*****

נסענו, אמא (שהיא כבר סבתא) ובת, לשבוע חנוכה - כריסמס בלונדון.
זהו שבוע בלונדון "למתקדמים" – לאו דווקא עם האתרים הקלאסיים, אלא כאלה שעדיין לא ביקרנו בהם, או כאלה שתמיד אהבנו ונהננו לחזור אליהם.
התאכסנו במלון President בראסל סקוור - מיקום מעולה ונוח. המלון עצמו אינו משובח במיוחד ויש ודאי נוחים וטובים ממנו, אך נבחר עקב אילוצים שונים. מזג האויר עמד לצידנו ולא היה מאד קר. בנוסף - המטרייה לא נפתחה אפילו פעם אחת, גם ביום היחיד שהיה קצת גשם, לא היה בה צורך.
אתר המלון : www.imperialhotels.co.uk/president

והנה שבוע לונדון שלנו :
יום 1 - הגעה בשעות הצהריים, התמקמות במלון (כולל כמובן שיפור עמדות למעבר חדר....) ויציאה לשוטט בעיר. קנינו כרטיס Travelcard שבועי לרכבת התחתית ולאוטובוסים. הכרטיס מאפשר כניסה של 1+1 באתרים רבים בעיר. יש להכין קופונים מראש. זהו לא כרטיס האויסטר ויש לקנות אותו רק בתחנות רכבת עילית. קישור לאתר :
www.daysoutguide.co.uk/attraction-types/2for1london.aspx
אחר כך נסענו עד הרודס כדי להתרשם מהקישוטים היפים לחג המולד ומחלונות הראווה המקסימים.

PC210271 - עותק - עותק.JPG

*

יום 2 - יום שמשי, שמיים כחולים. נסענו למצודת לונדון Tower Of London - מקום אליו תמיד אני חוזרת ונהנית כל פעם מחדש. בחזית המצודה היתה רחבת החלקה על קרח והמראה היה מאוד יפה. זהו אחד מאתרי החובה בביקור בלונדון לדעתי - זהו אתר היסטורי שהוקם לפני יותר מ - 1000 שנים ושימש במהלך השנים כמצודה, כארמון וכבית כלא. בתקופת בית טיודור (המלך הנרי ה-8 ובתו, אליזבת ה - 1 ) נכלאו והוצאו להורג במקום מתנגדי השלטון, כולל שתיים מנשותיו של הנרי ה -8. ניתן לסייר באתר באופן עצמאי, אך מומלץ מאד להצטרף לסיור מודרך (כלול בתשלום הכניסה) של אחד משומרי המצודה. הסיור המודרך אורך כשעה ומתובל בסיפורים פיקנטים ובעובדות מעניינות לחובבי ההיסטוריה. בכל אופן, כדאי להכנס לחדרי הארמון ולחדרי הכלא שמשוחזרים יפה. כמו כן, נמצאים במצודה תכשיטי הכתר של בית המלוכה הבריטי בהם ניתן לצפות בעודכם עומדים על מסוע, ותצוגות מעניינות של בגדי שיריון וסימלי האצולה. ויש אפשרות ללכת על החומות ולצפות בנהר ובגשר מצודת לונדון הסמוך. מחיר כניסה למבוגר - 19 ליש"ט . השתמשנו בקופונים של 1+1 - Travelcard.
הצטרפנו לסיור מודרך עם ה-Beafeater והיה באמת נהדר. במסגרת הסיור מגיעים למקום בו הוצאה להורג אן בולין וכן לכנסייה בה קבורים מלכים ומלכות. בנוסף, נכנסנו לתצוגת השריונים וכמובן לראות את תכשיטי הכתר. לסיום, נכנסנו לקפטריה -מאד נחמדה ואותנטית (מומלץ מאד המרק ולחם השאור שלהם!) .

P1040226 - עותק.JPG

The Beaf-Eater
P1040238 - עותק.JPG

P1040244 - עותק.JPG

Tower Bridge
P1040292 - עותק.JPG


 לאחר מכן נסענו באוטובוס לאיזור קתדרלת סן-פול וטיילנו באיזור.

P1040323 - עותק.JPG
 *
עברנו על גשר המילניום לגדה המזרחית, שם ביקרנו בגלריית טייט-מודרן - מקסים. הגלרייה מאד מיוחדת ושוכנת במבנה ששימש כתחנת הכוח של בנקסייד. הגלריות במוזיאון בקומות השלישית, הרביעית והחמישית מאורגנות בצורה תימטית (על פי נושא), בשונה ממוזיאונים אחרים בעולם המאורגנים לפי תקופות. כך, למשל, ריכזו יחד תמונות ופסלים הנוגעים לטבע. גם שם – הישיבה בקפטריה הצופה על נהר התמזה מומלצת מאד. שתינו קפה ונתנו מנוח לרגליים הדואבות בעודנו צופות בנוף המקסים.

גשר המילניום
P1040324 - עותק.JPG

P1040327 - עותק.JPG


יום 3 - ביקרנו בארמון קנסינגטון שם היתה תערוכה על "7 הנסיכות" בשילוב מעצבים ומאוד נהנינו. התערוכה נקראה The Enchanted Palace. הארמון היה ממש לפני סגירה לקראת מעברם של הנסיך והנסיכה מוויילס – הם וויליאם וקתרין, וזו למעשה התערוכה האחרונה שהתקיימה בו לפני תקופת השיפוצים.

P1040345 - עותק.JPG

P1040352 - עותק.JPG

P1040425 - עותק.JPG

P1040393 - עותק.JPG

 אחר כך - שוטטנו בחנויות באיזור High Kensington. האיזור מאד נחמד וידידותי. סעדנו במסעדת Wagamama.
בערב צפינו במחזמר "בילי אליוט". נהדר. נהננו מאד!!

לונדון בלילה עם הביג-בן ברקע
P1040622 - עותק.JPG
*
יום 4 – היום ערב חג המולד – בעייתי מבחינת אתרים הפתוחים לביקור. בעבודת הבילוש שערכתי לקראת הנסיעה הכנתי אופציות (שהיו מועטות) לביקור ביום זה והפור נפל על גלריית קורטולד בבית סומרסט The Courtauld Gallery - שם מוצגים ציורים נפלאים של אימפרסיוניסטים ועוד. גם שם היתה זירת החלקה על קרח ועץ חג מולד מרהיב ביופיו ברחבה. השתמשנו בקופונים של הטראוולקארד 1+1 . לגלריה כמה קומות והיא אינה גדולה מאוד כמו מוזיאון, ולכן הסיור בה אינו מעייף. ניתן לראות יצירות של גדולי הציירים האימפרסיוניסטים והפוסט-איפרסיוניסטים כמו ואן-גוך, מונה, דגה, מודליאני ועוד רבים וטובים. בנוסף, כלים ותיבות מתקופת ימי הביניים ואמנות הרנסנס.
www.somersethouse.org.uk/

בית סומרסט עם רחבת ההחלקה על הקרח ועץ חג-המולד
P1040462 - עותק.JPG

P1040470 - עותק.JPG

הגלרייה
P1040525 - עותק.JPG

ד"ש מרנואר
P1040504 - עותק.JPG

וגם מואן-גוך
P1040515 - עותק.JPG
*
 משם עברנו לשוטט באיזור קובנט גארדן עם השוק הנהדר והחנויות, ניסינו להכנס להצגה War Horse, אך נכשלנו. כפיצוי, אכלנו צהריים בפאב נחמד באיזור - Fish And Chips, כמובן.

P1040583 - עותק.JPG

 לאחר כן, נסענו לאיזור רחוב אוקספורד וריג'נט לחנויות, אך הערב הן נסגרות מוקדם - ערב חג המולד. בכל אופן – ספגנו היטב את אווירת החג עם הקישוטים המרהיבים התלויים ברחובות. בערב היינו במסעדה איטלקית נחמדה - מסעדת Verdi באיזור ראסל סקוור.

הקישוטים לכבוד חג המולד ברחוב אוקספורד

P1040633 - עותק.JPG

*

יום 5 - חג המולד. "יום כיפור" של אנגליה - הכל כמעט סגור, כולל הרכבת התחתית והאוטובוסים. כברירת מחדל ביקרנו במוזיאון דיקנס שם לקחו מחיר מופקע ואמנם נתנו פונץ' ופאי, אך ניצלו היטב את חוסר הברירה של אפשרויות הבילוי. בכל אופן - מקום נחמד עם אוירה.
 אגב - בדיעבד גילינו כי התקיימו סיוריי London Walks ביום חג המולד ודי הצטערנו שלא הלכנו.

P1040739 - עותק.JPG

מקריאים לנו סיפור של דיקנס לכריסמס
P1040685 - עותק.JPG

 זה היה יום של מנוחה והתרגעות - קראנו ספר במלון וראיתי פרק מ"אחוזת דאונטון" - זוהי אנגליה..!
בהמשך היום טיילנו רגלי באיזור ובערב קינחנו במסעדה בסביבה.

בתים יפים באיזור בלומסברי 
P1040750 - עותק.JPG

כיכר ראסל עם תא טלפון
P1040769 - עותק.JPG
 *
יום 6 – שוב, אין אופציות רבות לביקור - יום אחרי חג המולד. ושוב – סימנתי מראש מספר אופציות מועטות. בחרנו בחירה מוצלחת ביותר - תיאטרון הגלוב של שייקספיר, שם מאוד מאוד נהננו בסיור המודרך. מומלץ מאוד! הגלוב הוקם כשיחזור מדוייק לתיאטרונו של שייקספיר מהמאה ה- 16 ואף מתקיימות בו הצגות ברוח אותה תקופה. הסיור במקום הוא מודרך ע"י אנשים (שחקנים?) מאד מעניינים ומשולבים בו סיפורים מרתקים מתקופתו של שייקספיר וכן סיפור שיחזור המקום. נהננו מאד מהסיור במקום, אותו הדריכה אישה מבוגרת מאד ומצחיקה להפליא. במקום ישנה תערוכה מעניינת עם תלבושות תיאטרון וחלקי תפאורות ממחזות שונים של שייקספיר. הגלוב קרוב לגלריית טייט מודרן ונמצא בגדה המזרחית. אפשר להגיע אליו בהליכה מגשר המילניום או באוטובוס – אנחנו הגענו לשם בקו האוטובוס RV1 הנוסע דרך אתרים תיירותיים בעיר. השתמשנו בכרטיסים 1+1 של הטראוולכארד.

תיאטרון הגלוב והאתר : www.shakespearesglobe.com/
PC260316 - עותק.JPG

PC260349 - עותק.JPG

PC260351 - עותק.JPG

 לאחר מכן עברנו לאיזור רחוב אוקספורד וריג'נט, וכמובן - חנויות וקניות בבהלת ה-Boxing Day - תענוג די מפוקפק. עם זאת, חוויה "אנתרופולגית" לראות את הנערות והנשים הלונדוניות עם ערימות קופסאות של נעליים, בשמים ובגדי מותגים.
סיימנו בארוחת ערב חגיגית באחד הפאבים.

P1040641 - עותק.JPG

יום 7 - חזרה לארץ. תם ונשלם.
לונדון היא עיר שופעת אפשרויות בילוי ותיור ותמיד משאירה טעם של עוד. כל הרחובות והחנויות היו מלאים בקישוטים לחג המולד - אורות ועצי אשוח וגם מקומה של החנוכייה לא נפקד בכיכר טראפלגר. בהגעה והחזרה לנמל התעופה הית'רו השתמשו בשירותי הנהגים אריק וחיים, שניהם אדיבים ונחמדים. לסיכום - היה מוצלח, עמדנו בתיכנון ובביצוע ותמיד כיף לנסוע ללונדון!

כיכר טראפלגר : עץ חג המולד, חנוכייה והספירה לאחור לאולימפיאדת 2012
P1040611 - עותק.JPG

ואיך אפשר בלי אוטובוס קומותיים עם הארי פוטר?...
P1040551 - עותק.JPG