שבוע זוגי בסיציליה 15.4.14- 22.4.14 חזרנו מחופשה נפלאה בסיציליה, הרגשתי את הצורך לשתף, לייעץ, לעזור...
מאחר ותכננו להגיע אל העיר אנה ביום שישי הטוב (יום שישי שלפני הפסחא) נאלצנו לעשות נסיעות מייגעות במסלול שלעיתים נדמה כי אינו הגיוני, אך בסופו של דבר התכנון הוכיח את עצמו, ולא הצטערנו כלל.
היום הראשון- נחתנו בשעה 8:00 בקטניה, אספנו את הרכב הקטן (חיוני לקחת רכב קטן, כדי להיכנס בחניות המועטות ובסמטאות הצרות), ראינו שמיים בהירים ולכן נסענו לאטנה.
הכנתי מהבית תכנית ליום עם ראות ותכנית ליום ללא ראות, כאמור הראות ניצחה.
הדרך לאטנה פתלתלה, ונראה כי התברברנו למרות ה GPS, אך לבסוף הגענו אל ההר העצום, עם הפסגה הלבנה. החנינו את הרכב (לא ידענו כי יש לקנות כרטיס חנייה בחנות המזכרות, לכן כשחזרנו לרכב חיכה לנו דו"ח על השמשה) ויצאנו לעבר התור לרכבל.
העליה לאטנה מחולקת למס' אפשרויות:
*עליה ברכבל עד גובה 2500 מטר- 35 יורו (תוך כדי הנסיעה ברכבל ראינו מתחתינו קבוצות מטיילים שעלו את המסלול ברגל... כבוד או קמצנות?!).
*עליה ברכבל ואחריה נסיעה באוטובוס-ג'יפ עד גובה שמאושר באותו היום (אנחנו הגענו עד גובה 2830 מטר) – 60 יורו (גם הפעם ראינו מטיילים שעשו דרך זו ברגל)
*המשך טיפוס רגלי, תלוי במזג האוויר, בפעילות הר הגעש וברמת העצלות (שלנו רמה גבוהה, היינו אחרי טיסה)
אנחנו עלינו עם הרכבל, עם האוטובוס ג'יפ והמשכנו עוד קצת ברגל. הצטלמנו, התפעמנו מהנוף המדהים, קפאנו קלות וחזרנו בחזרה.

אטנה

בשעה 14:00 חזרנו לרכב עייפים ומרוצים ושמנו פעמינו לעבר מילאצו, שכן את הלילה הראשון תכננו לעשות באי ליפארי.
במילאצו, כמובשאר סיציליה, מותר להחנות את הרכב במקומות בהם יש סימון בצבע כחול, קונים כרטיס חנייה בחנות הטבק (קנינו כרטיס ליומיים שעלה 10 יורו), וצועדים אל עבר הנמל, משם יוצאת המעבורת לליפארי. החנינו את הרכב מול משרד הכרטיסים, ישנו משרד אחד לשתי החברות שמוציאות מעבורת (סירמר ויוסטיקה), כך שניתן לקחת את זו שמגיעה קודם.
המעבורת הגדולה (מיועדת גם לכלי רכב) עולה 20 יורו לזוג, זמן הגעה לליפארי הינו שעתיים.
המעבורת הקטנה עולה 33 יורו לזוג, זמן הגעה לליפארי הינו שעה. לאחר שעה הגענו לליפארי, ונסענו למלון בורגו המקסים, שם ארח אותנו בלבביות מאסימו, נתן טיפים, רשימת מסעדות מוזלות, הסעה למרכז האי וממנו, ארוחת בוקר מצויינת, מומלץ.
Hotel Borgo EolieC.da Mendolita, Lipari
בררנו לגבי טיפוס על סטרומבולי, אותו תכננו ליום למחרת, מדובר על שיט שיוצא בשעה 12:00, דרך האי פאנארה, טיפוס על ההר וחזרה לליפארי סביב השעה 23:30. החוויה כולה עולה 80 יורו לאחד.
נאמר לנו כי רק בבוקר נוכל לדעת אם יצא השיט, תלוי במזג האוויר.
יצאנו להסתובב ברחוב ויטוריו אימנואלה, סעדנו באחת המסעדות עליהן מאסימו המליץ וסיימנו את היום מרוצים ועייפים.
היום השני- למחרת בבוקר, התאכזבנו לגלות כי בשל גובה הגלים לא יצא השיט, החלטנו לא לנסות לצאת עם חברה אחרת (וטוב שכך, מסתבר שמטיילים אחרים יצאו לשיט, הקיאו כל הדרך ואחת מהן אף פונתה במסוק בשל התייבשות!!!)
החלטנו לשכור קטנוע ולצאת לתור את האי. (ישנן שתי סוכנויות להשכרת כלי רכב שונים על האי)
במשך כארבע שעות רכבנו בכל רחבי האי, צפינו בהר וולקנו המעשן משתי נקודות התצפית המומלצות, צפינו בכל שאר האיים האאוליים, מנקודות התצפית המסומנות במפה המקומית, עשינו פיקניק בצהרים (הבאנו איתנו בתיק פירות וכריכים) ב- CHIESA VECCHIA, כנסייה הממוקמת בראש האי, ממנה יש מראה פנורמי יפהפה, בקיצור נהנינו מאוד. ההר המעשן- וולקנומאחר ומזג האוויר התקדר, המליצו לנו במלון לצאת למחרת למילאצו במעבורת הגדולה של 6:30, שכן היא תמיד יוצאת ואילו המעבורת הקטנה לא יוצאת כאשר הגלים גבוהים. וכך נאלצנו להזמין מונית לשעה 6:00 ולעזוב את האי בעודו ישן.
היום השלישי-יצאנו במעבורת הראשונה, בדרך התחיל הגשם והמשיך הברד, שמחנו על ההחלטה שקיבלנו ועל כך שלא "נתקענו" על האי בשל מזג האוויר החורפי.
הגענו למילאצו, עלינו על הרכב השכור ונסענו לאלקנטרה.
בדרך לאלקנטרה מזג האוויר התקרר עוד ועוד. נסענו בגשם, בברד ולהפתעתנו גם בשלג. שלג בסיציליה
הגענו לאלקנטרה, לצערנו בעונה בה טיילנו לא ניתן להיכנס לנהר עם מגפיים לטיול רטוב, או לעשות BODY RAFTING, אך יצאנו לטיול רגלי נחמד, העובר דרך ה"גנים", מסלול הרצוף מרפסות המשקיפות על הנקיק המרשים.
אלקנטרה
משם נסענו לעיירה היפהפיה על ההר, טאורמינה.
הגענו אל המלון Hotel Condor (קטן וצפוף, אך במיקום מרכזי עם חנייה במקום, תמורת 10 יורו) לקחנו את תיקי הגב ויצאנו לטייל. ירדנו ברגל את כל הדרך עד לאיזולה בלה, שמורת הטבע היפהפיה על חוף הים, משם עלינו ברכבל, תמורת 3 יורו לאחד בחזרה אל העיר, זללנו גלידה במדרחוב corso umberto, נכנסנו לתאטרון היווני, עצרנו לצפות בנוף מכיכר 9 באפריל, משם דרך רחוב רומא יצאנו לכיוון הגנים הציבוריים, אכלנו פיצה וחזרנו לחדרינו הקטנטן.
היום הרביעי- נסענו לקלטג'ירונה, העיר והמדרגות.המקום סובל מהזנחה פושעת, לכן מיד לאחר שעלינו וירדנו את כל המדרגות, נסענו משם.
משם המשכנו אל וילה רומאנה, היה מרשים ביותר לצפות בעבודות הפסיפס העצומות, אין צורך לקנות מדריך או לקחת הדרכה באודיו, שכן על יד כל עבודה יש רישום באנגלית.
משם המשכנו אל העיר אנה, שכן היום הוא יום שישי הטוב.
הגענו אל המלון המצוין Hotel Bristol, הממוקם במרכז העיר, ויש בו חנייה בחינם.
מיד יצאנו אל הכנסייה הצמודה למלון, ממנה עתידים לצאת כל 2500 האנשים המשתתפים במצעד, לבושים בגלימות שונות וחבושים בברדסים לבנים על ראשם.
כאן אני עוצרת על מנת להסביר עד כמה נזיל המושג זמן בסיציליה. כתוב באתר העיר אנה באינטרנט שהתהלוכה תתחיל ב- 17:00, בפלייר שחיכה לנו במלון כתוב כי בשעה 16:30 יתחיל האירוע, אך בפועל רק בשעה 17:30 הוא התחיל. התחיל ולא נגמר.
בשעה 17:30 כאמור, יצאה תהלוכה מרשימה , אינסופית החל מהכנסייה על יד כיכר גריבאלדי, עד לדואומו המרשים, ומשם לכל רחבי העיר. היה זה מחזה מיוחד במינו.
יום שישי הטוב 3יום שישי הטוב 5יום שישי הטוב 4יום שישי הטוב 1
היום החמישי-נסענו אל שמורת הטבע Cava Grande del Cassibile.
יש לכוון את ה GPS לכיוון העיר אבולה, מיד בכניסה לאבולה לפנות ימינה לעבר אבולה העתיקה, ישנו שילוט חום לעבר Cava Grande, בדרך ישנה מרפסת תצפית המשקיפה על העיר אבולה הנושקת לים, המשיכו בדרך המתפתלת במעלה הרמה עד לחניון.
יש להירשם אצל השומר ולרדת אל הקניון (כ- 320 מטר).הנוף מזכיר את רמת הגולן. לאחר כחצי שעה של ירידה ישנו שילוט, ימינה לבריכות או שמאלה למפלים. אנחנו התברברנו עם המסלול השמאלי, לכן חזרנו לצומת ופנינו ימינה אל הבריכות. בבריכות עשינו הפסקת צהרים (כריכים ופירות), ניסינו בחשש לטבול רגליים, צפינו בילדים אמיצים מתרחציםבבגדי-ים והכנו עצמינו לעלייה המפרכת חזרה. לאחר כ 45 דקות של עלייה, חזרנו אל החניון.
cave grande
משם נסענו לעיר סיראקוזה, עצרנו בפארק האכיאולוגי. הכרטיסים נמכרים על יד דוכני המזכרות, משם חוצים את הכביש ונכנסים לאתר המרשים. ראינו את האמפיתאטרון הרומי, את התאטרון היווני, וכן את מחצבת גן עדן ובה ה"אוזן של דיוניסוס". לאורך המסלול קראתי והקראתי הסברים מתוך הספר שליווה אותנו, פספורט לסיציליה.
המשכנו לעבר האי אורטיג'ה, בו הזמנו מקום לינה. B&B Itaca Piazza Archimede 2
הדירה הענקית והיפה ממוקמת בפיאצה ארכימדס, מקום מרכזי ויפה, אך מאחר והגענו ביום שבת, גם מאוד רועש. בני נוער שתו, שרו, צעקו ושיחקו סנוקר מתחת לבית הדירות עד לפנות בוקר. המקום כפי שהבנתם, מומלץ אך לא לימי שבת.
הורדנו את המזוודות ונסענו לחנייה החינמית, הצמודה לנמל, כפי שהסביר לנו פקיד הקבלה.
יצאנו לשוטט בעיר, עברנו דרך כיכר הדואומו (בה יש סרט תלת מימד במס' שפות המתאר את תולדות המקום), אל מעיין ארטוזה וטיילת אדורנו. זללנו גלידה בג'לטריה הצמודה לדירה, נהנינו.
היום השישי-קמנו לארוחת בוקר בבית הקפה הממוקם מתחת לדירה, נכנסנו למוזיאון ארכימדס, מוזיאון מדעי קטן (לא מרשים במיוחד) ומשם נסענו אל נוטו. לכבוד הפסחא היה במרכז העיר אירוע מרכזי,חיכינו כמו כולם לתזמורת, ובעקבותיה לישו ומריה שהגיעו משני קצוות המתחם ונפגשו על יד הדואומו, התרשמנו מהמבנים הברוקיים השמורים, והמשכנו לאגריגנטו.
הנסיעה הייתה ארוכה וחזרה על הדרך אותה כבר עשינו כשנסענו לאנה, כאמור המסלול הורכב בעקבות הרצון לבלות את יום שישי באנה. (הגיוני יותר להתחיל באיים, טאורמינה, סיראקוזה ורק אח"כ לפנות מערבה לעבר נוטו, קלטג'רונה, וילה רומנה, אנה ואגריגנטו, ומשם צפונה לכיוון פלרמו.)
לא ידענו אם נהנה באגריגנטו, איננו חובבי ארכיאולוגיה, מיתולוגיה או מקדשים למיניהם, אך החלטנו לעצור שם ללילה. החלטה שהוכיחה את עצמה. המקדשים מאוד מרשימים, אי אפשר שלא להתפעל מהם הן בשעות האור והן בשעות החושך, בהן הם מוארים ובולטים בנוף מרחוק. לאחר הליכה תיירותית בשביל אספלט מישורי (ולא כמו שדמיינו בעמק חולי) המשכנו למקום הלינה הנעים ביותר בו שהינו בטיול זה, Villa San MarcoB&B. המקום המופלא, אליו מגיעים לאחר התברברות נוראית (הסבר בהמשך), כולל מס' בקתות מרווחות, מתחם גדול של נדנדות, כסאות נוח, בריכה, בעלי חיים שונים (טווסים, ברווזים...), נשנושים, בירות ובריזרים בתשלום ומארחים מסבירי פנים ודוברי אנגלית רהוטה. בנוסף, תוך כדי פסק זמן של בריזר על הנדנדה צופים במקדשים המוארים, אווירה פסטורלית ורומנטית.
מקדשים 1מקדשים 2
אמנם שלחו לנו הוראות הגעה, אך לטובת הגולשים שיזמינו מקום בוילה סן מרקו אסביר כי ניתן להגיע אל שביל הכורכר שמוביל לוילה בשתי דרכים: האחת, סימטה קטנה צמודה לתחנת הדלק, בסופה פונים ימינה, עוברים דרך שער אבן, שלראשו קשת, ממשיכים בשביל עד הפניה שמאלה, פונים שמאלה, חולפים על פני וילה גדולה ובהמשך בצד שמאל תגיעו למתחם המבוקש.
השניה, בדרך אל המקדשים, יש לפנות ימינה לחניון שלפני המוזיאון (יש שילוט כחול לחניה P), דרך זו מובילה אל שער האבן עליו כתבתי.
בעלי המקום המליצו על המסעדה המקומית perbacco בכתובתVicolo Lo Presti, 2 Agrigento אכלנו ונהנינו. מומלץ.
היום השביעי-הטווס העיר אותנו בבוקר, הוא חיזר בקול אחרי הטווסית. בוקר של כיף בוילה, אכלנו והתייעצנו עם בעל המקום, הוא שירטט על המפה דרכים מומלצותוהמליץ על אתרים בהם כדאי לבקר בדרך לפלרמו.
יצאנו לכיוון המדרגות הטורקיות La Scala dei Turchi, כעשרים דקות ממקום הלינה. טיילנו על החוף, הצטלמנו וחזרנו לרכב.
מדרגות1מדרגות2
משם נסענו לכיוון אריצ'ה, החנינו את הרכב על יד הרכבל בטרפאני, משם הגענו ברכבל לאריצ'ה. טיילנו בסימטאות, צעדנו לעבר הגנים הציבוריים, משם המשכנו אל הטירות המרשימות: פפולי וונוס. הנוף מהטירות עוצר נשימה, הסתדרנו את הנשימה וחזרנו לרכבל.
מטרפאני המשכנו לסג'סטה, תמורת יורו וחצי (אותם שילמנו בקפיטריה) נסענו עם האוטובוס עד לתאטרון ההלניסטי, התאטרון חבוי ולא ניתן לראותו ממקום אחר, הנוף ממנו קסום והאקוסטיקה בו מדהימה. קבוצת נשים שרה על הבמה ואנחנו שמענו אותן בעוצמה בשורה האחרונה.
חזרנו ברגל (דרך שבילים לא מסומנים), ראינו את המקדש והמשכנו למונדלו, השוכנת סמוך לפלרמו, שם הזמנו מקום לינה ללילה האחרון בטיול, מלון Al Baglio. המלון נחמד, לא יותר, אך פקיד הקבלה מאוד אדיב, עזר בסחיבת המזוודות, החנה את הרכב (בחינם) וצייד אותנו במפה ובהמלצות.
העיירה עצמה עמוסה בתיירים, דוכני אומנים, מסעדות ובתי קפה, אך מאוד מוזנחת. התאכזבנו.
היום השמיני והאחרון- נשאר לנו בוקר אחד והגענו לפלרמו, תכננתי בקפידה איך לנצל את הזמן המועט בעיר. השכמנו קום ויצאנו לעבר מונריאלה, מצאנו חניה מסומנת בפסים כחולים, יצאנו לחפש את הפקח, הלבוש ווסט צהוב זוהר, רכשנו ממנו כרטיס חנייה, חזרנו לרכב והצמדנו את הקבלה. נכנסנו לדואומו היפהפה, הצטלמנו בחצר המנזר הבנדיקטיני, טיילנו בסימטאות וחזרנו לרכב.
משם נסענו לקטקומבות של מינזר הקאפוצ׳ינים convent del cappuccino, רחוב cappuccino, הרגשנו כמו בסרט של ג'יימס בונד, הסתובבנו בין הגופות החנוטות, הזדעזענו מהילדים והתינוקות המוצגים לראווה והמשכנו.
החנינו את הרכב בהמשך רחוב cappuccino, על יד מינזר נטוש, חנייה חינמית הממוקמת מרחק 10 דקות הליכה מהשער לעיר העתיקה. נכנסנו לעיר העתיקה, הלכנו דרך הדואומו אל כיכר קואטרו קאנטי, משם אל כיכר הבושה, שוק ויצ'ריה (הקטן והעלוב), תאטרון מאסיבו המרשים ושוק קאפו העצום והססגוני. סיימנו את הביקור בשוק, בשעה 13:30, משם חזרנו לרכב, ונסענו לשדה התעופה של פלרמו.

אסכם, נהנינו מאוד, סיציליה התגלתה כיעד מקסים, עמוס בשמורות טבע ונופים ולא רק אתרי מקדשים מרשימים, האנשים חמים וידידותיים, הגלידה משובחת, מזג האוויר בעונה זו נפלא והתקציב סביר בהחלט.