טיול בפיליפינים משפחת סגל פברואר 2012 כ"וותיקי האי" אחרי שנתיים וחצי בסינגפור, גמלה בליבנו ההחלטה לצאת מהרוטינה של תאילנד-ויאטנם-הונג קונג, ולהעז להרחיק עד לפיליפינים (שלוש וחצי שעות טיסה). היות ועמד לרשותנו רק שבוע, ועדיין רצינו לאצור חוויה לדורות, החלטנו לבחור ב-2 קצוות שונים בתכלית של החוויה הפיליפינית. החלטנו לעלות צפונה (ממנילה) אל אזור טרסות האורז של בנאווי, ולעבור משם לריזורט באל-נידו פאלוואן. מראש פסלנו אתרים פופולריים אחרים בפיליפינים, כגון Cebu ובורקאיי -; לא בגלל שהם לא "שווים", אלא בגלל שהם וורסיה כלשהיא של מה שכבר ראינו באיזור. היות והיו לנו רק 7 ימים ברוטו, תכננו את הטיול כדלהלן:


 יום הגעה מסינגפור לצפון -; היות והטיסה למנילה מגיעה בסביבות 2 בצהריים, אי אפשר לקחת וואן של 10 (ברוטו) שעות לצפון. אפשר כמובן לקחת וואן ביום המחרת, אבל היות והדרך הספציפית הזו מאוד לא מעניינת, וגם בגלל שלא רצינו לבזבז יום שלם נוסף, בחרנו באוטובוס לילה לבנאווי. האוטובוסים לבנאווי יוצאים ב-9 וב-10 בערב, נוסעים כ-7 שעות, ומביאים אותך לבנאווי בין 5 ל-6 בבוקר. חשוב להזמין 2 מושבים לכל אחד בתוספת של 12 דולר בלבד לאדם (כולם קינאו בנו על כך), והיות והמשענות יורדות יותר מאשר במטוס (מחלקת תיירים) ניתן להתרווח באופן יחסי ולנמנם/לישון רוב הדרך. הנהג עורך 3 עצירות של 15-20 דקות כל אחת בדרך למתיחת איברים / שירותים / אוכל יום ראשון בצפון -; הגענו מוקדם בבוקר לבנאווי ומיד עשינו פעמינו לכיוון המלון. המלון שבחרנו הוא הטוב ביותר בבנאווי, ושמו המקורי הוא Banaue Hotel. איך שהגענו נכנסנו לארוחת בוקר טובה, וב-8 כבר היינו מוכנים לפעילות היום. באזור בנאווי יש בעקרון 2 ימים מלאים נטו של פעילות כמינימום, והמקסימום . . .בחרנו להתחיל ב- Sagada עם מערת הקבורה Lumiang בה קוברים את המתים בארונות עץ תלויים, ולהמשיך עם מערת הנטיפים המדהימה Sumaguing.
 הדרך לסגדה אורכת 2-3 שעות (תלוי בנהג ובמזג האוויר), אבל זה רק נטו, כי בפועל הדרך מאוד יפה, עם הרבה אטרקציות של נוף, קניית מזכרות, צילום של זקנים מהשבטים בתלבושת המסורתית, ועוד. הביקור במערות התחיל רק אחרי הצהריים והיה מאוד יפה ומיוחד. השיא היה במערת הנטיפים, בה אין תשתית לסיור ואתה נסמך כולך על בקיאותם של המדריכים המאוד מנוסים הנושאים עששיות להאיר את החשיכה המוחלטת (כדאי לקחת למערה זו יותר ממדריך אחד). הביקור במערה זו הוא אחת החוויות היותר מדהימות שתחוו, והוא אורך כשעתיים. לאחר שיצאנו מהמערה נסענו חזרה לבנאווי, הגענו למלון לארוחת ערב ולישון. המלצה -; שדרגו את הנסיעה מבנאווי לסגדה מג'יפני לוואן. עולה רק 50 דולר ואין מה להשוות. יום שני ואחרון בצפון -; עוד באותו הערב תכננו לעלות על האוטובוס לילה חזרה למנילה, ולכן הבחירה לעשות את בנאווי ביום זה. טרסות האורז של בנאווי נחשבו ליפות ביותר בעולם, ואף הוכרו כאתר מורשת על ידי אונסקו. הדרך אליהן מתחילה בשעה עד שעה וחצי נטו של נסיעת שטח בג'יפני הצבעוני.
המון נקודות עצירה קוראות לך לצלם . . . ואי אפשר להתגבר. בתום הנסיעה אנחנו מגיעים לאוכף שלBatad. משם הולכים ברגל 2 ק"מ עד לנקידת התצפית על הטרסות. הדרך קלילה (בירידה), מה שאומר שבחזרה קצת יותר קשה.
מראה הטרסות מדהים, ואפשר לא סתם לעמוד ולצלם, אלא לשבת במרפסת מסעדה שמגישה שקשוקה ומלאווח לא רעים בכלל, ולחוות את המראה לעומק.
 משם ניתן לרדת עד לכפר BATAD עצמו, או לחזור 2 ק"מ בעליה לאוכף. העליה לוקחת כשעה, ומשם הדרך חזרה עד למלון, מתארגנים ויוצאים לעיר בנאווי לארוחת ערב לפני היציאה באוטובוס ב- 7 בערב. האוטובוס הגיע ב-5 בבוקר למנילה, ושוב הוכח שרק הישראלים (אנחנו) חשבו על 2 מושבים לכל נוסע. יורדים לאיים ל-4 ימים -; אחרי ארוחת בוקר הכי מפנקת שאכלנו בחיים, במלון שנגרילה במנילה (יקר- 50 אמריקאי דולר לאדם, אבל שווה כל סנט) הגענו לשדה התעופה המקומי לקראת הטיסה לאל נידו. מטוס קטן (19 מושבים), שעה ועשר דקות של טיסה מביאים אותך לנמל התעופה של אל נידו, שם אתה מתקבל על ידי יפיפיות האי בשירה על רקע ג'מוס ענק רתום לעגלה.
לא עולים על העגלה -; זה רק תפאורה. עולים על סירה שלוקחת אותנו ל-4 ימים ו-3 לילות של חלום. המחיר אינו זול, אבל הרוב כלול, ואני לא מתכוון רק לאוכל, אלא לסיורים בין האיים, ציוד שנורקלים, ספורט ימי, ועוד. כל הריזורטים באיזור שייכים לאותה רשת (מונופול??) ואתם יכולים לשהות במשך היום -; כולל ארוחות צהריים בכל אחת מהריזורט שתבחרו. אנחנו בחרנו לישון בריזורט Miniloc, גם בגלל שהוא קרוב לכל האטרקציות המרכזיות (אי הנחש, הלגונה הקטנה והלגונה הגדולה), וגם בגלל החוף היפה שהוא מציע. הריזורט מדהים, השירות מעולה ואדיב, השקיעות השנורקלינג והצלילות. . .מה עוד אפשר לבקש??
ביום הרביעי טסנו חזרה למנילה ומשם הביתה לסינגפור. את הטיול הוציאה אל הפועל חברת JANDDY TOURS,
חברה פיליפינית בבעלות ישראלית בעלת נסיון רב ונציגות בישראל. פרטי ההתקשרות:

מייל: [email protected]
טלפון משרד: 0737433990
 נייד: 0527732999