בני (בן 33) ואני יצאנו ל9 ימים לטיול של טבע, פעילות אתגרית וחיים טובים בעיקר בלפלנד וטעמנו גם מהטעמים הנעימים של הלסינקי ושטוקהולם. יצאנו בתחילת השבוע הראשון של מרס. בתחילה ניסינו להצטרף לטיול מאורגן שלא התארגן ולבסוף יצאנו בטיול עצמאי בעזרת חברת תיירות מאד נעימה ויעילה חברת טבע העולם של רוני ומיכל ינובסקי.
להלסינקי טסנו בחברה אוקריינית דרך קייב. הכל בזמן נעים ואדיב כולל החלפת המטוס. אחרי לילה בהלסינקי בשדה טסנו מוקדם בבקר לרובניימי בירת חבל לפלנד בצפון פינלנד. מיד אחרי הטיסה לקחו אותנו למה שנקרא מרכז הספרי הצטיידנו בבגדים חמים המתאימים לאופנועי שלג, הטמפרטורה הייתה מינוס 14 בבקר אח"כ יצאנו לרכיבה על האופנועים בשטח הלבן והמושלג. תוך כמה דקות לומדים את הכלים ומתחילים "לעוף" איתם בראש הקבוצה יש דריך שמתחיל מיד להאיץ ואנחנו בעבקותיו. התובנה המידית שלי היא שכדאי שכל נוסע יקח כלי גם אם נוסעים בזוגות. הכיף היא הנהיגה המהירה והרבה פחות נעים סתם לשבת מאחור. אני הזמנתי אופנוע לי ואופנוע לבני ואלה שרכבו 2 על כל כלי אפילו שהתחלפו לא מיצו את כל ההנאה.
בטיול שטח הזה הגענו לחוות איילי הצפון שם רכבנו על מזחלות הרתומות לאיילים ובהמשך הדרך הגענו לחוות כלבי הסקי סיבירי ויצאנו למסע של כמה שעות עם מזחלות הכלבים שזאת חויה בלי רגילה עם כי מאד קרה. האופנועים מחוממים ויש הגנה של מגיני רוח בכלבים חשופים לגמרי. גם בכלבים הנהיגה היא עצמית אחרי הדרכה קצרה. לסיום חזרנו עם האופנועים לנקודת ההתחלה, החזרנו את הבגדים והלכנו למלון ברובניימי היה זה מלון סוקוס ואאקונה. מלון מרכזי טוב ונעים העיקר שחם. בלילה צנחה הטמפרטורה ל מינוס 17 מעלות. אחרי יום כזה היה תענוג לבלות בסאונה הרותחת, דבר שבפינלנד עושים כל יום.
למחרת בבקר היום השני בלפלנד ביקרנו במוזאון הרקטיקום שברובניימי מוזיאון של אמנות ובע ותרבות חומרית והסטורית של האיזור הארקטי. משם נסענו ואח,כ הלכנו בטטרק של כ 2 ק"מ בשלג ובקור המקפיא לראות את המפלים הקפואים העונים לשם Korouma Saukkovaara . משם נסענו לאתר טיולים וסקי בשם לואוסטו שם גם נשארנו יומיים במלון.
ביום הרביעי לטיול היה יום שכולו נסיעה מאד אתגרית באופנועי השלג, עברנו כ 100 ק"מ בדרכי שלג עמוק על פני נהרות ואגמים קפואים. האדרנלין בדם מטפס גבוהה. בסוף היום כמגיעים מרגישים את הדרך בגוף ואין כמו סאונה רותחת שאחריה מטבילה במי קרח כדי להחזיר את הגוף למצבו הנורמלי. בערב ארוחת ערב אכלנו במסעדה הנקראת קרטולי Kerttuli המקום הכי מומלץ בצפון לפלנד מטבח בינלאומי מעולה ובמיוחד טוב לאכול שם את המאכלים הלאפים המבוססים על הרבה דגים ובשר של איילי הצפון. האוכל כמו השתיה וכל התוכנית והשהות לא זולים באיזור הזה של העולם ואם משווים את המסעדה הזאת למסעדות אחרות בפון פינלנד הרי שכאן המחיר מקבלים איכות אמיתית. אם אתם יודעים שתגיעו לשם מומלץ להזמין מקום באינטרנט מראש.
ביום החמישי לטיול, מלואוסטו יצאנו באוטובוס תיירים בחזרה לרובניימי ומישם לעיר הנמל קמי באוטובוס מיוחד. בקמי מבקרים בטירת הקרח, קומפלקס גדול הבנוי משלג וקרח שעומד בחוץ (לא כמו בירושלים שצריך להשקיע הון בקירור ארמון הקרח). בטירת הקרח, מלון, מסעדה, פסלים ומבנים גדולים כולם משלג. צהרים עולים על שוברת הקרח סמפו ויוצאים איתה ל4 שעות של הפלגה במפרץ הבוטבי של הים הבלתי. המפרץ כולו קפוא.החויה היא אדירה לראות ולשמוע את שכבת הקרח מתנפצת ונשברת. האניה מסדרת גם בתוך הקרח מעין הריכה קטנה, נותנים למעוניינים ואני הייתי מעוניין חליה מיוחדת שגם במודדת מהקור וגם עוזרת לציפה ונכנסים לים בין גושי הקרח שהאוניה שברה.
 בלילה ההוא נשארנו לישון בקמי ומודדם בבקר יצאנו בטיסה להלסינקי. המשך וסיכום יבוא........