולם בנמל במרכז העיר אחד ליד השני – אז תעשו אנדנדינו. השיט לקח 3 שעות בערך והיה מזג אוויר נפלא וים שטוח ושקט. ראינו כמה דולפינים, מספר לוויתנים משני סוגים שונים, אלפי פאפינים ועופות ים. המדריך היה מקצועי ומעניין ובגלל השעה המוקדמת היינו רק 6 אנשים כך שנהנו משקט (הסירות שעברו אותנו אח”כ היו מפוצצות בעשרות אנשים). בסוף השיט קיבלנו שוקו חם ומאפה קינמון.
 2. לאחר השיט ביקרנו במוזיאון הלוויתנים שהיה חביב ומעניין (1500 ISK למבוגר עם הנחה מהשיט, 1800 ISK מחיר מלא). נשנשו פיש אנד צ'יפס בדוכן על הנמל שהיה זול ונתן מנה ענקית וטעימה.
 3. נסענו למפל Goðafoss (מפל האלים) הנגיש מאוד משני צדדיו (אפילו לנכים!) שלא הצליח להפיל אותנו מהרגליים אחרי המפלים שקדמו לו על אף יופיו המיוחד. את השם דרך אגב, קיבל המפל לא בזכות יופיו אלא בזכות הסיפור שלו, כשהמסיונרים הביאו את הנצרות לאיסלנד במאה ה12 אחד מכהני הדת הראשיים באיסלנד לקח את כל פסלי האלים שנהגו לסגוד להם עד אז והשליכם למפל.
 4. נסענו עד העיר Akureyri, בירת הצפון ועיר יפה מאוד בפני עצמה. ביקרנו אצל Brynja - גלידריה בעיר שהומלצה בטריפ אדוויזור, היה טעים ואינסוף תוספות אבל לא שונה משאר הגלידות המוצלחות של איסלנד. אחרי הגלידה ביקרנו בגנים הבוטנים בעיר.

נסענו לעיירה Sauðárkrókur והתמקמנו בקמפינג.

יום 11 – עוד מפלים וכלבי ים

בעיירה Sauðárkrókur לא היה הרבה מה לעשות והיה ערפל, אז התחלנו את היום.

 1. ביקרנו במוזיאון Byggðasafn Skagfirðinga - Glaumbær ששימר את צורת בניית הבתים של האיסלנדים מהמאות הקודמות. ויתרנו על הכניסה בתשלום (1000 ISK למבוגר) ונהנו מהבתים מבחוץ ומהסוסים השובבים באזור.
 2. ראינו על המפה רצף מפלים ליד כביש 722 ואחרי סריקת אינטרנט רצינית מצאנו אתר אחד שדיבר על מסלול המחבר בינהם ויצאנו להרפתקאה לגלות מה יש שם. בדרך עצרנו לפיקניק ועבר אותנו עדר סוסים מרשים. הגענו לתחילת המסלול (מגיעים לקצה של כביש 722 לפני שהוא מתעקל חזרה צפונה ונוסעים עד שמגיעים לחווה האחרונה שם יש שלט שמספר על המסלול – 65°17'19.3"N 20°04'27.5"W. ההוראות שאנחנו מצאנו). לראשונה בטיול נתקלנו במסלולים שאינם מסומנים כלל ורק “מסבירים כיוון כללי”. זה סה”כ אומר, תלכו ליד הנחל ותנסו לא למות. טיילנו לחלוטין לבד, לצד הנחל והפריחה והיה מדהים. הגענו רק עד Dalfoss (נראה לי ~5 ק”מ הלוך חזור) ולקח לנו בערך שעתיים, התבחבשנו הרבה, היינו במקומות קצת תלולים וכנראה שבחרנו מסלול לא טוב כי הגענו לתחתית המפל ומשם היה מאתגר לטפס. עם יותר התמדה ובחירת מסלול קצת יותר גבוה אני בטוחה שאפשר להמשיך ולראות עוד.
 3. חזרנו לאוטו ונסענו להקיף את פנינסולת Vatsness (מפורסמת בגלל כלבי הים בחופיה). עצרנו בHvítserkur שזוהי תצורת לבה מרשימה על החוף שנראית כמו פיל ונתקלנו במושבת כלבי ים חמודה ששיחקה קרוב לשם. עצרנו גם בIllugastadir לנסות לראות כלבי ים מקרוב יותר – אבל גם שם הם שיחקו במים ורחוק מאיתנו.

סיימנו את היום בקמפינג של Hvammstangi כדי לסוע יום למחרת לפיורדים המערביים.

הפיורדים המערביים (וסנפלסנס) בפוסט המשך.