יום א' 15-07
 Erdenmandal / soum village
עוברים למחוז ארקנג'י Aima g Arkhangai
קמים ליום חדש. למען השינוי השמש מאירה ומחממת. מזג אוויר אביבי. גורם לכולנו לחייך ולהרגיש טוב. לאחר ההתארגנות של הבוקר יוצאים לדרך לכיוון דרום. נסיעה ארוכה לפנינו היום. בעקבות שיחה עם הישראלים שפגשנו בגר של חופזגול החלטנו לשנות במעט את מסלולו של הטיול ולהוסיף עוד 3 ימים. כך נוכל להגיע עד לקצהו של מדבר גובי. הנהג והמדריכה הסכימו מיד. ביחד סיכמנו את מסלולו של הטיול.
הנוף מתחיל להשתנות. במקום יערות האורנים, האגמים הקטנים והנהרות הזורמים , מתחילה להופיע ערבה מוריקה. אמנם עדין יש יערות עצי מחט , יש גבעות קטנות ברקע, אך הנוף הופך להיות מישורי יותר. מתברר שבשבועיים האחרונים ירדה כמות גשם בלתי רגילה ( הבאנו ברכה ...) והדרך היא בוצית יותר. לג'יפ אין בעייה כלל. מידי פעם הנהג משנה מסלול בכדי לא לשקוע . האמת שאינני מבינה כלל כיצד הוא מנווט. העובדה היא שאנו מגיעים. מסקנה זה בסדר.
השמש הנעימה מתחלפת בשעות הצהרים לגשם טורדני, כרגיל. התרגלנו כבר לדוגמית של שמש. אבל איני מתלוננת. תמיד עולה המחשבה : הלוואי עלינו בארץ כזה מזג אוויר בקיץ...אבל לא חורף כמו שלהם. עוצרים בפונדק דרכים על אם הדרך לארוחת צהרים.רצוי לא להסתכל במטבח . האוכל מוכן טרי במקום. לכן, יש לחכות בערך כחצי שעה עד שלושת רבעי השעה. בינתיים מקבלים צלוחית קטנה של יוגורט. הצלוחית משמשת להם ככוס,. הגשם ממשיך לרדת, עננים שחורים בשמיים. כולנו מצטופפים מתחת למחסה קטן.
לידינו ניגש בעל האורחן ושוחט את הכבש שהצטלמנו איתה כרבע שעה קודם. שוחט טוב הוא לא. הכבש מפרפר ומשמיע קולות של גסיסה. ליבו מחוץ לגופו , כי זאת צורת השחיטה שלהם. משיכת הלב החוצה.מראה נורא!! פרט לי ולמדריכה המונגולית שלנו לא נראה שלמישהו היה איכפת. על אוכל , כמובן, אי אפשר לדבר יותר. לאחר מחזה כזה אין תאבון בכלל...
ממשיכים בנסיעה. הנהג והמדריכה מרבים לדבר בטלפון שלהם. מתברר שבגלל שינוי התכנית לא ניתן למצוא גר ללינת לילה. הפתרון: בני משפחה. לנהגינו אח הגר בכפר soum . הנושא סגור. יש מקום לינה. המונגולים מאד אדיבים לכולם, לא רק לבני משפחה. לאח גר בו הוא מתגורר בקיץ, ובית עשוי מעץ בו הוא מתגורר בחורף. הוא מציע לנו את בית החורף שלו. נשמע טוב. לפני שתדמיינו לעצמכם איזה גביר בעל שני בתים , חישבו על בית בן חדר אחד ומחסן. החצר המיפה את הבית תחומה ע"י גדר עץ בעלת שער מפח. החצר מאד גדולה. זהו בית מונגולי אופייני. בית או גר וחצר גדולה. המכונית נכנסת בו ללא קושי רב. החצר הגדולה נועדה לצבירת עצי הסקה לחורף הארוך והקשה. למחסן קטן לצבירת בשר . בקייץ מסיקים את התנור ולכן עצי ההסקה נועדו לכל השנה. התנור משמש גם לבישול. הבית בן חדר אחד בו מצטופפת כל המשפחה. משפחה ממוצעת היא בת 3 ילדים. 2 מיטות בחדר, שולחן קטן, שידה ומקום מרכזי עבור האלים הנבחרים. מרבית העם הוא בודהיסטי , לדלאי לאמה הטיבטי השפעה רבה כאן.
הגענו לכפר בשעת לילה מאוחרת קמעא. עוצרים במכולת הכפרית, והנהג יורד לקנות מצרכי מזון. זאת יש לדעת אין לבוא בידים ריקות. מתקבלים בשמחה ע"י בני המשפחה. מראים לנו בגאווה את המדליות להן זכתה הבת הבכורה בגלל הצטיינות בלימודים. לאחר שיחה קצרה אנו נוסעים אל בית החורף. יש לאווררו מאחר והיה סגור . הבית בן חדר אחד ומחסן לידו. בחדר שוב אותו ריהוט בן 2 מיטות. הנהג נאלץ לישון על הרצפה. המיטות מספיק רחבות ואני ובן זוגי ישנים במיטה אחת. מים זורמים , כמובן, אין. חשמל יש. מקרר יש. ממש עשיר!!!
בחצר עצים המתחילים להערם לקראת החורף. שרידי עצמות של כבש ופרה שנשחטו בחצר. השירותים , כמובן, בחצר. בכלל יש לחשוב כל הזמן לא ליפול פנימה או להתפלל שקרש העץ יחזיק את משקל גופי. מכינים ארוחת ערב והאח מצטרף לארוחה.
 מאחר וגשם וקר. הולכים לישון .