מי אנחנו – זוג הורים ושני בנים בני 8 ו 6.5

מסגרת הטיול – התחלנו בטיול חוף בקוסטה דוראדה ומשם הצפנו לפירנאים לשבוע וחזרנו דרך פיגארס לכמה ימים בברצלונה.

סהכ ימים: 17

תאריכים: 30.9-16.10

הערות כלליות:

  1. למעט הימים הראשונים בקוסטה דוראדה לא הזמנו מקומות לינה אחרים מראש. אין צורך לציין שחודש אוקטובר הוא כבר רחוק מעונת השיא ואין בעיה למצוא מקומות לינה ב airbnb מעכשיו לעכשיו.
  2. חודש אוקטובר כך מציינים בערך בכל מקום אפשרי הוא חודש ריסקי לטיול בפירנאים. אבל בפועל כל הימים שלנו שם היו ימים יפים ושמשיים ונטולי גשם. גם אנחנו חששנו מטיול בתקופה זאת והתבדינו. האם זה קשור להתחממות הגלובלית? אולי. אבל בפועל היו שם לא מעט מטיילים מישראל שחשבנו כמונו שכדאי לקחת את הסיכון וזה אכן השתלם.
  3. טיול בפירנאים מחוץ לעונה – מה פתוח? ובכן ישנם רכבלים שכבר אינם פתוחים. וכנל לגבי פארקים מסוימים ורכבות מסוימות. כדאי לשים לב לתאריכים מבחינת הגעה למקומות. אבל יש מספיק מה לעשות ולראות. חיפשנו לילדים פארקי חבלים והיו כאלה שבאוקטובר כבר לא פעילים. אבל למרבה ההפתעה ישנם מקומות שעדיין פעילים באופן חלקי כלומר בימים מסוימים וכל זה לא תאמינו – בשביל התיירים מישראל!
  4. לינה בעיירות – כאמור אוקטובר אינו חודש מומלץ לטיולים בפירנאים ולכן עיירות רבות ננטשות עד לתקופת עונת הסקי וישנן כמה עיירות רפאים בדרך. אנחנו ישנו בעיירה אחת כזאת שהיו בה בערך שניים וחצי אנשים. לא ההרגשה הכי נעימה. עדיף לחפש מקומות לינה בעיירות גדולות המאוכלסות כל השנה.
  5. הפיראנים הצרפתיים – אם כבר מגיעים לאיזור הפירנאים בספרד אפשר ומומלץ לעבור גם לצד הצרפתי יש שם לא מעט מסלולים יפים לעשות. אממה? הצד הצרפתי קר יותר וגם שם הרבה מהרכבלים כבר סגורים בתקופה זאת. ויש גם את שיקול הזמן וההעדפות האישיות. כדאי בכל מקרה לבדוק ולשקול.
  6. בתכנון הטיול נעזרנו בספר המשפחה המטיילת לברצלונה והפירנאים. מומלץ!

ולאחר הקדמה קצרה זאת ניגש לעיקר.

30.9 נחיתה בברצלונה איסוף רכב מהשדה ונסיעה של כ 1.15 שעות לכוון קוסטה דורדה לעיירה salou דרומית ל tarragona.

הזמנו דירה ב airbnb שממוקמת במתחם דירות נופש על צוק המשקיף לחוף cala crancs ליד cap de salou.

דירה שמשקיפה ממש לחוף שהוא בעצם מעין מפרצון קטן עם פיסת חוף חולית.

בילינו שם 5 לילות - את רוב הזמן באיזור החוף שלנו ובחופים שליד - שאליהם הגענו דרך הליכה על הטיילת לכוון דרום. בערבים יצאנו לטיילת המרכזית בסאלו.

2.10 את רב שעות היום בילינו בים, בחוף שליד הדירה. אחהצ נסענו לברצלונה ל camp nou לראות את משחק ליגת האלופות בין ברצלונה לאינטר מילן. כבישי האגרה הם עסק יקר. נסיעה כזאת של 45 דקות מסאלו לברצלונה עולה בסביבות ה 14 יורו לכוון.

המשחק התחיל ב 21:00 בדיוק ובאצטדיון היו כמאה אלף צופים אבל הכל התנהל שם בסדר מופתי. ישבנו קרוב יחסית למגרש ליד אחד השערים מה שהתברר כהצלחה מסחררת כיוון שבמחצית הראשונה היה זה השער של ברצלונה ובדקה השניה למשחק אינטר הבקיעו שער ובמחצית השניה היה זה השער של אינטר וסוארז הבקיע שני שערים לאינטר בשער הזה ממש כך שבעצם צפינו בכל השערים של המשחק ממש מקרוב!

3.10 נסענו לפארק השעשועים port aventura - כיוון שהגענו למקום ממש לאחר סוף עונת השיא אז חלק מהמתקנים היו סגורים אבל מצד שני כמעט ולא היו תורים והפארק היה דליל במבקרים. הפארק כולל מתחמים שונים והחלק הכי מגניב בו לטעמינו היה ה far west שכלל מגוון של רכבות הרים כולל כאלה שנרטבים בהם לגמרי.

את הכרטיסים ניתן להזמין מראש באתר ויש הנחה סמלית כלשהי.

ניתן לקנות גם כרטיס משולב הכולל את ferrari park. הפארק הזה מיועד לגילאים של 12+ ויש בו מתקנים מטורפים ולא אנושיים בעליל. לא לבעלי לב חלש.

הפארק השלישי במתחם הוא פארק מים והוא סגור באוקטובר.

4.10 עיקר היום הוקדש שוב לים ושיטוט בין החופים היפים בעיקר אלו הנמצאים במפרצים קטנים. אחהצ נסענו למרכז העיר לפארק חבלים מומלץ במיוחד! bosc aventura salou כולל מספר מסלולים בדרגות קושי שונות. המסלול הבינוני היה מוצלח במיוחד ואפשרי גם לילדים בגיל 6 בליווי מבוגר וגם מספיק מאתגר לגדולים יותר.

5.10 אורזים את עצמינו, נפרדים מהחוף המושלם ויוצאים לכוון הפירנאים.

הנסיעה מסלו לכוון היעד הראשון שלנו בפירנאים - העיירה El Pueyo de Jaca שם הזמנו דירה מ airbnb ארכה סהכ כ 3.5 שעות שאותם שברנו בדרך בעצירה ב Alquezar עיירה ימי ביניימית קטנה שבמקרה התרחש בו באותה העת הפנינג גדול סביב מירוץ כלשהו.

מאותה העיירה יוצא מסלול שעובר בערוץ נחל ובו הולכים על גבי גשרים תלויים.

ומשם המשכנו לעבר ביתנו לימים הקרובים.

הדירה עצמה היתה מאוד יפה וחדישה אבל העיירה עצמה היא עיירת רפאים ולמעט אנשים בודדים לא היתה שם נפש חיה.

6.10 יוצאים לעבר Petit train d'Artouste הנמצאת בצד הצרפתי של הפירנאים ב val de tena. הגענו ביום האחרון שבו הרכבת פעילה. הנסיעה ברכבת אורכת כ 45 דקות בהלוך כיוון שישנן נקודות בהן הרכבת עוצרת כדי לאפשר לרכבת חזור להתקדם וכדי להסיט את המסילה.

הרכבת עוברת בדרך נופית הררית מלאה בפסגות משוננות והעמק נשקף במלוא הדרו.

הרכבת עוצרת באגם מלאכותי (עם סכר) וניתן להקיף את האגם רגלית.

7.10 החלטנו לעזוב יום קודם את הדירה בעיירה ולעבור ל vielha .

יצאנו לדרך לכוון פארק ordesa עשינו עצירה בעיירה Ainsa שיש בה עיר עתיקה והצטיידנו בארוחת צהריים. 

עצרנו ב escelona לקבל מידע על עמק ansiclo. 

הדרך המובילה אל הערוץ קסומה ביותר מוקפת ירוק מכל עבר והרבה מאוד פסגות משוננים ונוף פראי ודרמטי.

אחת הדרכים היפות שנסענו בהן.

ובעמק אניסקלו יצאנו למסלול מעגלי של כשעתיים שעובר בתור הערוץ משני צדדיו. מסלול שטובל בירוק ועובר מעל גשרי עץ מרשימים המחברים בין שני צידי העמק היפהפה.

משם המשכנו בנסיעה של כ 1.5 שעות עד ל vielha וכאן אנחנו מתמקמים ללילות הבאים.

מצאנו כאן דירה חלומית באיירבינבי ב 230 שח ללילה (לא כולל דמי נקיון ודמי שירות שזה מעלה את המחיר לסביבות ה 280 ללילה).

8.10 

בוקר - נסיעה ל aran park הנמצא ב val de aran זהו למעשה פארק חיות שבו מטיילים בתוך שביל מסומן וניתן לצפות בחיות שונות לפי מתחמים. בין היתר פגשנו שם: איילי צפון, זאבים לבנים ואפורים, דובים, עיזים, מרמיטות שאותן גם ניתן להאכיל, נשרים ועוד.

משם המשכנו בנסיעה ל Artiga de Lin מסלול הליכה נופי מוקף בפסגות משוננות וטובל בירוק לעבר מפלים.

כשסיימנו את המסלול חזרנו לקפיטריה שבבקתה לשוקו וקפה.

משם חזרה ל vielha ליריד המקומי - זהו יריד שמתחרש פעם בשנה ותפסנו אותו במקרה :)

9.10

את היום הזה הקדשנו לטיול ב espot ב aiguestortes i estany of saint Maurici Natioanl Park או בשמו העברי איגואס טורטס :). אחד המסלולים היפים והמפורסמים שבפירנאים. מגיעים לאספוט ושם שוכרים ג'יפ שלוקח אותנו היישר לאגם הגבוה ביותר מתוך שלושת האגמים שבפארק. הנסיעה בג'יפ דורשת מינימום של 6 נוסעים וכיוון שהעדפנו לא לחכות שילמנו מחיר של 2 נוסעים נוספים (ילדים) כדי לצאת לדרך. סהכ שילמנו לג'יפ 4*14 ועוד 2*24 יורו.

נסיעה של כ 45 דקות מביאה אותנו לאגם העליון ומשם שביל מסומן לוקח אותנו חזרה עד לאגם התחתון והגדול והיפה ביניהם הלא הוא אגם מאוריצי.

הדרך למטה לוקחת כ 4.5 שעות מסלול של כ 6 קמ.

הדרך רובה בירידה והנופים בה הם מהיפים שבפירנאים. ישנן עצירות לתצפית וכדאי לא לפספס אותן!

מאגם מאוריצי יוצאים ג'יפים חזרה לאספוט פעם בשעה עגולה עד השעה 18:00.

באותו יום יצאו למסלול 15 ג'יפים כולם מלאים במטיילים ישראלים.

הנהגים שם מתפארים באוצר מילים לא קטן בעברית שהספיקו לרכוש בחגי ישראל :), כולל הנהג שלנו ששאל אותנו אם היום יום כיפור (מה שהיה נכון).

10.10

כפיצוי על היום המאומץ הקודם החלטנו להתחיל את הבוקר עם הילדים בפארק חבלים בדרך לאספוט.

הפארק נקרא pirinues Parc Aventura וידאנו בהודעת ווטסאפ עם הפארק שהוא אכן פתוח - כי מתברר שגוגל לא תמיד מעודכן ואכן הפארק פתוח ונוסעים אליו. מתברר שהפארק הזה פתוח באוקטובר 3 פעמים בשבוע במיוחד עבור קהל הישראלים הגודש אותו בתקופה זאת.

פארק נחמד אבל לא מאוד מאתגר הילדים כאמור נהנו. הפארק שוכן על גדות אגם וניתן לשוט בו בסירות קאנו.

יש שם רחבת דשא מוצלת וניתן לעשות שם פיקניקים. החסרון היחיד הוא שהפארק פתוח בין השעות 10-14 אז אם רוצים להספיק גם חבלים וגם שיט כדאי להגיע ממש סמוך לפתיחה.

משם נסענו לעבר ה colomers שכולל מסלול יפה ותצפית על אגמים אך לצערינו שביל הגישה אל תחילת המסלול היה בשיפוצים ולא ניתן היה לעבור בו….אז הסתובבנו בעיירות שליד: arties, baqueria. 

11.10 יום שישי - בוקר של מעבר. מתכוננים לנסיעה ארוכה לעבר figueres. את הנסיעה עושים דרך כביש מהיר העובר בצרפת בעיר toulouse. נסיעה של שעתיים וחצי מביאה אותנו לטולוז. סיור קצרצר בעיר ומשם ל cite de l'espace מוזיאון החלל המקומי. המוזיאון כולל מופע פלנטריום ו IMAX ובנוסף חללים פנימיים עם תערוכות מתחלפות ומיצגים של MIR לווינים וחלליות בחלקו הפתוח.

מופע הפלנטריום ארך כ 45 דקות וכלל הסברים בצרפתית עם אוזניות באנגלית.

אנחנו תרגמנו סימולטנית לילדים אבל ההקרנה היתה מרשימה מאוד וכללה הסברים על כוכבי הלכת בגלקסיה.

משם המשכנו לעיירה carracassonne השוכנת בתוך חומה. עיירה ימי ביינימית קסומה וציורית עם הרבה סמטאות צרות ונעימות להתהלך בהן. לא לוותר! במהלך היום ניתן לעשות גם סיור על החומות ולהשקיף על הנוף הציורי מסביב. אנחנו הגענו אחהצ והחומות היו סגורות למעבר. בנוסף ניתן להכנס גם לסיור בטירה עצמה (גם את שעות הפתיחה של הטירה פספסנו).

12.10 יום שבת - ארוחת בוקר מושחתת לילדים בפיגרס ומשם למוזיאון של סלבדור דאלי. 

הסיור במוזיאון לוקח שעתיים לפחות.

משם חזרה לאוטו ונסיעה של כ 50 דקות לכפר cadaques

הכפר שוכן על חוף הים והוא כולו השראה ליוון. בתים לבנים עם חלונות ודלתות כחולים.

טיילת מרשימה על החוף 

משם הליכה של 15 דקות מהכפר מוביל ל port lligat l שם נמצא ביתו של סלבדור דאלי. ביקור בבית דורש הרשמה של לפחות שבוע מראש כיוון שהסיור נעשה בקבוצות קטנות.

13.10 יום ראשון - ארוחת בוקר קלילה ויציאה לכוון ברצלונה. אחרי כל האריזות והוצאת הרכב מהחניון (פעולה לא פשוטה בכלל) יוצאים סופסופ לדרך. מחשבה על עצירה ב outlet שבדרך la roca village מתבררת כהחלטה לא מאוד מוצלחת. אולי בגלל שזה יום ראשון ואולי כי פשוט עשרות אלפי תיירים חשבו על זה בדיוק כמונו - נחילים של אוטובוסים מגיעים בזה אחר זה לחניונים ומורידים מאות קונים נלהבים וזרם האוטובים אינו פוסק. ובנוסף – עיר של חניונים מלאים במכוניות עד אפס מקום וכל המראות האלה מורידים לנו את החשק למסע קניות.

ממשיכים לברצלונה. מחנים בחניון עירוני קרוב לפארק גואל ולאחר ארוחת צהרים עולים במדרגות הנעות לעבר הפארק.

טוב אז הרבה השתנה מאז שהיינו בפארק ב 2002. כל האיזור של הספסלים מפסיפס והסלמנדרה מוקפים בחבלים ובעצם מתברר שהכניסה לאיזור הזה היא רק עם כרטיס מוזמן מראש - רצוי כמה ימים מראש ולחצי שעה בלבד. ויתרנו על האפשרות הזאת וסיירנו בחלק ההיקפי שהוא לא פחות יפה וממנו תצפית יפה על העיר.

משם חזרה לאוטו והגעה לדירה שלנו ברחוב salva 1 הממוקמת מרחק 15 דקות הליכה מפלאזה אספניה.

מחזירים את האוטו לחברת ההשכרה והולכים ברגל ל arena שהוא בעצם זירת שוורים שעברה הסבה למרכז קניות שאל הגג שלו ניתן לעלות במעלית שקופה ולתצפת על פלאזה אספניה והמון ז'ואיק.

משם עולים בפוניקולר אל המון ז'ואיק ומתיישבים עם המון תיירים על מדרגות המשקיפות על המיזרקה המפורסמת ומחכים לשעה 21:00 שעת התחלה מופע המים במיזרקה כשברקע נגן אורגנית מנעים את זמנינו.

טוב אז הצצה קטנה לאתר של ברצלונה מבהירה לנו שבאוקטובר המיזרקה פועלת רק בימי חמישי עד שבת וכמו שיתברר לנו בהמשך הרבה אתרים נוספים לא פעילים החל מאוקטובר אלא רק בימים מסוימים מאוד. עיר מבאסת קצת ברצלונה.

ובכלל חודרת בנו ההכרה שיש צורך להזמין כרטיסים מראש לאתרים נוספים ככל הנראה ובדיקה של מצב הכרטיסים לכנסיית ה sagrada familia מבהירה לנו שבביקור הזה כבר לא יצא לנו להכנס אל הכנסיה.

אבל כן הצלחנו להזמין כרטיסים ל la pedrera הלא הוא casa mila הבניין המפורסם שעיצב גאודי.

14.10 יום שני - מחליטים ללכת על ארוחת בוקר בשוק לה בוקריה. מגיעים אל השוק ביחד עם המוני התיירים בכלל יש לציין שברצלונה בניגוד לערים גדולות ותיירותיות אחרות שטיילנו בהן היא עיר שבה מרגישים מאוד את התיירים - התחושה היא שיש איזורים שהם לחלוטין נחלת התיירים וכל מטרתן היא הצגת תכלית אחת לטובת התייר. ואם משווים את זה לביקור הקודם ב 2002 אז שוק לה בוקריה עבר לגמרי הסבה לאיזור תיירותי בלבד ולא כך היה אי אז ב 2002. הכל הכל הכל תצוגת תכלית אחת לתייר - כל הדוכנים. מבאס מבאס מבאס. אין אותנטיות. ובעצם לא ממש מצאנו שם מה לאכול.

הסתובבנו קצת על הרמבלה בחיפוש אחרי פסלים אנושיים וגם כאן אולי בגלל שזה כבר לא שיא עונת התיירות לא קיבלנו את מבוקשינו. מצאנו שני פסלים וגם להם יש מה ללמוד מהפסלים החיים של מדריד.

משם המשכנו לפלאזה ריאל - כיכר מקסימה שנותרה כפי שזכרנו אותה עם המזרקה ועצי הדקל הוושינגטוני - נעימה ושלווה וסוג של מפלט מההמון הסואן של לה רמבלה הסמוך.

ומשם המשכנו ברגל לעבר הנמל ושיטוט על הטיילת rambla de mar והקניון הסמוך maremagnum.

באותו אחהצ מתחילות הפגנות בכמה מוקדים שונים בברצלונה. צמתים חסומים וצעדות. אחכ הבנו שבעצם הרקע להפגנות הוא שורת גזרי דין הכוללים מאסר ארוך לכמה מנהיגים קטלונים בעקבות הכרזת העצמאות ב 2017 - ומתברר שבמקביל להפגנות בעיר היו גם הפגנות אלימות בשדה התעופה el prat וחלק מהטיסות בוטלו.

את ההפגנות ראינו בין היתר במהלך הסיור שלנו על הגג של la pedrera. המבנה עצמו מרשים וגם הגג שלו וכך גם הסיור בדירה לדוגמה מתחילת המאה ה 20

הבנין עצמו נבנה בין השנים 1900-1904

כשסיימנו את הסיור בדירה השעה היתה כבר 18:30 וגשם התחיל לרדת בברצלונה. עצרנו ברשת בתי הקפה 365 לקפה ושוקו וחיכינו להפוגה.

משם ביקור קצר ביוניקלו והביתה

מבחינת שופינג בברצלונה - לא הקדשנו לכך זמן רב אבל התחושה הכללית היתה שהיא פחות אטרקטיבית ממדריד, מהשיטוטים ושוב לא חיפשנו לא נתקלנו בסצינה של יד שניה או מעצבים מקומיים. בטוח שיש אבל זה לא בולט לעין. 

15.10 יום שלישי - את הבוקר מתחילים בארוחת בוקר קלילה ליד הבית ב metropolitan cafe ומשם תופסים את הפוניקולר לעבר המון ז'ואיק.

נסיעה קצרה מביאה אותנו היישר לעליה לרכבל שם קונים כרטיס הלוך ושוב (45 יורו סהכ לכולנו) ועולים תחילה אל המבצר משם אפשר להשקיף לעבר הנמל והמכולות ואל העיר כולה.

ירידה לחצי הדרך מביאה אותנו לנקודת תצפית שניה על העיר וממנה אפשר לעלות שוב על הרכבל חזרה למטה לאיזור הכללי של המון ז'ואיק. משם ממשיכים לעבר פארק האולימפיאדה שכולל את מגרש הספורט - מסלול ריצה וכדורגל לידו הבריכה האולימפית והלפיד.

ומשם יורדים שוב דרך הפארק לעבר פלאזה אספניה - הפעם זוכים לראות את המזרקות בפעולה ללא מופע האור כמובן אבל גם זה משהו.

ממשיכים למטרו ונוסעים לעבר התחנה של ה sagrada familia. זה נדמה שהכנסייה הזאת בשיפוצים לנצח! גם ב 2002 כשהיינו שם התנוססו מנופים מעליה. וגם עכשיו ונראה שהוקמו צריחים חדשים ואגף חדש.

גם כאן הסתפקנו להקיף את הכנסיה מבחוץ ולא להכנס כיוון שלא ניתן היה להשיג כרטיסים. מומלץ להזמין כרטיסים שבועיים מראש - גם באוקטובר!

משם החלטנו לשים פעמינו לעבר פארק לה סיוטדלה כדי לנוח מעט מכיתות הרגליים הארוך שעייף את הילדים ואותנו. וגם הפעם נכונה לנו אכזבה. הגעה לא פשוטה לעבר הפארק מגלה לנו שהוא נעול! וזאת שוב על אף שגוגל טוען שהפארק עדיין פתוח בחודש אוקטובר. מהתבוננות בקהל העוברים והשבים נראה שאנחנו לא המאוכזבים היחידים.

לוקחים משם מטרו לעבר ה bario gothic. הרבה השתנה ברובע הגותי ב 15 שנה שלא היינו כאן :). אבל הבניינים הגבוהים עם הסמטאות הצרות נותרו מרשימים כשהיו :)

הסתובבנו גם שם - הרבה עצירות מוטיבציה לילדים. ארטיק פה ושוקולד שם וחנויות לילדים כדי שגם הם יהיו מרוצים.

ומשם נסענו לדיאגונל למרכז קניות לסיבוב קניות אחרון לפני שחוזרים לארץ והביתה.

טיסה חזרה לישראל ב 16.10 ב 06:25