28.4.15- יום שבת. טיסה לגיאורגיה עם אייר זינה בשעה 12:30 (13:30 שעון גיאורגיה). נחתנו בטביליסי אחרי 2.5 שעות טיסה.

בשדה התעופה חיכה לנו גיאורגי אורושדזה הנהג שלנו 995599142873 (המספר מכיל את הקידומת של גיאורגיה). גיאורגי שמח מאוד לקראתנו שכן זו הפעם השנייה שבה אנחנו נוסעים איתו (ולאפרת פעם שלישית).

בטביליסי ניצלנו את שעות האור ועלינו עם הרכבל למבצר הנריקלה. מהמבצר ניתן לצפות על העיר היפה טביליסי ועל הנהר החוצה אותה - תכווארי.

אחרי הסיור בטביליסי נסענו לכיוון קוטאיסי אך בדרך עצרנו במסעדה הגדולה במצחטה - "סלובייה". בסלובייה, שכל הזמן מפוצץ עד אפס מקום ע"י המקומיים, אכלנו ארוחת מלכים (סלטים, בשרים, לחמים, שתייה והכל תמורת כ - 150 ש"ח ל5 אנשים).

במסעדה הזו צריך לשלם בקופה בעת הזמנה.

אחרי שהשבנעו את רעבוננו המשכנו לכיוןן קוטאיסי (דרך של כ - 4 שעות). בדרך עצרנו בבית קפה שנראה כמו דיינר עם חצ'אפורי ועוגות טעימות.

ב 23:00 בערך הגענו לקוטאיסי למלון שהזמנו מראש "Hotel Old Town". מלון מקסים שנמצא קרוב למרכז העיר של קוטאיסי (לתיאטרון, לכיכר המרכזית ולבתי הכנסת). הנהר נמצא צמוד לגשר הלבן ומתחת לגשר זורם במלוא עוצמתו נהר הריוני.

מול המלון נמצא פארק מקסים עם ארמון החורף של המלכים וניתן לקחת רכבל לעברו השני של הנהר.

29.4.15 - יום ראשון יצאנו מקוטאיסי לכיוון סוונטי (עוד 6 שעות נסיעה). קוטאיסי נמצאית בחבל אימרטי המקסים והשופע בירק ובצמחייה.

בדרך עצרנו בשמורת הטבע שזה עתה נפתחה ומומלצת מאוד לביקור "Okatse Canyon" . שמורת טבע מדהימה ביופיה - קניון שבתחתיתו זורם נהר, משני צידי הנהר הרים גבוהים ומיוערים. ישנו גשר להולכי רגל באורך של כ - 1 ק"מ שבסופו מרפסת תצפית תלויה מעל הקניון. מקום עוצר נשימה.

דמי כניסה כ- 10 ש"ח. ניתן להגיע עם הרכב עד לתחילת המסלול או ללכת ברגל. בכל מקרה מדריך מקומי מתלווה לקבוצה. 

אחרי שהות של כשעתיים בשמורת הטבע המשכנו לכיוון סוונטי. הדרך עוברת בעיירה זוגדידי - ניתן לעצור ולשתות קפה, באזור "סמגרלו" - פה ניתן לבקר "Martvilli Canyon" שמורת טבע מקסימה עם מים בצבע טורקיז - ניתן לעשות שייט לעומק השמורה עם סירת גומי תמורת גרושים - חוויה מדהימה.

בכניסה לאזור סוונטי עצרנו אצל ננה בכפר Birjashi. הכפר הקטן נמצא ממש על הכביש לסוונטי. שווה להיכנס לננה. מאחורי הבית המשפחה הקימה ביתנים לאירוח מטיילים וגולת הכותרת היא המפל המרשים שזורם ממש בחצר הבית ומתחת לבית.

המאכלים של ננה ביתיים וטעימים מאוד. הכל נקי וננה, בחורה מקסימה ומסבירת פנים. (זו הפעם השנייה שאנחנו אוכלים אצלה) והמחירים זולים מאוד.

הכביש לסוונטי עובר בנקיקים ומעל ואדיות. הוא לא תמיד נוח לנסיעה וצריך סבלנות רבה. ישנם קטעים שבהם חלק מהכביש חסום ע"י מפולות בוץ. 

לעת ערב הגענו למסטיה - בירת מחוז סוונטי. התקופה שבה הגענו נחשבת לעונה ה"מתה" שכן עונת התיירות מתחילה בחודש מאי.

העיירה שקטה ושלווה. הגענו למלון שהזמנו מראש "Old Seti Hotel" . מלון חדש ומשפחתי. לובי נאה מאוד, חדרים מרווחים ונקיים עם נוף להרים. מכיוון שלא היינו בעונה המלון היה די ריק ובעל הבית הזמין אותנו לבחור בעצמנו את החדרים.

בעלי בית המלון נינו והרקלי אנשים מקסימים. כאשר שמעו שאנחנו מישראל הם התעקשו להזמין אותנו לארוחת ערב - לא היו מוכנים לקבל סירוב.

חדר האוכל בנוי על שרידי הבית הישן שהיה שייך לסבא רבא של בעל הבית. הקירות בסגנון הבנייה של הבתים בסוונטי. חדר האוכל מקסים ונותן תחושה של בית עם האח הבוערת בפינתו.

האוכל שהוגש כיד המלך היה טעים מאוד.בעלי הבית יחד עם זוג תיירים נוסף מהונגריה יצרו ערב הווי מיוחד שנמשך כ- שעתיים. נהננו מאוד מהחוויה התרבותית והקולינרית.

המוזיאון האתני שנמצא במסטיה לא פתוח בימי שני. כדי לפצות אותנו על כך שכן לא היינו מספיקים לבקר בו, בעל הבית הציע שאחיינו שעוזר לו בניהול המלון יקח אותנו במקום המוזיאון לבית משוחזר של האיכרים שהיו חיים באזור ולמגדל השמירה השייך לבית.

מגדלי השמירה הינם סימן ההיכר של מחוז סוונטי. בלילה תאורה מיוחדת מאירה את המגדלים - מראה מרשים מאוד.

30.4.15 - יום שני. דוד האחיין של בעל בית המלון לקח אותנו לאתר השיחזור של הבית בסגנון סוונטי. הדרך לבית המשוחזר Museum - Khergiani Tower. עלות כניסה - כ6 ש"ח לאדם. מקום שמור מאוד ומעניין מאוד מבחינה אנתרופולוגית.

עלינו למגדל השמירה המורכב מארבע קומות. העלייה מקומה לקומה נעשית באמצעות סולם עץ - צריך אומץ וכושר גופני כדי לעלות והכי חשוב לא לפחד להתלכלך.

הבית המשוחזר מעניין מאוד. לבית 3 קומות. בימי הקיץ כל המשפחה הייתה גרה בקומה הראשונה שלו. בימי החורף - החורף באזור קשה מאוד. המשפחה הייתה מתכנסת בקומה האמצעית של הבית (כ- 40 איש). סביב החדר בקומה האמצעית נמצאים דרגשים מוגבהים שעליהם ישנו בני המשפחה, מתחת לדרגשים היו חללים מיוחדים עבור הכבשים והפרות. סביב החדר בצמוד לחלל של הבהמות יש שוקת ארוכה. במרכז החדר נמצאית המדורה ומעליה תלויה קדרה ענקית.

על הקיר הצמוד לקיר החיצוני נמצא הטבון לאפיית לחם. סביב אזור המדורה נמצאים ספסלים שעליהם ישבו הגברים בעת ההתכנסות עם ראש המשפחה שעבורו הקצו כיסא מיוחד מגולף בעץ. בחדר המרכזי ישנו מזווה לאיחסון המזון עבור תקופת החורף.

בקומה השלישית של הבית איחסנו את התבן עבור הבהמות.

ממסטיה עלינו לכפר אושגולי (בשפה המקומית "לב אמיץ" אכן נדרש המון אומץ מהאנשים הבוחרים לגור באזורים אלו).

המרחק ממסטיה לאושגולי כ- 50 ק"מ - אך אורכת כ 2.5 שעות בגלל הכביש המשובש. בדרך מאושגולי למסטיה ניתן לסטות מהדרך ולבקר באתר הסקי. ניתן לעלות לפסגת ההר עם רכבל. יש בפסגה בית קפה עם מרפסת ענקית שביום בהיר הנוף ממנה עוצר נשימה. ניתן לראות את 2 הפסגות הגבוהות שחרה ואושבה. ביום שביקרנו היה מעונן וערפילי. אך המראה עדיין היה עוצר נשימה.

במסטיה לא היה שלג. אך ברגע שהתחלנו לטפס במעלה ההר השלג נערם בכמויות אדירות. האזור מיוער בעצי מחט רבים והנוף עוצר נשימה.

הכפר הקטן אושגולי היה מכוסה בשלג רב. נתקלנו בתלמידי בית ספר ההולכים ברגל בקור העז בין פתיתי השלג.

בכל האזור כלבים מגזע קווקזי ענקיים שרודפים אחרי מכוניות או משוטטים בכפר. לא כדאי לגעת - הבנו שהם לא מחוסנים.

לכל אורך הדרך לאושגולי הנהרות לא מפסיקים לזרום בעוצמה והמראות מרהיבים. עבור אלו שעושים טראקים ובכלל עבור המטיילים המקומיים התקינו בקתות עם שירותים בול קליעה ממש מעל הנהר. 

ישנו צינור היוצא מאמבט המתמלא במי הגשם (האמבט נמצא בחצר הבית). מהאמבט כל הזמן זורמים מים דרך הצינור ושוטפים את שירותי הבול קליעה. 

בהתחלה נרתענו מהשירותים אך כשלא הייתה ברירה ניסינו וגילינו שירותים מאוד נקיים.

בגלל העננות לא הצלחנו לראות מאושגולי את פסגת הר השחרה.

חזרנו למסטיה ואכלנו ארוחת ערב בבית המלון. על ארוחה כיד המלך שבשלה נינו (שכללה 4 דגי פורל בינוניים - אפויים נמסים בפה, תפוחי אדמה מטוגנים, סלטים, לחמים מקומיים, ריבות, חצ'אפורי ולוביאני - מאפה בצק עם שעועית ושתייה כיד המלך) שילמנו כ- 200 ש"ח ל5 אנשים.

31.3.15 - יום שלישי. חוזרים לטביליסי. התחלנו חזרה את המסע הארוך לטביליסי. נפרדנו בחום רב מהמארחים שלנו.

בדרך לטביליסי עצרנו בעיירה זוגדידי. במרכז העיירה יש בית קפה מעוצב בצורה מיוחדת שנקרא "Boom". בעיירה זו נמצא גם ארמון שהיה שיך פעם למשפחת השליט המקומי. ארמון הדדיאנים. מבנה מרשים בסגנון אירופאי עם גינות מעוצבות בחזית ומזרקות מים. שווה לבקר.

בעיירה זו נמצא גם בית הספר הפרטי "GG - Gymnasium" - בית ספר שכמותו לא ראיתי. אין דברים כאלו - החל מעיצוב הכיתות, הציוד בכיתות, תלבושת התלמידים, חדר האוכל, המסדרונות המקושטים, סטודיו למחול, אולם הקונצרטים, אולם ספורט. המנהל קיבל אותנו במאור פנים ועשה לנו סיור של כ- שעה במקום.

בערב מאוחר עייפים אך מרוצים הגענו לטביליסי. למלון Kopala לאגף הישן יותר. מכיוון שהפקיד במלון זיהה אותנו משנה שעברה הוא ידרג לנו את החדר לחדר מפואר עם נוף לכיוון העיר העתיקה של טביליסי ומבצר נרקילה ומטצמינדה. חדר מס' 15 עם מרפסת ענקית ופינת קפה.

שיחררנו את הנהג ויצאנו לטייל בעיר העתיקה. נכנסו למסעדה בכיר Maidan צמוד למדרחוב הפאבים והמסעדות, ליד המרחצאות ובמרחק הליכה הרובע היהודי.

נכנסנו למסעדה מעולה וזולה שעובדת 24 שעות - Samikitno המחירים ממש סבירים והשירות טוב. יש תפריט באנגלית עם המחירים.

אזהרה - ישנן באזור של העיר העתיקה של טביליסי צוענים.

חזרנו למלון לישון.

1.4.15 - יום רביעי. יצאנו בתשע בבוקר לשאטו מוחרני - CHATEAU MUKHRANI. שאטו מוחרני הוקם ע"י הברון מוחרני. הברון מוחרני הביא אדריכלים מצרפת כדי לעצב את הארמון. סביב הארמון ישנם כרמים רבים שמהם מפיקים את היין. בשאטו יש יקב ענק ומסדרונות תת קרעיים מלאים בחביות יין. 

ניתן להזמין סיור + טעימות של ארבעה סוגי יין + גבינות וצ'ורצ'חלה (הממתק המקומי) תמורת 120 ש"ח.

המקום מקסים והיינות טעימים ומובחרים.

www.chateaumukhrani.com

+995595991314/16

הארמון והיקב נמצאים כ - 30 דק' נסיעה מטביליסי.

חזרנו לטיביליסי והלכנו לשוק הזהב הענק שנמצא בתחנת הרכבת המרכזית של טביליסי. בשוק ישנם דוכנים רבים מאוד המסודרים בשורות של תכשיטי זהב וכסף.

במרחק 5 דקות הליכה משם נמצא פסאג' קידובני שניתן למצוא בו ביגוד, אביזרים לנייד, נעליים ועוד. צמוד לפסאג' יש את שוק הטקסטיל הענק. בשוק ניתן למצוא מוצרי טקסטיל רבים במחירים מצחיקים.

אחרי ארוחת הצהריים הלכנו למרחצאות. באזור המרחצאות יש 3 מרחצאות בחרנו באמצעי. תמורת 180 ש"ח קיבלנו סוויטה לשעה וחצי. הסוויטה כללה חדר מנוחה עם כורסאות ושירותים צמודים. וחדר האמבטיה שכלל בריכה, מקלחת, סאונה יבשה ומשטח למסאג'. תמורת עוד 40 ש"ח לאדם קיבלנו בלנית - שקירצפה את הגוף וגם עשתה מסאג'.

את הערב בילינו בטביליסי מול.

2.4.15 - יום חמישי. נסענו בוקר לאזור קאחתי - חבל היין של גיאורגיה. בדרך ביקרנו בעיירה הציורית סיגנאחי. האזור מוקף חומה שבה 24 מגדלי שמירה (כמספר הכפרים שאותם מקיפה החומה). העיירה יפהפיה והנוף הנשקף ממנה מדהים (עמק אלזני).

מפה המשכנו ליקב חארבה Khreba. מתחם אדיר ומדהים של יקבים, מסעדות ועוד. אחד המקומות היפים באזור. גנים יפנים, מסעדות עם נוף עוצר נשימה, מסלול הליכה ביער שמעל המתחם בריכות דגי פורל. ניתן לעשות סיור ביקב ולטעום ארבעה סוגי יין תמורת 24 שקלים לאדם. תמורת עוד 20 שקלים ניתן להשתתף בסדנת אפייה של הלחם המקומי ובהכנת צ'ורציחלה. מקום מהמם ביופיו.

את ארוחת הצהריים אכלנו במסעדה עם נוף עוצר נשימה מעל אגם איליה. אגם איליה הינו אגם מלאכותי שסביבו מתקני נופש עבור מבוגרים וילדים.

חזרנו לטביליסי ישר לשדה התעופה.