לצערי לא הגעתי לסיים את כל הטיול….

דרום אפריקה 14/7-14/8/2017

משפחה זוג + 3 ילדים (17,13,10).

דרום אפריקה הפתעה.

מפת נעיצות דרום אפריקה (אוסף נקודות, אטרקציות, ולינה שאספתי כהכנה לפני הטיול, כמובן שלא היינו בכולם :-) )

שער: 3.5 ראנד לשקל.

הכרטיסים הוזמנו בינואר בעל אל, עלות הכרטיס 700 דולר. לאחר שימוש בנקודות אל על המחיר ירד ל 590 דולר לכרטיס.

רכב הוזמן מיורופקאר, טויוטה פורטיונר אוטומטי דיזל ל 29 יום, לקחנו ביוהנסבורג והחזרה בקייפ טאון. כולל כל הביטוחים - חשוב. יצא יותר זול מרנטלכאר.

טיסה חזרה מקייפטאון ליוהנסבורג כרטיס מחברת kakula כולל מזוודה למטען, שמירת מיקומי ישיבה, וביטוח שינויים ( כי מי יודע יקרה בחודש טיול) עלות לכרטיס: 866 ראנד, תוספות 70 ראנד

שירות איטי:
 איטי מאוד בכל מקום, בהשכרת רכב, במסעדות, בקבלה במלונות, אפילו במסעדות אוכל מהיר השירות איטי, בבנק לוקח בסביבות שעה להחליף כסף, לפעמים יש פרוצדורות מחרפנות (כמו בכניסה לקרוגר, יוסבר בהמשך). ללא כל הגיון בריא, אקיצר אין מצב של לתקתק עניינים. ולא לא יעזור כלום.

נהיגה:
נוהגים הפוך, זו הסיבה שהתעקשנו על רכב אוטומט. לא לריב עם ההילוכים, בסה"כ מתרגלים מהר, ממשיכים בימים הראשונים להפעיל מגבים במקום לאותת. המלצה ראשונה לא לנהוג בחושך (כולם אומרים וצודקים) – קרה לנו מספר פעמים, למעשה כבר ביום הראשון. הקושי הוא שמאוד חשוך, אין תאורת כביש, או בצמתים או תאורת חוץ כלשהי, המקומיים הולכים על הכבישים ולא רואים אותם. מעבר לכך יש את סכנת ההתנגשות בחיות בר.
 מצד אחד הולכים על הכבישים, אנשים יושבים על הטנדרים מאחור, מלאן אנשים באוטו אחד, כולל ציוד על הגג. ומצד שני יש הקשבה בנהיגה, רכבים איטיים יותר יורדים לשוליים ומפנים את הדרך (נהוג להפעיל איתות אזהרה לאחר העקיפה להודות על ההתחשבות).

תקפידו על מהירות הנהיגה המותרת, אנחנו המשכנו לקבל דוחות גם 4 חודשים אחרי, ממצלמות.
 לא מדובר בסכומים גדולים, 50 עד 70 ₪, אבל בשל המרחקים הגדולים יש נטייה לנהוג מהר.

ניווט:
 1. אפליקצית Osm And – מורידים את המפות לפני, אפשר כבר להכין נקודות מראש, והיתרון הגדול שלא צריך אינטרנט. ניווט על גי,פי,אס בלבד.

2. גוגל מפס – מצריך אינטרנט, לאחר שהעליתם את המסלול ניתן לכבות את נתוני הגלישה. אבל כל שינוי יצריך חיבור מחדש.

סים: בכל קניון יש חנויות של חברות פלאפונים, לאחר בדיקה במספר חברות, קנינו סים של Vodacom ל30 יום, ב 700 ראנד עם 10 גיגה גלישה, ללא שיחות. הספיק לכל התקופה. ופתרון מעולה למקומות הלינה ללא אינטרנט.
 לגבי רשתות אלחוטיות (Wi-Fi) - לא תמיד יש במקומות הלינה או מסעדות, לפעמיים גם מוגבל.

נוף: קיץ שלנו זהו החורף שלהם: החורף באזור יוהנסבורג יבש וקר, ושלא יטעו אתכם התמונות הירוקות באינטרנט של כל מיני מקומות. יבש כמו רמת הגולן הכל קוצים ושחור, הם נוהגים לשרוף את הצמחייה היבשה, לזרז את הצמיחה מחדש.
ביום הראשון חלק גדול מהדרך מיוהנסבורג ל Middelburg – הינו בתוך ענן של שרפה, הכל שטוח ויבש, ממש נבהלתי – זו אפריקה, כך יהיה חודש ימים. איזו צרה! אבל אל דאגה הנוף כבר למחרת התחיל להשתפר.
אבל באופן כללי כדאי לדעת שבאזור הצפוני והמרכזי של דרום אפריקה חודשי החורף שלהם יבשים, יש הרבה שרפות מכוונות או שלא מכוונות. יש מקומות שנראים עלובים יותר רק בגלל שלא ירוק.
 בנוסף הם מגדירים את השנה כשנת בצורת שלא ירדו מספיק גשמים.

מזג אוויר: משתנה בין האזורים, באופן כללי ביותר, מזג האוויר שהיה לנו:
אזור יוהנסבורג וצפונה קר בלילה, נעים ביום והיו גם ימים חמים. נוף יבש או שרוף ללא גשם.
בקרוגר היה פחות קר בלילה.
סווזילנד כנ"ל נוף יבש ושרוף וקר בלילות.
אזור סנט לוציה – נהיה ירוק יותר, ירד גם קצת גשם אבל היה נעים גם להיכנס לים.
הרי דרקנסברג- הנוף חזר להיות יבש ושרוף, קר מאוד בלילות ובבוקר.
אזור קופי ביי – נעים , ירד קצת גשם.
אזור הגנים – ירוק, התחיל להיות גשום יותר, לא הפריע לטיול. וקר יותר.
 קייפטאון – גשום ויש יותר רוח. הים ממש קר.

לינה: בדרכ אנחנו לא נוהגים להזמין מקומות מראש הפעם חרגנו ממנהגנו - השבועיים הראשונים כן הוזמנו מראש, מהסיבה שהגענו לסוף תקופת החופשות של בתי הספר וחששנו לגבי מציאת מקומות לינה, ואכן היה עמוס יחסית. אזור קניון בלד, קרוגר, סווזילנד, סנט לוציה – מאוד מתוייר במקומיים ותיירות חוץ. (המחירים המצוינים בלינות הם עבור ללילה).
וגם בגלל שמחשיך מוקדם לא רצינו לבזבז שעות אור על מציאת מקומות לינה, הזמנו דרך בוקינג וAirbnb וחלק ישירות.
 וחיפשתי גם ב https://www.safarinow.com/, http://www.wheretostay.co.za/, https://www.lekkeslaap.co.za/, http://www.budget-getaways.co.za.
מומלץ להזמין ישירות – יוצא זול יותר, גם אם ראינו מקום בבוקינג השתדלתי למצוא את האתר של המקום ולהזמין ישירות, יש להם מערכת הזמנות טובה, חלק מהמקומות גובים מראש וחלק שילמנו במזומן.
את המשך הטיול הזמנתי תוך כדי נסיעה למקום היעד הבא, ולפעמיים יומיים שלושה מראש. לא יצא לנו להגיע למקום ואז להתחיל לחפש מקום לינה ללילה.
 יש יתרון גדול בלדעת לאן מגיעים כל לילה (חדש לנו), לגבי מסלול הטיול לא מצטערים שנסענו את כל הדרך מיוהנסבורג לקייפטאון, אבל הייתי עושה מספר שינויים קלים במסלול, פירוט בהמשך. בעיקר כי לא נתפסים המרחקים המטורפים של הנסיעה. מה שנראה על המפה כשמתכננים מראש, קשה לבצע במציאות. דוגמאות בהמשך...

טיפים: נהוג להשאיר לכל איש שרות כמה ראנד, גם ל"שומרי" החנייה, שנמצאים בכל מקום. בהתחלה מרגיש מוזר ואפילו מרגיז, "מה?! בשביל לכוון את הרכב להיכנס או לצאת מחנייה לסופר, מי צריך אותו בכלל!" אבל מהר מאוד מבינים שזו העבודה שלהם, זו הפרנסה שלהם, ככה נהוג, וכך גם אנחנו נהגנו.

הזהרות: הרבה הזהרות לנוסעים לדרום אפריקה, לביטחון האישי, לנהיגה ועוד... לכל אחד היה סיפור אישי על קרוב שנשדד, הותקף ואפילו נרצח.
אישית לא קרה לנו כלום, ולא היה מצב אחד שהרגשנו מאוימים. אבל! יש לציין שהינו כל הזמן במוד של בטחון, עולים לאוטו נועלים דלתות, השתדלנו לא לנסוע בחשכה, דאגנו למיכל דלק מלא, רוב הזמן גם הינו מחוץ לערים הגדולות או העיירות. הילדים לא הלכו לשום מקום לבד.
 העדפנו מקומות לינה פרטיים אצל משפחות בצימרים או חוות פרטיות, מחוץ לעיירות. היו לנו מפגשים כיפיים, אנשים מאוד ידידותיים, מסברי פנים, שמחים לארח ולעזור.

מרחקים: ענק הכול בגדול בדרום אפריקה, מרחקים שלא נגמרים, נסיעות ארוכות. ים מקצה לקצה רק שלנו, חוות ענק, צימרים מרווחים.
 שפע של טבע, חיות בר ונופים מדהימים.

שעות פעילות: מחוץ לערים הגדולות -החנויות גם במרכזי הקניות נסגרות ב 17:00 , סופרים לפעמים נשארים עד 18:00. כנל לגבי מסעדות. רק באזורים ממש מתויירים המסעדות היו פתוחות בערב. בימי שבת הכל נסגר מוקדם יותר, אבל בדרכ כן היו פתוחים ביום ראשון. שווקים של שבת פתוחים מ 8:00 – 12:00.

תעודות לידה של הילדים: להזמין מראש דרך האינטרנט ממשרד הפנים מתורגמות לאנגלית, ללא עלות. מבקשים אותן בשדה התעופה, וגם במעבר גבול חזרה מסווזילנד לדרום אפריקה.

Wild card: עשינו כרטיס משפחתי, עלותו: 4130 ראנד. מאפשר כניסה חופשית לרוב שמורות הטבע כולל שמורות בסווזילנד, (בקוגר בנוסף הינו צריכים לשלם תוספת של כניסה יומית למשפחה בעלות של 171 ראנד), בסיכום חסך לנו יותר מ 3500 ראנד.
 הכרטיס תקף לשנה, אנחנו עשינו אותו בכניסה הראשונה לקרוגר. ניתן גם להזמין אותו מראש באינטרנט.

משקפות טובות חובה!

מצלמה: אנחנו לצערנו השארנו את המצלמה הטובה בבית – טעות, טעות גדולה!

אוכל: מסעדות מאוד זול, אבל זמן השרות מייגע, לכן העדפנו לקנות ולבשל לבד, רוב הלינות שלנו היו self-catering שכוללות מטבח.
סופרים: Spar – היו הזולים ביותר, לרוב סופרים "פשוטים" יותר. Checkers – טיפה יותר יקרים ואיכותי יותר.
 ויש הכל, בשרים נהדרים, לחמים, ירקות ופירות (לפעמים מגיעים כבר חתוך ומוכן לבישול). אוכל מוכן – לא רע בכלל.

רפואה - מלריה – יש אזורים שצריך לקחת כדורים (קרוגר למשל), חורף, פחות יתושים, לא היה בתוכנית לקחת. לבסוף בלחץ של ההיפוכונדרית הקטנה לקחנו בשבוע הראשון. אבל שחזרנו ארצה קיבלנו נזיפה מהרופא דווקא על כך שנכנסנו להתרחץ בנחלים - במים מתוקים.

ולהתחלה:

בפוסטים רבים וטובים יש פירוט והסבר על נקודות העניין, ההיסטוריה, למה קוראים להם ככה וכדומה.
 אבל כאן אני אנסה להביא את החוויה שלנו מהמקומות שבהם הינו. ולהסביר מה יש ומה אין במקומות הלינה. מקווה שיעזור ...

14.7 - נחיתה ביום שישי ב14:00, השדה ביוהנסבורג ריק מאדם, מבקשים תעודות לידה של הילדים. עד שמחליפים קצת כסף, ועד שמקבלים את הרכב - הזמן רץ לו ויצאנו מהשדה רק ב 16:30. וברור לנו שחלק מהדרך לצימר שהוזמן מראש בדרך לקניון בלד, נעשה בחושך. 17:40 שקיעה, 18:00 חושך מצרים.

לינה בדרך לבלד ב Middelburg - Kairos Home http://www.kairoshome.co.za/ 1600 ראנד (תוספת לארוחת בוקר 85 לאדם)
 לעומת הסביבה היבשה, החצר של הזוג המקסים הזה ירוקה ופורחת. מוקפת גדר, גם חשמלית, ויש סורג בכניסה לצימר – בתחילה הינו קצת בשוק, בהמשך מתרגלים. דירת קרקע גדולה, עם מטבח מאובזר לבישול. הזוג מארח לארוחת בוקר בבית שלהם, מאוד נעימים ונחמדים, ארוחה מושקעת, וטעימה. מקום נהדר לאמצע הדרך. מומלץ! הפנו אותנו לקניון הקרוב שם קנינו סים, וערכנו קניות בסופר.

15.7 - המשכנו דרך R540 ל Dullstroom, על הדרך עצרנו

Dullstroom Bird of Prey & Rehabilitation Centre‏ - http://www.birdsofprey.co.za/ - מרכז שיקום לעופות, חווה מתוחזקת היטב, עדיין נוף יבש מסביב. עצירה נחמדה.

Dullstroom – העיירה עמוסה במטיילים, הרבה מסעדות, אווירה כיפית.

ממשיכים ל Long Tom Pass – העלייה מהצד המערבי קצת מאכזבת, כשעוברים לצד השני, הנוף קצת משתנה ומתחיל להשתפר.
 במלון Misty Mountain – עצרנו לגלישה בקרוניות מההר, יוצאים מהקבלה של המלון ברכב ספארי, עולים במעלה הגבעה, לתחילת הקרוניות. המתקן ישן, לא מלהיב במיוחד אבל לשם העצירה וריענון עם הילדים היה נחמד.

עצירה נוספת בבריכות מק מק – Mac Mac Pools - רחצה בבריכות, מורגש שחסר מים. עדיין הנוף מסביב יבש.

Graskop – חרסקופ – בית הפנקייק Harrie's Pancakes- נחמד, שירות איטי, היו לקראת סגירה כבר לפני 17:00.

לינה Graskop – 10 ד מחוץ לעיירה - Lisbon Hideaway http://www.lisbonhideaway.co.za/ 1510 ראנד.
 מיקום מקסים, באמצע שום מקום ליד מפלי ליסבון, עובר נהר עם בריכות מקסימות וקרות מאוד. המתחם ירוק ומטופח. מספר בקתות עץ, בקתה גדולה עם 2 חדרי שינה וסלון עם מיטה נוספת, מטבח מאובזר, מרפסת עץ מול הנוף. ללא Wi-Fi וללא טלוויזיה. בלילה היה קר וגילינו את סדיני החימום במיטות (מסתבר שמאוד מקובל בדרום אפריקה). 2 לילות.

16.7 - תחילה נסענו ל Blyde Canyon, A Forever Resort – למסלול הליכה.
 בשער הכניסה לריזורט, משלמים ומקבלים מפה עם המסלולים הקיימים, אנחנו עשינו את מסלול B1 - guinea fowl, (50 ראנד, עד גיל 12 חצי מחיר וילדים קטנים יותר ללא עלות) לכל מסלול יש שם של חיה והוא מסומן בשלטים קטנים של דמות החיה או העקבה שלה. לכן המסלול שלנו סומן בעוף הפנינית. ירידה נעימה ומוצלת ברובה, היה יום חם. מגיעים בתחתית הנחל לבריכות קרות וכיפיות, מרגישים בתוך ג'ונגל קטן, רחצה כמובן, ועלייה תלולה חזרה. זמן הליכה עם העצירות קצת יותר מ 3 שעות. לאורך המסלול תצפיות מקסימות על תחתית קניון בלד, ושלושת הרנדובלים.


 בריזורט המשכנו לנקודת תצפית מרהיבה נוספת בשם Upper Lookout.

בדרך חזרה לצימר עצרנו ב Bourke's Luck Potholes‏ - מאוד מתוייר, בכניסה דוכנים לממכר פיצפקס אפריקאי. ומסעדונת לאוכל מהיר עם שירות איטי - שוב! המקום יפה אבל עמוס, לא הפריע לילדים לבדוק את כל הבריכות.

17.7 – קפיצה קטנה למפלי ליסבון – תצפית בלבד על מפל מרשים.

חלון האלוהים – קר מאוד הבוקר, מסלול הליכה קצר, עוברים בנקודות תצפית על הקניון, החלון עצמו – לא ברור מה חלון בו. בהמשך ההליכה קצרה ביער הגשם עד לתצפית נוספת, המשכנו עוד הלאה, לצאת קצת מעומס המטיילים, פיקניק קטן, וחזרה לחנייה.

חשבנו לעשות אומגות ב Big Swing & Highwire Graskop‏ - לא נראה לנו מספיק מקצועי או בטיחותי. והוחלט לוותר.

 באזור Mpumalanga וקניון בלד – קיימים עוד המון נקודות עצירה, מפלים, מסלולי הליכה. ביומיים זה ממש קורט של טעימה. הרגשת הפיספוס הקטנה שלי שלא הגענו לתחתית הקניון, אבל זה דרש עוד יום לפחות, והלינה להמשך הוזמנה מראש ולא היה מקום לספונטניות. לא נורא נשאר מה לבקר בפעם הבאה.

והמשכנו ל Hazyview. דרך R535, נסיעה של 30 דקות, קצת בורות בדרך, לא משמעותי. הנוף מתחיל להשתנות, מטעי בננות, עצי שיטה, קצת פחות יבש, זה כבר יותר דומה למה שציפינו שתהיה אפריקה. אך שפונים ל R40 יש מרכז אטרקציות ומסעדות. האומגות היה מלא. הבנות הסתפקו בפארק החבלים חביב. ארוחה טובה במסעדה, שוב לוקח המון זמן.

לינה ב Hazyview - Kiaat Bungalowshttp://www.kiaatbungalows.co.za/ - 1450ראנד.
 חווה של סבתא פגי חביבה מאוד, ניהלנו שיחות על בעלה שהיה כורה, החווה, הפיתוח מסביב, החקלאות – שלא שונה כל כך ממצבנו. בחווה יש מתחם קמפינג וצימרים. הצימר קצת צפוף ל 5 איש, אבל יש המון חוץ, מטע אגוזי מקדוניה, בריכה, אווזים ו 3 כלבים. מאובזר היטב גם עצים למנגל, ומכונה ומייבש כביסה. למעשה הלינה באזויו היא פשרה כי לא מצאתי לינה בתוך הקרוגר למשפחה, נזכרתי מאוחר מדי. אבל נהנינו ממפגש ואירוח אצל פגי ומשפחתה. המיקום נוח – נסיעה של 10 דקות לשער הכניסה לקרוגר Phabeni Gate. ולצד השני 5 דקות ממרכז קניות וסופר. 3 לילות.

18.7 - קרוגר – קמים מוקדם בבוקר בשביל להגיע לפתיחת השערים, כמונו חשבו עוד הרבה ויש תור ארוך של מכוניות. הזמנתי ושילמתי באינטרנט אישורי כניסה מראש, למקרה שיהיו יותר מדי מטיילים ואז לא נותנים כלל להיכנס. צריך קודם להגיע לשומר עם הרכב, לקבל ממנו את דף השאלון, להחנות את הרכב, עם השאלון ניגשים לתור לקבלה- למילוי פרטים וקבלת אישור כניסה. ואז הכניסה חופשית.
 כל יום אותה פרוצדורה למרות שהיה לנו Wild card. הליך מרגיז ומאוד איטי. ולא ניתן להגיע ללא רכב לקבל שאלון ולהתחיל בקבלה.

נסיעה בפארק המהירות מוגבלת, ויש מכמונות מהירות בעיקר בכניסות וביציאות ולפני המחנות.
 קיבלנו מחברים חוברת של הקרוגר, מאוד טובה, מפורטים המחנות, מרחקי נסיעה בין המחנות ולשערים, נקודות הפיקניק, מסתורי תצפית, ומקורות המים. וכמובן פירוט על החיות. ביום הראשון נסענו דרך Skukuza ל Lower Sabie. וחזרנו מהדרך המקבילה בגדה הנגדית של הנהר, שברובה דרך עפר. הפגישה הראשונה עם עדר פילים מאוד מפתיעה, כמה החיה הזו גדולה. הבבונים שקפצו על המכוניות, חזירי הבר בצידי הדרך, הזברות, האנטילופות. הגירפות. עופות למכביר, נשרים ועוד... בתחילה מתרגשים מכל אימפלה, ובהמשך מתרגלים. ויצאנו דרך Paul Kruger Gate.

19.7 - שוב אותו הליך בכניסה – מסקוזה המשכנו עד Tshokwane Picnic Site. ערכנו פיקניק דרום אפריקאי טיפוסי במחבתות הלוהטות על הגז, ביצי עין ובייקון, ובחזרה זכינו לראות צבוע.
 בדיעבד כדאי כמובן למצוא לינה בתוך הקרוגר, אבל אם לא אז אולי שווה לפצל לינות לישון ליד Opren gate, ואז לילה ליד Paul Kruger Gate או Phabeni Gate ואז לילה בחלק הדרומי של Malelane Gate‏ או Crocodile Bridge Gate.


20.7 - יוצאים לסווזילנד – שאלת השאלות של צפריר (פורום אפריקה), למה? מה איבדתם שם? חייבת לציין שהוא צודק, ללא האירוח הנפלא לו זכינו והלינה בחוות Nyanza, בהחלט ניתן לדלג ולעבור סביב לה. עברנו דרך מעבר הגבול Jeppes Reef במטרה לעבור דרך Phophonyane Falls – המסלולים מתחילים מ Phophonyane Lodge‏ שנמצא במיקום מדהים בתוך ג'ונגל קטן – במפלים כמעט שלא היו מים, רצינו גם להיכנס ל Malolotja National Park הנוף סביב יבש ושרוף. ממש לא מזמין. המשכנו הלאה.
 הדרך יפה כפרים פזורים סביב בגבעות אבל היא קשה יותר לנהיגה, צרה מאוד, ללא שוליים הולכי רגל וילדים על הכביש, פרות. הנסיעה איטית, עד שהגענו לכביש הראשי כבר נמאס. הגענו מותשים בשעות הדמדומים למקום הלינה.

לינה בסווזילנד - חוות Nyanza Guest Cottages, http://www.nyanza.co.sz/ - 1490 ראנד
 החווה בבעלות וונדי ואמה שמלמדות רכיבת סוסים (מחזיקות 32 סוסים) ומטפלות בכלבים וחתולים פגועים. יש רפת קטנה לחלב, המון בעלי חיים, עופות, כבשים, עיזים, טווסים.... עובדות קשה יחד עם צוות עובדים משעות הבוקר המוקדמות ועד אחרי השקיעה. וונדי ממש טיפוס מיוחד. הצימר נמצא במורד השביל רחוק מההתרחשות של החווה, הבית ישן מתוחזק ונקי, עם 2 חדרי שינה גדולים, סלון, פינת אוכל, מטבח מאובזר, מרפסת לחצר גדולה. ללא Wi-Fi וללא טלוויזיה. (בערב יש Wi-Fi ליד האורוות). 3 לילות.

21.7 - יצאנו ל- Mlilwane Wildlife Sanctuary – ללא טורפים, כניסה חופשית למחזיקי Wild card. הפעילויות יוצאות מהקמפ במרכז השמורה שבו יש לינה בבקתות קש עגולות, בדיוק בנו בקתות חדשות, נראה מדליק. יצאנו למסלול הליכה – היפו טרייל, ואחריו הזמנו טיול אופניים (שלא ממש מתוחזקות) 150 ראנד לאחד. המסלול די חפף את מסלול ההליכה והוא מלווה עם מדריך שנתן הסברים. שוב הנוף יבש. לאחר מכן המשכנו בדרכי 4X4 לחלק המערבי והגבוהה של השמורה, עם תצפיות נוף. נחמד.

חזרה דרך House On Fire‏ - מקום מיוחד, עבודות פסיפס בכל מקום גם בשירותים.
 עצרנו במפעל הנרות Swazi Candles – לידו הוקם מתחם של חנויות אומנים. ומסעדה עם אוכל טעים.

22.7 - בבוקר מוקדם קמנו לחליבה – ניגוד גמור לכל רפת בישראל, הפרות רועות בשדה, הבחור שמטפל בהן שורק והן באות למכון, הוא קורא לכל אחת בשמה שתכנס לחליבה, נחלבות תוך כדי קבלת אוכל מפנק, לא יותר מליטרים ספורים ואפילו פחות. וחוזרות למרעה. נכון זהו עדר ממש קטן יחסית למשק חלב ישראלי, ומאוד פרימיטיבי אבל אפשר להגיד "אנושי" יותר. החלב מועבר בשקיות לאמבט מים קרים ולאחר מכן לחווה ליד שעושה גבינות.

הספקנו למופע של 11:00 בכפר המסורתי Mantenga Cultural Village‏, לאחריו סיור בכפר עצמו, חברי הלהקה הם גם אלו שמטפלים ומתחזקים את הכפר ועושים בו סיורים עם הסבר מפורט על המסורת וחיי המשפחה של שבט הסווזי. באותה דרך ממשיכים למפל Matenga Falls נחמד.
מול Happy Valley Casino‏ - יש מרכז קניות (מסעדות וסופר), חנויות יוקרה, מכוניות פאר ניגוד מטורף לפני 5 דקות בדרך ראינו את הילדים רוחצים בנהר הנשים כובסות בו ובכפר אין חשמל או מים זורמים.
 במפה של שמורת Mlilwane קראתי על מקום עם מעינות חמים, חשבנו לנסות נמצא בהמשך הכביש של הקזינו. אוי אכזבה המקום מלוכלך מאוד, הגברים מתרחצים ערומים. למקום יש פוטנציאל נחמד אבל הוחלט לוותר... חזרנו מוקדם לצימר, ניצלנו את הזמן לפנק את הכלבים בחווה, קצת אינטרנט וארוחת מנגל (בארי).

23.7 – נסיעה לכיוון מעבר הגבול Golela, הדרך בתחילה יפה, ירוק יותר, לאט לאט חזר הנוף להיות יבש ושומם, לאורך הכביש פזורים בתים - ללא כלום, הזכיר לנו את הסרט קפה בגדד. בשביל לשבור את רצף הנסיעה רצינו להיכנס לשמורת Mkhaya Game Reserve‏, בפניה מהכביש יש בית נטוש עליו רשום "נקודת מפגש" ומשפחה עם רכב ממתינה, לא נראה לנו הגיוני, השער הרי בהמשך דרך האפר. אז נסענו לשער, השער סגור ועליו שלט כניסה ב 10:00 או ב 16:00. בדיוק הגיע פקח בג'יפ והסביר שאכן הכניסה לשמורה היא פעמיים ביום ואם ניכנס עכשיו נוכל לצאת רק ב 16:00. מוזר והזוי. אז המשכנו בדרכנו... למעבר גבול. מעבר זריז, ביקשו שוב את תעודות הלידה.

דרום אפריקה - חזרה לנהיגה מהירה יותר, הכבישים טובים יותר ופחות אנשים. הנוף לאט לאט משתנה יותר עצי שיטה ואז ירוק יותר. שדות אננס ומוכרים בצד הדרך כמובן שקנינו. ומגיעים לסנט לוצ'יה St Lucia. עיירה תיירותית מאוד, מרכז קטן עם חנויות, סופר, מסעדות. אווירה אחרת. וירוק סביב.
 כבר מהגשר בכניסה ניתן לצפות בהיפופוטמים. במים ובגדות.

לינה Lai-la Log Cabins, http://www.lailalogcabins.co.za/ - 1500 ראנד.
ההזמנה הייתה עבור בקתה קטנה יותר, שודרגנו לבית גדול של 2 קומות, 4 חדרי שינה, 2 מקלחות, מטבח מאובזר. נוף מקסים הכל ירוק מסביב ורואים את הים מרחוק. טלוויזיה ו Wi-Fi חזק וחופשי – הילדים חגגו. המתחם צפוף קצת ויש בו גם בריכה קטנה.
 (היה קשה למצוא מקום לינה בסנט לוציה, המקומות המומלצים כבר היו מלאים, התפשרתי על המקום הזה, כי ההמלצות עליו היו חלוקות, אותנו הוא סיפק בהחלט). קיבלה אותנו אישה חביבה, הסבירה מה כדאי לעשות, איפה לאכול וכדומה... גם דאגה לנו לשרותיי כביסה בעלות של 100 ראנד למכונה, שחזרה נקיה מקופלת ומריחה טוב. 2 לילות.

הספקנו גם ללכת בשביל העץ, בהמשך ל St Lucia Ski Boat Club יוצא שביל הליכה מעץ לאורך הים ובין העצים, בכניסה שלט המזהיר מקרוקודילים. הליכה כיפית ומגיעים לחוף הים, האוקינוס. חול לבן, מקצה לקצה ריק מאדם, לא נתפס. ומרחוק פתאום רואים לוויתן (אמא צורחת מרוב התרגשות).
 בחזרה עוברים בסופר ושוב הולכים לגשר - ההיפופוטמים משתוללים ורבים.

24.7 - iSimangaliso Wetland Park‏ - כניסה דרך שער Bhangazi Gate – (כאן לא קיבלו את הWild card -) – 300 ראנד למשפחה.
 חמש דקות נסיעה מסנט לוציה. המפה מפורטת ומראה את הדרכים, ומסתורים לתצפיות. ראינו הרבה קודו, גנו, תאו, זברות וקרנף. והיופי הנוסף בשמורה הזו הוא האוקינוס, בחוף הראשון Mission rocks – יש שונית גדולה בשפל היו הרבה סרטנים, וב Cape Vidal – חוף חולי מקסים. לא רצינו לעזוב.

אז שבנו לים בסנט לוציה בחוף המרכזי – מצאנו פסלי חול מקסימים. ושוב ים מקצה לקצה, חול לבן ואין אף אחד.

25.7 – ערב קודם קבענו ל 9:00 שייט היפופוטמים עם Advantage Cruiser, 200 ראנד למבוגר, 100 ראנד לילד. יש מספר חברות שמבצעות את התור הזה באותן שעות ובאותו מחיר פחות או יותר. ספינה שטוחה כי הלגונה/נחל לא עמוק, הסבר טוב של הקפטנית לאורך הסיור, מתקרבים קרוב למשפחות ההיפו, היו גם ממש קטנים. חוויה נחמדה מאוד.

החלפת כסף בבנק – השער טוב יותר משדה התעופה, יחסית לא לקח הרבה זמן – חצי שעה.

עד כה – המסלול תוכנן, והלינות הוזמנו מראש, מכאן התלבטנו אך נמשיך:
אפשרות אחת - דרך הרי דרקנסברג שמורות Castle, Royal Natal, Golden Gate, ולהקיף את לסוטו ממערב.
 אפשרות שנייה - להמשיך לאורך החוף דרך ה Wild cost.

בדרך תכננתי להיכנס לשמורת Hluhluwe–iMfolozi Park‏ ולישון ב iMfolozi Mpila Camp – הכל מלא.

אז במקום המשכנו לשמורת Umlalazi Nature Reserve – שעה וחצי נסיעה הגענו ב 13:30 הם בהפסקה עד 14:00. חיכינו שיחזרו ולהבין שלא היה צורך שנמתין בגלל ה- Wild card, עוצרים בתחילת המסלול להליכה, אבל הים קורא לנו ויש גם לגונה של נחל שמגיעה עד החוף. ושוב הכל לבן מקצה לקצה, משפחה אחת וילד קטן שאימץ אותנו לרחצה בלגונה.

בדיעבד, נכון היה להישאר וללון בשמורה, ליהנות עוד מהים ומסלולי ההליכה ואולי גם להישאר עוד לילה.

ערב קודם הזמנו לינה דרך בוקינג דרומה יותר. אבל לא הינו בטוחים כל כך לאן ולמה אנחנו מגיעים. ורצינו להגיע מספיק זמן לפני החשכה שאם יהיה צורך למצוא מקום לינה אחר.

 המשך נסיעה קצרה על כביש 2N ירידה במחלף מספר 277 לכיוון R66 – הכביש הופך מהר מאוד לדרך עפר, עוברים דרך כפר ויורדים לכיוון הים, מגיעים למתחם ללא גדר או שער, מספר מבנים שהיו חווה לגידול שרימפס על לגונה.

לינה – The Hatchery‏ (ליד שמורת Amatikulu), http://www.thehatchery.co.za/ - 900 ראנד.
המיקום מקסים, מקבלת אותנו מאמא חמודה, במבט ראשון המקום הזוי קצת. הם השאירו את החוץ כמו שהיה ובפנים שיפצו מאוד נעים ומיוחד, ריהוט ממשטחי עץ, מנורות רטרו, מיטות מפנקות, מצעים חדשים. מאוד מסוגנן. יש רק 2 יחידות למשפחות השאר לזוגות מפנקות יותר עם נוף לים. את הבריכות לגידול הפכו לבריכות רחצה. מטבח מרכזי מאובזר לבישול. אין Wi-Fi אין טלוויזיה. מומלץ לא מקום למפונקים. החלטנו להישאר. כיסא נוח מול הים מזמינים מקום לינה להמשך. מגיעה משפחה הולנדית – שיחה נעימה וכולם רגועים יותר.
 (במהלך הערב האבא ההולנדי פרק את הכתף בעל המקום בא ולקח אותו לבית חולים הקרוב, שעה וחצי נסיעה נשאר אתו. חזרו בשלוש בלילה). לילה אחד.

26.7 – להמשך הטיול נבחרה האפשרות הראשונה, דרך פנים הארץ, הרי דרקנסברג ולהקיף את לסוטו, יצאנו לכיוון דרבן, אזור מקסים, ירוק, גבעות, כפרים פזורים מסביב, ויורד גשם. עולים על N3, ולכיוון Cathkin Park. הנוף שוב הפך ליבש והשרפות חזרו. מאוד התאכזבתי.
 שהגענו ללינה מסביב יש נוף מטורף של ההרים, אבל שוב יבש ובדיוק שרפו את הגבעה ממול. ומאוד קר בלילה.

לינה - Orchard Manor‏, https://orchardmanor.net/ - 1000 ראנד ,עשתה לנו הנחה גדולה, לא העונה, קיר אחד לא היה צבוע (לא הרגשנו בכלל). יש להם 2 יחידות אירוח, אחת יותר מפנקת – תפוסה. ואנחנו קיבלנו את הבית הגדול חדר שינה ענק עם מקלחת והמיטה הכי כיפית ונוחה שישנתי, סלון, מטבח ועוד מקלחת, קומה שנייה בגלריה מיטות לילדים ועוד מקלחת. חצר ענקית ובבוקר הפתעה מגיעות זברות לביקור, הן לא אהבו את התפוחים אבל מאוד את הגזרים, והצלחנו ללטף אותן. 2 לילות.

27.7 – בוקר לא הצלחנו לצאת מהמיטות, עם הסדינים המחממים, רק לאחר שהופיעו הזברות בחצר כולם קפצו החוצה. קר בחוץ גם בבוקר. בצימר יש חוברת עם מסלולים שיוצאים ישר מהמקום, בחרתי שילוב של מסלולים – המסלול שעולה ל Drakensberg Sun Resort‏, יורד ל Cleo's Pool וחוזר דרך הנחל והיער חזרה עד הצימר. 13 ק"מ. במהלך הטיול פגשנו אמא ושני בנים אנרגטיים במיוחד, עזרנו להם לרדת בסולם הצמיגים לתחתית הנחל, עצרנו יחד בבריכות המים, הם חזרו באותה דרך ואנחנו המשכנו עם הנחל חזרה. מעל הבריכות יש מערה קטנה. הקטע האחרון של המסלול נראה שלא הלכו בו הרבה זמן. הליכה לאורך הנחל, ביער, מאוד יפה וירוק מאוד שונה מהנוף היבש סביב.


לקינוח היום – המאפייה The Valley Bakery, חוגגים יום הולדת לבן, ומתפנקים.
לצערנו Drakensberg Boys Choir School – היו במסע הופעות ביפן.
 לאחר דיון משפחתי – הוחלט לחזור לכיוון הים ולא לעשות את עוקף לסוטו. הסיבות: הנוף היבש והשרוף שאותי ממש ביאס, והקור שצפוי להיות קשה יותר. אז ויתרתי על המסלול למחרת בשמורת Monks Cowl‏. והזמנו לינות להמשך הדרך.

שוב חייבת לציין שצפריר (פורום אפריקה) לא המליץ על עוקף לסוטו – ולא הקשבתי לו. תלמדו מהלקח שלי. בתקופה הזו גם יש חשש לשלג באזור הזה. דרום אפריקה ענקית, מרחקים מטורפים, בכל מקום יש מסלולי טיול והליכה, מה לראות, פינות חמד ואטרקציות. וכמובן אי אפשר להספיק הכל.
 ההמלצה של צפריר: להמשיך לאורך החוף דרך דרבן, ולעבור ל Wild cost

28.7 – ביקור חוזר של הזברות, ביקור חוזר לארוחת בוקר במאפייה האח דולקת – ושוב השירות מאוד איטי. ויציאה ליום נסיעה, חזרה ל N2.

לינה - Anew Hotel Ingeli Forest & Spa, http://anewhotels.com/hotels/ingeli-forest-spa/ - 1600 ראנד.
 ריזורט על הדרך, הזמנו את בקתת סופיורר דרך בוקינג שטורחים להסביר שיש גן משחקים ליד אם מפריע למישהו, אבל לא טורחים להגיד שהבקתה פונה ל N2, ושומעים מכוניות מהכביש, כולנו הינו מאוד עייפים שלא הפריע במהלך הלילה. שאר החדרים לא פונים לכיוון הכביש ומאמינה ששקט יותר. חוץ מזה אחלה מקום. בריכות מים (קרה ומחוממת) הבקתה בנויה מקש מרווחת, נקיה מאוד, מפנקת, עם טלוויזיה ו Wi-Fi מוגבל. ללא מטבח. קומת גלריה להורים. ארוחת ערב במסעדת המלון, ישבנו לצד האח, והארוחה מעולה. לילה אחד.

29/7 – חוזרים ל N2 – כביש מהיר, נכון. אבל, עובר דרך העיירות והערים בדרך, ואז התנועה מאוד איטית ולפעמים יש פקקי תנועה.
המון כפרים פזורים סביב.
פנינו מועדות ל Swell Eco Lodge‏ יש אומרים שזה בקופי ביי, אז ממש לא, נמצא צפונה יותר, ובמרחק נסיעה של שעה וחצי בדרכי עפר. בעל המקום המליץ לעצור לקניות קודם, למלא דלק, ונתן הסבר מפורט כיצד מגיעים.
עוצרים ב Mthatha העיר הראשית והגדולה מחוז טראנסקי, קניון חדש וגדול - BT Ngebs Mall, לדעתי הינו התיירים היחידים בקניון.
 דלק בתחנה ממול. וממשיכים לפי הסבריו של ג'סטין. הדרך רק 75 ק"מ, אבל מתוכה 47 ק"מ היא דרך עפר חתחתים, כ 10 דקות לפני הגעתנו – פנצ'ר ולא סתם הצמיג נקרע. כל ילדי הכפר הגיעו לחזות בנו מחליפים גלגל. מומלץ לנפח צמיגים לפני.

לינה - Swell Eco Lodge, http://www.swellecolodge.com/ - 2400 ראנד.
 מתחם של רנדובלים, באמצע הכפר, על גבעה, היחידה המשפחתית תפוסה, קיבלנו 2 ראנדובלים המחוברים באמצע עם מטבח. נקי, מוקפד, מפנק, ומעוצב, מרפסת גדולה לנוף, במתחם חנות קטנה עם מצרכים בסיסים. יש גנרטור לחשמל, מים חמים על גז, התנור בישול גם על גז. ואפילו מתקן מיוחד לצנימים על הגז. מטבח מאובזר היטב. המים לא כל כך טעימים לשתייה. הבאנו מים מינרלים גדול ויש גם לקנות במקום. ללילה לאחר כיבוי הגנרטור יש עששיות, ומלא גחליליות בדשא... הליכה של 10 דקות לים, הגבעות מוריקות סביב, ונחל גדול שמתחבר לים. מקום מקסים. 2 לילות.

30/7 – לכפר מסביב אין חשמל או מים זורמים, ומוקדם בבוקר נשות הכפר עובדות קשה הולכות ומביאות מים וחוזרות שוב ושוב, סוחבות עצים, מטפלות בחיות והילדים. לא מרגיש נח כשאנחנו במתחם עם חשמל ומים זורמים ובחופש.
 משאילים מגסטין חכה, ובהמלצתו יורדים למפרץ קטן, הגבעות מגיעות עד החוף, הכבשים רועות סביב, המון צדפים. עוברים ללגונה של הנחל המים בנחל קרים יותר מהים. ממשיכים במעלה הנחל, עצי מנגרובים, פרות רועות. פשוט קסם של מקום. עולים חזרה לכפר, פוגשים ילדים סקרנים וחמודים. רק במקום הזה אפשר להישאר שבוע.

31/7 – לצערנו גסטין לא מצא מי שייקח את הצמיג לתיקון, לכן צריכים כבר לצאת. בהמלצתו יצאנו לכיוון קופי ביי, הדרך עפר קצרה יותר וגם נוחה יותר. (מומלץ גם להגיע מהכיוון הזה). קופי ביי – אכזבה, מאוד מלוכלך סביב, המפרץ מקסים אבל הכפר לא, המשכנו לחור בקיר- Hole-in-the-Wall‏, הדרך לשם עוברת שיפוץ ובתהליך סלילה, מאוד נוחה לנסיעה, חונים ממש בגבעה מול החור. יורדים לחוף הים, לגונה עם נחל, ג'ונגל קטן והחור בקיר. מטפסים לחריץ הגדול בסלע. מקום מקסים.

חוזרים ל Mthatha – לפנצריה שגסטין המליץ, לא ניתן לתקן את הצמיג ויש צורך לקנות חדש (2000 ראנד). לא רצינו לחזור לישון בקופיי ביי אז המשכנו על N2, ובמהלך הנסיעה חיפשתי מקום לינה ב Chintsa. הביקורות בבוקינג שיבחו את Buccaneers Lodge & Backpackers אז הזמנתי את הקוטג המשפחתי. והגענו בחשכה.

לינה Chintsa - Buccaneers Lodge & Backpackers, http://cintsa.com/ - 1050 ראנד. – לא מומלץ
 קוטג עם 2 חדרי שינה, סלון מטבח, ונוף לים. נשמע טוב, אז לא משהו, המיקום מדהים ונוף מקסים, אבל התחזוקה שלהם ממש גרועה, הבית ישן, המצעים בלויים, וכאילו נקי. רצינו להישאר ל 2 לילות ליהנות מהמפרץ והמקום. אבל יצא החשק ולא נשארנו. למען ההגינות נראה שמשפצים ובונים יחידות חדשות. לילה אחד.

1/8 – הבחורה בקבלה משנה לנו את התוכניות לא להמשיך ל Kenton-on-Sea אלא לאדו Addo Elephant National Park‏ . גם רציתי להגיע ל Hogsback אבל כבר הבנתי את המרחקים ושאי אפשר להספיק הכל. אדו בכלל לא היה בתכנון, ציינו בפורום לא פעם שמי שהיה בקרוגר אדו כבר לא יחדש לו. לא יודעת אך, הבחורה הצליחה לשנות לנו את התוכניות, ופנינו לשם – שוב מזמינה לינה במהלך הנסיעה, בתוך הפארק הכל מלא, מוצאת משהו ליד ומקווה הפעם לטוב. לא חזרנו ל N2 אלא המשכנו לאורך הים, הדרך מקסימה, נחלים יורדים לים, חופים לבנים R72. כשמתרחקים מהחוף האזור נהיה חקלאי יותר, חוות בקר. במפגש עם R10 עוצרים באחת הכפריות שיש בה גם מסעדה, ארוחה טובה, וחנות עם תוצרת מקומית. גוגל מפנה אותנו לדרך עפר שחוצה את אדו פארק, מסתבר שזהו "כביש מדינה" בו ניתן רק לעבור לצד השני ולא להיכנס לדרכי השמורה עצמה. במהלך החצייה רואים חיות למכביר יותר מהקרוגר אימפלות, קודו, זברות חזירי בר, יציאה מהצד השני למקום הלינה.
 לאחר קבלת הצימר הספקנו לגיחה קצרה לאדו (יש לנו wild card -כניסה חופשית), אבל גם פה לא וויתרו על הטופסיאדה, פגשנו פיל עצבני שכמעט תקף את הרכב, מפגש קצר עם זאב או טורף אחר. ויוצאים לפני סגירת השערים.

לינה אדו - Rosedale Organic Farm B&B‏, https://www.rosedalebnb.co.za/ - 1500 ראנד כולל ארוחת בוקר.
 חווה אורגנית לגידול תפוזים ולימונים ליצוא בבעלות קית ומיסו, זוג מקסים – בצעירותם התנדבו בקיבוץ בגליל, טיילו בארץ. ומאוד אוהבים אותה. במקום 2 יחידות משפחתיות ויחידות נוספות לזוגות, ארוחת בוקר מוגשת בחדר אוכל שהוא חלק מהבית שלהם. ובערב קית מדליק מדורה גדולה והאורחים מוזמנים לשבת סביבה. בנוסף יש גם מטבח מרכזי מאובזר עם מסחטת מיץ תפוזים ענקית. החדר המשפחתי לא גדול אבל בהחלט מספק עם חדר נוסף בו מיטות לילדים. ארוחת הבוקר מפנקת, נהנינו מאירוח משפחתי חם ולבבי, ולמחרת נפרדנו בחיבוקים ונשיקות. 10 דקות מהכניסה לפארק של הקמפ Main Rest Camp‏. לילה אחד.

2/8 - Addo Elephant National Park – (כניסה חופשית למחזיקי (Wild card לאור הסיבוב של אתמול, לא פיתחנו ציפיות, אבל הפעם אנחנו מצוידים בהסברים של קית, היכן לנסוע, איפה להיות ומתי. וכפי שהסביר הינו ליד בור המים המסוים ב 11:00 ולאחר המתנה קצרה רואים מרחוק ענן אבק מתקרב, עדר גדול של פילים, נקבות ופילונים קטנטנים, הקטן ביותר לא הפסיק לצרוח ולהשתולל עד שלא קיבל לינוק. שותים, מתרחצים, ואז חבורה נוספת של פילים מתקרבת, הראשונה מפנה לה את הבור עוברת מטר מהרכב שלנו וממתינה בצד. לאחר שהם סיימו, חזרה הקבוצה הראשונה לשתות שוב וכך עוד משפחות מגיעות. ראינו לפחות 50 פילים. המחזה היה מרהיב. ממש חגיגה. שאר הפארק היה נחמד, חצינו אותו מצפון לדרום. יצאנו מהשער הדרומי Mathyolweni Gate‏.

חוזרים ל N2 לכיוון ציציקמה. עצרנו לאכול בעיירה Kareedouw שנמצאת על R62, זו הדרך המקבילה ל N2 רק בפנים הארץ – כביש שהוא טיול בפני עצמו. ארוחה טעימה אצל Norma Jeans Diner, וקינוח - פנקייק אצל The Sweaty Dutchman‏. חולפים על שמורת צציקמה, נחזור בהמשך, ללינה שהוזמנה ב Plettenberg Bay.

לינה Plettenberg Bay – Moonriver, https://www.moonriverplett.com/ - 1600 ראנד.
 את הלינה הזמנו יומיים לפני דרך Airbnb, שהיה טעות כי במקרה הזה ממליצה להזמין ישירות, סיבה ראשונה זול יותר (באתר שלהם 1300 ראנד) והסיבה השנייה שב Airbnb מפורסמת רק הדירה העליונה, שהיא קטנה יותר. המיקום 5 דקות נסיעה מחוץ לעיירה, על גדות נחל. המבנה בסמוך לבית של בעלי המקום ויש בו 2 קומות. למרות שההזמנה הייתה לקומה העליונה, למזלנו הקומה התחתונה הייתה פנויה והעדפנו אותה. סלון ענק עם מטבח מאובזר פינת אוכל, וספה נפתחת, חדר שינה לילדים עם מקלחת, חדר שינה להורים ומקלחת נוספת. מרפסת, חצר גדולה וקייקים לשימוש האורחים. נקי, מסודר, מפנק. בעלי הבית זוג מקסים וחביב. – 4 לילות.

3/8 - Robberg Nature Reserve‏ - (כניסה חופשית למחזיקי Wild card ) שמורה מרהיבה, כשמגיעים רואים קצת את נזקי השרפה הגדולה מיוני 2017. אבל השמורה עצמה לא נפגעה. 3 מסלולים (קצר, בינוני וארוך) כולם מתחילים בצד שמאל לחנות / תחנת מידע. השביל עובר בצד הצפוני של האי, נוף יפיפה, בים לוויתנים ודולפינים. בהמשך מושבת כלבי ים רואים אותם מלמעלה אבל שומעים ומריחים היטב. ויורדים בריצה את דיונת החול לצד השני (המסלול הבינוני). הילדים חוזרים ועולים שוב ושוב את הדיונה ומתגלגלים היטב בחול. מפרצון קטן בו שוחים כלבי ים. ועוברים לאי השחפים, הולכים על שביל עץ שלא לפגוע בצמחיה ובקני השחפים, נוף מרהיב, ים מדהים. חוזרים לחוף ועולים דרך המפנה הדרומי שחוטף משבי רוח ונתזי ים. מומלץ!

שמורת הקופים - Monkeyland‏ - נו שויין כפי שנאמר, אבא והילדים מתלהבים, אמא פחות. וכמובן גם עשינו כרטיס משולב לפארק הציפורים שנחזור ביום אחר. סיבוב ביער הרבה קופים לא הרבה זנים. הסבר חביב של המדריכה. המקום קצת נבול.

4/8 – השכמה מוקדמת להספיק את מסלולי ההליכה שאמא מתכננת בצציקמה. יום סגרירי וקר
בדרך כמובן עוצרים בבנג'י – לראות מה זה, פחד אלוהים, בת ה13 רוצה לקפוץ, הוסכם שתחזור בפעם אחרת בלי אמא.
Tsitsikamma National Park - (כניסה חופשית למחזיקי Wild card )
 המסלול Storms River Mouth – קצר ומקסים לפה – פתח הנחל לים. גשרי חבלים, חלוקי נחל ענקיים. מקסים ועמוס מטיילים.


מצטערת שלא עשינו את הקייקים (תכננתי להמשך ב Wilderness, אבל שם לא הסתדר) וגם כאן נראה שמדהים יותר לחתור בתוך הקניון.
בתכנון מסלול לWaterfall , הילדים מתחננים לא עוד מסלול הליכה אולי אומגות...
 אומגות Tsitsikamma Falls Adventure‏‏ - 300 ראנד לאדם. האומגות מעל מפלוני מים, החברה מקצוענים ונחמדים, כיף גדול לכולם. קצת קצר 45 דקות. מיקום מספר קילומטרים מזרחית Stormsriver על ה N2.

חוזרים לאכול ב Marilyn's 60's Diner‏ - נחמד להיכנס ולראות ואולי לשתות בירה, האוכל נוראי ולא טעים.

The Big Tree – מסלולון חביב לעץ הגדול, הותקן שביל עץ. יער מקסים. כיף.

רצינו לנסוע דרך R102 ל Natures Valley – הכביש סגור אז נוסעים דרך N2 – כפר קטן וקסום על הים ובתוך היער. אבל ריק וחשוך, ממש כפר רפאים. רק בבתים ספורים יש אור. יורדים קצת לים, ומתחיל גשם. הדרך חזרה ל N2 יפיפייה.

5/8 – מקווה להשלים בקרוב...