טיול לגרמניה ואוסטריה – חבל טירול עם פעוט

בחודש יוני 2016, לפני שהתלמידים האירופאים יוצאים לחופשת הקיץ טיילנו עם פעוט כבן שנתיים בגרמניה ואוסטריה למשך 10 ימים. כדי לא להשתעמם ולמצות כמה שיותר תכננו טיול המשלב פארק שעשועים, מפעל מכוניות, קניות וכמובן טבע ירוק. היות ונסענו עם פעוט, הקפדנו להמעיט ככל האפשר בנסיעות העולות על שעה, גם על חשבון מעבר תכוף יחסית בין מלונות (בדיעבד- לא היה מציק היות שהיינו עם רכב מושכר בו השארנו באופן קבוע עגלה ופריטים נוספים). תכננו את הטיול במשך זמן רב, ונעזרנו לא מעט בטיפים באתר הזה, כעת אנו רוצים גם לתרום את תרומתנו:
נחתנו בשטטוטגרט (אין טיסות ישירות מהארץ, אנו טסנו דרך פרנקפורט – אחרי שראינו שבתאריכים ובשעת הנחיתה כי אופציה זו מהירה, פשוטה יותר לוגיסטית ואף זולה יותר מנסיעה ברכבת מפרנקפורט לשטוטגרט). בסוף הטיול המראנו ממינכן. את הרכב שכרנו משדה התעופה בשטוטגרט (שכרנו דרך אביס - ניתן היה לאסוף עד השעה 23:00 בלילה, וניתן להוסיף כ-30 יורו בכדי להאריך את שעת האיסוף עד ל-24:00 בלילה. שדה התעופה בשטוטגרט קטן יחסית ועמדת איסוף המזוודות מרוחקת רק כמה מטרים מעמדת איסוף הרכבים). החזרנו את הרכב בנמל התעופה במינכן.
הטיול:
הזמנו את כל המלונות מהארץ דרך הוטלס ובוקינג (צימרים ניתן להזמין רק דרך בוקינג), בעיקר בגלל שהיינו עם פעוט ולא רצינו לקחת את הסיכון שניאלץ לחפש מלון כשהוא עייף ורעב.
חלוקת הימים:
3 לילות- שטוטגרט
1 לילה- פוסן- Füssen
2 לילות- מיטרסיל- mittersill
3 לילות- קוכל- Kuchl
 1 לילה- מינכן

הגעה לשטוטגרט- לנו 3 ימים במלון ליד שדה התעופה של שטוטגרט- שטוטגרט העיר פחות עניינה אותנו, כך שהחלטנו שמשתלם לשלם פחות בעבור מלון הנמצא קרוב לשדה התעופה וליהנות מהנוחות של הגעה מהירה למלון בשעת לילה (בדיעבד- עגלת התינוק שלנו נשארה בפרנקפורט, והקרבה למלון סייעה בהקדשת זמן מועט יחסית באיסופה יום למחרת).
יום 1- קניות: עיר האאוטלט מיציגן המרוחקת כחצי שעה מהמלון– מדובר במתחם אאוטלט מותגים גדול (כולל גם חנויות של השוקולדים לינד ומילקה), אשר מגיעים אליו מכל אירופה, ומיצויו מצריך יום שלם. אנו הלכנו ביום חול שהיה פחות עמוס לעומת סוף השבוע. בסוף השבוע יש שירות שמרטפייה לילדים מעל גיל 4 במחיר נמוך יחסית. במתחם יש נחל וגשרי עץ, כמה מתקנים לפעוטות, ומספר מסעדות.
 למידע נוסף: http://www.outletcity.com/en/metzingen/
 כדאי לשים לב כי חניונים P1-P3 בתשלום, בעוד חניון P4 (והלאה?) חינמי.

יום 2- מפעלי מכוניות: מאוד רצינו לבקר במפעל לייצור רכב, אולם לא ניתן להכניס ילדים מתחת לגיל 6. לא התייאשנו והצלחנו לארגן סיור לאחד מאתנו ב- 10:30 בבוקר במפעל פורשה (כשעתיים וחצי סיור), בעוד השני שהה עם הפעוט במוזיאון פורשה הסמוך. ב-13:30 ארגנו סיור להורה השני במפעל מרצדס (גם כשעתיים וחצי) בעוד ההורה השני שהה עם הפעוט באתר מתקנים מקורה לילדים הנמצא כ-5 דקות נסיעה מהמפעל.

כתובת מייל להזמנת סיור במפעל פורשה (יש באנגלית, 6 יורו + כ-4 יורו חניה, יש לשלם בנפרד בעבור סיור במוזיאון אם מעוניינים): werksfuehrungen@porsche.de
כתובת המפעל- מוזיאון פורשה- museum porsche
בכתובת : Porschestraße 1, 70435 Stuttgart
 אתר מוזיאון פורשה: http://www.porsche.com/museum/en/oeffnungszeitenundpreise/ (עלות הסיור במוזיאון 8 יורו)
 כתובת מייל להזמנת סיור במפעל מרצדס (חינם, יש באנגלית): visit50@daimler.com
הסיור בכתובת: Käsbrünnlestraße, 71063 Sindelfingen
 את הסיורים יש להזמין כמה שיותר זמן מראש.

אתר המתקנים sensapolis שנמצא בסמוך למפעל מרצדס (20 יורו כניסה, רק ההורה משלם, חמוד מאוד והפעוט התלהב, אבל המחיר הרגיש מופרז לתמורה): https://www.sensapolis.de/index.php/de/
בדיעבד לא רחוק מהמפעל של מרצדס יש קניון נחמד- city centre
בתחילה נראה כמו מרכז מסחרי, אולם אחת היציאות שלו מובילה לקניון מפואר יחסית: Mercaden®Böblingen‏ שנמצא בכתובת: Wolfgang-Brumme-Allee 27, 71034 Böblingen
 אתר הקניון המפואר: http://www.mercaden-boeblingen.de/

יום 3- פארק לגו לנד- יש שניים בגרמניה. אנו היינו בזה הנמצא בכתובת הזו:
LEGOLAND Allee, 89312 Günzburg
עלות כרטיס למבוגר היא 42 יורו (+ כ-5 יורו לחניה). אם מזמינים את הכרטיסים בעבור יום מסוים לפחות שבוע מראש, המחיר 31 יורו (אם מגיעים גם ביום למחרת, הכניסה ביום למחרת עולה 15 יורו).
לא ניתן להיכנס לאתרים אחרי השעה 17:00, ובשעה 18:00 הפארק נסגר. בכל "מדינה" יש מתקן אחד לפעוטות – מצוין במדויק במפה אותה מקבלים בכניסה – סך הכל כ-7 מתקנים. בנוסף לכך יש פארק קטן לשעשועי מים המתאים לפעוטות ופארק נוסף הכולל מתקנים הדומים לאלו הנמצאים בגני השעשועים. היינו בפארק כ-5 שעות בלי להיכנס ל"פארק המים" ול"גן המשחקים", ולא הרגשנו שמיצינו. היינו בפארק ביוני יום חול והתורים היו קצרים מאוד (ניתן לקנות כרטיס אקספרס המבטיח כניסה מיידית ללא תור, בדיעבד ביום שהיינו לא היה כל צורך בכרטיס כזה). למרות שחששנו שהפעוט קטן מדי, כולנו מאוד נהננו.
 אתר פארק הלגו: http://www.legoland.de/en/

מפארק הלגו נסענו לעיירה פוסן- fussen המרוחקת כשעה וחצי נסיעה מפארק הלגו. הלינה בעיירה יקרה יחסית כ-100 יורו ללילה כולל ארוחת בוקר. בחרנו בעיירה זו בגלל מיקומה (בין פארק הלגו לטירת נאושוויטן), ומשום שהיא נחשבת לעיירה ציורית שהשהות בה נעימה. בעיירה זו לנו לילה אחד. הגענו לעיירה בערב ויצאנו לטייל בה.

יום 4
התכנון היה לבקר בבוקר בטירת נאושוויטן. ניתן לסייר מחוץ לטירה ולהתרשם מהנוף ללא עלות (למעט תשלום של 3-5 יורו בעבור חניה), אולם בכדי לסייר בתוך הטירה יש צורך לעשות זאת במסגרת סיור מאורגן בן כשעתיים אליו צריך להירשם מראש (12 יורו).
 רישום לסיור: http://www.neuschwanstein.de/englisch/tourist/admiss.htm#ticketcenter
אנו ניסינו להירשם לסיור כחמישה ימים מראש, אולם כבר היה מלא למרות שהיה מדובר בחודש יוני. האופציה במקרה כזה היא להגיע למקום באותו יום ולקנות את הכרטיסים בקופה. לאחר שראינו את אורך התור, ונוכח מזג האוויר הסגרירי החלטנו לוותר, ואפילו לא סיירנו מחוץ לטירה.
החלטנו לנסוע במקום זאת לארמון Linderhof, כשעה ורבע מטירת נאושוויטן, אולם נסענו על פי הנחיות ה-GPS, וכשהיינו ממש קרובים הסתבר שהדרך חסומה, כהנ' מחסימת מעברים בין אוסטריה לגרמניה (בגלל הפליטים?), ונסיעה בדרך עוקפת הצריכה לחזור על עקבותינו- החלטנו לוותר גם על הארמון הזה (אחרי שעצרנו בדרך באגם יפיפה) ולהמשיך ישירות לאינסבורק.
 פרטים אודות ארמון Linderhof: http://www.linderhof.de/

באינסבורק סיירנו בארמון Hofburg
מיקום: Rennweg 1, 6020 Innsbruck, Austria
(כ-9 יורו) - חביב. קצר יחסית. ניתן להתרשם מהריהוט והציורים היפים. וטיילנו בעיר העתיקה(באזור הארמון)
 ארמון הופבורג- http://www.hofburg-innsbruck.at/623/php/portal.php?language=en
משם המשכנו ללינה במיטרסיל. בחרנו בעיירה הזו משום שהיא קרובה מאוד גם למפלי קרימל וגם לדרך גרוסגלוקנר, והלינה עלתה בערך 50 יורו ללילה כולל ארוחת בוקר.

יום 5- מפלי קרימל- Krimml Waterfalls
מיקום: 5743 Krimml, Austria
מדובר במפלים הגבוהים באירופה. לשביל המפלים 3 תחנות (כ-2 יורו, 5 יורו בעבור חניה בחניון, גם החניון הקרוב ביותר וגם בחניון הרחוק). עד התחנה הראשונה מדובר בשביל עלייה תלול, לכאורה מתאים לבעלי מוגבלויות, אולם לדעתי מאוד לא נוח ואף מסוכן לעלות ולרדת בו עם עגלת תינוק. אנו נעזרנו במנשא. החל מהתחנה הראשונה ועד התחנה השלישית העלייה היא בשביל תלול משולב מדרגות. הרבה ממליצים מציעים לקחת מונית מתחילת המסלול ועד לתחנה השלישית (כ-30יורו) ומהתחנה השלישית, הגבוהה ביותר, לרדת ברגל וכך להימנע מהעלייה. היות והשמיים היו אפורים וחששנו להיתקע באמצע השביל בגשם זלעפות, העדפנו שלא לקחת מונית ולשלוט בזמן בצורה טובה יותר. עלינו וירדנו ברגל עד התחנה הראשונה- כשעתיים הלוך-חזור עם עצירות. מדובר בעליה וירידה לא קלים (בגלל שמאוד תלול), לדעתי גם לרדת את כל שלוש התחנות למי שהגיע במונית - לא כל כך קל (מדובר בהליכה תלולה). בתחנה הראשונה יש מוניות שמסיעות למטה, ולדעתי אפשר לבקש גם לעלות למעלה למי שמעדיף, להמשיך משם במונית. לא לפספס לפני תחילת המסלול: לרדת למטה בשביל כמה דקות הליכה (למרות שמפתה להתחיל את המסלול בעלייה כלפי מעלה) ולראות (ולהרגיש) את המפל התחתון ביותר של הנחל (מהמם!!). מסלול יפיפה, אנו הרגשנו שמיצינו, למרות שעלינו רק עד התחנה הראשונה.
ניתן לקנות כרטיס משולב למתקני מים, אולם מדובר במתקני מים שאינם מקורים, וביום הסגרירי שאנו היינו לא היו אופציה.
 אתר האינטרנט: http://www.wasserfaelle-krimml.at/html_engl/wasserfall_engl.html
כשסיימנו השעה היתה שעת צהריים והיום היה סגרירי, אז החלטנו לנסוע לעיירה "שוקקת החיים"- zell am see . אציין כי זה היה יום ראשון, והכל כמעט היה סגור ומסוגר. התנחמנו במופע מים יפה וחינמי באגם אליו הגענו במקרה.
 בדיעבד עדיף היה לנסוע לגרוסגלוקנר, בייחוד לאור זאת שבמסלול הגרוסגלוקנר נמצאים הרבה זמן במכונית, וזה דווקא מתאים אחרי טיול יום.

יום 6- גרוסגלוקנר- מדובר בכביש אגרה מצפון לדרום (35 יורו למכונית) שאורכו כ-50 ק"מ. המתפתל בנוף יפה, ויש בו 11 תחנות בהן ניתן לעצור ולעשות מסלולים קצרים. פתוח מ-05:00 עד 21:30
מיקום הנקודה הצפונית (במפה של גוגל): 47.17736, 12.8204 - כביש 107 מעל ferleiten
מיקום הנקודה הדרומית: 47.08333, 12.84277 - כביש 107 מתחת ל- Großglockner Hochalpenstraße
אנו נכנסנו ויצאנו מהנקודה הצפונית. כשלוש וחצי שעות הלוך- חזור, כולל עצירות בנקודות עיקריות. ליד הנקודה הצפונית יש גן חיות כאן ופארק שבו כל מתקן עולה יורו.
 אתר אינטרנט: https://www.grossglockner.at/gg/en/thehighalpineroad/adventureworld

משם המשכנו למלון בקוכל (העייירה נסגת ב-18:00), ובערב הסתובבנו קצת בזלצבורג (נסגרת ב-20:00-21:00).
לנוחיותכם, מידע שאספנו על סכר קפרון - kaprun שנמצא באזור, ולא הספקנו לבקר בו:
סכר קפרון-
מיקום- Kesselfallstraße 98, 5710 Kaprun, Austria
 באתר שני מאגרי מים המהווים חלק ממתקן הפקת חשמל אשר את אבן הפינה שלו הניחו הנאצים בשנת 1938. האתר כולל נופים נהדרים, נקודות תצפית מרשימות, רכבל פוניקולר ענק, מסלולי הליכה, מוזיאון ונקודות מידע מרתקות. העלייה לאתר מתבצעת בשלושה שלבים ואורכת כ-45 דקות. שלב א – אוטובוס מהכניסה לתחנת הרכבל. שלב ב – עלייה ברכבל פוניקולר הגדול מסוגו באירופה. הנסיעה ברכבל זה הינה אחת החוויות הגדולות של הביקור. הרכבל גדול דיו לקחת עימו גם אוטובוסים. הנוף הנשקף ממנו נפלא. הנסיעה השקטה רק מוסיפה לחוויה. שלב ג – אוטובוס למאגר Mooserboden - האתר המרכזי של הביקור בו ניתן לבלות מספר שעות באטרקציות הבאות: טיול נינוח על חומות המאגרים והנאה מנוף האגמים, ההרים והקרחונים; מוזיאון Power&Ice המציג את היסטורית המקום וכן מוצגים והפעלות הנוגעים להפקת חשמל ולהיווצרות הקרחונים; תחנות מדע משעשעות לילדים – מפוזרות לכל אורך האתר ומאפשרות הפעלה אינטראקטיבית; טיול רגלי בן 90 דקות לאחת הפסגות שבאזור לתצפית נפלאה; סיור מודרך לאורך קירות הסכר (בתשלום).

פתוח מ-08:00-16:45. עלייה אחרונה ב-15:30. מחירי הכרטיסים ביורו: מבוגר – 18, ילד (6-15) - 11, כרטיס משפחתי (הורים וילדים) - 36. סיורים מודרכים: מבוגר – 5, ילד – 3. מומלץ להקדיש 2-4 שעות. מומלץ להגיע מוקדם בכדי לא לעמוד בתורים וכן בכדי לעלות ברכבל ברווחה ולא בצפיפות.
 אתר אינטרנט: http://www.verbund.com/tm/en/kaprun-high-altitude-reservoirs

יום 7-
בצימר קיבלנו כרטיס שאפשר לנו לקבל הנחות על אטרקציות באזור.
מצודת הופבורן- Hohenwerfen
מיקום: Burgstraße 2, 5450 Werfen, Austria
בנויה על צוק בגובה 55 מטרים המשקיף על עמק זאלזאך. בעבר שימש המקום כבית סוהר. 12 יורו. מופע הציפורים הוא האטרקציה העיקרית במצודה. פתוח מ-9:00 עד 17:00. מופע בזים: 11:15 ו- 15:15. בנוסף יש סיורים מודרכים במצודה (גם בעברית עם אוזניות) : 10:00, 12:00, 13:00, 14:00, 16:00, 17:00.
במופע הציפורים ציפורי טרף עפות מצד לצד מעל הקהל - נחמד. המצודה מאוד תלולה, וההגעה עם העגלה הסתברה כטעות. התחלנו את הסיור, אבל הפעוט איבד את הסבלנות, אז חתכנו באמצע (היינו צריכים להמשיך עם המדריך עד לנקודה מסוימת שרק ממנה יכולנו לצאת מהחלק הסגור בו התקיים הסיור).
 אתר אינטרנט: http://www.salzburg-burgen.at/en/

מכרה מלח הכולל מגלשה משפחתית (לא לפספס!)- Salzbergwerk ‏
מיקום: Salzburger Str. 24, 83471 Berchtesgaden, Germany (קרוב לקן הנשרים)
- במכרה זה הנמצא בצד הגרמני ניתן לטייל עם ילדים בכל גיל בניגוד למכרה הנמצא בצד האוסטרי. לא ניתן לטייל עם עגלה. הפעוט הלך ובחלק מהזמן היה על הידיים. סיור מודרך של שעה. פתוח מתשע עד חמש. נוסעים ברכבת, מתגלשים, שטים באוניה ומתרשמים מהמכרה. מאוד נהננו. ה-GPS דרש שניסע בדרך צדדית מפוקפקת, לא ויתרנו, והגענו למכרה לאחר שנסענו בכביש ראשי.
 אתר אינטרנט: ‏ https://www.salzbergwerk.de/en/your-visit/opening-hours
יום 8-
נסיעה להאלשטאט- hallstatt
 עיירה מיוחדת ששוכנת ממש על שפת האגם. הוכרזה ע"י אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. מאוד מתוירת. צריך לחנות בתשלום מחוץ לאגם וללכת קצת ברגל. טיילנו מסביב לאגם. לא בטוח שמצדיקה נסיעה של שעה וחצי. יש שם את בית העצמות- beinhauus- אנחנו ויתרנו.

טירת הלבורן ליד זלצבורג- Schloss Hellbrunn
מיקום: Fürstenweg 37, 5020 Salzburg, Austria
הסיור בטירה הוא באמצעות סיור מודרך. 12.5 יורו למבוגר. מפורסמת הודות לגנים היפים שבהם מתקנים נסתרים המשפריצים מים. נחמד מאוד.
 אתר אינטרנט: ‏‏ www.hellbrunn.at

יום 9-
המוזיאון הפתוח של זלצבורג- Salzburger Freilichtmuseum‏
מיקום: Salzburgerstraße 263, 5084 Großgmain, Austria
- יותר מ-100 מבנים כפריים להמחשת חיי היומיום. כולל בתי מגורים, אסמים, אורוות, תחנות קמח, חנויות מכולת וכו', ילדים יכולים לנסוע ברכבת בסגנון עתיק. פתוח מ-ג עד א 09:00-18:00. 11 יורו למבוגר. מרשים, אבל הבתים מבפנים מחניקים, והמוזיאון מרוחק מזלצבורג. הרגשנו שמיצינו אחרי 4-5 בתים שלתוכם נכנסנו (אבל אולי אחרים ימצאו בזה יותר עניין) . אטרקציית העל מבחינת הפעוט היתה הרכבת האיטית שנוסעת כחצי שעה מידי חצי שעה.
 אתר אינטרנט: http://www.freilichtmuseum.com/en/visitors-information.html

אגם כימזה- chiemsee
מדובר בשלושה איים שקטים. ההגעה לאיים באמצעות סירה אותה יש לקחת מרציף המעבורת. מדובר באוניה שיוצאת מידי כחצי שעה, ולאחר 20 דקות שיט מגיעה לאי הגדול - herreninsel בו נמצא ארמון של לודוויג, ניתן לרדת שם, או להמשיך עם האונייה לאיים המרוחקים. כל האוניות עוצרות בשלושת האיים. (לרוצים לחזור מהאי הראשי - יש לשים לב שעולים על האוניה שמובילה ליבשה ולא זו שממשיכה לשאר האיים).
בדיעבד, הדרך הפשוטה להגיע היא לבקש מגוגל map הוראות הגעה באמצעות תחבורה ציבורית לאי הגדול- herreninsel ואז ניתנות הוראות להגעה לרציף שממנו יוצאות האוניות לכיוון האיים (אגם קימזה הוא אזור נופש וניתן בטעות להגיע לחלקים אחרים של האגם, מהם לא ניתן להגיע לאיים עצמם).
 עם העלייה לאנייה לא לשכוח להצטייד בלוח הזמנים של האוניות. לצערנו הגענו לאגם באזור 16:30, שטנו לאי הגדול, ולא הספקנו להגיע לארמון ולטייל בו באופן ממצה. כדאי מאוד להקדיש חצי יום.

לינה במינכן
יום 10- מינכן
טיילנו ברגל במרכז העיר. לנוחיותכם מיקום כיכר Marienplatz‏ המרכזית:
Marienplatz 1, 80331 München, Germany
 בדיעבד, למי שמגיע כמונו ללילה אחד מומלץ לקחת מלון הנמצא במרחק הליכה באזור מרכז העיר, משום שהאזור לא משופע בחנייה, והתחבורה הציבורית לא נראתה כל כך נוחה עם עגלה (לא ניסינו).

ומשם הביתה..

כמה מילים על נמל תעופה מינכן והחזר המס: החזרנו את הרכב בנמל התעופה במינכן: זהו נמל תעופה גדול מאוד, ועמדת הצ'ק אין וביקורת הדרכונים של הטיסות הממריאות לישראל מרוחקות מאוד מעמדת החזרת הרכבים, מה גם שלוקח זמן למצוא את תחנת הדלק בשדה התעופה ולהבין היכן מצויה עמדת החזרת הרכבים- יש לקחת זאת בחשבון בתכנון שעת ההגעה. עמדת הצ'ק אין של הטיסות הממריאות מרוחקת מהנמל עצמו. היתרון היחידי בכך (מעבר לכך שיש קצת הרגשה של שכונה) הוא שיש בחדר עצמו פקיד מכס שיכול לחתום על החשבוניות לצורך קבלת החזר מס (ולא צריך לחפש אותו ברחבי השדה). לנו נאמר שהיות שנגיע חזרה לנמל המרכזי בשעה 21:00 לא נוכל לקבל החזר במזומן מעמדת ה-global blue היות שזו תהיה סגורה, ומשכך עלינו להפקיד את המעטפות עליהן חתם פיקד המכס בתיבה המיועדת לכך ולקבל את הכסף לכרטיס אשראי. להפתעתנו כעבור 21 ימים כמובטח הכסף הועבר לחשבון האשראי (והרווחנו משום שכך לא מנוכית עמלה, לעומת קבלת כסף מזומן באופן מיידי מה-global blue). בזמן ההמתנה לטיסה, מושיבים את היוצאים לטיסה בישראל במיקום נפרד משאר הנוסעים. אולם, ניתן לעבור לצד השני שבו נמצאים שאר הנוסעים והדיוטי פרי בתנאי שבחזרה העוברים יעברו שוב בדיקה ביטחונית (כמה דקות). כשסיירנו בדיוטי פרי ראינו שלמרות מה שאמרו לנו ה- global blue כן היה פתוח. אז כדאי לבדוק את שעות הפתיחה מראש למי שמעדיף לקבל החזר במזומן.


 מקווים שעזר :)