היו לי המון שאלות לפני שיצאתי לקרוז... אפשר לומר שצריך לעשות שיעורי בית וגם ללמוד תוך כדי תנועה. למה הכוונה? למשל לעשות שיעורי בית על המקומות שבהם תבקרו. אנחנו היינו בגרמניה וונדרמיונדה ,בפינלנד הלסינקי, בטאלין שבאסטוניה ,בסנט פטרסבורג ואחרון חביב שטוקהולם התבטל עקב מזג אויר.. מכאן שכדאי לצאת לטיול לפני סוף אוגוסט כך מזג האויר יותר יציב באופן יחסי ויש פחות סיכוי לביטולים.

אנחנו היינו משפחה מורחבת שכללה 9 מבוגרים ו-8 ילדים מגילאי 5 עד 17. היינו צריכים להתחשב באופי הקבוצה ותכף אפרט שיקולים של זוג לעומת משפחה.

לגבי טיולים מאורגנים. האוניה מוציאה טיולים יקרים כך שזה אופציונלי למי שאצלו כסף הוא לא עניין של שאלה.. מכאן שהאפשרויות שלנו כמו של רוב המטיילים הצטמצמו לטיול שיטת עשה זאת בעצמך וטיול מאורגן פרטי שמגיעים אליו דרך שיטוטים באינטרנט. הכל תלוי מה בא לכם. אם אתם פריקים של טיולים, מבנים, קתדרלות, מוזיאונים וכו' ואין לכם ילדים אתם יכולים בכל אתר לעשות טיול מאורגן עם מדריך שאתם ארגנתם או להצטרף לטיול שמציעים כל מיני מדריכים או סוכנים כשאתם יורדים מהאניה.

הבנו שלגבי טיול מאורגן הכי מאסט זה סנט פטרסבורג. וזאת מכיוון שהיא עיר ענקית שאין סיכוי שנדע להתמצא בה לבד תוך יומיים +קבוצה ענקית. לכן ערכתי בירור מקיף שהתברר כסופר מוצלח ויצרתי קשר עם אלנה המדריכה. היא דוברת עברית, בת המקום. אלנה יצרה מסלול לפי הצרכים שהגדרתי לה. כלומר כאן נכנסים לתמונה השיקולים שלכם, מה מעניין אתכם ומי קהל היעד. אצלנו בגלל הילדים בקשתי שאחת האטרקציות תהיה יציאה לאקווה אקווטוריה שזה כמו מיני סנט פטרסבורג אז והיום, זו היתה אופציה יותר מוצלחת מהמוזיאון המדהים הרמיטז' וזאת כיוון שהמוזיאון צפוף בטירוף ואין סיכוי שהילדים שלנו היו שורדים 3 שעות שיטוט במוזיאון. ושוב ,אם אתם מבוגרים המטיילים לבד או עם ילדים גדולים או עם ילדים בעלי נסיון והנאה משיטוט במוזיאון ברור שהמסלול היה נראה אחרת. בכל אופן אתם צריכים גם להגדיר למדריך אם אתם מעוניינים בגמישות במסלול או שירוץ על כל מה שהחלטתם מראש כי מדריך פרטי נענה יותר לקבוצה ואז יש מצב שתעשו 50% ממה שתכננתם עקב גמישות היתר של המדריך.

לגבי המסלול

אנחנו החלטנו להגיע ערב לפני ההפלגה לקופנהאגן כדי להגיע רגועים דבר שהתברר כמוצלח ביותר. לנו במלון נהדר עם ארוחת בוקר נפלאה http://ascot-hotel.dk/ ascot hotel יש גם מלון וגם מלון דירות למשפחות או זוגות שמעוניינים במטבח וכו.

בערב הלכנו לגני טיבולי -ממליצה ללכת לשם רק אם הגעתם יחסית מוקדם אנחנו הגענו מאוחר שלמנו המון כסף לכניסה ולא ממש הצלחנו להנות מכל היופי ומה שיש למקום להציע. אכלנו שם במסעדה המבורגרים שניצלים וכד' . היה טעים אבל יקר בטירוף. בבוקר הסתובבנו קצת בקרבת מקום שהיה דיי במרכז העיר ומשם נסענו לאונייה.

בגרמניה עצרנו בוונדרמיונדה. החלטנו להוזיל את הטיול ונסענו ברכבת S1 לרוסטוק משם הלכנו ברגל למרכז העיר כ10 דקות. היה נחמד להסתובב שם, בנוסף זול שם באופן יחסי לשאר האתרים. חזרנו בחשמלית לתחנת הרכבת המרכזית ומשם שוב ברכבת. לפני שחזרנו לאונייה טיילנו ברציף של וונדרמיונדה, מאוד ציורי ונעים לשוטט שם בין הרחובות או לשתות בירה על בר פתוח ליד המים.
 טאלין שבאסטוניה מהממת ומאחר שלקחנו סיור מודרך בסנט פטרסבורג החלטנו לעשות סיור בעיר לבדנו. ברור שעם מדריך יש ערך מוסף אבל השמיים הם הגבול ואנחנו לא התחרטנו שהלכנו ללא הדרכה . היופי הספיק לנו אפילו ללא הדרכה. מדובר במרכז העיר העתיקה לקחנו אוטובוס HOP ON HOP OF (אוטובוס שיש לו תחנות בכל אתרי התיירות החשובים) שלמעשה לא היינו חייבים לקחת כי לא עשינו סיור עם האוטובוס אלא ירדנו בתחנה והסתובבנו בכל המקומות החשובים עד שהגענו לתחנה אחרת משם לקחנו אוטובוס שחזר ישירות לקרבת האונייה . מי שרוצה להוזיל עלויות יכול למצוא אוטובוס רגיל או אפילו מונית. שזה מה שעשינו בפינלנד . כשירדנו בהלסינקי החלטנו לקחת מונית כי זה היה חצי מחיר מהאוטובוס שציינתי קודם. בפינלנד הגענו למרכז טיילנו קצת ברחובות לא לפני שראינו את הקתדרלה הענקית שנמצאת בקצה גרם מדרגות ענקי. חשוב מאוד לציין שנהגי המונית בחזור לא ידעו היכן להוריד אותנו ברציף הנכון ובנס לא פספסנו את ההפלגה. הגענו כשכבר קיפלו את השטיחים של כבש האונייה… מאוד חשוב לצאת מספיק זמן לפני מועד ההגעה המשוער!

בפוסט הבא אסביר לגבי ההתנהלות באונייה:)