טיול 6 ימים בגאורגיה הורים+2 בנים מתבגרים

הקדמה: 

הטיול שמוצג כאן התקיים בסוכות - אוקטובר 2019, ועיקרו טבע והיסטוריה. לקחנו מדריך שהוא גם נהג. מראש אני אומרת שהיינו צריכים לקצר בנסיעות ולהתמקד יותר באיזור אחד, אבל בסה"כ זכינו להכיר ארץ מדהימה.

סדר הטיול:

13.10.19 – נחתנו בלילה הקודם, נחנו קצת, יצאנו ליום הליכה בעיר טביליסי.

14.10.19 – טיול בSighnaghi חזרה ללינה בטביליסי

15.10.19 – עליה בדרך הצבאית עדSTEPANTSMINDA. כולל הליכה במפלי GVELETI.

16.10.19 – טיול סוסים ב JUTA ונסיעה ארוכה (מידי) מערבה עד ATENI

17.10.19 – נסיעה בנופים עוצרי נשימה עד חווה ב TSKALTUBO, ושיט והליכה בקניון MARTIVILI

18.10.19 – מערת פרומותיאוס ופארק בורוג'ומי

19.10.19 – מערות וורדזיה ונסיעה ארוכה על העיר העתיקה מצחטה (MTSKHETA), חזרה לטביליסי וטיסה בלילה

מזג האויר:

למזלנו היו לנו ימי שמש. בהרים היה ממש קר ויבש ובעמקים קריר.

לינות:

(כל המקומות - מדרגות ללא מעלית, למעט בטביליסי).

יישוב

מלון/ בית ההארחה

התרשמות

טביליסי

PIAAZA

מלון קטן ומשפחתי. בערך 4-5 קומות, בכל קומה 4 חדרים מרווחים וכיפיים. ממש על השוק, כך שממש נוח לרדת ולקנות מה שרוצים. קרוב לעיר העתיקה. מאוד אהבנו להיות בו. המקום היחיד שלנו בו שהיתה בו מעלית.

STEPANTSMINDA.

Guest House Maili

בית הארחה בסיסי. קומה עליונה/ שניה, מדרגות (כ25 בסהכ כולל החיצוניות) עץ צרות, ללא מעלית (לסוחבי המזוודות). נמצא במרום העיירה, כך שכדי להגיע לאיזור המסעדות ולמרכז, יש ללכת כ10 דק. ארוחת בוקר טובה.

ATENI

Nika Vacheishvili's Guest House

בית ההארחה בתוך חווה. אמרו לנו שנחשב מקום יוקרתי. מקום נפלא ונוח. יש נחל ליד והארוחות טובות ומעניינות. אני ממליצה להשאר בו מינ' 2 לילות. המכונית מגיעה קרוב לחדרים צריך לעלות 10 מדרגות אבן נוחות.

קוטאיסי

Argo palace

חלק מהחדרים מרווחים וכיפיים ולק מהחדרים צפופים ולא נוחים. ארוחות מצויינות. מדרגות רגילות. ללא מעלית. מרפסת כיפית ששייכת לכל החדרים בקומה.

וורדזיה

Valodia's cottege

בית ההארחה בתוך חווה. אווירה נפלאה. מקום נפלא ונוח. יש נחל ליד והארוחות טובות ומעניינות. אני ממליצה להשאר בו מינ' 2 לילות. מדרגות עץ לסוחבי המזוודות.

קניות:

הטיול לא היה טיול קניות, אלא כשהיה צריך משהו קנינו. עיקר הקניות היו במרכז בטביליסי ובקניון גלרי טביליסי ובכפרים/ צידי הדרכים.

אוכל:

יישוב

מקום שאכלנו

התרשמות

טביליסי

כמה מקומות. אעדכן בהזדמנות

סורבי על הדרך הצבאית

חניון יער מסודר

מסעדונת ושולחנות קקל. ממש בתוך היער. המקום שהכי אהבנו. הכינו לנו חצ'פורי על המקום, והוא היה ממש טעים (אםוי במחבת) שירותים בול-קליעה. יש שם גם בשר אבל אנחנו לא הזמנו.

במרכז- מערב גאורגיה

ODA FAMILY MARANI

חווה מקסימה, עם אוכל מסורתי. היה נעים וכיף.

מזרחית לאכלטבה

מקום שנקרא מאפיה בגאורגית

מקום קצת גדול עם שמשיות כחולות ומרפסת ומסעדה. המון נהגי משאיות עוצרים שם, לוקחים חצפורי וממשיכים. בית עישון בחוץ ושרותים סבירים (בול קליעה אבל נעים, אם דבר כזה אפשרי). החצפורי שלהם מצויינים (מטוגנים). סלטים ורוטב נפלאים. יש גם בשר. אוכל מצוין, השירות לא עומד בעומס וחיכינו המון זמן.

STEPANTSMINDA.

porta caucasia kazbegi

מסעדה מצויינת, כדאי להזמין מקום מראש. אווירה נעימה, שירות מצוין ואוכל נפלא. מחירים סבירים מאוד.

מדריכים:

היו לנו 2 מדריכים בעצם. שניהם מקסימים וכיפיים. דוברי אנגלית:

מי שהכין את התוכנית. – בחור בשם גאורגי giorgi@expertguides.ge

מי שליווה אותנו ונהג כל הדרך – בחור בשם איליה +995599293850 דף הפייס שלו הוא בשם Tour Guide ILIA Lekishvili והמייל iliatourguide@gmail.com

טיול סוסים: בחור (עלם בן 60 בערך) מקסים בשם Levani החווה בג'וטה היא שלו. דובר מגוון שפות כולל עברית +995555487468

הערות טכניות:

  1. המוניות הרשמיות הן לבנות עם "כובע" ירוק. עדיף לנסוע בהן. מוניות אחרות אלו נהגים שמנסים לעשות כסף ולא תמיד יודעים את הדרך.
  2. לנוחות החישוב - 1 לארי שווה בערך 1.25 ₪.
  3. לנו היה נהג, אבל נהיגה בגאורגיה זה דבר מפחיד. פס לבן זו המלצה ובכל שלב בנהיגה אפילו בכביש בינעירוני מהיר יכולה להופיע פרה על הכביש….. לגיוון גם כלב או חזיר.

פירוט נוסף למקומות שביקרנו בהם:

טביליסי – ירדנו ברגל מהמלון לעיר העתיקה, לכנסיה ולפסל של המלך. אחכ עלינו ברכבל אל פסל האם של טביליסי. משם התחלנו לרדת לאט ובכיף למטה, תוך שאנו עוצרים בנקודות נבחרות לצילומים ושיטוטים.

מפלי גוולטי בסוף הדרך הצבאית – עליה חדה הליכה כיפית, המפל נראה כמו המפל הגדול בנחל עיון, הירידה באותה הדרך. לאורך הדרך נפגשים מידי פעם במפלונים וממש כיף.

מערת פרומותיאוס – מערת נטיפים ענקית ומקסימה. המסלול כולל הליכה של 1 קמ' בשביל סלול היטב, אולם יש מקומות רטובים ממים ויש מדרגות רבות לעליה וירידה. מאוד מהננו שם. לא להחמיץ את השיט בסירה.

מערות וורדזיה – ממש יפה ומעניין. אפשר לעלות עם מיניבוס לבסיס העיר. הביקור מחייב הליכה רבה, עליה וירידה במדרגות צרות ו/או גבוהות ובמנהרות קצרות. היה כיף.

טיול סוסים בג'וטה- לא לוותר, הנופים מהממים והרכיבה כיפית פשוט כיף והמדריך מסביר בעברית (ראו ברשימת המדריכים).