20.6.19-28.6.19 טיול זוגי הכולל אתרים מגוונים בדרום איטליה: מפרץ אמאלפי, חבל פוליה וחבל בזיליקטה.

יום 1- הגעה לרומא

אמנם תכננו טיול בדרום איטליה, אך החלטנו לנחות ברומא ולא בנאפולי כדי ליהנות מיופייה של רומא למשך יום או יומיים.

הגענו אל רומא בערב ביום חמישי, התארחנו במלון מצויין בפיאצה ברבריני. Basilio 55 Rome

יצאנו לשוטט בעיר, רומא שוקקת חיים גם ב 23:00 בלילה, עשינו טיול למזרקת טרווי ולפנתאון, זללנו פיצה וחזרנו למלון.

יום 2- רומא היפהפיה

למחרת יצאנו לסיור כיכרות מודרך, בשעות 10-13 עברנו דרך פיאצה ברבריני, המדרגות הספרדיות, מזרקת טרווי, מקדש

אדריאנוס וכיכר האבן, הפנתאון העתיק, כיכר נבונה רחבת הידיים, כיכר קמפו די פיורי. היה סיור מעניין ומלמד.

משם המשכנו אל מוזיאון המכונות הגדולות של ארכימדס, הנמצא סמוך לשוק קמפו די פיורי. המוזיאון מעניין מאוד, הוא מציג את המכונות שתכנן ארכימדס בגודל אמיתי, מכונות תעופה, גשרים, תותחים, טנק ועוד ועוד.

לאחר הפסקת צהריים קצרה (מסעדת המבורגרים הסמוכה לשוק) החלטנו לחצות את הנהר לרובע טרסטוורה.

ההחלטה התבררה כלא נכונה, מאחר ובצהריים כל החנויות המעניינות של האזור סגורות עד 17:00.

מאוכזבים המשכנו לעבר בזיליקת פטרוס הקדוש, Basilica di San Pietroהתכנון היה לטפס את כל המדרגות על מנת להגיע לתצפית היפה על רומא ממרומי גג הכנסיהאבל מסתבר שהעלייה לגג נסגרת בערבולכן נאלצנו להתרשם מהכיכר היפה ומתכולת הכנסיה אך לא מהתצפית על העיר.

טיפ למבקרים- כדאי להגיע לכנסייה בבוקר או בצהריים ואילו לטרסטוורה להגיע בערב וליהנות מאוסף החנויות השונות ומהבארים הצעירים הצצים בכל פינת רחוב.

טיפ למבקרות בותיקן או בבזיליקת פטרוס הקדוש- קחו בתיק מטפחת או שתיים לכיסוי הכתפיים ולכיסוי הברכיים (אם באתן עם מכנס קצר, כמוני).

משם לקחתנו מונית לכיכר ונציה וחזרנו לצעוד חלקים מהמסלול מהבוקר, שכן בערב הכל נראה שונה.

אכלנו במסעדה בקרבת המדרגות הספרדיות, הקשבנו למופע המוסיקה שנערך למרגלות הכיכר, וחזרנו עייפים אך מרוצים למלון.

יום 3- טיפוס הרים מאתגר

שכרנו רכב ונסענו עד פייטרופרטוזה, עיירה יפהפיה באיזור פארק לאומי דולימיטים
Piccole Dolomiti Lucane

בין מצוקים מחודדים, המכונים דולומיטים ומזדקרים לגובה של 1050 מטר, זרוקות על שתי פסגות עיירות קטנות מאוד ציוריות.

לכל אחת מהעיירות ניתן להגיע דרך כביש מתפתל, מכל אחת מהן ניתן לצאת למסלול ויה פרטה מאתגר, ובינהן עובר כבל גלישה ארוך במיוחד, אורכו כקילומטר וחצי גובהו 1000 מטר והנוף הנשקף ממנו עוצר נשימה.

הכבל פועל בחודש יוני בסופי שבוע בלבד (וכן בחודשים יולי-אוגוסט), על מנת להגן על החסידות השחורות, זן בסכנת הכחדה, המקנן בין הפסגות. https://www.volodellangelo.com/

הזמנו מראש ויה פרטה עם מדריך דובר אנגלית (מצרך נדיר באזור). פרנצ'סקו הביא איתו את כל הציוד וכן הדריך אותנו לאורך המסלול עם המון סבלנות ותוך מתן הסברים על האזור, בעלי החיים, הסלעים ועוד. צעדנו וטיפסנו במשך כארבע וחצי שעות, סיימנו את המסלול המאתגר גאים בעצמינו ועם שלל תמונות שפרנצ'סקו צילם לאורך המסלול.

מצורף מספר הטלפון של פרנצ'סקו 393474070271 +, אנחנו תיקשרנו איתו דרך הווצאפ. הוא עושה הדרכה פרטית או בקבוצות קטנות, מומלץ מאוד!

חשוב ביותר להגיע עם נעלי טיפוס ולא עם נעלי התעמלות.

בסיום המסלול וההגעה לעיירה עמד קראוון ומכר בירה קרה, שתינו עם פרנצ'סקו בירה לימון (טעימה מאוד) ונפרדנו ממנו לשלום.

הזמנו דירה במרחק 5 דקות הליכה מקצה המסלול, b&b la margherita pietrapertosa, כך שהגענו קודם כל לדירה החנינו את הרכב והורדנו ציוד, שם פגש אותנו המדריך, משם יצאנו למסלול ושם גם סיימנו. המיקום מאוד נוח.

וינצ'נזו ומרגריטה, בעלי הדירה, אינם דוברי אנגלית אך ניסו ככל יכולתם לעזור ולתקשר, התרגום של גוגל עזר לי מאוד.

מיד כשהגענו, עוד לפני שיצאנו לויה פרטה, וינצ'נזו הזמין לנו מקום במסעדה הטובה בעיירה.

לאחר שסיימנו את המסלול, התקלחנו והחלפנו בגדים, הלכנו 5 דקות לעבר המסעדה. מדובר במסעדה מקומית עם מנות שף, אף אחד לא דובר אנגלית במקום כך שלאחר מס' ניסיונות שלא צלחו בהם ניסיתי לתקשר עם המלצר, אמרתי לו "תביא מה שאתה רוצה". והוא הביא מנות קטנות, יפהפיות ולא משביעות. ביקשתי בעזרת התרגום של גוגל עוד מנה של פסטה וקיבלנו שוב שתי מנות נהדרות וטעימות, לפי בחירתו.

יום 4- מעוף הציפור מעל העיירות וכן נסיעה לחבל פוליה Puglia

ביום הקודם הזמנו מקום לגלישה בין ההרים volodellangelo לשעה 9:30 בבוקר, הגלישה הראשונה.
 התייצבנו בשעה 9:15 במשרד, נשקלנו וקיבלנו אישור לעוף. (לא שכחנו להביא כובע והרבה שתיה, למסלול בדרך חזרה).

צעדנו במעלה המדרגות לעבר התחנה ממנה יוצא הכבל בעיירה פייטרופרטוזה, התלבשנו, חששנו ועפנו. אי אפשר לתאר את תחושת האושר שחווינו בזמן הגלישה, הנוף מדהים, החוויה לא מפחידה כלל, הנאה צרופה.

לאחר ההגעה אל העיירה קסטלו מזאנו, הסעה לקחה אותנו אל נקודה גבוהה יותר בעיירה, ממנה יצא מסלול הליכה תלול ויפהפה שלקח לנו כ 45 דקות, בסופו הגענו אל הכבל המוביל בחזרה אל פייטרופרטוזה.

התעופה בדרך חזרה הייתה יותר מרשימה, כבר לא היה פחד, פשוט נהנינו מהנוף הקסום ולהפתעתנו, גילינו לאחר שהגענו כי צילמו אותנו 4 תמונות יפות, אותן רכשנו תמורות 8 יורו בלבד.

הסעה לקחה אותנו בחזרה אל מרכז העיירה, משם לקחנו את הרכב ונסענו אל אלברובלו.

הזמנו מראש דרך אתר http://www.allwayspuglia.it/en/ סיור בסגווי עם פרנצ'סקו.

פרנצ'סקו החביב (לא אותו פרנצ'סקו, אלא אחד אחר), בעל החברה, עורך סיורים רגליים, ברכב גולף, אופניים או סגווי. הזמנו סיור באנגלית לשעה בסגווי.

נסענו על גבי הסגווי אל החלק האותנטי של המקום, בו 600 בתי טרולי עומדים על תילם, פרנצ'סקו הסביר על שיטת הבניה העתיקה, שנועדה למנוע תשלום מסים למלך, שכן בית ללא גג לא היה נחשב לבית ולכן בעליו לא נדרש לשלם עליו מס. אם היו נכנסים גובים של המלך לאיזור, האיכרים היו מפילים קורה ראשית אחת וגג המבנה היה נופל.

בתקופת מלחמת העולם השניה החביאו בבתי הטרולי יהודים ולכן עומד במקום עץ זית מפואר ועליו כתוב בעברית כי הוא נתרם ע"י ישראל.

לאחר מכן נסענו אל החלק התיירותי, בו עומדים 1000 בתי טרולי, ממש כמו כפר הדרדסים. עברנו בין הכנסייה לבין חנויות המזכרות, נכנסנו אל בית טרולי משוחזר וקיבלנו הסבר מפורט על איך חיו האנשים בתוך הקונוס.

הסיור היה מלמד ומהנה, ואחריו נשארנו מעט לשוטט בין חנויות המזכרות ולאכול ארוחת צהריים קלה.

המשכנו לנסוע לעבר העיירה הבארוקית מרטינה פרנקה .Martina Franca נכנסנו אל לשכת המידע לתיירים, הצטיידנו במפה ויצאנו לטייל בין סמטאות המרכז ההסטורי. לצערינו כל החנויות היו סגורות והמקום היה ממש נטוש ושומם.

טיפ למבקרים -לא להגיע למרטינה פרנקה ביום ראשון.

נסענו לעיר בארי, בה הזמנו חדר במלון דירות בבניין משופץ. החדר מפואר, גדול ומפנק, התקרה גבוהה במיוחד, הריהוט חדיש ויוקרתי, המקלחת יפהפיה, המיקום קרוב למרכז ההיסטורי, מומלץ מאוד! B&B Gatto Bianco House

מצאנו חניה ברחוב (נס של ממש) ויצאנו להסתובב בעיר בטיילת ובמרכז העתיק.

בארי יפהפיה, עיר קיט על חוף הים האדריאטי, בערב המוני מבלים גדשו את סמטאות העיר העתיקה. בכניסה למרכז ההיסטורי יש המון מסעדות, בארים וגלידריות. טיילנו בין החומות, מעל החומות ובין האתרים המרכזיים וחזרנו אל החדר המפנק.

יום 5- פוליגננו על הים, מערות קסטלנה, הסאסי של מטרה ונסיעה לסורנטו.

יצאנו מבארי לעבר פוליגננו על הים Polignano a Mare, החנינו את הרכב על יד הפסל Monumento a Domenico Modugno

ויצאנו לטייל ולהצטלם לאורך הטיילת היפהפיה בין כל נקודות התצפית ובין החנויות היפות.

משם נסענו למערת הנטיפים של קסטלנה Grotte di Castellana, הזמנו מראש דרך האתר כרטיסים לסיור באנגלית של שעה 11.

בכל יום בשעה 11 או 16 יש סיור של שעתיים באנגלית, יורדים לעומק של 60 מטר והטמפרטורה היא בסביבות 17 מעלות צלסיוס. המערות מרשימות מאוד, אורך הדרך 1.5 קילומטר הלוך ועוד 1.5 קילומטר חזור.

כביש הכניסה למערה עובר דרך שכונה בעיר. התושבים המקומיים פחדו מהפתח באדמה, סיפורי אגדות בדבר הכניסה לגיהנום הומצאו, דרך הפתח זרקו זבל אורגני במשך שנים רבות והמערה עצמה נתגלתה באקראי רק בשנת 1968 לאחר שנחשפה בעקבות פיצוצים שנערכו בשטחה של מחצבה סמוכה.

משם המשכנו לעבר העיר מטרה Matera. הזמנו הדרכה בעיר עם רכב טוק טוק , נסענו עם המדריך לאורך סמטאות העיר, קיבלנו הסבר על בתי הסאסי (סאסי - בתי מערה) שהפכו לאורך השנים מהבושה של איטליה לבירת התרבות של חבל בזיליקטה. נכנסנו אל בית סאסי משוחזר ובו הייתה הדרכה מוקלטת באנגלית. נדהמנו מהתנאים הקשים בהם בחרו האיכרים לחיות (הם לא הסכימו לעבור מהעיר אל בניינים חדישים וממשלת איטליה נאלצה לכפות עליהם את המעבר), גילינו כי בשנות ה- 50 עדיין חיו שם ללא חשמל, ביוב או מים, אחוז התמותה של ילדים היה 50% ובסופו של דבר העיר פונתה מתושביה במהלך כשני עשורים. לאחר הכרזתה של העיר לאתר מורשת ע"י אונסקו, ובעקבות סרט הפסיון של ישו, בכיכובו של מל גיבסון שצולם במטרה, הבינה הממשלה כי כדאי לפתח את התיירות במקום והחלה לשמר את הבתים ולהשקיע בעיר.

עברנו דרך עמדות התצפית המומלצות, השקפנו על העיר מרחבת הכנסייה הגבוהה, התרשמנו מהחנויות המעניינות והמשכנו לדרכינו לעבר מקום הלינה הסמוך לסורנטו. בדרך השקפנו על מפרץ נאפולי בשקיעה, נוף שלא נמאס ממנו.

התארחנו אצל לואיג'י ב Bed and Breakfast Casa Mazzola שלשה ימים, המקום מומלץ, לא יקר, לואיג'י נתן טיפים מעולים לטיולים באזור.

יום 6- בעיקר נאפולי

התכנון המקורי היה להתחיל בנאפולי ולהמשיך בפומפיי, אבל מאחר והתאהבנו בנאפולי והיה יום חם מאוד, ויתרנו על פומפיי.

הזמנו סיור מודרך בעברית עם ליאור, בין השעות 9:30-12:30 https://www.facebook.com/seeingnapoli/

ליאור הסביר על העיר הגדולה עם האופי של הכפר הקטן, טיבל את הסיפורים בקטעי קריאה וכן קישר ל"חברה הגאונה", סדרת ספרים האהובה עלי במיוחד ומתארת את החיים של שתי חברות בנאפולי. היה סיור מעניין, מלמד, מהנה, מומלץ בחום!

טיילנו בין הרחובות הצרים, ראינו את חבלי הכביסה התלויים בין שני בניינים סמוכים, את הסלסלות המשתלשלות מהקומות העליונות אל הרחוב, כדי לקבל מצרכים בעזרת שכן/קרוב משפחה מבלי לעזוב את פתח הבית, למדנו על האמונות התפלות של הנאפוליטניים, על "קפה בהמתנה" אותו ניתן עד היום לקנות או לקבל בבית הקפה השכונתי, ראינו אנשים היוצאים אל הרחוב על מנת להתקרר מחוץ לבתים, ללא חולצה, יושבים להם ברחוב. אל אחד הרחובות שבהם צעדנו נכנס רכב שחור ארוך ולפתע כולם מחאו כפיים והתריסים בחנויות ירדו לגובה חצי (כמו חצי התורן), מסתבר שזוהי הלוויה והאנשים חולקים כבוד לאשה שגרה או עבדה באותו הרחוב . החנויות רובן מקומיות, לא תיירותיות, האנשים קולניים, לעיתים וולגריים, מזכירים את הישראלים. התאהבנו במקום.

היה יום חם מאוד ועל מנת להתקרר נכנסנו לסיור במנהרות של נאפולי La Napoli Sotterranea. סיור של שעה ורבע במנהרות התת קרקעיות שבנו הרומאים מתחת לעיר, ההדרכה מספרת על ההיסטוריה של נאפולי דרך המנהרות, החל מתקופת הרומאים ופיתוח העיר, דרך המגפות הגדולות, מלחמות העולם ושיקום העיר לאחריהן. היה מאוד מעניין, בהחלט שווה את המחיר (10 יורו לאדם).

משם המשכנו להסתובב בין הרחובות, נכנסנו לשוק, בשעה 15:00 הגיחו מכל עבר טוסטוסים ועל כל אחד מהם 3 רוכבים ללא קסדות (כמובן), אמא ושני ילדים או אבא ושני ילדים, כנראה זוהי השעה בה הילדים יוצאים מהגן או מבית הספר.

חזרנו לרכב מותשים ומרוצים ונסענו לסורנטו.

בדרך לסורנטו, הזמנו מקום לשעה 20:00 לבר הקוקטילים היוקרתי Vista Sky Bar
https://www.mediterraneosorrento.com/vista-sky-bar-rooftop-cocktail-bar-sorrento/

הבר ממוקם על גג מלון Mediterraneo, פועל 3 ערבים בשבוע, יש בו מוזיקה טובה ונשקף ממנו נוף מדהים של השקיעה במפרץ נאפולי.

סיימנו יום קסום וערב רומנטי וחזרנו לחדר, הממוקם כ 15 דקות נסיעה מהמקום.

יום 7- קאפרי, היה יום חם מאוד מאוד וזה קצת פגע בהנאה מהמקום

יצאנו לקאפרי במעבורת של שעה 9:30, אותה הזמנו מראש, אך לא היה צורך שכן לא היה תור בקופות.

הגענו לקאפרי ומיד יצאנו לשיט הצהוב, המקיף את כל האי, מהסירה נשקף נוף יפה, ראינו את פסל ברוכים הבאים לקאפרי Scugnizzo , את המגדלור, מערת Coral, המערה הלבנה, עברנו מתחת לקשת הטבעית Natural atch, ראינו את שלושת האיים הסלעיים המרשימים Faraglione, והגענו אל המערה הכחולה. היינו צריכים להחליט אם לחכות כשעה לכניסה למערה או לעבור לסירה אחרת ולחזור למרינה, החלטנו להמתין לתורינו לכניסה למערה הכחולה.

לאחר המתנה לא פשוטה (הסירה הטלטלה ועמדה בשמש חלק מהזמן) הגיע תורנו, הסירות הקטנות הגיעו לקחת אותנו אל המערה הכחולה. כל 3-4 אנשים נכנסו לסירה קטנה, שילמו 14 יורו לבן אדם ונכנסו לראות כחול מסוג אחר למשך מס' דקות. הצבע הכחול מרהיב ומהפנט, למרות שלא הספקתי ליהנות ממנו שכן זו הייתה הצצה קצרה ביותר, שמחתי שהחלטנו להמתין.

החלטנו לרדת לחוף במקום ולא לחזור למרינה, הסירה הקטנה הורידה אותנו על יד המדרגות, משם נסענו באוטובוס לאנאקפרי. ניתן לקנות כרטיסים לנסיעה בתוך האוטובוס בכל מקום פרט למרינה הגדולה בכניסה לאי.

הגענו אל הכיכר המרכזית, עלינו ברכבל הפתוח להר סולרו, קנינו ברד לימון, השקפנו על הנוף היפה וירדנו בחזרה למטה. ניתן לעשות טיול קצר מתחת לבית הקפה אך בשל החום הכבד החלטנו לוותר.

המשכנו אל Vila San Michele, לפני הוילה מצד ימין יש מדרגות העולות אל בית קפה, מאחורי דלת עם אינטרקום גילינו את בית הקפה הרומנטי, הוא מוצל והנוף ממנו היה משגע. שתינו אייס-קפה טעים, נרגענו מעט מהחום, טיילנו בגנים והמשכנו לדרכינו.

לקחנו אוטובוס לקאפרי, טיילנו בין החנויות לעבר גני אוגוסטוס, למרות שחשבנו שכבר אין מה לראות יותר, שכן ראינו את הנוף מהסירה ומהר סולרו, שמחנו מאוד שהחלטנו לא לוותר על התצפית הנוספת מגני אוגוסטוס. מהגנים משתקפים שלושת הסלעים המרהיבים Faraglione di Capri במלוא הדרם, הצטלמנו איתם מכל הזוויות, שתינו למונצ'לו טעים שקנינו בדוכן הקרוב והלכנו לעבר הפוניקולר, היורד מקאפרי אל המרינה הגדולה.

חזרנו לסולרנו במעבורת של 17:30, כדי להספיק להתקלח, להחליף בגדים ולאכול לפני ההופעה של הערב.

בשעה 21:00 התחיל מופע הפולקלור בתיאטרון Armida

המחזמר של סורנטו (Sorrento Musical) הוא מופע פולקלור מוזיקלי החוגג 200 שנה למסורות של התרבות הנאפוליטנית במחול, תלבושות, כלי נגינה מעניינים ושירים מוכרים וידועים. נהנינו מהמופע, אם כי הוא מתאים יותר למקומיים מאשר לתיירים.

טיילנו מעט בין הרחובות ההומים של סורנטו, שהיו עמוסים בשעה מאוחרת זו בתיירים, חנויות ודוכנים וחזרנו לחדר.

יום 8- דרך אמאלפי

השכמנו קום כדי להצליח ליהנות מהטיול הרגלי "דרך האלים" THE PATH OF THE GODS לפני השעות החמות.

החנינו בשעה 7:30 את הרכב בחניון של NOCELLE, השכונה הגבוהה של העיירה פוזיטאנו. שלשלנו 6 יורו למדחן ויצאנו לדרך, עם נעלי טיפוס והרבה מים. צעדנו על ההרים שמעל דרך אמאלפי ולפנינו נפרש הנוף של הדרך המפורסמת מלמעלה. המסלול מסומן היטב, בפסים צבעוניים, לאורכו יש שבילים מסודרים וגם קטעים מאתגרים יותר, יש מס' שולחנות פיקניק לאורך הדרך ובהם ניתן להוציא כריך או פירות (אם דאגתם להביא) וליהנות מארוחה קלה בטבע עם נוף מהפנט.

צעדנו כשעתיים, הצטלמנו מכל הזוויות וחזרנו באותו המסלול אל NOCELLE.

מטיילים שפגשנו בדרך צעדו צד אחד בלבד ומשם חזרו בתחבורה ציבורית לתחילת המסלול, תכנון זה אמור לקחת 6-8 שעות, אנחנו שמחנו שזכינו לחזור לרכב ולא להתברבר בדרך חזרה.

המשכנו אל העיירה הציורית פוזיטאנו, נכנסנו לחניון שמעל תחנת הדלק agip, זהו טיפ חשוב! לא להחנות בחניונים הרחוקים בכניסה לעיירה, מהם ייקח לכם 30-40 דקות ללכת עד החוף. ירדנו דרך החנויות העמוסות תיירים, אכלנו ארוחת צהריים טעימה באחת המסעדות על החוף, נהנינו מהאווירה השוררת במקום וחזרנו אל הרכב.

המשכנו לנסוע בדרך היפה על לאמאלפי, אך בשל החום הכבד ויתרנו על כניסה לעיירה והמשכנו עד לראוולו. צעדנו לכיוון וילה צ'ימברון(Villa Cimbrone),, שילמנו דמי כניסה יקרים, צעדנו לעבר המרפסת המקיפה אל המפרץ, שתינו ברד לימון במחיר מופקע (5 יורו לכוס), טיילנו מעט בגנים בין הפסלים השונים וחזרנו לרכב.

היה יום חם מאוד מאוד! לכן לא יכולנו למצות את המקום ורצינו רק להתקרר. החלטנו לנסוע לטבול בים, בחוף של המלון שהזמנו במאיורי.

מאיורי, עיר חוף תיירותית, מזכירה את אילת, מכילה עשרות בתי מלון, מסעדות, חופים יפים וטיילת ארוכה לאורכם.

הזמנו חדר עם נוף לים, לבשנו בגדי ים וירדנו אל החוף. הכניסה לחוף אינה עולה כסף לאורחי המלון, האחרים נאלצים לשלם 15-30 יורו למיטת שיזוף תלוי במיקומה.

אחרי טבילה שהורידה את חום גופינו ושפרה את מצב רוחנו באופן משמעותי, התקלחנו, התלבשנו ונסענו לארוחת ערב באמאלפי, המרוחקת 15 דקות נסיעה ממאיורי.

באותו היום, 27.6.19, היה חג דתי לפטרון של אמאלפי, לכן הכיכר המרכזית הייתה עמוסה בהמוני קתולים שהתרגשו ממראה פסל הפטרון וזמירות דתיות נשמעו מכל עבר. תזמורת מקומית ליוותה את כניסת ה"פטרון" אל תוך הכנסייה ומופע זיקוקים מרהיב סיים את החגיגות בשעה 23:30 בלילה.

טיפ- החניה המומלצת באמאלפי היא מחוץ לעיר, חניון ענק בקומות. למגיעים מכיוון פוזיטאנו החניון הוא אחרי אמאלפימהחניון המקורה יוצאת מנהרה המובילה עד למרכז אמאלפי.

חזרנו למאיורי, ללילה האחרון, מחר חוזרים לארץ.

יום 9- חזרה לארץ

טיסה מנמל התעופה של נאפולי היא חוויה מפוקפקת ומורטת עצבים, התורים ארוכים, החום בלתי נסבל, כולם עצבניים. 2 תורים בלבד לדרכונים שלא שייכים לאיחוד הארופאי ובהם עומדות גם משפחות עם דרכונים ארופאיים, שכן ילדים מתחת לגיל 14 לא רשאים לעמוד בתורים הקצרים ולעבור דרך המכונות האוטומטיות. כך יוצא שכל הטיסות יוצאות באיחור, לכן כל הזמן מוציאים מהתור את הנוסעים בטיסה הדחופה ביותר ומעבירים אותם לקדמת התור, ולכן התורים לא מתקדמים כלל.

לאחר איחור של שעה המראנו סוף סוף, מותירים אחרינו תורים אינסופיים ומזג (תרתי משמע) נאפוליטני.

טיפ- ממליצה לנחות בנאפולי ולהמריא מרומא ולא להיפך.

היה טיול מושלם, מקווה שנהניתם לקרוא עליו, נתראה בבלוג הבא.