יש, רעייתי הסכימה. אחרי ברורים לרוב אצל יוצאי רוסיה ולא רק, ואחרי שכולם הזהירו מבריונים ושיכורים

וכל מיני רוצחים סדרתיים ובכלל לנסוע לרוסיה ללא ידיעת השפה ועוד ברכבת .אחרי שהבהרתי ונשבעתי “רק מחלקה ראשונה “- רעייתי הסכימה.

מאחר ותיכננו לבקר גם ביפן ונסענו בחודש יוני שאמור היה להיות לא עמוס במטיילים במיוחד אם עושים את הדרך “הפוך” דהיינו ממזרח למערב .ומאחר ולהזמין כרטיסים לרכבת ולבתי מלון מהארץ נראתה לנו משימה בלתי אפשרית וגם לא היה לנו לחץ של זמן (אז מה אם אנחנו גמלאים )החלטנו שכרטיסי רכבת נזמין ונרכוש בתחנות הרכבת ומלונות יוזמנו יום או יומיים לפני ההגעה דרך BOOKING.ומאחר ולא סמכנו על נהגי המוניות ברוסיה וחששנו מרדיפת הבצע שלהם ( רמאים ), הזמנו מונית דרך בית המלון בו שהינו. המחירים היו סבירים + למרות שלפעמים הסכום ששולם לבסוף היה גבוה מהסכום שנמסר טלפונית ע”י פקידי המלון.( רוסיה ,אמרנו )

נחיתה רכה בשעת לילה מאוחרת בוולדביסטוק מבוסן שבדרום קוריאה ,נהג מונית כבר מחכה עם השלט המתאים ולמלון.

אשתדל להתייחס רק ללוגיסטיקה שבארגון הנסיעה ברכבת מבלי להרבות במילים על המקומות עצמם שלדעתי ביקור בהם חובה וכל המרבה אז זה משובח.

נגשנו לתחנת הרכבת היפהפיה בוולדביסטוק אשר נמצאת קרוב למרכז העיר ומשיקה לנמל,הצטדיינו במעט הרוסית הבסיסית שידענו ומילים חשובות ותאריכים נרשמו על דף נייר, הקפדנו לקחת את הדרכון כי בלעדיו לא מוכרים כרטיסים ,שאלנו מי האחרון בתנועת ידיים ונעמדנו בתור הלא ארוך במיוחד אבל מעצבן ,כשעה. המתנה זו תחזור על עצמה בכל התחנות.

תחנת הרכבת בוולדביסטוק

גימגמנו את בקשתנו, נעזרנו בדף הנייר עם פרטי הבקשה וחזרתי ואמרתי “ פרימה קלאסה “ זוכרים-הבטחתי.הדרכונים עברו מיד ליד .הגב' שמאחורי הזכוכית הקישה בחריצות על מחשבון והראתה לנו את התוצאה 26,324 רובל עבור נסיעה ברכבת במחלקה ראשונה מוולדביסטוק לאולן אודה תחנתנו הראשונה שאליה אנו אמורים להגיע כעבור 62 שעות. רובלים החליפו ידיים קיבלנו הסבר קצר (לא הבנו) על רכישתנו החדשה וקיבלנו את הכרטיסים .

אז ככה.השעונים בתחנת הרכבת מכוונים לשעון מוסקבה. זמן יציאת הרכבת ובכלל כל מה ששייך לרכבת מתייחס לשעון מוסקבה .בכרטיס רשום מספר הקרון ומספר התא .מאחר ובמחלקה ראשונה התא הוא לשניים שימו לב שמספרי המושבים רציפים. הרכבת הטרנס סיבירית מזרח למערב הינה 1 Rossija ממערב למזרח Rossija 2 .הרכבת מוגדרת כ- Firm דהיינו רכבת מאובזרת ונוחה יותר מרכבות אחרות.

לא חייבים לנסוע ברכבת זו .באתר שנעזרנו בו רבות RUSSIA.CO.UK ניתן לבדוק זמנים, מחירים וזמינות של רכבות כולל מקטעים שונים ולתכנן את הטיול.

בהתאם להמלצות הצטדיינו באוכל צלחות וסכו”ם. קנינו לחם גבינות מנות חמות קצת פירות וירקות שתיה קלה תה,קפה ובקבוק יין שיספיקו לשלושה ימים. האוכל ברכבת גרוע ( כך שמענו ).

בוקר, שעה נוחה ,מגיעים לתחנת הרכבת וממתינים לראות על הלוח החשמלי הענק לאיזה רציף הרכבת מגיעה.עד שמספר הרציף לא מסומן בלוח איש מהעובדים אינו יודע מהו הרציף שאליו הרכבת מגיעה -לא להילחץ. כעשר דקות רבע שעה לפני השעה המיועדת מופיע מספר הרציף .בדרך כלל אין בעיה לזהות אותו אבל תמיד אפשר להראות את הכרטיס לאחד העובדים או הנוסעים. תשכחו ממדרגות נעות או מעליות ואם הרציף רחוק מהכניסה הפעילו את השרירים כי לא תמיד יעמוד לידכם סבל ולא תמיד תרצו להסתבך איתו. נכון לגבי כל תחנות הרכבת .

אחרי שרצתם עם התיקים הכבדים הלב דופק בפרעות וזיהיתם את הקרון. תבחינו בגברת ( גדולה בדרך כלל) עומדת בכניסה לקרון בודקת את הכרטיס ואת (כן שוב ) הדרכון ואם הכל בסדר מסמנת לכם שאתם מוזמנים לעלות.

בכניסה לקרון סמובר עם מים חמים בחינם וחטיפים שנמכרים ע”י הדיילים. חוצים מסדרון צר ומגיעים לתא – נחמד.

התא כולל 2 מושבים ההופכים למיטות בתאים צדדיים סדינים, כריות, שמיכות ומגבת. אפילו יש טלביזיה.

עם תחילת הנסיעה תפנה אליכם גב' שתשאל מה ברצונכם לאכול אם אינכם דוברי רוסית קצת תסתבכו בהזמנה אבל אם תגידו “קוריצה” תקבלו עוף תפל תוספת אחת או שניים מים ושוקולד. שני השרותים בקצה המסדרון .למרות המחלקה הראשונה לא תמיד יש נייר והם לא תמיד נקיים.

הרכבת “מפליגה” בדיוק בזמן אנחנו מנופפים לשלום בהתרגשות למלווים שברציף ובוהים לעבר הנוף שנשקף מבעד לחלון (הלא נקי ).

בניגוד למה שקראנו ,אהבנו את הנוף . הכל ירוק ושטוח כפרים זעירים ובתי עץ , גינות קטנות, כפריים הולכים לאט רכבים ושאון הרכבת הנפלא.

מבעד לחלון הרכבת

האף דבוק לשמשת התא והעיניים בולעות את המראות למרות שהנוף במרבית הדרך משתנה אך במעט

בתי עץ

הסיבה שעצרנו באולן אודה לא היתה הראש הענק של…….איך לא

לנין

אלא מאחר והנסיעה בין אולן אודה לאירקוצק נעשית בלילה ואז מפספסים את המראה של אגם בייקל.אזי העדפנו לנסוע ביום.

הרכבת ממוזגת. ביוני מזג האויר חם ונעים .שלט מואר מראה את השעה את הטמפ' וזמן הגעה לתחנה הבאה. בשלט נוסף רשומות כל התחנות ,השעה שמגיעים לתחנה וזמן עצירה שנע בין דקותיים לשעה.

בכל תחנה קיוסקים שמוכרים אוכל ושתיה ולפעמים ברציפים מגיעים מקומיים ומוכרים את מרכולתם .אוכל שתיה ואפילו צעצועים. בדרך כלל כאשר הרכבת עוצרת יותר מרבע שעה ניתן לרדת ולערוך קניות.

מוכרים בתחנת הרכבת

אז לא להילחץ אם חסר לכם אוכל. המחירים הוגנים ואפשר גם לעשן סוף סוף סיגריה. חוצמיזה יש מים חמים בקרון כל הזמן ואפשר לשתות תה – כן..עוד פעם.

באולן אודה הליך רכישת הכרטיסים זהה .הנסיעה לאירקוצק קצרה (8 שעות ) אזי לא הקפדנו ורכשנו כרטיסים למחלקה שלישית (לא עזר שהדגשנו פרימה קלאסה) ברכבת שהתאימה לנו מבחינת זמנים

הקרון (דורמיטור) היה עמוס בסינים שנסעו לעבוד ברוסיה. ריח חריף של אוכל ורגליים עמד באויר אבל התגברנו.

מחלקה שלישית אולן אודה אירקוצק– 1522 רובל כ- 8 ש'

הדרך לאירקוצק יפה ,הבחירה היתה נכונה סוף סוף מטפסים קצת על הרים וניגלה אגם בייקל.

אגם בייקל

אירקוצק עיר נעימה . שהינו בה 2 לילות והמשכנו באוטובוס מקומי כ-3 שעות לאגם בייקל או ליתר דיוק לעיירה הקטנה והנחמדה שעל גדותיו ליסטוויאנקה.המקום נחשב לגולת הכותרת של הטיול אבל אנחנו לא התרשמנו כך.מחירי השיט גבוהים – (שטנו פעמיים )ולא מצדיקים את המחיר. המקום גן עדן לחובבי דגים מעושנים ובכל בית שני מעשנים דגים למכירה.

מאירקוצק המשכנו במחלקה ראשונה לייקטנבורג 25,025 רובל לכרטיס. ייקטנבורג נחשבת לעיר שחצייה באסיה וחצייה באירופה .

רגל פה (אסיה)רגל שם ( אירופה)

מאחר והטיסה חזרה היתה ממוסקבה העדפנו להמשיך לסנט פטרסבורג .מאחר ולא היו כרטיסים במחלקה ראשונה רכשנו כרטיסים למחלקה שניה .התחלקנו בתא של ארבעה עם 2 רוסים צעירים ונחמדים (לשמחת רעייתי) 9,482 רובל עם הרכבת 071EA שאמורה להיות פחותה מהFIRM אבל בינינו לא מצאנו הבדלים גדולים אם בכלל.

גיחה קצרה מסנט פטרסבורג להלסינקי – זה מה זה קרוב והרכבת נהדרת.

מהלסינקי למוסקבה בטיסה ולאחר כשבוע חזרה ארצה.

לסיכום – כרטיסי הרכבת נרכשו במזומן – לא בטוח אם ניתן בכרטיסי אשראי. במלונות הטובים יותר שילמנו בכרטיסי אשראי. מלונות פשוטים מקבלים מזומן בלבד.במוסקבה שער הדולר הטוב ביותר.הכסף מוחלף בבנקים – יש מספיק בנקים וכדאי שיהיו לכם מספיק מזומנים. הרכבת מדייקת תגיעו כחצי שעה לפני היציאה לתחנה.הצטיידו באוכל והביאו משחקי חברה -קלפים לדוגמא.

מחלקה ראשונה היתה כמעט ריקה ללא חיי חברה מיוחדים .איש איש ותאו. שאר המחלקות היו עמוסות יותר. במחלקה שלישית המון צעירים (אנחנו בני 60+).אל תצפו להיפרד בחיבוקים ונשיקות מחבריכם לתא או לקרון,קשה מאד לנהל שיחה באנגלית.

מלבד תייר אוסטרלי שהצטרפתי אליו לשתיית משקאות חריפים בימים הראשונים נוצר מעט קשר בינינו לבין הנוסעים האחרים - אבל מאידך לא שדדו אותנו.

הערים נעימות מחירי המלונות סבירים והמחירים לאופרה או לבלט מגוחכים.

כמה שמתקרבים יותר למרכז הרכבת עמוסה יותר. במידת האפשר תרכשו כרטיסים כמה שיותר מוקדם.יש רכבות למכביר והסיכוי ש”תתקעו” נמוך . כמובן שהטיול מתאים למי שאוהב נסיעה ברכבת ,הנסיעה נעימה והמיטות די נוחות.אין תורים ארוכים לשרותים והנקיון סביר .

וסיביר ? כנראה שיש צורך בטיול נוסף בחורף כדי שנוכל לספר על “ סיביר