אתחיל בעובדה הפשוטה שרבות תואר, סופר ודובר אודות אחד מהגדולים והמרכזיים שבאיי יוון. האי מתוייר מאוד, לא גדול מדי והאטרקציות בו ידועות לכל. לכן, אם כך הדבר, עולה השאלה - מה כבר יש לחדש? התשובה המתבקשת היא "לא הרבה". התשובה שלי, היא... זהה. לא הרבה... עם זאת, אנסה לפרט בתמציתיות על כמה דברים שאנחנו עשינו במהלך שהותנו על האי לצד עצה או שתיים.

בקצרה על השהות: זוג בני 20++ (מי אמר 30?!), בילינו 5 לילות בשלהי אוקטובר על האי במלון בחוף המזרחי של האי (10 ק"מ דרומית לעיר רודוס, שבממוקמת ממש בקצהו הצפוני של האי) בשיטה הטובה והמוכרת של "חצי פנסיון" (מה אוכלים בצהריים?!). עד כאן הפרטים "בגדול".

ולת'כלס (או "בקטן", ניתן לרשום)... כמה דברים שחשוב להכיר:

  • סוף עונת התיירות - המלון שבו היינו, בדומה לשאר "חבריו" באי, נסגר עם עזיבתנו. פשוטו כמשמעו. עונת התיירות באי מתחילה בסביבות מרץ-אפריל ונגמרת באוקטובר (יש שיאמרו שהחגים בארץ מושכים את העונה ברודוס עד לנק' זו...). לסוף עונת התיירות יש שתי משמעויות עיקריות. הראשונה היא מזג האוויר. נעים ביום (בגדים קצרים), קריר בלילה (עליונית לגברת) וטמפ' המים קרה... בבריכה במלון המים קרים, בים קצת פחות, אך תחושת הבטן-גב נפגמת מעט למי שמחפש אותה ורק אותה. המשמעות השנייה היא כמות התיירים וזמינות בתי העסק. האי מתוייר גם בזמן הזה, לכן אין תחושה שאתה "לבד על האי" (לצד הישראלים כיכבו הגרמנים וההולנדים, לדעתי, אך לא רק). עם זאת, להבנתי, חלק מסוים מהמקומות והמלונות כבר סגורים או עובדים במתכונת מצומצמת יותר. אנחנו, לפחות, לא חשנו בחוסר מסוים (מאידך, לא חיפשנו מסיבות ואירועים רבי משתתפים...).
  • התניידות באי - יש שירות אוטובוסים לא-רע שרץ לאורך האי. זמני הגעה ניתן למצוא לרוב בקבלה במלון. התדירות היא סבירה, עם זאת - ככל שתתרחקו מהעיר רודוס אזי קחו בחשבון שתדירות האוטובוסים לעיר עצמה קטנה. המחיר לנסיעה לאדם לכיוון אחד מהמלון שלנו לעיר עצמה (נסיעה של 10~ ק"מ) היה €2.2. משלמים לנהג באוטובוס או בתחנה בעיר (התחנה בעיר ממוקמת בנק' הקרוב לנמל, לכניסה לעיר העתיקה ולאזור השופינג). בנוסף, ניתן כמובן לשכור רכב. אנחנו עשינו זאת באחד הימים. מחיר ליום השכרה (בלי דלק) אמור לעמוד על €20-25 לדגם הבסיסי ביותר, וסוכנויות להשכרת רכבים פזורות בעיר רודוס וגם בכפרים בדרך אליה. לכן, אם מציעים לכם רכב במלון להשכיר רכב במחיר כפול - מוזמנים לחשוד (אם כי הרכב מגיע עד למלון ואתם מחזירים אותו לשם). בקיצור עניין של נוחיות. אגב, אני לא נדרשתי להציג רישיון בינלאומי (אך כן הפקדתי את הרישיון הישראלי כעירבון).
  • מלונות - אני לא מומחה גדול ולכן לא אאריך בכתיבה בנושא. מאחר שהרוב המכריע מאתנו, הישראלים, מזמין "חבילת נופש" בה הפירוט על המלון יחסית מינימאלי, אני מציע להתעניין בשירותי הסטנדרט שנותן המלון. שלא תופתעו שגם על המים בארוחות צריך לשלם, או שמתקן כזה או אחר במלון לא באמת כלול במחיר. באשר למיקום המלונות, הרי שרובם ממוקמים באזור הצפוני של האי, בקרבת העיר (יחסית), ועוד חלק ניכר ממוקם באזור לינדוס. ההמלצה שלי היא לקחת מלון בצפון האי, בהנחה שרוצים להגיע לעיר פעמיים-שלוש (כנק' יציאה לסיורים או אפילו לצאת לארוחת ערב ותו לא).

מכאן ועד הסוף - כמה דברים שכדאי לדעת שניתן לעשות:

  • העיר רודוס - ברור שתעשו שם סיבוב... העיר מתויירת מאוד, ומציעה לצד המון חנויות תיירים ומסעדות גם מס' אתרים שניתן לבקר בהם. יש רובע יהודי עם בית כנסת (היינו, מומלץ), טירה (לא היינו), תצפית ממגדל הכנסייה (גם כאן לא ביקרנו) ועוד ועוד. לא ארחיב כאן מעבר, לכן ממליץ לקראת הגעתכם לעיר להתעניין במה שיש בה. אנחנו שוטטנו במשך כמה שעות בין הסמטאות, וניתן להעביר בעיר בכיף כחצי יום לפחות.
  • לינדוס (Lindos) - הכפר הציורי של האי. ערימה של בתים לבנבני-קירות ושטוחי-גג הנשפכים להם במורד מדרון אל עבר מפרץ קטן תכול-מים כאשר מעל משקיפים שרידיו של האקרופוליס. ציורי, הא...? לינדוס מתויירת לא-פחות מהעיר רודוס. היא קטנה וצפופה יותר, ובגדול מציעה את אותם הדברים שיש בעיר (חנויות, מסעדות, ים) אך עם תפאורה טובה בהרבה. בלינדוס הסתובבנו במשך שעתיים ומשהו. מי שרוצה לרדת לחוף הים (אמור להיות נחמד), לעלות ולבקר באקרופוליס (טיפסנו לכיוונו לצרכי צילום תמונות אך ויתרנו על הביקור באתר עצמו, שלמעוניינים, אגב, יעלה €12) או לעצור לארוחת צהריים באחת מהמסעדות - יכול להקצות עוד קצת זמן לשעתיים הללו. לכפר נכנסים בלי מכוניות, והחניה היא מעליו (כמה דק' של ירידה תלולה שלאחר מכן תיאלצו לעלות...). בשעה 10:30 בחודש אוקטובר לא הייתה בעיית חניה, אך השמועה אומרת שבשיא עונת התיירות החנייה מעל לינדוס היא מצרך מבוקש יותר. ללינדוס, אגב הגענו עם רכב שכור כחלק מיום טיול שעשינו באי (עליו ארחיב בעוד מס' שורות).

מפרץ לינדוס

  • הפלגה לאי סימי (Simy) - רודוס הוא הגדול והמרכזי בקבוצת האיים הדודקאנסיים. בסמוך אליו נמצא האי Simy אליו ניתן להגיע בהפלגה. שתי אפשרויות עומדות בפני הרוצה לתייר באי Simy: הראשונה היא הפלגה בספינה מהירה (50 דק' כיוון, עולה €50 בערך לזוג) ושהייה של 8 שעות על האי. השנייה היא הפלגה במעברות רגילה (90-100 דק' כיוון, עולה €35 בערך לזוג) - תחילה למפרץ פנורמיטיס (לטובת סיבוב ב-Panormitis Monastery), ולאחר רצת פחות משעה שם הפלגה של 30-40 דק' לכפר המרכזי של האי, Ano Simy, ושהייה שם למשך 3 שעות. כפי שהבנתם, מדובר על יום שלם (לרוב יוצאים סביב 9:00), כאשר המחירים שתיארתי מעלה הם עבור מי שמזמין מקום בערב שלפני (יתכן שישתנו מעט במידה שמזמינים בבוקר ההפלגה). שימו לב שגם בשלהי אוקטובר המעבורת עליה הפלגנו הייתה מלאה בכ-400 איש. מהמשפט האחרון ניתן להבין שבחרנו באפשרות השנייה (מעבורת איטית...). לגבי הביקור במנזר הרי שהוא די סתמי. למעט תמונות יפות של המפרץ, וסיבוב קצר במנזר עצמו, בעיקר חיכינו למעבורת שתמשיך לעבר Ano Simy. הכפר Ano Simy יפה. מאוד. הבתים הצבעוניים מגיעים עד קו המים, כמעט, האווירה נינוחה ו-3 שעות הם זמן מספק להסתובב ולאכול צהריים בנחת. כמובן שגם כאן ישנן חנויות תיירים ולא מעט מסעדות, אך האווירה נינוחה יותר. בקיצור, ממליץ על יום שיט לאי עבור מי שיש לו את הזמן המתאים לכך.

מגדל הפעמון במנזר Panormitis 

Ano Simy

  • יום טיול באי - בחרנו באחד הימים לשכור רכב ולהסתובב קצת באי. הנק' הראשונה הייתה לינדוס, עליה כתבתי לפני שתי פסקאות. משם המשכנו לשני אתרים בהם יש שרידי טירות עם תצפיות יפות מאוד - הראשון הוא Castle of Asklipeiou (פחות מחצי שעה מלינדוס, צופה לעבר החוף המזרחי) והשני הוא Castle of Monolithos (בצדו השני של האי, צופה מערבה). ביקור בשתי הטירות הוא חופשי, וניתן להגיע כמעט עד אליהן עם רכב (הליכה של דק' בודדות). בטירה הראשונה היינו לבד, ובשנייה עם עוד מס' מבקרים. במילים אחרות, הטירה פוגמת בבטן-גב ולכן כמות המבקרים בהתאם. לטירה השלישית, Kritinia Castle (בצדו המערבי של האי), החלטנו שלא להגיע והסתפקנו בצפייה מרחוק עליה. משם המשכנו לכפר Siana, המפורסם בשל יצרני הדבש ושמן הזית המקומיים. אולי בשל סוף העונה היו פתוחות רק 3-4 חנויות במרכז הכפר (לצד כנסייה נחמדת-מראה) ולא היו דוכנים של אנשים פרטיים המוכרים את תוצרתם בצדי הכבישים, לכן הביקור בכפר הסתיים תוך רבע שעה (אל תצפו למציאות גדולות בתחומי הדבש ושמן הזית). מ-Siana המשכנו בנסיעה צפונה לכיוון העיר רודוס וסיום היום (קרי, החזרת הרכב). חופיו המערביים של האי יותר פראיים, חלקם הרריים ומיוערים וככל שעולים צפונה השטח נעשה מישורי יותר ושדות מעובדים עם חממות צצים מפעם לפעם. במרבית היום, ודאי לאחר היציאה מלינדוס, התחושה הייתה שאנו כמעט היחידים שנוסעים באי (שוב, שלהי אוקטובר...). כחלק מטיול היום ויתרנו על ביקור בעמק הפרפרים (לא העונה) ולא ירדנו לחלקו הדרומי של האי. במילים אחרות, ניתן לייצר מספר אפשרויות ליום טיול רכוב באי.

הטירה ב-Asklipeiou 

תצפית מ-Castle of Monolithos

בשורה התחתונה, האם היה בלאגן ברודוס? לא ממש... אך ללא ספק ששת הימים שהוזמנו ממש בדקה ה-89 (כיומיים לפני הטיסה) "עשו את העבודה" של חופשה רגועה לצד ביקור בכמה אתרים ונקודות נחמדות.