הרי האלטאי חוצים ארבע מדינות (סין מונגוליה קזחסטאן ורוסיה) ובהם שוכנים העם האלטאי. לכל מדינה יש את העם האלטאי שלה, יש בניהם הרבה מן המשותף אך קיימים גם הבדלים. אזור אלטאי הרוסי ידוע במבחר צמחים ופרחים עצום, בתבלינים, בפירות יער אדומים כמו: דובדבנים, אוכמניות, פטל הגדלים באופן טבעי ביערות, בהפקת הדבש הטוב ביותר בעולם שכן, תקופת הפריחה באיזור זה היא קצרה מאוד, לדבורים יש פרק זמן קצר מאוד לינוק את הצוף מהפרחים, לכן הדבש מאוד עוצמתי.

בעצת חבר שיש לו משרד לטיולים בארץ יצרנו קשר עם חברה רוסית בשם : http://eng.altairtour.ru/ ובנינו תכנית ל- 12 ימים טיול פרטי . מחיר הטיול 65 אלף רובל, כ-1150 דולר לאדם. הטיול היה לאזור הרי אלטאי הרוסית בדרום סיביר, הר בלוחה.Belukha

הטיסה הלוך ושוב דרך מוסקבה עד gorno-altaysk airport בסיביר. עלתה דרך סוכנת נסיעות 650 דולר בהזמנה מוקדמת של כמה חודשים וטסנו בחברות התעופה אירופלוט וחברת התעופה S7 הרוסיות.

אישתי ואני המראנו 19/07/2017 בשעה 15:15 למוסקבה לשדה התעופה דומודדובו (Domodedovo) במוסקבה בעודנו מחכים לקונקשיין ישבנו בבית קפה בשדה, אכלנו, גלשנו באינטרנט עד לשעת טיסת ההמשך ב 0010 לgorno-altaysk airport. שהוא השדה הקרוב ביותר לאזור תחילת הטיול. בשדה דומודדובו במוסקבה מומלץ לעשות בורדינג מוקדם לטיסת ההמשך כי יש מבחר גדול של בתי קפה וחנויות דיוטי פרי בחלק הקרוב לשערים.

לאחר טיסה בת 4 שעות (קיים הפרש של 4 שעות בין מוסקבה ל gorno-altaysk) נחתנו בשעה 09:00 בשדה קטן ב- gorno-altaysk שם פגשנו את אלכס המדריך ונסענו אתו למלון קרוב שהזמנו על חשבוננו כ-170ש"ח כדי להתקלח, לאכול ולצבור כוח להמשך הנסיעה.

  • מומלץ לראות את המוזיאון ההסטוריה האלטאי בגורנו אומרים ששווה ,אנחנו לא היינו וחבל.

בשעה 12:00 יצאנו מהמלון דרומה על כביש p-256 לכיוון ust-koksa לאורך נהר katun.

בדרך עברנו כפרים ומקומות לקניית דבש, תבלינים וצמחים, שאזור אלטאי מאוד מפורסם בהם.

עצרנו בדרך לארוחת צהרים נעימה על אם הדרך. הנסיעה ארכה כ 6 שעות עד לאכסנייה ב ust koksa .הטמפרטורות היו נעימות באיזור ה- 25 מעלות. סיביר בקיץ שונה מהחורף. בקיץ הטמפרטורה הממוצעת היא כ- 25 מעלות (לעיתים יכול לרדת גשם) לעומת החורף שהטמפרטורה יכולה להגיע למינוס 30.

למחרת לאחר ארוחת הבוקר דשנה ונפלאה שכללה לביבות רוסיות ומיני מאפים מדהימים התארגנו מבחינת ביגוד וציוד לשלושה ימי רפטינג על נהר ה koksa ונהר katun (ניתן לקצר את הראפטינג ליומיים ולהתחיל את היום הראשון מהכפר של Old Believers )ששם יש את המוזיאון של ניקולאי רוריך בו ביקרנו.

בסירה גומי גדולה היינו שנינו, אלכס המדריך, סשה ולנה שהם חברי צוות הסירה (בני 22) סה"כ 5 אנשים.

הרפטינג היה כיף ,שטנו להנאתנו עם אווירה טובה נהנים מנוף פסטורלי שליו ורגוע של כפרים, גבעות ירוקות, יערות עד ועצים ירוקים ענקיים,שדות, ברווזים, ציפורים וציפור הפלקון שתמיד מרחף בשמיים. הרבה הרבה ירוק בעיניים... פשוט להתעלף באיזו פסטורליות חיים אנשים על גדות הנהר.

התחלנו את הרפטינג ב ust-koksa כאמור וסיימנו ב vysotnik –tyungur. (ויסוטניק )תנאי מזג האוויר ברפטינג היו מדהימים חוץ מהיום האחרון שעננים שחורים כיסו את השמים והגשם ירד כמה שעות ללא הפסקה אבל זה רק העצים את החוויה. הרפטינג שבחרנו הוא לא כל כך אתגרי וכול אחד יכול לעשותו. את ארוחות בוקר והערב הכינו לנו המארגנים ,לנו באוהלים על גדות הנהר.

לאחר סיום הרפטינג המשכנו את הטיול לפי התכנון, ביום למחרת התחלנו את דרכנו ברכיבה על סוסים למשך יומיים עם המדריך אלכס ועם הסיס וולדימיר שהגיע עם חמשת סוסיו מ tyungur על מנת להגיע למרגלות הר בלוחה למחנה בשם ak- kem.(אקם ) רכבנו בין הרים, נופים מדהימים פריחות מרהיבות ואותנטיות מקומית. רכבנו כ 7-8 שעות ביום כ22 ק"מ וזה לא היה קל מאחר והאוכפים מיושנים ועשויים מעץ ,די כאב לנו הגוף לאחר יומיים של רכיבה ארוכה. (במקומות מסוימים בהרים יש מיני מעופפים, לכן כדאי להביא רשת לפנים) הגענו בסביבות שעה 20:00 לתחנה מטרולוגית הכי גבוהה ברוסיה 2600 מטר. המקום יושב על תצפית מדהימה שממנה רואים כ 360 מעלות לכל הכיוונים כולל הר בלוחה למרחוק צפינו על השקיעה האדומה המרהיבה.

התארגנו לארוחת ערב קלה ונכנסנו לישון באוהלים

בלילה החושך היה מוחלט היות ואין שום יישוב בסביבה ומחזה אלפי הכוכבים מנצנצים ומאירים בשמים היה מרהיב ובלתי נשכח!

ביום השני המשכנו לרכב בנוף הפסטורלי לכיוון kara-turek pass (שפרושו הלב השחור) שמישם הנוף עוצר נשימה ופתוח לכול סביבת הרי אלטאי. משם ירדנו ירידה חדה עם הסוסים, כשעה לפני הגעתנו למחנה החלטנו להמשיך ברגל עד אגם אקם. הגענו בשעה 18:00 למחנה היעד אקם הלכנו להתרחץ במים הקרים של הנהר שזורם מהקרחון של בלוחה ,התמקמנו בבקתה נעימה עם שולחן ושלוש מיטות ,ישנו על מזרונים בתוך שקי שינה .יש במחנה אוהלים מובנים ,אך אין ספק שנעים יותר בבקתה שהוזמנה לנו.

במחנה היו לנו 3 אופציות לטיול כוכב באזור:

Day hike to Ak-kem Glacier, 15,5 km, 8-9 h

Day hike to Yarlu valley, 8,5 km, 3-5 h

Day hike to Seven Lakes valley, 14 km, 6-7 h

יכולנו לעשות הכול אך בחרנו בשני הראשונים משיקולי זמן וחשק.

הטרק הראשון מחולק לשניים -כאשר הולכים כ-שעתיים ומגיעים עד צ'אפל שהקימו אלפיניסטים להזדמנות אחרונה להתפלל בכנסייה קטנה לפני הטיפוס על הר בלוחה. הכנסייה קטנה ויושבת על גדות מי הנהר שזורמים מהר בלוחה ,משם ממשיכים עוד כ- שעה ורבע עד הקרחון הטרק בחלקו הוא הליכה ודלוג בין סלעים משוננים. מזג האוויר היה די חם כל היום אך לפתע השמיים התקדרו וירד עלינו ברד וגשם במשך 20 דקות. דבר המאפיין את המקום.

הטרק השני הוא הליכה נעימה וקלה לאתר תפילה שהקימו מאמיניו של ניקולאי רוריך (אפשר לקרוא עליו באינטרנט) יש מפל גבוה באזור והגבעות בצבעים שונים כתוצאה ממינרלים שונים על פני האדמה. עשינו פיקניק במקום ונהנו מעוד יום מקסים בטבע.

הסוסים שרכבנו ברחצה באגם AK-KEM

במהלך שהותנו במחנה AK KEM החלטנו שלא נחזור עם הסוסים במשך יומיים נוספים אלא ניקח מהמחנה מסוק עם הציוד שלנו חזרה. 10 דקות טיסה עלו כ- 800 דולר לטיסה מהמחנה אקם עד vysotnik –tyungur. (ויסוטניק) ובכך חסכנו לנו כאבים ומכאובים. כמו כן, חסכנו יומיים לטיול שאותם ניצלנו למנוחה וטעינת מצברים להמשך. מבחינתנו זו הייתה החלטה נבונה לחלוטין וחוויה כייפית ואנו ממליצים עליה מאוד. קיומה של הטיסה תלוי במזג האוויר. אפילו וולדימיר פוטין נשיא רוסיה הגיע נפוש באיזור יומיים אחרינו. למזלנו יצאנו מהאיזור לפני שהוא הגיע. כל עוד הוא שם השמיים היו סגורים לטיסת מסוקים.

לאחר שירדנו מהמסוק ישבנו במסעדה של ויסוטניק עד שנסטיה אשתו של המדריך הגיעה לקחת אותנו לאכסניה ב- כפר ust-koksa שהזה במרחק נסיעה של 40 דקות. אלכס המדריך שלנו הוא גם מנהל החברה ביחד עם אשתו ואימו. בסיס החברה שלהם הוא בנובוסיבירסק ויש להם גם אכסניה על שטח נרחב במקום המוצא לטיולים לאזור אלטאי ב- כפר ust-koksa

את היומיים שחסכנו בילינו במנוחה בכפר ust-koksa באכסניה בשם altair של משפחת המדריך החדרים מרווחים וכוללים בחלקם שירותים בתוך החדרים חדר אוכל המשרת את כולם. ישנה אפשרות להקים אוהלים ולחסוך בהוצאות .זוגתי יצאה לסיור מודרך פרטי עם מתורגמנית על הצמחים והתבלינים הפורחים באזור.

הסיור במודרך עם איש התבלינים היה מרתק באופן יוצא מן הכלל ומאוד מומלץ.

המדריך לקח אותה לשדות אינסופיים מוריקים בצמחים ופרחים. שם הוא סיפר על כל צמח למה הוא טוב ואת מה הוא מרפא. הוא פרש בפני את תפיסת עולמו הכל כך מיוחדת וכל כך רוחנית.

הוא שייך לנוצרים המאמינים הוותיקים  Old Believersשלהם תפיסת חיים מאוד מיוחדת.

הסיור נמשך כ 4 שעות ובסופו קינחנו בפקניק עם תפוחי אדמה קטנטנים מבושלים הטעימים ביותר שאכלתי בחיי. חוויה נפלאה מומלצת ומשובבת נפש.

לאחר יומיים של מנוחה באכסניה בשם altair נסענו כ 3 שעות בין כפריי האזור בין גבעות מוריקות פריחה צבעונית גבעות עגולות ורכות ושמיים כחולים לכיוון Uch-Enmek natural park פארק קארקול. יצאנו לסיור פרטי עם לריסה שגרה באחד הכפרים השוכנים בפארק. בתוך הפארק מקומות קבורה עתיקים, פסלים גדולים מגולפים בעץ, חריטות עתיקות של תושבי האזור הקדומים של חיות בסלעים. שמענו ממנה סיפורים על העם האלטאי הקדום .ישנו באכסנייה בשם turbaza uch-enmek הסמוכה לפארק. באזור המון חיות קטנות כמו גופר שהוא מין סוג של סנאי, פרפרים, ציפורים, צרצרים וצמחים מורקים בצבעים מרהיבים.

ביום המחרת נסענו באותם נופים לכיוון Chemal - סוג של עיירה מתויירת להחריד שנראה שכול הרוסים באים לשם לנוח או לטייל ברפטינג טרקטורונים וטיולים באזור וכו.. זה לא באופי שלנו אך זה היה הלילה האחרון בדרום סיביר והמקום שבחרנו להתאכסן בו היה שקט ופסטורלי מאוד. החלפנו בגדים והלכנו לבאניה (סאונה רוסית) שהייתה מורכבת מחדר הלבשה, חדר רחצה מלא אדים שבו חיכה תה ודבש מטאטא מעץ לבנה על מנת שנוכל להכות את עצמנו או זה את זה כדי להזרים את הדם ולהחדיר את החום פנימה לגוף.

ומחוץ למבנה היתה אמבטיה קטנה עם מים קרים למי שרוצה להתקרר לאחר השהות בבאניה החמה. זאת הייתה חוויה בפני עצמה לראות סאונה אותנטית מקומית ושעה במקום הספיקה לנו בהחלט (1000 רובל). לאחר ארוחת הערב מסודרת, התיישבנו מול האח הענק באכסניה, פרשנו לישון בבקתה ענקית שקיבלנו שנקראת המלך שלמה שכולה עמדה לרשותינו.

זהו זה השכמנו קום, התארגנו עם התרמילים (מוצ'ילות) יום אחרון באזור, הגענו לשדה התעופה, כ -30 -40 דקות נסיעה מ Chemal.נפרדנו מאלכס המדריך בתקווה כי נראה אותו בישראל או שוב ברוסיה, עלינו על מטוס לעוד 3 ימים נפלאים במוסקבה.

כעקרון הזריחות בתקופה זו באזור זה הם בשעה 04:30 והשקיעות בסביבות השעה 22:00. הרוסים המקומיים אינם יודעים אנגלית ,אין שילוט באנגלית ברחובות. למי שאינו דובר את השפה חובה להיעזר במדריך רוסי.

כאשר ביקשנו לשמוע ממקומיים את השפה האלטאית היא נשמעה לנו כקרובה לשפה הטורקית/מונגולית. הבנתי ש כ- 350 מיליון איש בעולם מדברים בשפה האלטאית.

אין בדרום סיביר אטרקציה מיוחדת ותמיד יש מקומות יותר יפים בעולם אך זהו מקום כול כך מרוחק ומיוחד מפגיש אתכם עם אנשים, עמים, תרבויות ודרכי חשיבה וחיים עם תושבים שחושבים שלישראל יש חלק גדול ממה שקורה בעולם, המקום מעולה למי שאוהב פריחות יפות, צמחים ,פטריות, וטבעונות (זוגתי טבעונית והחברה המארגנת ענתה על כול צרכיה לעילא ולעילא) מבחינת בגדים צריך להביא בגדים לימים חמים מאוד וימים קרים מאוד כולל מכנסים ומעיל נגד גשם.

היינו צריכים לשלוח את הפרטים שלנו כחודשיים לפני הטיול כדי שנוכל לקבל אישורי שהייה לטיול באזור הר בלוחה אז תוודאו שיש לכם את אישורים הנדרשים לטייל באזור.