טאיוואן היא מדינת אי מדהימה, שיש לה המון מה להציע, עם תרבות עשירה וטבע מרהיב

בכל מקרה, אני ממליץ לקחת סיור מודרך (לפחות יום-יומיים) עם מיטל מרגוליס “טאיוואנית”, כדי לקבל הסבר מעמיק של טאיוואן בעברית, דרך עיניים ישראליות. זו התחלה מצויינת, שתוסיף הבנה של מה שרואים בהמשך הטיול (טיפים על מיטל באתר למטייל. הרבה ישראלים נעזרים בשירותיה הטובים בשביל תכנון טיול מלא בטאיוואן). אגב, ניתן לראות את מיטל מדריכה את גידי ואהרוני בטאיוואן בפרק הראשון.

הטבע בטאיוואן מדהים, יפה, ושמור בצורה מדהימה. כל מסודר ונח, עם נגישות גבוהה. בגלל האופי הגאולוגי של האי, יש הרבה (מאוד) מעיינות חמים, חלקם בטבע וחלקם בסגנון אונסנים יפניים מוסדרים.

המסלול הטוב ביותר הוא סוג של סיבוב סביב האי, כשמחליטים איפה עוצרים וכו'. כמה ימים בתחילת הטיול בטאיפיי ויום-יומיים לסוף למקרה שצריך לקנות משהו, או להספיק משהו שלא הספקתן.

.

טאיפיי

בטאיפיי יש ה-מ-ו-ן מה לעשות. גם החלק התרבותי (מוזיאונים, מבנים, היסטוריה וכו'), החלק של הטבע (הר מאוקונג עם הרכבל, שמורת הטבע הענקית מצפון לטאיפיי - Yangming shan, הרבה מסלולים אפשריים.

האוכל (יאם יאם יאם, באבל טי, טופו מסריח, האוכל היפני הטוב ביותר מחוץ ליפן, מאכלי ים ומסעדות טבעוניות רבות לצד שווקי לילה מהפופולריים ביותר במזרח, עם מאכלים יחודיים לטאיוואן, ועוד).

אגב, לאוהבי הקפה, דעו שטאיפיי מוכתרת כאחת הערים הטובות ביותר לשתיית קפה בעולם!

יש גם כמה אפשרויות לטיולי יום מטאיפיי, כמו לJiufen או Pingxi להפריח מנורות, Yeliu ועוד.

.

מסביב לטאיפיי

אפשר לבקר ב-Wulai עם המוזיאון Atayal ממש טוב. שבעבר היו בעלי קעקוע על הפנים וידועים כלוחמים נוראיים, ציידי ראשים, שהסינים ניסו להימנע ממפגש איתם. שם יש מעיינות חמים טובים.

יש גם את Yingge שמפורסם בגלל הכדרות והקרמיקה שם, ואפשר ללכת להתנסות בפיסול שם.

.

החוף המזרחי

רוב האנשים נוסעים ברכבת לHualien ואזור Taroko. שימו לב שטארוקו זו שמורה עצומה, ורוב האנשים מתרכזים רק בחלק קטן "בתחתית". אם יש רכב ואפשר לעלות למעלה... האפשרויות גדולות, שלא לדבר על הנוף הייחודי שכולל "ים עננים". ממש מיוחד.

בחוף המזרחי רוב התושבים הם תושבי האי המקוריים מקבוצת האמיס (Amis).

אל מול התרבות הסינית יש את התושבים טאיוואן המקוריים (indigenous people) שחיים באי אלפי שנים, מדברים שפה אוסטרונזית שקרובה לשפות של אינדונזיה ומלזיה (ואף מדגסקר והוואי) יותר מאשר לסינית.

יש 22 שפות שונות באי! מספר גדול של קבוצות עם תרבות ושפה שנמצאות בסכנת הכחדה. אגב, רובם נוצרים, כך שישמחו לשמוע שאתן מישראל. בעצם, גם הסינים הבודהיסטים מעריכים מאוד ישראלים ויהודים... :)

הנה שיר של סומינג, אומן מפורסם מקבוצת האמיס: Suming – Amis בשפתם. הוא מגיע מהכפר דולאן Dulan שגם כתוב עליו בלונלי פלנט כיעד אהוב על מטיילים זרים בחוף המזרחי של האי. יש אפשרויות מעניינות מסביב, אבל עניין התרבות והאופי של המקום הם מיוחדים. לפעמים יש הופעות של מוזיקה והרבה פעילות של אומנות שם. הנה שיר נוסף עם קליפ מדולאן והאזור: סומינג – יום יפה

הנה שיר אמיס מפורסם שהשתמשו בו ללא רשות: Difang – Elders Drinking 


האיים הקטנים בדרום-מזרח טאיוואן

אפשר לבקר ב Lanyu / Green Island. שם חיים קבוצת ילידים אחרת והוא אי מגניב למרות זה לא אי כמו בתאילנד. תקראו עליו קצת.

.

קנטינג

בחלק הדרומי ביותר השמורה הגדולה ביותר באי, שכוללת שטח ימי ושטח יבשתי: Kenting / Kending.

ראיתם את הסרט "חיי פיי"? זוכרות את האי הצף? זה צולם בקנטינג. יש כמה פארקים שאפשר לבקר בהם שונים ומיוחדים. יש אחד שיש הגבלת כמות מבקרים יומית וצריך להזמין מראש "מקום". יש גם דיונות חול ועוד. בנוסף, החלק של החוף מיוחד ומאפשר פעילות ימית וכו'.

יש גם אקווריום/מוזיאון ימי ממש טוב. ממש. באקווריון אפשר גם... להישאר לישון! כן. אפשר לישון כשמעל עוברים כרישים. אומרים שזו חוויה ייחודית.

.

דרום מערב

אפשר לבקר ב-Mudan ו-Sandimen, אזור של Paiwan. יש שם אפשרות לתיירות תרבותית נחמדה.
 באזור מאולין אפשר לצפון בהמוני פרפרים (פרטים באתר הרשמי).

אפשר לבקר ב-Fo Guang Shan, ששייך לזרם צ'אן בודהיסטי שמאוד פעיל חברתית. ביקור שם יהיה חוויה מעניינת.

טאינאן היא העיר הסינית הראשונה והעתיקה ביותר בטאיוואן (לא כולל כפרים של ילידים, אלא עיר במובן המערבי או הסיני). יש שם גם מבצר הולנדי. אה, כן, לטאיוואן יש עבר קולוניאליסטי כמובן.
 יש גם את שמורת Taijiang ושווה להקדיש יום-יומיים למקום.

.

מרכז האי

Ali Shan - אנשים מאוד אוהבים אותו, וזה נוח לבקר בו לפי המסלול הזה. מה שכן, הוא מאוד תיירותי ומלא באנשים.

אפשרויות במרכז האי, נח עם רכב פרטי, אבל אפשר גם בתחבורה ציבורית או טרמפים:
Lala Shan ממש ממש יפה! כמעט ולא מתוייר, ויש מסלול יפה מאוד ביער עתיק, עם עצי Cypress עתיקים (2000-3000 שנים) שהיפנים והשלטון הסיני הלאומני לא ניסרו ועכשיו זו שמורת טבע. שם חיים ה-Atayal.
Xiao Wulai, עם מפל מרשים ו-Shimen Reservoir.
 שמורת Taiping Shan שכולל את המעיינות החמים שאני הכי אוהב באי, מעבר לטבע.

.

קישור לטיפים נוספים על טאיוואן:

מידע על ויזה לטאיוואן

Eva-Air החברה המועדפת בטיסות ל/מטאיוואן

כל מה שצריך לדעת על המרת כספים בטאיוואן 

רכישת סים בטאיוואן - הכי נח בשדה התעופה

נהיגה ברכב בטאיוואן

צ'אי-ליס השכרת רכב בטאיוואן

הגנים הבוטניים בטאיפיי

קפה/מסעדה טבעונית מוצלחת - Ooh Cha Cha

פיצה מצויינת בטאיפיי

מאפייה ומסעדה ישראלית בטאינאן

.

שאר הטיפים שלי...