הטיול שיתואר להלן נעשה בתאריכים 01-15.05.19 מנאפולי דרך פרטיצי Peschici ,וייסטה, מונטה סנט אנגילו, בארי, כפר הטרולים אלברובלו, אוסטוני, לצ'ה, Santa maria di leuca, גליפולי, מאטרה, הכפרים Castelmezzano ,Pietrapertosa , פראיה א מיר, אגרופולי, Vietri sul Mare, עד נאפולי. הטיול היה כאמור ל-15 יום כולל יום הטיסה של ההגעה ויום החזרה לישראל. חלק מהמקומות שהיינו בהם ניתנים לויתור ואתייחס אליהם תוך כדי התיאור של כל יום. לכן הטיול המתואר להלן מתקצר ל-14 יום. הטיול נעשה בנחת וללא לחץ וניתן לקצרו עוד יותר למי שזמנו קצר.

את הטיסה עשינו דרך חברת סאן דור, יתרונה שהיא ממריאה בסביבות השעה 08:00 בבוקר כך שמגיעים לנאפולי בסביבות השעה 11:00 ( אם המטוס לא מאחר ) וניתן להתחיל את הטיול לאחר שכירת הרכב בסביבות הצהריים כך שנשאר יותר מחצי יום ביום הטיול הראשון. חזרה מנאפולי בשעה 11:00 בבוקר מה שנותן אפשרות לבילוי בנאפולי בערב ולילה לשינה כולל אפשרות להספיק לארוחת בוקר במלון.

שכירת רכב באופרן, אתר ישראלי שאם יש בעיה גם פותר אותה וגם המחיר שרואים באתר כולל הכל בניגוד לאתרים אחרים שלכאורה המחיר שהם נותנים נראה זול עד שקונים גם ביטול השתתפות עצמית ושאר כיסויים המייקרים את המחיר בהרבה.

את המלונות הזמנו דרך אתר בוקינג תוך כדי הטיול למעט המלון בוויסטה והמלון בנאפולי בלילה האחרון אותם הזמנו קודם לכן.

היתרון בתקופה שנסענו, אין עומס בכבישים, מזג האוויר נעים, בתי המלון ריקים, המחירים שלהם זולים וניתן למצוא גם חניה וגם חנייה בחינם ברוב המקומות שביקרנו.

הטיול כפי שמתואר להלן אינו בדיוק הטיול שעשינו אלא מסלול מומלץ לאור הלקחים שהפקנו.

יום 1. לאחר קבלת הרכב נסיעה ליער אומברה Foresta umbra. בצומת ביער היכן שיש חנייה, הליכה לאגם- laghetto d'umbra מרחק של חמש דקות.

בהמשך הדרך לכוון הכפר Vico del Gargano יש צומת נוספת ששם אמור להיות סניף של לשכת תיירות. אנחנו כנראה פספסנו את הסניף. בכל מקרה היער יפה מבחינת העצים הגבוהים והעתיקים. המשך לכפר Vico del Gargano לביקור קצר בסמטאות של לא יותר משעה והמשך לכוון העיירה Peschici. בעיירה נסיעה לחוף הים, תעלו לתצפית על הים והמפרץ בדרך העולה לעיירה, משם נסיעה למרכז העיירה,וחניה באזור בקרבת גלידריה טעימה ומומלצת Gelateria Michel Peschici Gargano. שיטוט בעיר ככל שיש זמן.

לפנות ערב נסיעה לוויסטה ללינה. מקום מומלץ שלנו בו, כולל ארוחת בוקר טובה מאד, טיפ באתר. חנייה מצאנו ללא תשלום באזור. ( נסו למצוא חנייה ברחוב של לשכת התיירות). המלון עצמו נמצא בסמטה צדדית ממש קרוב לים בעיר העתיקה.

יום 2. בבוקר כדאי לקחת את השייט למערות, אין צורך בהזמנה מראש בתקופה זו, השייט מתחיל בתשע וחצי ונמשך כשעתיים לערך ( למרות שאומרים שלוש ). השייט מומלץ ביותר, הסירה נכנסת לתוך מערות שבצוקים. כדאי לנסות לקחת סירה שיש בה מעט אנשים, זה מאפשר שיטוט בסירה לצילום המערות מכל זווית.

לאחר השייט כדאי לעשות טיול בעיר היפה הזו, ללכת לאורך המצוק המזרחי ולעלות איתו עד לכנסיה. לאחר הביקור בעיירה נסיעה דרומה, עצירה ליד הצוק המתנשא שראיתם אותו בשייט.

המשך עד Monte Sant'Angelo ללינה. בדרך לשם תנסו למצוא את הסחלבים.

לגבי הסחלבים, לפי אינפורמציה שקיבלנו בלשכת התיירות של וויסטה שגם נתנו לנו מפה טובה של האזור, יש שלושה מוקדים. הראשון נמצא באזור שקצת קשה להגיע אליו והוא גם לא במסלול – bosco di spina pulci , השני שבו היינו נמצא בהר monte sacro, דרך צרה ומתפתלת מובילה להר, המקום שבו נמצאים הסחלבים קשה למציאה, מסומן בשלט קטן שבו יש מסלול למערות בהר. מולו יש מקום חנייה לשלוש מכוניות. ליד השלט יש שביל שעולה בהר וכבר בתחילת השביל לאחר עשרות מטרים ניתן לראות סחלבים. הכמות שראינו הייתה קטנה ולא מרשימה. המקום השלישי נמצא ב s.maria di pulsano- הנמצא קרוב למקום הלינה וכדאי לנסות לראותם שם.

יום 3. נסיעה עד Castel del monte, מבצר מרשים מאד.

המשך ל-Trani ונסיעה עד בארי, טיול בעיר באתריה ובכנסיותיה. מסעדת דגים מומלצת שכדאי להזמין בה מקום מראש או לחילופין להגיע מוקדם יחסית- בסביבות השעה שבע בערב, La tana del polpo.

יום 4. מאחר והגענו לבארי ביום שבת בערב, בבוקר שלמחרת, ביום ראשון, ליד התיאטרון יש מזח שאליו מביאים הדייגים את שללם, סרטנים, תמנונים ושאר שרצים וגם דגים. השוק קצת מאכזב ציפינו עשרות דוכנים עם המון דגים. בפועל היו בקושי עשרה דוכנים וגם כמות הדגים שהיתה בהם מועטה. גלידריה ובית קפה מומלץ עם גלידה נהדרת ועוגות טעימות בשם Gelateria Martinucci שיש לה סניפים גם במקומות נוספים שנזכיר בהמשך, למותר לציין שפקדנו את כולם. לאחר הביקור בשוק נסענו לעיירה פוליאנו א מיר Polignano a Mare שהיא עיירה מקסימה. מקום הלינה שמצאנו היה ממש בכניסה לעיר העתיקה ליד כיכר aldo moro , מומלץ ביותר. טיפ למלון באתר. ליד המלון יש סניף של הגלידריה הנהדרת המוזכרת לעיל Gelateria Martinucci. חנייה פרטית ניתן לקבל במלון תמורת 15 יורו, אנחנו מצאנו חנייה בחינם לא רחוק מהמלון. העיר העתיקה מקסימה.

יום 5. נסיעה למונופולי Monopoli וביקור קצר בעיר, המשך לכפר הטרולים אלברובילו. הכפר עצמו התגלה כעיירה גדולה למדי, הריכוז של מאות בתי טרולים נמצא בחלק קטן ממנו, נסו להגיע עד לחנייה בתשלום הנמצאת ממש בכניסה לאזור של הבתים. לביקור באזור מספיקה שעה עד שעה וחצי.

המשך לכפרים לוקורוטונדו Locorotondo ומרטינה פרנקה Martina Franca. מאחר וראינו בחיינו לא מעט מערות נטיפים ויתרנו על הביקור במערת הנטיפים Grotte di Castellana. הגעה לאוסטוני Ostuni למלון זול וטוב הנמצא גם קרוב לעיר העתיקה, טיפ באתר, סיור בעיר.

יום 6. נסיעה מאוסטוני עד לצה Leccese , הגענו יחסית מוקדם ולשמחתנו מקום הלינה שהזמנו שהיה גם זול, יש גם חנייה ללא תשלום ברחוב וגם קרוב מאד לעיר העתיקה, היה זמין, כך שלאחר התארגנות קצרה היה לנו זמן לטייל בעיר היפה הזו עד שעות הערב המאוחרות.

יום 7.המשך נסיעה דרומה לאורך חופים יפים ועיירות ציוריות. ב- Roca ישנן בריכות מים חצובות בסלע, ובסוף העיירה לכו לבריכת המים הטבעית פואטיקה, הנמצאת בחוף הים.

תמשיכו ל Torro del Orso ששם מפרץ יפה בין שני צוקים גבוהים. לפני ההגעה למפרץ, לא לוותר על גלידה ועוגה ב- Dentoni Bar Gelateria Pasticceria. ביקור קצר בעיירה אוטרנטו.

תמשיכו למחצבת הבוקסיט :Cava di bauxite בריכה עם מים ירוקים מוקפת בגבעות אדומות. עם ההגעה לחניון שבו גובים מכם 3 יורו חנייה תתחילו ללכת בדרך העפר כ-500 מטר לערך עד לפיצול השביל ותפנו ימינה, הליכה בוודיון ואז מגיעים עד לתחתית האגם, משם תמשיכו ותעלו עד לתצפית הצופה אל האגם ותמשיכו לכוון מגרש החנייה- כמעט מסלול מעגלי.

המשכנו למערת Grotta zinzulusa, ממגרש החנייה ולאחר קניית כרטיס הולכים כ200 מטר בירידה עד למערה. הכניסה למערה שניתן להגיע אליה גם בסירה מרשימה מאד. ממשיכים במערה עוד כ-200 מטר לערך ורואים נטיפים לא מרשימים במיוחד.

אנחנו נסענו לראות עץ אלון עתיק וגדול בן 700 שנה quercia vallonea שזכה לכינוי אלון מאה האבירים אבל אין אפשרות להגיע עד לעץ עצמו, מפני שהאזור של העץ מגודר והעץ לא מרשים במיוחד. אחר הצהריים הגענו ל-Santa maria di leuca, מהעיירה ממשיכים בכביש הראשי עוד כשני קילומטרים עד שמגיעים לקצה של הקצה של העקב של איטליה Punta ristolaומפגש של הים האדרייאטי והים היוני, המקום יפה ואם קצת מפעילים את הדמיון יחד עם המציאות רואים פס במים המבדיל בין שני הימים. לינה בעיירה.

יום 8. המשכנו בנסיעה לאורך החופים המערביים של העקב והפעם בכוון צפון, בדרך יש המון מגדלים שלאחד מהם נסענו בהתאם להמלצה של הלונלי פלנט Torre del Pizzoלדעתנו אפשר לוותר. חוף מקסים ומומלץ הינו marina di pescolue משם קצרה הדרך עד העיר גליפולי המקסימה. המקום שהזמנו בבוקינג נמצא ממש במרכז העיר העתיקה מה שמחייב להתנייד רגלית עם המזוודות עד למקום הלינה. ( לעיר העתיקה השוכנת למעשה על אי שגשר מחבר אותה ליבשה, אסור להיכנס עם רכב שאינו מקומי מה שמצריך לחנות מחוצה לה. ניתן לחנות בתוך הנמל הקטן שנמצא בצד השמאלי לאחר שעוברים את הגשר שבכניסה לעיר, או לפני הכניסה לעיר ברחוב ללא מוצא- כניסה ימינה לפני הגשר.) העיר מקסימה.

יום 9. נסיעה עד מטרה Sassi di Matera . העיר המדהימה הינה אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. הגעה למקום הלינה הנפלא, טיפ באתר, התארגנות וסיור בעיר.

יום 10. בבוקר מומלץ לנסוע גם לרמת מורג'ה משם יש תצפית יפה על העיר ומערות שאפשר לטייל ביניהן ובתוכן. רצוי לנסוע בתחבורה הציבורית מהעיר מאחר שהחניה למכוניות פרטיות רחוקה מהאתר.

בצהרים, נסיעה לכפר Castelmezzano המקום מקסים, זה אולי הכפר היפה ביותר שראינו אי פעם, תחנו במגרש החנייה אשר בכניסה לכפר ותלכו ברחוב הראשי עד הכנסייה שם יש תצפית יפה של הכפר, תמשיכו ברחוב עד סופו שם תתחילו לעלות במדרגות. במקום זה יש שני שבילים, האחד במדרגות מתכת עד לראש הצוק והשני מהמקום שמתחילים לעלות במדרגות לשביל שיוביל אתכם מאחורי צוק אחר. אל תוותרו על הליכה זו.

לאחר הביקור בכפר נסיעה לעוד כפר יפיפה Pietrapertosa, שימו לב, ניתן להגיע לכפר זה בדרך אספלט צרה ולעיתים משובשת במקצת. אם אתם נוסעים עם הגוגל מאפ אל תשימו לב לכל מיני סטיות מהדרך שהוא רוצה שתסטו אלא תיסעו לפי השילוט. בדרך זו יש מקום ובו תצפית נפלאה על כפר זה- ראו צילום. הדרך לוקחת קצת יותר מחצי שעה ובסופה אתם מגיעים לכפר. אנו לנו בכפר זה.

יום 11. נסיעה ל Sant'Arcangelo ביקור בעיירה- ניתן לוותר, ונסיעה עד Praia A Mare , התארגנות במלון הנפלא, טיפ באתר, הליכה לאורך הטיילת עד לאי, בחזרה כדי ללכת לכנסיה הבנויה בצמוד למערה ענקית שניתן להיכנס אליה וסיור ברחוב הראשי של העיירה.

יום 12. נסיעה לאורך החופים ועלייה לפסל הענק של ישו Cristo Redentore, Monte San Biagio, Maratea. שימו לב שניתן לעלות לפסל מכביש החוף בצידו הדרומי ואין צורך להגיע עד לעיירה Maratea. לאחר הביקור בפסל בתצפית הנפלאה ובכביש שחלקו ממש כאילו באוויר, ניתן לרדת בחלקו הצפוני לעיירה זו.

המשך עד לכפר המקסים Pisciotta , ביקור בכפר.

המשך ולינה עד Agropoli , עיר נחמדה. לינה במקום מומלץ, טיפ באתר.

יום 13. נסיעה דרך סלרנו, עד ל"עיר החרסינה" היפה Vietri sul Mare, טיול ברחוב הראשי בו על קירות הבתים תמונות מקרמיקה וחנויות קרמיקה רבות.

המשך עד נאפולי באוטוסטראדה- שימו לב שיש לשלם במזומן 2.10 אירו, וסיור בעיר, מי שלא היה באמלפי יכול להאריך את הטיול ביומיים נוספים: לאמלפי, פוזיטנו ,סורנטו, קפרי וכו'.

יום 14 טיסה לישראל.