רעייתי ואני ביקרנו לראשונה באי היווני זקינטוס לפני כעשר שנים ונהנינו מאוד. מאז ביקרנו בעוד איים, אולם לרגל יום הולדתו הארבעים של בננו הצעיר, בחרנו לחזור לזקינטוס אתו ועם משפחתו. חששנו מאכזבה טבעית האופיינית לעיתים לביקור השני, אך זה לא קרה. אמנם לא הרבה השתנה באי מקסים זה, אך גם היום הוא בהחלט מקום ראוי לחופשה מכל סוג שהוא ואנו בהחלט ממליצים עליו בחום.

שהינו באי שבוע ימים בתחילת אוגוסט, התאכסנו במלון ***** Mediterranean Beach וטיילנו באי באמצעות רכב שכור.

מספר טיפים להתחלה.

א. בחודשי הקיץ פועלות טיסות ישירות של חברות ישראליות לאי, שעתיים וקצת ואתה שם. כדאי כמובן להזמין אותן מראש כי הביקוש גדול.

ב. אחת הנקודות הבעייתיות בזקינטוס (תלוי בעיני מי) היא נהירת בני נוער בהמוניהם לאי לשבוע של מסיבות אלכוהול, רעש וכנראה גם מזיקים נוספים. כאשר מבחינים בהם במטוס זה קצת מטריד אך אפשר בקלות לבצע הפרדת כוחות בשיטה פשוטה. להימנע מהזמנת מלונות "הכול כלול" ולהעדיף Half board קצת יותר יקרים, אך שקטים ובהחלט נעימים. התארחנו במלון Mediterranean Beach הממוקם בלגאנס Laganas )). המלון בן חמישה כוכבים מעולה מכל הבחינות ואני ממליץ עליו בכל פה. החדרים מרווחים וממוזגים היטב, הבריכה והים במרחק צעדים ספורים מהחדרים, מגרש חנייה מרווח וחנויות ומסעדות למכביר בסביבה.

ארוחות הבוקר והערב מצויינות, מגוונות ממיטב המטבח היווני והאירופאי, הכול טרי, נקי ובשפע.

ג. רצוי להזמין רכב מראש. אמנם באי סוכנויות השכרה מקומיות רבות ולא יקרות, אך גם הביקוש גדול. אפשר לשכור כל סוג רכב וכמובן קטנועים וטרקטורונים ללא הגבלה. אני ממליץ לשכור רכב לכמה ימים, זה מוזיל את המחיר ובעיקר מאפשר להגיע בקלות לחופים הנהדרים של זקינטוס ולשאר נקודות החן שבאי. הכבישים צרים ומפותלים, הרבה ירידות ועליות תלולות ויש לקחת בחשבון מהירות נסיעה איטית ובעיקר לנהוג בזהירות רבה.

אנחנו שכרנו רכב מסוג אופל אסטרה לחמישה ימים בסוכנות EASYRENT בלגאנס. המחיר 290 יורו כולל ביטוח מלא. בעל הסוכנות הוא Tasos, אדם הגון ומהימן שסייע לנו לא מעט בעצות חכמות היכן לבקר. יש גם אתר https://www.easyrentzante.com/en-car.php

ד. כאשר מגיעים לחופים עם ילדים, יש לנהוג במשנה זהירות כי אין מצילים, לא בים ולא בבריכות. להשתמש במצופים ולפקוח עין. בחלק מהחופים המים מאוד עמוקים קרוב לחוף.

ה. קיימות מפות טובות חינמיות, אך השילוט לא טוב. רכשנו בסופרמרקט קטן וזול (לפני הכניסה למלון) סים המכיל 5 ג'יגה גלישה. המחיר 15יורו וזה מסייע מאוד בניווט. יש לקחת בחשבון שהכיסוי האינטרנטי באי לא הכי טוב, מפעם לפעם מתנתק אך בגדול הסים שרת אותנו בנאמנות והגענו לכל מקום בקלות. מפה מצורפת לנסיעות – חובה!

אם נוסעים עם תינוקות, רצוי לצרף סבים , זה בהחלט מחזק את הקשר המשפחתי!

מה עשינו

בניגוד לטיולים אחרים בהם אני נוהג לתכנן היטב כל יום, כאן התכנון הרבה יותר חופשי. האי לא גדול ומיקומו של המלון איפשר לנו להגיע בכל יום לאתר או אתרים אחרים ולחזור לקראת ערב בקלות. זמן הנסיעה מהמלון לאתרים השונים, בין 40 ד' לשעה וחצי ואפילו יותר.

ביום הראשון נהנינו ממנעמי המלון, כלומר מהבריכה וחוף הים הארוך והיפה. המים נעימים (26 - 28 מעלות לדעתי), החול נעים ועומק המים הדרגתי, טוב לכל הגילאים.

היום השני הוקדש לאטרקציה המרכזת באי, חוף האוניה הטרופה. האתר נמצא בחוף NAVAGIO, והוא למעשה מפרץ קטן שעל חופו אוניה טרופה שננטשה ע"י צוותה. המקרה התרחש ב 1980 וכנראה הייתה זאת ספינת מבריחים שעלתה על שרטון במהלך סערה חזקה.

על מנת להגיע לאתר יש להפליג, כי אין שום כביש למקום. אפשר להפליג מכמה מקומות באי, בהמלצת TASOS משכיר הרכבים, נסענו ל Porto Vromi בצדו המערבי צפוני של האי ומשם הפלגנו בסירה קטנה (כעשרים איש) אל האתר. בדרך לאוניה הטרופה עוברים דרך צוקים שזורים במערות יפות. המים כחולים מבריקים והמראה נפלא. הסירה נוחתת בחוף האוניה, נשארת שם שעה וכמובן אפשר לשחות בחוף נפלא זה, להיכנס למערות וליהנות. ההפלגה כולה אורכת כשלוש שעות. אצל טאסוס קיבלנו קופונים שהעניקו הנחה משפחתית של 20%. הנכדים בני 5 ו 7 היו פטורים מתשלום.הגדולים שילמו 16 יורו לאדם.

בדרך חזרה אפשר לבקר באחד או יותר מהמנזרים העתיקים והשמורים באזור. מנזרים אלה שרדו רעידת אדמה חזקה שהתרחשה בשנת 1953 והחריבה בנינים רבים באי. שמות המנזרים הם ANAFONITRIA ו PANAGIA SPILIOTISA . לא קל להגיע כי השילוט לא מדויק, אך אם ה GPS פעיל, לא תתאכזבו.

היום השלישי הוקדש כולו לנכדים. מחוף לגנס הקרוב מאוד למלון, עלינו על הפלגה לחוף הצבים. לקחנו סירה קטנה יחסית ויצאנו להפלגה מרתקת לאי MARATHONISI המשמש גם מקום לשימור ביצי צבי הים החומים. באי הקטנטן קיים שטח מגודר בו הצבות מטילות את ביציהן. בנוסף נמצאים שם מספר חופים נהדרים בהם התאפשר לנו לשחות זמן לא מבוטל. ראינו גם שבעה צבי ים ענקיים במים, בקיצור כף לכולם עם מס ערך מוסף לימודי...

ביום הרביעי נסענו למערות הכחולות. מקום היציאה היא העיירה AGIOS NICOLAOS ,בחלקו הצפוני מזרחי של האי. בכניסה למקום מספר מקומות השכרה להפלגה ואפשר לבחור בהתאם למחיר וההעדפה האישית. אפשר כמובן לשלב את ההפלגה למערות הכחולות יחד עם חוף האוניה הטרופה. חשוב לציין שלעיתים הפלגה משולבת כזו מתבטלת עקב ים גלי המונע מהסירות לנחות ליד האוניה. רצוי לברר מראש. שטנו ליד מצוקי גיר ובהם מערות, שערי סלע וצוקים הבולטים מהמים. מפעם לפעם "הושלכנו" למים ע"י משיט הסירה, שחינו ליד המערות המוארות בצבע תכלת מבריק, כאילו יש פרוז'קטורים רבי עוצמה במים. הסירה הקטנה יחסית נכנסה בקלות מפחידה לתוך המערות, לשמחת כולם.

ביום החמישי שעינו לעצותיו של TASOS משכיר הרכבים וביקרנו בשני חופים נפלאים. הראשון הוא PORTO LIMNIONAS, בחלקו הדרום מערבי של האי. נסענו בדרכים הצרות והמפותלות עד AGIOS LEON ומשם בדרך צרה לחוף עצמו. יש לשים לב לשילוט ולא לפנות בטעות ל PORTO ROXA, אותו נבקר לאחר מכן. צורת החוף היא כעין אגמון מבודד מהים הגדול, מוקף בצוקי גיר בהן כמה מערות. כמובן שקפצנו מיד למים ושחינו למערות, חוויה נהדרת. אני ממליץ ככלל להשתמש בנעלי צלילה מגומי, אותם אפשר לקנות בפחות מעשרה יורו בכל חנות באי. נעלים אלה ימנעו כאבים בכפות הרגלים מהסלעים והחול החצצי הנמצא שם בשפע.

לאחר כשעתיים ב PORTO LIMNIONAS, שמנו פעמנו לנקודת חן לא רחוקה, הלא היא PORTO ROXA. כאשר חוזרים מפורטו לימונאוס לכביש הראשי, די קרוב מתחילת הדרך יש פניה שמאלה, אל תכנסו בה, אלא המשיכו ישר לפורטו רוקסה. השילוט לא טוב ויש להסתמך על WAZE ודומיו. אם אין קליטה, לנסוע לאט ולא לפספס אף שלט, אחרת (כמו שקרה לנו), הדרך מתארכת במספר קילומטרים...

PORTO ROXA הוא הפתעה. לכאורה מגיעים שוב לחוף ים סוער ולא מעניין, אך אחרי הליכה קצרה ביותר, מגיעים למעין רחוב חצוב בסלע המוליך אותנו לפיורד חבוי, כמובן בין סלעי גיר וללא כל שרותי חוף. המים השלווים צלולים ועמוקים וצבעם נפלא. קיימת שם גם מקפצה בגובה של כארבעה מטרים ומי שחפצה נפשו לרחף קצת לפני הכניסה למים, זה המקום.

בכניסה לחוף יש כמובן טברנה עממית ולא יקרה ואפשר לבלות בה לפני או אחרי השחייה וההנאה גדולה.

היום השישי היה שוב יום הנכדים. באי יש שני פארקי מים גדולים. בחרנו ב WATER VILLAGE ליד SARAKINADO. פארק גדול המכיל הכול. הנכדים נהנו מאוד והתורים ליד האטרקציות היו נסבלים בהחלט. כמובן שרצוי לבוא אחה"צ, העומס יורד פלאים.

יש בזאקינטוס עוד הרבה מה לראות. מנזרים עתיקים, חופים נוספים שלא הזכרתי, מוזיאון השמן ליד לגאנס, עצי זית ענקיים בני מאות שנים ויותר ובעיקר שלווה ורוגע לצד בני נוער משולהבים. הניגודים משתלבים אך נפרדים ואינם מפריעים אחד לשני.

המעוניין בפרטים נוספים מוזמן לכתוב ל MORYEH@HOTUFI.NET ואענה בשמחה.