בתיכנון הטיול נעזרתי מאוד באתר למטייל ומחזיר את חובי בבלוג הזה.

טיילנו באיסלנד ביולי 2015 .זמן מצויין בו כמעט כל הכבישים פתוחים, המפלים שוצפים, והכל פורח.

היינו 4 חברים עם קרוואן. 17 יומי טיול. שבתות לא טיילנו והיינו עם הקרוואן בקמפינגים מסודרים. שאר הלילות "בר" בשטח.עלות הטיול עם הקרוואן, דומה לטיול עם רכב ומקומות לינה ברמה בינונית ל 4 מטיילים. מאחר ובאיסלנד עונת התיירות קצרה והביקוש עולה על ההצע ,קשה למצוא מקום לינה בזמן הטיול, מה שמחייב תיכנון מקום הלינה מראש. תיכנון כזה כובל אותך להגעה למקום הלינה ביום המתוכנן אף אם לא הספקת את מה שתכננת ומצד שני אם הספקת יותר אין לך טעם להמשיך קדימה.מה גם וטיול עם קרוואן מאפשר טיול עד מאוחר מאוד – אין חושך. אנו טיילנו על פי רוב עד 23:00 (ולא נעים להגיע בשעה כזו לצימר) .אז התמקמנו על שפת פיורד יפה או כל מקום אחר.לדוגמה- לילה אחד ישנו על שפת הלגונה הקרחית. היה שווה כל רגע.

עלות הדלק דומה לזו של הארץ ועם שינויים מינוריים בין התחנות (208-211 קרונות לליטר). לא חסרות תחנות דלק. אך רצוי לתדלק כשמגיעים לחצי מיכל. ברוב תחנות הדלק יש צינורות לשטיפת הרכב, צינור למילוי מים,ולפעמים גם שואב אבק חופשי.

צריכת דלק של הקרוואן כ 7.5 ק”מ לליטר

מחירי המזון גם הם דומים לארץ. ירקות ופירות מעט יקר יותר (תפוחים/אגסים/עגבניות 10 ש”ח לק”ג. לחם מקמח מלא 11-13 ש”ח) רשת חנויות בונוס נפוצה וזולה יותר(וגם יש להם חפיסות שוקולד ה 3-4 ש”ח).לפעמים בכניסה לבונוס קפה חופשי.

בשלב זה כמעט כל האתרים ללא תשלום.

מי הנחלים (הצדדים) נקיים וטעימים מאוד.קנינו בתחילת הטיול כמה בקבוקי סודה (אין מים לקניה) ובמהלך הטיול מילינו אותם

הטמפרטורות כמו בירושלים בחורף עם ימים חמימים של כ 20 מעלות. לעיתים ימים עם רוחות חזקות וגשם.יש להצטייד מהבית בביגוד חם אך לא צריך להשתגע… קיץ….. מכנסים ומעיל גשם מועילים ביותר. כובע חם וכפפות.

ברור שימי שמש משמעותיים יותר יפים לטיול לכן בידקו את מזג האויר יום יומיים קדימה ותכננו כמה שאפשר לפי זה אפליקציה מצויינת למזג האויר – vedur.עם מפת האי ועליה הטמפ' ומצב העננות והשמש

כל הכבישים משולטים הייטב. רצוי לטייל עם מפה ולאו דווקא עם GPS ה GPS טוב לבדיקת מרחקים וזמן להגעה ליעד.או להגעה לרחוב מסויים באיזו עיירה.

ראיתם בדרך אתר המסומן כאתר מעניין (ריבוע עם עיגולים בפינות) מצויין בד”כ גם המרחק לאתר. שיקלו אם לקפוץ ולראות עוד משהו מעניין.

המסלולים באיסלנד- בכל אתר מוצבת מפת סימון שבילים. הסימון בשטח לאורך המסלול מסומן על מוטות עץ צהוב אין סימון לאורך המסלול לפי צבע המסלול במפה כמקובל בארץ .השילוט טוב לאורך המסלול. וקל להסתדר.


 המקומות כאן הם פחות או יותר בסדר מסלול טיול המתבסס על כביש מספר 1 עם כיוון השעון. עם סטיות למקומות נוספים.

מומלץ להעתיק את שמות המקומות ולמצוא אותם בgoogle map ולמצוא פרוט מורחב יותר עליהם כאן באתר או באינטרנט.

טיפים נוספים אעלה באתר ב"פינת הטיפים"

אשמח לעזור .

טיול מהנה

דרור

****************************************************************************************************

רשימת מקומות באיסלנד


-1 מפל Glymur הוא המפל הגבוה באיסלנד 198 מ'. ואחד ממסלולי ההליכה היפים. מהחניה ללכת ישר)לא מיד ימינה בפיצול.אחרי כמה מאות מטרים בפיצול לקחת את המסלול הימני. עוברים בתוך מנהרה, חוצים את הנחל על בול עץ יש חבל לאחוז בו ועולים על ההר מידי פעם בעזרת חבלים ומוטות, המסלול עם מראות ונופים יפיפיים.
 אורך המסלול מהחנייה הלוך וחזור כ- 5 ק"מ כ 4-5 שעות. מומלץ ביותר


 -2 מפל האחים Barnafossar ומפל Hraunfossar שני המפלים סמוכים זה לזה ולהם מגרש החניה משוטף עם מפת האתר במקום. ההליכה קצרה מאוד ועל שבילים מסודרים, מפל האחים (Barnafossar) נשפך בין ומתחת לסלעי לבה מרשימים. מפל Hraunfossar הוא סדרה של מפלים נמוכים, הנמתחים לאורך של כ- 900 מטר. המפלים הם בעצם המון נביעות בין שכבות הלבה התחתונה לשכבה שמעליה המפלים נשפכים לתוך נהר Hvita .המפלים על כביש 518 (במקום שכביש 518 פונה שמאלה וחוצה את הנחל לא לפנות אלא להמשיך ישר כ 1 ק"מ עד למפלים)


 -3 Deildartunguhver מעיין חם עם נביעת מים חמים הגדולה באירופה 180-200 ליטר לשנייה, טמפ' המים כ -97 מעלות. מצומת כביש 50 + 518 , 600 מטר על כביש 50 מרחוק מבחינים בקיטור


-4 בעיירה Reykholt ישנה בריכה גיאותרמית חמה פתוחה. מצומת 518X50נמשיך 5 ק"מ מזרחה על כביש 518 נעבור את הכנסיה יש פניה שמאלה לדרך עפר .הבריכה מיד בפניה מצד שמאל. הקרקע בוצית.

 -5 כ 11 ק"מ מצומת 1X50 צפונה נמצא מפל Glanni יש שילוט מהכביש. הליכה קצרה


 -6 כ 19.2 ק"מ מערבית לצומת 54X1 פניה ימינה לכביש 539 הכביש מסתיים באגם יפה. בדרך יש נחל קטן לחצות. בהמשך מגיעים לדרך יפה מאוד מ אבני טוף אדומות (21 ק"מ כל כיוון )


 -7מפל הגשר Brúarfoss נמצא 26 ק"מ מצומת כביש 1X54 (כ 6 ק"מ מכביש 539) מצד שמאל של הכביש יש בתים עם גג טורקיז השביל אליהם מוביל למפלי הגשר נקודת תצפית על מפלי מים בעלי צבע מדהים.(יש שילוט) יש חניות לפניואחרי הגשר


 -8 מכתש אלדבורג (Eldborg) .(כ 35 ק"מ מצומת 1X54 ) בצורה המושלמת ביותר באיסלנד. המכתש נמצא כ- 3 ק"מ מהכביש והליכה של כ- 30-40 דקות לכל כיוון.


 -9 כ- 5 ק"מ בהמשך כביש 54 יש שילוט שמאלה stora hraun נפנה שמאלה וניסע עד הפיצול (כ2ק"מ) ניקח את השמאלי ונגיע לחניה. מזרחית לחניה כ 100 מ' מאתנו נראה צינור מים. שם ישנה בריכת מים חמים. אפשר ולהוסיף מים חמים לבריכה לווסט את חום המים. הבריכה רדודה . מדרום לבריכה נראה גל אבנים. שם נמצאת בריכה/מעיין נוספת קטנטנה (קוטר 2 מ') אך עמוקה וחמה יותר . חוויה נהדרת.
 .

****************************************************************************************************
חצי האי סנייפלסנס (Snæfellsness )


 -10 Olkelda mineral spring . זהו מעיין מי סודה. המים מוגזים. המעיין הוא בעצם ברז מים מהאדמה


 -11 מפל Rauðfeldargjá (לא רחוק מהפניה מכביש 54 ל 574) המפל מתחתר בצלע ההר ויוצר נקיק עמוק ומוסתר המתגלה רק כשמתקרבים אליו.יש שילוט למפל ולמגרש החנייה הנראה מהכביש. ממגרש החנייה שביל קצר לנקיק. ביולי 2015 היה עדיין שלג בנקיק אך אפשר היה להכנס.


-12 (Arnarstapi) והטנר (Hellnar) שני כפרים ציוריים עם חוף מרהיב עשיר בציפורי ים ותצורת סלעים מרשימות
.
 -13 יש אפשרות ללכת במסלול ההליכה לאורך המצוק מ Arnarstapi- לכיוון Hellnar מסלול מדהים (באורך של 2.5 ק"מ לכל כיוון) השביל על המצוק עם נוף ימי נהדר של מצוקים וצורות סלע שונות. וציפורים רבות. אפשר לא לעשות את כל המסלול אלא לנסוע ל Arnarstapi , להחנות וללכת עד איפה שרוצים (בערך 30-20 דקות לכל צד). ב Arnarstapi הנוף יפה יותר ההליכה סמוך למצוקים ולים, אח"כ לנסוע (או לוותר) ל Hellnar וכנ"ל.ההליכה כאן עם נוף של צוקים וסלעים ואינה נושקת לים, חוץ מבתחילת המסלול.


 -14 מסלול Londrangar Basalt Cliffs כ- 7 ק"מ אחרי HELLNAR על כביש 574 לפני העיקול בכביש יש פניה לחניה בצד שמאל. החניה עם כיכר ואבני בזלת בתוכה כמו כן נראה את שני עמודי הסלע מרחוק(כ- 1.5 ק"מ לכל כיוון). שני מצוקים בגובה 61 מ' ו- 75 מ'. המסלול דומה למסלול בין Hellnar ל Arnarstapi .


-15 Öndverðarnes כביש 579 המוביל אל הנקודה המערבית ביותר על חצי האי Snaefells . הכביש סלול עד לאחד מהחופים הבודדים עם חול זהוב באיסלנד. ההמשך דרך עפר עד למגדלור Öndverðarnes . המקום יפהפה עם המון ציפורים.( 7 ק"מ לכל כיוון)

 -16 הר הגעש סנייפלסיוקול (Snæfellsjökull) אשר בראשו הקרחון. יש סיורים עם חתולי שלג או אופנועי שלג לקרחון. פרטים במרכז המידע שב Arnarstapi


 -17 ריף (Ríf )עיירת דיג קטנה ונמל. במקום בית קפה בשם גמלא ריף Gamla Rif וסופרמרקט קטן


 -18 גרונדרפיורדור Grundarfjörður היא עיירה יפה עם "הר הכנסייה" (Kirkjufell) המפורסם.ההר מתנשא לגובה של 463 מטר יש מסלול ההיקפי סביב ההר בנופים מרהיבים ועופות ים, מסלול קל של שלוש שעות.את ההר רואים מקרוב גם מהכביש הראשי וישנה חניה קטנה ליד הכביש מול ההר


 -19 מנמל העיירה סטיקיסהולמור Stykkishólmur יוצא שייט במעבורת לפיורדים המערביים (ב- 9:00 וב - 15:45 .) כ 3 שעות שיט. הכנסייה של סטיקיסהולמור בולטת ונראית כמעט מכל מקום. הנוף מהכנסייה מרהיב. במפרץ יש כ- 2,700 איים. כל יום יוצאים סיורים אל האיים האלה. כדאי לעלות על הגבעה הצמודה לנמל, ממנה נשקף נוף מרהיב של האיים בים

****************************************************************************************************

הפיורדים המערביים


 -20 Flokalundur בריכה חמה טבעית ממש על שפת הפיורד, - 200 מטר מזרחית למלון פלוקלנדר, על כביש 60 . הנמצא סמוך לצומת 62X60, הברכה נמצאת על הפיורד מתחת למגרש חניה שעל הכביש.


 -21 צוק לאוטארביארג, Látrabjarg צוק ענק 440 מטרים גובהו ו- 14 ק"מ אורכו. הצוק הוא הנקודה המערבית ביותר באירופה ואזורי קינון אחד ענק.(מהמעבורת 90 ק"מ לכל כיוון )

-22 מפל דיניאנדי (Dynjandi) . שבעה מפלים שביחד מהווים מפל בגובה של 100 מטרים המפלים נראים היטב מהכביש ויש שילוט מהנקודה שכביש 60 "נוגע" בפיורד. שביל הליכה קל יחסית, עולה לאורך המפלים עד המפל העליון הגדול. כשעה הלוך ושוב.


 -23 Thingeyri הכפר נמצא כ – 49 ק"מ דרומית לעיירה איספיורדר כפר ונמל ציוריים. במקום תחנת דלק עם מברשות לשטיפת רכב לאחר כבישי העפר שנסענו בהם עד כה.


 -24 בכביש 60 . שווה לסטות 7 ק"מ לכיוון העיירה Flateyri הבנויה על לשון יבשה בתוך הפיורד הצר והמדהים,הרים משני צידי הפיורד מהווים תפאורה יפיפיה לעיירה הציורית . אחרי הפניה לעיירה Flateyri כביש 60 עובר במנהרה ארוכה. בתוך המנהרה יש פיצול לעיירה Suðureyri (כ 14.5 ק"מ ) כפר קטן על החוף הדרומי של פיורד – Sugandafiord הקטן. המוקף בהרים מרהיבים


 -25 העיירה איספיורדור (Ísafjörður). . היא העיר הגדולה ביותר בפיורדים המערביים נמצאת בנוף מדהים, ההר התלול מצד אחד והפיורד העמוק והצר בצד השני .שווה לטייל בעיירה היפה וברחוב עם בתי הקפה,. מרכז העיר הישן של איספיורדור נמצא במרחק מספר דקות הליכה מהנמל. חוויה ללכת ברחובות הצרים בין בתי קפה,החנויות ,המסעדות ובין המאפיות המקומיות הנהדרות. במרכז התיירות המקומי יש מפות של העיירה והדרכה בנוגע לטיולים באזור. בפיורד יש גם טיולי קיאקים.


-26 סודאוויק (Súðavík) הוא כפר דייגים קטן 240 תושבים. בשנת 1995 מפולת שלגים קטלנית הרגה 14
 מתושבי הכפר ופגעה במבנים רבים, סודאוויק נחלקת לשניים. "העיירה הישנה" הנטושה בחורף ובקיץ משמשת לדירות נופש ו"העיירה החדשה" שהוקמה מחדש מזרחית לעיירה הישנה.


-27 אל האי הציורי (Vigur) יוצא שיט כל יום מנמל איספיורדור
****************************************************************************************************
 -28 ברייקאנס (Reykjanes ) הנמצאת על כביש 61 יש בריכה גיאותרמית ענקית ופתוחה על שפת הפיורד בגודל של 20X50 מ. עם סאונה ,מלתחות ומקלחות בתשלום של 3 יורו לאדם. חוויה נהדרת


 -29 בעיירה הולמאוויק (Hólmavík) יש את מוזיאון הכישוף


 -30 בדראנגנס ( Drangsnes ), כפר הדייגים הקטן שבפיורד Steigrímsfjörður יש בריכה חיצונית חמה עם מים חמים טבעיים (כ - 22 ק"מ כל כיוון או כל ההקף של כביש 645 כ 55 ק"מ)


 -31 נסיעה סביב חצי האי וסטנס (Vastnes) המפורסם בעיקר בשל כלבי הים שבו, להקות הציפורים ,הקפת חצי האי כ- 67 ק"מ על דרך עפר. לדעתי עדיף רק את הצד המזרחי מכביש 1 ל 711 עד סלע Hvítserkur ליד osar ולחזור דרך 717.


 -32 Gauksmýri Horse Center החווה הידועה לאימון ואילוף הסוס האיסלנדי. שם ניתן לרכב על סוסים ולקבל הסבר על הסוס האיסלנדי.


 -33 Hvítserkur הסלע המיוחד בים בצורת האות " ח ".


 -34 מול Osar הנמצאת 500-600 מטר דרומית ל Hvítserkur יש דרך העפר לכיוון החוף שם נוכל לנסות לצפות בכלבי ים (יש מחסום, ירידה רגלית בלבד כ 500 מ' לחוף).


 -35 בכביש 717 . נמצא מבצר Borgarvirki . זהו שריד הר געש בזלתי בגובה של 15 מטר שהוסב למבצר. עליה של דקות ספורות תביא אותנו לתצפית פנורמית מעולה מלמעלה.


 -36 מפלי Kolufossar בקניון Kolugljúfur .בצומת X1 715 (שילוט viodalur) לכיוון חוות Kolugil ממש ליד החווה סידרה של מפלים מרהיבים הליכה קצרה בלבד.סטיה של כ 7 ק"מ לכל כיוון מכביש 1.


 -37 האי Hrútey נמצא בעיירה בלונדהוס (Blönduós) שעל גדות נהר Blanda בכניסה לעיירה כ 200 מ' אחרי תחנת הדלק הגדולה משמאל. יש חניה מימין לכביש וירידה לגשר המוביל לאי. האי ממש פינת חמד עם אפשרות לסיור קל באי. באי יש שולחנות פיקניק ושבילי טיול .בעונת הקינון ניתן לראות קיני אווזים המקננים על הארץ

****************************************************************************************************
 ל Akureyri כדאי לנסוע דרך כביש 744 לכביש 76 לכביש 82 עד כביש 1 (מאריך בכ 90 ק"מ מאשר כל הדרך על כביש 1 )


 -38 בעיירה Hofsós , יש מוזיאון מרכז המהגרים . בכניסה לעיירה בצד שמאל ישנה חניה ומדרגות היורדות לתצפית על הצוקים המשושים שעל שפת הפיורד. המראה מרהיב. ליד החניה יש את בריכת שחיה ה"עירונית" על קצה המצוק, הכניסה בתשלום, שווה עצירה .בהמשך יש ירידה לכיוון הנמל עם בתי קפה ומרפסות מעץ על הנחל מקום יפיפה וציורי ביותר.


 כביש מס' 76 , לאורך חופו המערבי של פיורד סקגפיורדור. בנופים יפיפיים .אחרי הכפר Siglufjörður הכביש עובר במנהרות ארוכות( 3.9+7.1 ק"מ ). לכן כדאי עוד לפני שמגיעים לסיגלופיורדור לפנות לכביש 82 שהוא כשלעצמו כביש יפיפה עד ל Ólafsfjörður


 -39 אם בכל זאת המשכנו לסיגלופיורדור (Siglufjörður) ,נגיע כפר הדייגים המרוחק שהיה ידוע בדגי ההרינג שלו. בחודש יולי מתקיים בכפר פסטיבל מוסיקה (7-9 ביולי).


-40 Ólafsfjörður אולפספיורדור, עיירת דייג על גדת פיורד אייפיורדור (Eyjafjörður )

-41 עיירת הדיג הצפונית והציורית Dalvik שוכנת בצידו המערבי של הפיורד הארוך ביותר באיסלנד, Eyjafjordur ,ומשרה נוף רגוע ויפהפה עטור הרים מושלגים מכל כיוון. שיט לווייתנים בדאלוויק ע"י חברת Arctic ,הנמצאת מול הנמל ,החברה מציעה שיט לקבוצות קטנות יותר. כולל חרמוניות ,שוקו ועוגיות. הקמפינג של דלויק זול ומעולה במרחק הליכה קצר מהנמל.
 מכאן גם יוצאת המעבורת לאי Grímsey הנמצא 50 ק"מ צפונית לחופיה הצפוניים של איסלנד. שטח האי הוא כ 5.3 קמ"ר ומתגוררים בו כ 120 איש החיים חיי שיתוף הרחק מהציוויליזציה האי ידוע כמקום טוב לצפיה בפאפינים. אפשר גם להסתובב רגלית באי, וליהנות מהשקט ומהשלווה מטייל המגיע לאי מקבל תעודה המאשרת שחצה את החוג הארקטי,


 -42 מ Árskógssandur הנמצאת מעט דרומית לדאלויק, יוצא מספר פעמים ביום שייט של כ 15 דקות אל האי ריסיי (Hrísey) האי ידוע כיעד לצפרות.

-43 Akureyri הבירה של צפון איסלנד. יושבת על שפת פיורד אייפיורדור (Eyjafjörður). באקוריירי יש את מזג האוויר הטוב ביותר במדינה. מומלץ לטייל ברגל במרכז העיר היפה, לעלות לכנסייה המרשימה ולהשקיף על העיר,הפיורד והנמל ולבקר בגן הבוטני. רחוב Adalstraeti הוא רחוב מעניין מאד עם בתי העץ המיוחדים שבו. אשר נבנו על אדמה שנשפכה לתוך הפיורד בכדי ליבש וליצור עליו משטח ישר. הבתים מתחילת המאה הקודמת ונשמרומצוין.
 כביש מספר 1 ממשיך ועובר לצידו השני של הפיורד שם ישנה תצפית מדהימה על Akureyri הפיורד וההרים מסביב.


 -44 מפל גודאפוס (Goðafoss) " מפל האלים אחד המפלים היפים ביותר מפל דמוי פרסה ומזכיר את מפלי הנייגרה בארה"ב. יש שבילים המגיעים למפל משני צידי הנחל. מומלץ ללכת רגלית בצדו השמאלי של הנחל עד המפל,לחזור , וללכת בצידו הימני. אם אין זמן יש שביל לרכב המוביל עד לחניה ליד המפל בצידו הימני


 -45 הוסאוויק (Húsavík), העיירה היפה והצבעונית .ידועה כמקום הטוב ביותר לצפייה בלוויתנים. יש מספר חברות וכולן ממוקמות בנמל . מומלץ לעשות את השיט רק אם מזג האוויר טוב והים שקט.
****************************************************************************************************

אגם Myvatn


 באזור אגם מיוואטן יש פלאי הטבע רבים. בסביבת האגם תצורות מדהימות של סלעים ותצורות גיאולוגיות מגוונות. מכביש 1 נפנה אל כביש 848 המקיף את האגם מימין (דרום ומערב)


 -46 Skútustaðagígar המכתשים המדומים. במקום שביל בין המכתשים והאגם. שווה ביקור קצר.


 -47 Dimmuborgir . אזור סלעי לבה יפיפה בצורות מיוחדות ומוזרות. ישנם שלושה מסלולי הליכה מסומנים: מחצי שעה ועד שעתיים שלוש.


 -48 Hofdi הוא חצי האי באגם עם נוף פנורמי של אזור האגם כולו . בתחילת המאה ה - 20 בעל האי ואשתו נטעו עצים רבים וצמחים ובילו שם במהלך הקיץ במשך שנים רבות, לאחר שהבעל נפטר האלמנה תרמה את האי למדינה ומאז הוא פתוח לציבור .שביל מסודר ונעים סובב את חצי האי המוקף מים המם מבצבצים סלעים גדולים בשלל צורות.


-49 מכתש Hverfjall השביל למרומי ההר דיי תלול ולא קל אבל אפשרי. מראש המכתש תצפית על האגם כולו ועל פנים המכתש .עומק המכתש כ 140 מטר וקוטרו כ 1 ק"מ. טיול של כ 1.5-2 שעות

 -50 מערת Grótagjá . המערה יושבת על 2 לוחות שנעו ועלו אחד על השני ונוצר שבר גאולוגי. ניתן לטייל לאורך השבר. בתוך המערה סמוך מאוד לכניסה יש נביעה של מעיין חם. לאחרונה המעיין התחמם מאוד ולא ניתן עוד לרחוץ בו.


 -51 בעיירה Reykjahlíð ליד תחנת דלק וליד סניף סופרמרקט של Samkaup Strax נמצא מרכז המבקרים ואינפורמציה שם אפשר להצטייד בעיידע על האתרים באגם Myvatn , על הפארק הלאומי Jökulsárgljúfur .ועל טיולים להר בגעש אסקיה (Askja).


 -52 מכתש KRAFLA בצומת כביש 1 עם כביש 863 ישנה בריכה תכלת של מי קיטור .ממנה נעלה לחניה בסוף הכביש (7 ק"מ) שם ,50 מטר מהחניה נראה את לוע הר הגעש המהמם ובתוכו מים בצבע כחול ירוק מדהים ונוף מדהים של האזור כולו. אפשר להסתפק בתצפית אך כדאי להמשיך לעלות ולהקיף את לוע הר הגעש (העליה והירידה מימין ללוע).


-53 המרחצאות החמים במיוטן . 550 מ' מזרחית לצומת 1 - 860 בסגנון הלגונה הכחולה אך זול יותר
העלות בקיץ - 3750 . לבעלי כרטיס סטודנט יש 1000 קרונות הנחה.
 שעות פתיחה: בקיץ 9:00-24:00 .


 -54 הר Namafjall ובורות הבוץ. בן הצומת 863X1 לבן צומת 860X1 ממש ליד הכביש נראה את בורות הבוץ המבעבע Hveraröndor Hverir .באזור גיאותרמי פעיל, שטח גדול הכולל קיטור הפורץ ברעש מהאדמה בריכות בוץ גופריתי מבעבע, וצבעים רבים ושונים של מינרלים, המראה מדהים ולא מהעולם הזה. הר Namafjall הצבעוני נמצא סמוך לאתר ושביל של כ 20 דקות עולה לפסגה ממנה נשקף הנוף של כל האזור

***************************************************************************************************


הפארק הלאומי Jökulsárgljúfur (מדרום לצפון)
הפארק נמצא לאורך נהר Jökulsá על שלל המפלים שבו. כביש 862 וכביש 864 משני צידי הנחל.
כביש 862 מדרום עד מפל Dettifoss סלול לאחר מכן נכון ליולי 2015 דרך עפר דיי גרועה אך עבירה לכל רכב.
כביש 864 כולו כביש עפר עם קטעים גרועים ביותר וגם הוא עבירים לכל רכב
 לכן לדעתי אם אין שינוי בטיב הדרכים ,עדיף לנסוע למפל Dettifoss על 864 להמשיך לתצפית על מפל HAFRAGILSFOSS ולחזור.ולא להגיע עד ל Ásbyrgi.

למקיפים את הפארק בכבישי 862 ואח”כ 864-


 -55 על כביש 862 ( מפל דטיפוס Dettifoss ומפל Selfoss) . מהחנייה נלך על שביל D-2 כמה מאות מטרים עד לפיצול ניקח את השביל הימני צמוד לנהר עד שנגיע לתצפית יפה על מפל Selfoss נחזור עם שביל D-1 . למפל Dettifoss מפל שגובהו 44 מטר שנחשב לבעל ספיקת המים הגדולה ביותר באירופה. ספיקה ממוצעת של 200 מ"ק מים לשנייה. ובזמן הפשרת הקרחונים הספיקה יכולה להגיע לכ- 1500 מ"ק מים לשנייה. ישנה תצפית עם מצידו השני של המפל מכיוון כביש 864 שם אפשר להגיע עד קרוב מאוד למפל


 -56 בהמשך כביש 862 צפונה כאשר הדרך פונה בחדות שמאלה נגיע לפניה ל HOLMATUNGUR . יש מסלולים באורך של 0.6/2/4.5 ק"מ..
***מסלול H-3 של 2 ק"מ אל ה - Katlar . אל קניון צר מאוד עם זרימה חזקה של מים ומפלונים מסביב .
***מסלול H2 באורך של כחצי ק”מ עם טיפוס קל לגבעת Ytra-Þórunnarfjall . ממנה תצפית טובה על ה Hólmatungur ועל קניון Jökulsárgljúfur .
 *** מסלול H-1 באורך של 4.5 ק"מ אל מפלי Hólmárfossar


-57 Vesturdalur ו Hljóðaklettar סלעים משושים וגדולים. עקב המבנה הצוקים ישנה אקוסטיקה ושומעים את הנחל "מתוך המצוק".

 -58 אסבירגי ( Ásbyrgi ) זהו קניון בצורת פרסה מוזר ומרהיב מכביש 862 מזרחה לכביש 85 אחרי 1600 מ' ימינה-דרומה לכביש 861 .בכניסה משמאל יש מרכז מבקרים יפה. אחריו ממשיך הכביש עד הקצה הדרומי של הקניון שם ישנו מסלול קליל עד לבריכת ברווזים נחמדה. וממנה השביל ממשיך לתצפית יפה על הקניון. למיטיבי הלכת יש מסלולים למרומי המצוק.

נמשיך דרומה על כביש 864 .בכדאי להכנס למפל HAFRAGILSFOSS ולמפל דטיפוס (Dettifoss) מצידו המזרחי.


-59 מפל Hafragilsfoss בגובה של 27 מ'.מכביש 864 כניסה לתצפית מדהימה על המפל מגבוהה ועל הנקיק בו הוא זורם. תצפית יפה מהחניה ויפה ביותר מהפסגה הסמוכה לחניה ( העליה קלילה)
.
 ***********************************************************************************************

-60 27 ק"מ מצומת 1X864 יש פניה לכביש 901 ולחוות Modrudalur חווה המבודדת והיפה. בחווה יש מסעדה נעימה, מבנים בעלי גגות דשא, ואתר קמפינג. בחווה ישנה גם "תחנת דלק" אם נתקעים בדרך להאיילנד. החווה שווה סטיה מכביש 1 לביקור . כביש 901 –כביש טוב ועביר לכל כלי רכב . מהחווה להמשיך על כביש 901 ולהתחבר חזרה לכביש 1


-61 אגילסטדיר (Egilsstaðir) העיר הגדולה במזרח איסלנד. ליד אגילסטדיר נמצא יער Hallormsstaðarskógur ,היער הגדול ביותר באיסלנד. ואגם Lagarfljót הארוך ביותר באסלנד.
 במרכז העיירה תחנת דלק גדולה וסופר מרקטים,סמוך אליהם בצומת כביש 1 וכביש 92 נמצאת תחנת המידע לתיירים ,(כדאי לברר כאן לגבי הדרך להר Bjólfur). מכביש 92 יוצא כביש 93 המוביל אל Seyðisfjörður.בעליה ישנה תצפית יפה מאוד על העיירה והפיורד


-62 כפר הדייגים הציורי סיידיספיורדור Seyðisfjörður שעל הפיורד Seydisfjördur .נמצא 27 ק"מ על כביש 93 הכביש עולה לגובה 550 מ' ועובר בין אגמים קפואים (נכון ליולי 2015). עד לתצפית ליד מפל בה מתגלה העיירה Seydisfjördur והפיורד. הנוף יפה מאוד. לונלי פלנט הכריזו על הכפר כעל מקום חובה בטיול באיסלנד.בכניסה לעיירה חניה מימין ליד הסופר.אפשר ללכת מצדו הימני של הפיורד בין בתי העיירה הציוריים.לחצות בגשר ולחזור מצידו השני. מול חניית הרכב בית קפה חמים ונעים. שווה ביותר לא לוותר.
מזרחית לכפר נמצאת שמורת הטבע – Vestdalur בשמורת הטבע ישנו שביל הליכה המפורסם בזכות – 25 המפלים שבו .
 בדרך אל העיירה אפשר וכדאי להיכנס לכיוון הר Bjólfur שמתנשא מעל לפיורד - 17.6 ק"מ מהכניסה לכביש 93 נפנה שמאלה לדרך עפר הפתוחה לכל סוגי כלי הרכב. לתצפית על העיירה והפיורד מגבוהה. אורך הדרך 6 ק"מ לכל כיוון ( נכון ליולי 2015 השביל עדיין סגור עקב שלג)


-63 העירה BORGARFJORDUR והעיירה Hofn הצפונית הנמצאת בהמשך הכביש נחשבות כמקום אידיאלי לצפייה בציפורים בכלל ובפאפינים בפרט. בזמן הדגירה מגיעים למקום כ 10,000 -זוגות פאפינים .ואף אפשר להגיע אליהם ממרחק נגיעה. הצוק נמצא ליד המרינה .בכניסה לעיירה תמצאו את ההרים הדרמטיים והמיוחדים ביותר במזרח איסלנד, המתנשאים לגובה של 1,136 מ'. אלה הם הרי Dyrfjöll . "דלת" ענקית השולטת בקו הרקיע ומציגה צוקים מרשימים. במרכז רכס ההרים שוכן ה”סוד הכמוס” של האזור, Stórurð . זהו מקום מסתורי ומיוחד, מבוך סלעים עצומים שביניהם זורם נחל קטן. מי הטורקיז המדהימים, בתוך סלעי הענק, יוצרים תמונה שלא תרצו לשכוח. הגעה ל Stórurð : מ Vatnsskarð pass הליכה של שעתיים וחצי לכל כיוון (לברר אם פתוח)
 שביל ההליכה Brunavik הוא אחד המפורסמים והמומלצים באזור העיירה. אורך השביל 12 ק"מ, והוא עובר לאורך המפרץ היפהפה של העיירה. ההליכה אורכת כ- 5-6 שעות בשבילים מסומנים.


 -64 מפל Hengifoss נסיעה בכביש 931 בגדה הצפונית של האגם בנוף יפה. אחרי הגשר הכביש הופך ל 933 עוד כ 1.5 ק"מ נגיע לחנייה ומשם כ- 10 דקות הליכה למפל. יש מסלול הליכה של כ 2.5 ק"מ לכל כיוון בעלייה לתצפית על המפל, המפל המרשים בנוי משכבות בצבעים שחור ואדום., גובהו 118 מטר . במהלך הטיפוס נחלוף ליד מפל Litlanesfoss הבנוי מעמודים שחורים אנכיים, ממנו רואים את מפל – Hengifoss

.
 -65 מפל Strútsfoss . מהחנייה יש הליכה של כ 20 - 15 דקות למפל . גובה המפל 74 מטר.

(מהגשר ליד צומת הכבישים 931 ו 933 כ 10 ק"מ לכל כיוון)


 -66 מעבר ההרים OXI העביר לכל רכב - כביש 939 (כ 32.8 ק"מ מצומת 1X931) יש שילוט " OXI " זהו קיצור של 60 ק"מ. הדרך יפיפייה לאורך נחלים ומפלים. כ 200 מטר לפני הפניה ל 939 יש מפל יפה בנחל שמימין )כ 100 מ' מהכביש ומפל נוסף 200 מטר אחרי הכניסה לכביש.


 -67 העיירה Djupivogur עירה חביבה. שם ישנו אוסף " הביצים " נכנסים לעיירה עד הסוף שמאלה. בדרך נראה משמאל שלד ליויתן ולפני המעגן נראה את העמודים שעל כל אחד מהן ביצת אבן גדולה. בעירה קמפינג נחמד.


 -68 מעבר Almannaskarð קצת לפני Hofn לא להיכנס למנהרה בשם זה ,באורך 1300 מ' יש פניה ימינה עם שילוט כתוב באדום " Almannaskarð". מימין יש הר מחודד. בשיא המעבר יש תצפית יפה.על Hofn על רקע הקרחון.


 -69 הופן (Höfn) עיירת דיג המונה כ- 2000 תושבים הממוקמת על מעין לשון יבשה בין שני מפרצים יפים העיירה היא בסיס מצוין לטיולים על קרחון ואטנאיוקול. במרכז המבקרים בעיירה נמצא גם מרכז לתצוגת קרחונים, וסרטון קצר המסביר על ההתפרצויות הוולקניות שהיו בקרחון. מרכז תצוגת הקרחונים פתוח מתחילת יוני ועד סוף אוגוסט כל יום בין השעות 10:00-18:00. כרטיס כניסה – 1000 קרונות.


 -70 ב- Hoffell כ 2 ק"מ מכביש 1 יש מרחצאות החמים ולא מתויירים, שם ישנן 4 בריכות קטנות לכ 4 אנשים כל אחת, יש מלתחה ומקלחת חיצונית חמה אם אין שומר יש שם תיבה בצורת צינור מים להשארת דמי הכניסה של K500 ישיבה במים החמים על רקע הקרחון מלהיבה.


 -71 ב Jöklasel : צומת הכבישים 1 ו F-985 העולה אל Jöklasel . נמצאת נקודת המפגש והיציאה לטיולים העולים אל הקרחון. טיול סופר ג'ייפ+ אופנוע שלג. סה"כ 3:15 שעות. 650 ₪

טל' 3544781000+


-72 הלגונה הקרחונית יוקולסורלון Jökulsárlón , אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר במדינה. הרי קרח ענקיים,בכל צורה וגודל אפשרית ובצבעים מדהימים צפים על המים הצלולים של הלגונה לרגלי קרחון -
 Breiðamerkurjökull . יש שייט בלגונה עם סירות זודיאק (250 ₪ שעה) או עם רכבים אמפיביים (150 ש"ח ל 45 ד') כדאי להזמין מקום מראש בבוקר או יום קודם .הזודיאק עדיף בגדול השייט מהיר בין הרי הקרח ומגיעים קרוב לקרחון. יש 2 חברות, הזולה יותר נמצאות בקרוואן הקרוב לכניסה. במהלך השייט רואים את גודלה ועומקה של הלגונה ואת גודלו העצום של הקרחון.

לא לוותר אפשר לנסוע או לכת לחוף הים הסמוך לשפך הלגונה. שם על החוף פזורים עשרות גושי קרח שנתקעו בזמן השפל על החוף השחור. הניגוד בין החול השחור לקרח הלבן/שקוף מקסים. מקום מכושף.

כדאי לישון ממש על שפת הלגונה, לראות את הלגונה בגאות ובשפל ,ולהתעורר בבוקר אל הנוף המדהים. בלילה בזמן הגאות המים חודרים מהים אל הלגונה ויוצרים מערבולות גדולות ,גושי הקרח נתקעים זה בזה ומדי פעם נשברים ומתהפכים.כל זה בליווי ציוץ מאות הציפורים ובינהם פפינים שווים את השהיה ואת "בזבוז" הזמן


 -73 קרחון Fjallsjokull . נמצא כמה ק"מ מערבית לגונת הקרחונים Jökulsárlón. גם בתחתיתו לגונה עם קרחונים צפים. כאן לגונה קטנה וניתן לראות את כל הלגונה במבט אחד אך לא מרהיבה כקודמתה.גם כאן יש אפשרות לשייט זודיאק בלגונה.


 -74 טיול טרקטור ופלטפורמה. על חולות שחורים המוצפים במים. היוצר אפקט מרהיב של השתקפות הכניסה ליד חוות Fagurhólsmýri . ישנם טיולים 3 פעמים ביום 10:00 , 12:00 , 15:00 משך הטיול 2.5 שעות. 894-0894 מחיר K6900 (כ 230 )₪

-75 עוד מערבה נמצאת לגונת הקרחונים Svinafellsjokul . המסומנת ע"י שלט עם מקום מעניין הריבוע עם העיגולים. נסיעהמכביש 1- 2 ק"מ על דרך עפר טובה. ומגיעים ללגונה יפה .עליה קצרה מהחניה ורואים את הלגונה והקרחון קרוב מתחתנו.


 -76 ( Kirkjubæjarklaustur), קירקיובאיירקלאוסטר (בקיצור- קיק בוקסר… )העיירה בעלת השם הבלתי אפשרי . חצי קילומטר צפונה מתחנת הדלקשבכניסה לעיירה , נמצא אתר Kirkjugólfið המכונה "ריצפת הכנסייה", זוהי ריצפה טבעית עשויה ממשושי בזלת,דקות הליכה ספורות מהכביש.קרוב לרצפת הכנסיה יש את מפל האחיות systrafoss שני מפלים סמוכים אחד עם מים קרים והשניעם מים חמים.


במלון LAKI שנמצא 4 ק"מ דרומית לעיירה על כביש 204 . ניתן לעשות הזמנות לסיורים למכתשי Lakagígar עם הנוף הירחי. טיול ג'יפים עם סופר ג'יפ. עם חציית נהרות מפל - Fagrifoss ערוץ Fjaðrárgljúfur , והמכתשים המדומים הייחודיים Landbrotshólar
 ( 515 ₪ 2:30 ש' ) . Tel +354 660 1151


 -77 Fjaðrárgljúfur קניון צר ויפה 8 ק"מ ממערב לקירקיובאיירקלאוסטר. נכנסים ימינה לכביש 206F (עד הנקיק הכביש מצויין ולא כביש F ,ואפשר בכל רכב רגיל ! ) .הקניון נמצא כ 4-5 ק"מ מהפני לכביש 206. מגיעים לחניה.השביל צמוד לקניון ומעליו בדרך מספר נקודות תצפית על הקניון היפה והמרשים. כדאי להגיע עד התצפית על המפל. 100 מ אחרי החניה מומלץ ללכת לגשר החוצה את הנחל ,מעל הגשר נקודת התצפית טובה אל תוך הנקיק.


 -78 Reynisdrangar . אילו 3 עמודי סלע מרשימים הבולטים מפני הים. כ 5 ק"מ אחרי VIK נפנה לכביש 215 עליו ניסע כ 6 ק"מ לחניה.נלך לכיוון החוף השחור שם ניראה את שלושת העמודים.


-79 בשמורת דירהוליי Dyrholaos נמצא חוף Reynishverfi .מכביש 215 ניסע כ 5 ק"מ על כביש 1 ונפנה שמאלה אל כביש 218 עליו ניסע כ 5 ק"מ נפנה ימינה לכיוון המגדלור ונעלה עד הסוף לחניה.מול החניה נראה את המגדלור של Dyrhólaeyjarviti . מאחורי המגדלור תצפית מצויינת על הצוק בגובה של 120 מטר שמסמל את הנקודה הדרומית ביותר באיסלנד החודר לים. ובו חור ענק. נירד חזרה עד השביל בו
הגענו, נפני ימינה עד הסוף. כאן חניה ותצפית מהממת על החוף השחור, הצוקים, ועל שלושת העמודים רק
 מרחוק יותר.


 -80 הפניה לכיוון המטוס האמריקאי שנפל.זהו מטוס דקוטה של חיל הים האמריקאי שנחת נחיתת חירום ביום 24/11/1973 . כל נוסעיו יצאו בשלום, אבל את המטוס השאירו שם

הפניה נמצאת 11.9 ק"מ אחרי צומת 1X218 נ”צ (63.4912391,-19.3632810)הדרך עבירה לכל רכב למרות השילוט. כ 200 מ' מהכביש נקח בעיקול שמאלה.כ 4 ק”מ מהכביש המטוס מתחבא מאחורי דיונה, בהמשך ישנו חוף ים שחור ואין סופי . (הפניה נמצאת 2 ק"מ לפני הפניה לכביש 221 )

-81 מפל סקוגפוס . (Skógafoss) נפנה בפניה לכפר Skóga פניה ראשונה ימינה תוביל אותנו אל החניה למול המפל היפיפה. יש אפשרות לטפס את 400 המדרגות שמימין למפל עד לנקודה העליונה שלו. המראות מרהיבים..
 בכפר Skógar . נמצא מוזיאון Folk Museum, עם בתי דשא מסורתיים, המשוחזרים מהמאה ה- 18 וה- 19 ,בית ספר עתיק משנת 1901 וכנסייה משנת 1879 . כלי רכב ישנים, מפלסות שלג, אוכפים, סירות ועוד. חפצי אמנות ותרבות שונים, כמו כלי נגינה, תלבושות מסורתיות, כלי עבודה שונים ועוד. כ 1250K לאדם .


 -82 Seljavallalaug בריכה גאותרמית. ניכנס לכביש 242 ימינה הכביש שעושה פרסה ולכן ניכנס בכניסה השנייה (הרחוקה יותר). נתקדם 1 ק"מ ובפנייה החדה של הכביש נמשיך ישר לדרך 2311 עליה ניסע כ 2 .נתקדם רגלית עד שנגיע לבריכה הנמצאת למרגלות Eyafjalljokull זה הוא הר הגעש שבשנת 2010 התפרץ והשבית את המרחב האוירי של אירופה

-83 על כביש 1 (משמאל) אחרי כביש 242 נמצא מרכז המבקרים הסמוך להר הגעש Eyjafjallajokull . מרכז המבקרים ליד חוות Thorvaldseyri למרגלות הר הגעש. המרכז כולל תמונות מהאירוע וסרט בן 7 דקות המציג את המשפחה שגרה בחווה ואת חייהם לפני, בזמן ולאחר ההתפרצות. מרכז המבקרים קטן, רצפת המרכז מרוצפת באבנים שהובאו מהר הגעש Katla הסמוך. הסרט הקצר ואותנטי, התמונות מרשימות מאוד כדאי לבקר. כרטיס כניסה – 750 קרונות .


 -84 סליאלנדספוס (Seljalandsfoss) לדעתי "ה" מפל המדהים!! החנייה של המפל נמצאת 750 מ' מכביש 1 על כביש 249 .במפל אפשר להכנס ולהגיע אל אחורי זרם המים. מראה לא רגיל. להצטייד במכנסי ומעילי גשם, נרטבים . המראה מאחורי הזרם מרהיב.רצוי להגיע אחה"צ לקראת שקיעה אז מתקבלת תמונה מושלמת של המקום. כשיוצאים מאחרי המפל מצידו השני ללכת ימינה לאורך המצוק כ 500 מ' (עד סוף השביל) שם מתחבא לו בתוך מערה מפל יפה ומיוחד מאוד לא לפספס.


-85 האי Heimaey הגדול באיי וסטמן (Vestmannaeyjabær) (מומלץ ביותר ביום יפה). בינואר 1973 התפרץ הר געש (Eldfell) והחל מאבק בלבה הזורמת שלא תחסום את נמל .האי, הינו פנינת טבע ירוקה מצוקים,ים כחול עמוק, וציפורי פאפין המקננות בהמשך הכביש אחרי מגרש הגולף עד הים.
תחנת המידע לתיירים נמצאת כשיוצאים מהנמל 2 רחובות שמאלה. שם ניתן לקבל הסברים ומפות של האי.
בהמשך הרחוב של תחנת המידע מדרגות עץ המטפסות על הלבה הצעירה ישנם שם סימנים "מעל" הבתים
הקבורים 16 מ' מתחת הלבה.
 K 2520/80₪ הלוך ושוב ללא רכב 35 דקות שייט Tel. +354 481-2800

מעבורת :http://eimskip.is/EN/iceland_domestic/herjolfur

זמנים- בסוגריים לא בשלישי
From Landeyjahöfn 9:40,12:30,(14:45),19:45,22:00 (יציאה מהיבשה)
 From the Vestmannaeyjar 8:30,11:00,(13:30),18:30,21:00 (חזרה מהאי).


 -86 שמורת ההרים הצבעוניים – Landmannalaugar למרות המלצות כאן באתר גם מכיוון כביש 32 הדרך לא עבירה לקרוואן


 -87 כ 18.5 ק"מ דרום מערבית לצומת הכבישים 32 ו 26 על כביש 32 נמצא Þjórsárdalsvegur זהו אתר המראה כפר שנקבר/נשרף בלבה.
 בהמשך הכביש נמצא מרכז מבקרים המושקע Búrfellsstöð של תחנת הכוח ההידרואלקטרית. שווה קפיצה.קפה/שוקו חופשי


 -88 מפל Hjálparfoss . נמצא כ 1 ק"מ דרומית ל Þjórsárdalsvegur זהו מפל המקיף צוק העומד באמצע המפל ומחלק אותו לשנים. מפל לא גבוהה אבל יפה.


 -89 מפל גולפוס (Gullfoss) או "מפל הזהב" המפורסם אחד המפלים הגדולים והיפים באיסלנד רצוי לחנות במגרש –החנייה התחתון . משם ההליכה קלה יותר אל המפל עצמו.ואפשר גם לרדת למפל ממרכז המבקרים שנמצא בחניה העליונה.אם חנינו בחניה התחתונה אפשר אחרי ההליכה למפל לעלות לחניה העליונה ומשם לתצפת על המפל מנקודת מבט גבוהה יותר.


-90 פארק הגייזרים ב Geyser שם נמצא את הגייזר המפורסם סטרוקור (Strokkur), המתפרץ בעוצמה כל כמה דקות. כל האיזור כולו מעשן ומבעבע. במיוחד יפה לראות את הבועה הכחולה המקדימה את התפרצות הגיזר.

-91 מפל Bruarfoss מפל לא מפורסם אך יפה מאוד, מהגייזר נדרים על כביש 35 ההופך לכביש 37 לאחר כ 7 ק"מ יש שלט אל החווה Brekkuskogur נמשיך עוד 500 מ' ונגיע לעוד שלט Brekkuskogur לכיוון ה"צימרים", נפנה ימינה- צפונה, לכביש עפר וניסע ליד הצימרים בכל פניה שתהיה ,נפנה שמאלה. עד שנגיע למעבר בקר על השביל (ליד צימר בשם Arbrau) שם נחנה. משמאלינו נראה גדר תיל נעבור אותה ונלך עם השביל. לאחר כ 100 מ נגיע ליד הנחל ולשילוט לכיוון מסלול Kongsdru 0.5 ק"מ. נעבור את הנחל בגשרון עץ. ונמשיך בשביל ברור ויפה . לאחר דקות ספורות נשמע את המפל משמאלנו. נעלה על הגשר על הנהר ברואר (Bruar) ונראה את המפל היפה.
.
 -92 Laugarvatn אגם שאליו נשפכים הרבה מעיינות חמים. לידו נמצאות מרחצאות Fontana עם סאונות רטובות ויבשות בריכות מים חמים בטמפרטורות שונות וכו' מחיר הכניסה כ- 17 יורו, מקום תיירותי עם מס' אפשרויות לינה שונות.


-93 הפארק הלאומי תינוואטליר (Þingvellir) זהו מקום ייחודי מבחינה גיאולוגית. הסדקים הם עדות לתנועתו של קרום כדור הארץ.צד אחד הלוח האירופי וצד שני הלוח האמריקאי המתרחקים זה מזה בכ 25-50 ס"מ ב 10 שנים. תינגווטליר הוא גם אחד האתרים ההיסטוריים החשובים ביותר באיסלנד,
 זהו מקום מושבו של הפרלמנט הראשון בעולם.


 -94 המכתש הגעשי קריד (Kerið) אחד מהמכתשים המושלמים באיסלנד עם אגם בצבע טורקיז מדהים קירות המכתש מטוף אדום. שילוב הצבעים מדהים. החניה מספר מטרים משפת המכתש. מומלץ להקיף את המכתש ולרדת לתחתיתו ליד האגם שעומקו נע בין 7-14 מטר. המכתש נמצא על כביש 35 צפונית למפגש עם כביש 36 . את חניה רואים 50 מטר מהכביש. (בתשלום כ 30 ) ₪


 -95 בכפר הטבעוני solheimar על כביש 354 יש חנויות,בית קפה ומסעדה טבעונית. הכפר כ 230 איש מציג את עבודותיהם של מוגבלים פיזית השוהים שם. גאוות הכפר על אחד מאנשיו שהקיף את איסלנד ברגל על כביש 1(1417 ק"מ) ב 32 יום. מקום חביב ונעים.


-96 "העמק המעשן"ב (Hveragerði )בקוורגרדי מסלול "רייקיאדאלור (Reykjadalur) מומלץ מאוד. נכנסים לעיירה מכביש 1, וחוצים את העיירה, כשלושה ק"מ ממרכז העיירה עוברים את הפניה למגרש הגולף יש שילוט, -והדרך הופכת לדרך עפר מצויינת.מגיעים לחניה עם בית קפה . המסלול עצמו אורך כשלוש שעות כ 6 ק"מ הלוך-חזור . עולים בשביל כ 250 מ' גובהה (כשעה עליה לא קשה) ומגיעים לעמק הגבוהה התחום בהרים ירוקים ובמרכזו בורות עשנים ונחל חם זורם. לאורך הנחל שביל עץ ואף מקומות "מסתור" להחלפת בגדים. אל הנחל החם מאוד מתמזגים מדי פעם נחלים קרים כך שאפשר למצוא שם מקומות נעימים לרביצה במים החמים מול הנוף המדהים. אפשר להמשיך עוד כ 500 מ' הלאה לעוד איזור מעשן ומבעבע הנמצא בסוף העמק.
 ליד המסעדה לפני מגרש הגולף נמצא הגייזר גרילה (Grýla). בקוורגרדי יש בריכת שחייה גאותרמית מצוינת הפתוחה כל השנה.ופארק גיאותרמי.


-97 מפל Urriðafoss המרשים נמצא בנהר Þjórsá , שאורכו 230 ק"מ והוא הארוך ביותר באיסלנד. כדי להגיע למפל מכביש 1 יש פניה לכביש 302 עם שילוט ישנה תכנית להקים במקום סכר ותחנה גאואלקטרית
 מה שעלול "לקבור" את המפל תחת האגם המלאכותי שייווצר.

**************************************************************************************************


אזור Reykjavík ו Keflavík


-98 כ 7 ק"מ דרומית לעיירה Hafnir נוכל לבקר בגשר " Leif the Lucky's ". המחבר בין שני הלוחות ובין שתי היבשות (אירופה ואמריקה), לא גדול כמו הפארק תינגוותליר,אך נחמד

 -99 המגדלור של רייקאנס המגדלור העתיק ביותר באיסלנד ואולי היפה שבהם. המגדלור נבנה בשנת 1907 ובגובה של 26 מטרים. המגדלור נמצא בנקודה הדרומית מערבית ביותר של חצי האי רייקאנס. באזור גיאותרמי ומוקף בורות מעשנים


 -100 –Gardur העיירה הצפונית מבין עיירות חצי האי נמצאת במרחק רבע שעה נסיעה צפונה משדה התעופה, על כביש מס' 41 בהמשך הופך לכביש מס' 45 .ב Gardskagi הנמצא צפונית לעיירה, נמצאים שני מגדלורים. החדש מבניהם נבנה בשנת 1944 והוא בגובה של 28 מ '.


 -101 Blaa lonid הלגונה הכחולה אחד האתרים המפורסמים באיסלנד וספא שנבחר לאחת מעשרת הטובים בעולם. מקום לא ממש זול..... אבל גם בלי להיכנס לספא עצמו כדאי להגיע. חונים בחניה של האתר. נכנסים עד הכניסה לספא, לפני הכניסה משמאל יש מסלולים מסודרים בין בריכות התכלת שליד הספא. מקום נחמד להתחיל או לסיים בו את הטיול באיסלנד.