בעקבות פתיחת גבולות הפיליפינים לתיירות החלטנו לערוך טיול לפיליפינים. במהלך עריכת תכנית הטיול לפיליפינים נפתחה גם סינגפור לתיירות והחלטנו להאריך את טיולינו בשבעה ימים ולשלב גם את סינגפור בטיולינו. בניתי תכנית לטיול בפיליפינים ושלחתי אותה לכשבעה סוכנויות בארץ ובפיליפינים לקבל הצעת מחיר לטיולינו. כמובן שכל הסוכנויות קיבלו את אותה תכנית עם אותם פעילויות ואותם המלונות. על מנת שנוכל להשוות את אותו מוצר. החברה אשר בחרנו להזמין דרכה את טיולינו הייתה janddy tours, inc במנילה בניהולו של דב גולן והנציג שלהם בארץ מאיר לייבוביץ. חברה זו הגישה את ההצעה הזולה ביותר לטיול של 10 ימים בפיליפינים דרשו 3900 דולר לזוג (ללא טיסות בינלאומיות) וכל הטיולים היו טיולים פרטיים ולא טיולים קבוצתיים, שיש בזה יתרון רב. רק לשם השוואה מאחד החברות קיבלנו הצעת מחיר של כ-4000 דולר לאדם אחד זאת אומרת 8000 דולר לזוג על אותו טיול (ללא טיסות בינלאומיות) שימו לב לפער המחירים הענק. בסופו של דבר ההזמנה בחברה זו הייתה החלטה נבונה. קיבלנו שרות מעל למעולה כל מה שסוכם אכן התגשם. החברה עמדה מעל ומעבר לכל ציפיותינו . וכאשר הייתה איזו שהיא שאלה במהלך הטיול פנינו למאיר אשר ענה באופן מידי לשאלותינו ולאורך כל הטיול יצר איתנו קשר לוודא שאנו מקבלים שרות מעולה. מאיר ודב תודה לכם מכל הלב על כך. וכעת תיאור מסלול טיולינו:

30/04/22 מוצאי שבת המראה בחברת אל על מתל- אביב לבנגקוק בשעה 22:45.

01/05/22 יום ראשון נחיתה בבנגקוק בשעה 14:00 במקור הייתה לנו טיסת המשך למנילה עם חברת פיליפינים איירליינס בשעה 23:00. אך כשבועיים לפני הנסיעה קיבלנו הודעה מהחברה שטיסה זו נדחתה ליום שני 02/05/22 בשעה 12:30 לכן החלטנו ללון ביום זה בבנגקוק והזמנו חדר במלון riva surya (כולל העברהלמלון משדה התעופה וחזרה למחרת לשדה התעופה) אשר נמצא מול בית חב"ד החדש. לנו כזוג דתיים היה חשוב שהמלון ימצא קרוב לבית חב"ד על מנת שנוכל לאכול ארוחת ערב כשרה בבית חב"ד.

02/05/22 יום שני המראה מבנגקוק בחברת פיליפינים איירליינס בשעה 12:30 ונחיתה במנילה בשעה 17:10. כאשר הגענו לשדה התעופה בבנגקוק לעשות צ'ק אין לטיסה למנילה בדלפקי החברה אמרו לנו שבדיקת האנטיגן שעשינו בנמל התעופה בן גוריון במוצאי שבת לפני העליה לטיסה אינה בתוקף מכיוון ששהינו לילה בבנגקוק עקב דחיית הטיסה על ידם ועבר 24 שעות ממועד הבדיקה שעשינו ושלחו אונו לבצע בדיקה נוספת בשדה התעופה בבנגקוק (עלות בדיקה זו הינה 500 באט לזוג). כאשר נחתנו במנילה עכבו אותנו במטוס כשעה ולא נתנו לרדת בגלל התור הענק בביקורת הגבולות עקב אשורים רבים שהנך חייב להציג. לאחר שירדנו מהמטוס והגענו לבקורת הגבולות הושיבו אותנו באולם אשר רק 2 דלפקים של בקורת הגבולות פעלו. אך לאחר זמן פתחו במקום נוסף דלפקים של בקורת הגבולות והעבירו את כל היושבים בשורות האחרונות לדלפקים אלה כאשר גם אנו היינו ביניהם. בגלל כל הבדיקות הקפדניות והארוכות של כל המסמכים שהינו בבית הנתיבות כשעתיים. כמובן בגלל השהייה הארוכה כאשר הגענו לאיסוף המזוודות הם כבר חיכו לנו . ביציאה המתינה לנו אחראית הטיולים הטיולים ונהג אשר העבירו אותנו למלון im hotel במנילה מלון 5 כוכבים ובדרך קיבלנו מאחראית הטיולים את כל השוברים עלפי תכנית הטיול . הגענו בשעה 19:40 ובגלל שלמחרת הייתה לנו טיסה לאל נידו ונפתח במקום זה בית חב"ד חדש שהיה בהתארגנות מיהרתי להגיע לבית חב"ד במנילה אשר נסגר בשעה 20:00 לקבל מידע מה קורה בבית חב"ד באל נידו האם קיימת מסעדה שבה נוכל לאכול או שאני צריך להתארגן עם מוצרים כשרים בבית חב"ד במנילה. כמוכן לאכול ארוחת ערב בבית חב"ד במנילה. מכיוון שבית חב"ד באל נידו לא ענה למיילים ששלחתי אליו מכיוון שהאינטרנט לא פעל אצלם כי הם היו בהקמה. ואז הרב של בית חב"ד במנילה יצר עם הרב בבית חב"ד באל נידו קשר טלפוני ועדכן אותנו שיהיה ניתן לאכול בבית חב"ד באל נידו ובאותה הזדמנות שאל הרב באל נידו עם הוא יוכל לשלוח אליו טחינה לשבת איתנו אמרנו שיש לנו מקום לעוד קילו במזוודות ואכן לקחנו איתנו מיכל טחינה למסירה. אגב בדיעבד התברר כי כל אלו שהגענו לבית חב"ד באל נידו הבאנו משהו להקל עליהם את ההתארגנות אגב מדובר על שליח ורעייתו צעירים אשר נולד להם תינוק לפני ארבע חדשים ועושים שם מלאכת קודש. לאחר שובנו מבית חב"ד ביצענו את הצ'ק אין למלון

03/05/22 יום שלישי העברה לשדה התעופה המראה ממנילה בשעה 10:15 נחיתה באל נידו בשעה 11:35 בחוץ חיכה לנו נהג עם שלט של שמינו אשר העביר אותנו למלון el nido garden resort מלון מעולה. התארגנו והלכנו לבית חב"ד למסור את מיכל הטחינה שלקחנו איתנו מבית חב"ד במנילה. הגענו הרב לא היה במקום אלא רק המבשלת אשר מסרנו לה את מיכל הטחינה שתכניס לקרור שלא יתקלקל. חזרנו למלונינו לבשנו בגדי ים והיינו בבריכה לאחר מכן הלכנו לנוח. קיבלנו הודעה מבית חב"ד שבערב בשעה 20:00 מתקיימת התוועדות וארוחת ערב. הלכנו בערב לבית חב"ד מלבדינו ממדובר בזוג בני 70 הגיעו עוד שלשה חברים אשר נסעו יחד לטיול של שבועיים בפיליפינים ללא הנשים אשר היו צריכות להישאר בבית לשמור על הילדים הקטנים. והגיעו 2 זוגות אשר היו בירח דבש מאוחר עקב הקורונה. ולאחר מכן הגיע מישהו נוסף בן 60+ אשר טייל לבדו מכיוון שאשתו לא אוהבת לטוס למרחקים רחוקים. היה ערב נחמד מאד אשר לווה בנושא דיון שאלות וויכוח לגבי משיחיותו של הרבי בין אחד האורחים לבין הרב. כמובן אכלנו שם כולנו ארוחת ערב.

04/05/22 יום רביעי בבוקר הגיע המדריך ללובי של המלון לאסוף אותנו לטיולנו island hopping tour - A. הצוות כולל קפטן אשר משיט את הסירה שף אשר מכין לך ארוחה במהלך השייט וכאן היתרון לטיול הפרטי לדתיים כי אתה קובע את סוג הדג ובוחר דג כשר ואתה קובע כיצד יכינו את המאכלים שאכן תוכל לאכול אוכל כשר וההכנה הינה רק עבורך. מדריך ונער סיפון אשר עוזר לקשור את הסירה למעגן ולדחוף את הסירה בעזרת מקל במבוק במקום שהמים נמוכים. השייט הינו לאורך יום שלם הכולל את האיים הבאים:

big lagoon

small lagon

secret lagoon

simmizu island

7 commando beach

05/05/22 יום חמישי בבוקר הגיע שוב המדריך לאסוף אותנו לטיולינו island hopping -C אשר כלל את האיים הבאים:

helicopter island

matinloc shrine

hidden beach

secret beach

06/05/22 יום שישי מכיוון שבשלב הכנת תכנית הטיול לא ידענו אם יהיה בית חב"ד באל נידו החלטנו לחזור לשבת למנילה מכיוון ששם יש בית חב"ד ונוכל לחוש את אווירת השבת. בבוקר הועברנו מהמלון לשדה התעופה לטיסה אשר המריאה בשעה 08:15 ונחתה במנילה בשעה 09:40. מחוץ לטרמינל חיכה לנו נהג עם שלט שבו הופיע שמינו והעביר אותנו למלון im hotel. לאחר התארגנות הלכנו לקניון באזור המלון על מנת לקנות מתנות לנכדינו. חזרנו למלון בסביבות השעה 14:00 הלכנו לבריכה ולאחר מכן התארגנו לקראת שבת להליכה לבית חב"ד להדלקת נרות תפילה וסעודת ליל שבת.

07/05/22 יום שבת הליכה לבית חב"ד לתפילה אשר התחילה בשעה 10:00 לאחר מכן סעודת שבת שהינו לאורך כל היום בבית חב"ד ושוחחנו עם זוגות נוספים אשר טיילו בפיליפינים בצאת השבת לאחר תפילת ערבית והבדלה נערכה סעודת מלווה מלכה אשר לא נשארנו בגלל שלמחרת הייתה לנו טיסה מוקדמת מאד לבורוקאי

08/05/22 יום ראשון העברה לשדה התעופה המראה ממנילה בשעה 08:50 נחיתה בבוראקאי בשעה 09:55 העברה על ידי המלון משדה התעופה למלון הכולל שייט של 5 דקות לחציית הנהר משדה התעופה לבורוקאי הגענו למלון borocai henann crystal מלון 5 כוכבים לאחר התארגנות הלכנו לבריכה ועשינו גם מס'ג שערך שעה במחיר של 26 שקל לאדם בערב הלכנו למסעדת המלון והכינו לנו דג סלמון וירקות ואורז מבושל במיים. לאחר מכן טיול לאורך החוף

09/05/22 יום שני בורוקאי בבוקר חיכה לנו מדריך בחוף לטיול island hopping של כארבע שעות. לאחר הטיול חזרנו למלון הלכנו לבריכה ובערב טיול לאורך החוף.

10/05/22 יום שלישי העברה על ידי המלון חזרה לשדה התעופה המראה מבורוקאי בשעה 07:20 נחיתה במנילה בשעה 08:30 המראה ממנילה בשעה 11:00 נחיתה בבוהול בשעה 12:30 במקור היה צריך להיות טיול לאחר הנחיתה לגבעות השוקולד אך בפועל הוא נדחה למחרת בדיעבד התברר שלערוך את 2 הטיולים כפי שאתאר אותם בהמשך באותו יום זה הרבה יותר הגיוני. מחוץ לטרמינל חיכה לנו נהג עם שמנו אשר העביר אותנו למלון south palms beach מלון 5 כוכבים התארגנו והלכנו לבריכה ולחוף של המלון

11/05/22 יום רביעי בבוקר חיכה לנו מדריך בכניסה למלון אשר לקח אותנו לטיול island hopping balicaag & virgin island השייט לקח אותנו למקום שבו צפינו בדולפינים לאחר מכן למקום שבו עשינו שנורקלים לאחר מכן שטנו מ- balicasag island ל- virgin island שייט של כ-20 דקות מ- alona beach, panglao, bohol בסירה לעשות שנורקלינג לצפייה בדגים וצבי ים. לאחר מכן שתינו כוס קפה וחזרנו בסביות השעה 12 לבוהול למלון להחלפת בגדים ויצאנו עם אותו מדריך לחלקו השני של היום לטיול בגבעות השוקול אשר כלל את המקומות הבאים אתר ברית השלום בין הפיליפיפינים לספרד, כנסיה עתיקה, שייט בנהר הלובוק הכולל ארוחה, פארק של הקוף הקטן ביותר traiser, גבעות השוקולד הכולל עליה של כ-200 מדרגות חזרנו למלון בסביבות השעה 18:00 והלכנו לים.

ברצוני לציין כי כל הסיורים בכל המקומות כוללים ארוחת צהריים

12/05/22 יום חמישי בשעה 09:00 איסוף מהמלון העברה למעבורת לסבו ושייט במעבורת של שעתיים לסבו שם חיכה לנו נהג עם שלט של שמנו אשר העביר אותנו לשדה התעופה לטיסה לסינגפור בחברת scoot המראה מסבו בשעה 14:45 נחיתה בסינגפור בשעה 18:30. לקחנו מונית לבית המלון hotel royal queens ארבע כוכבים נמצא במרחק הליכה של 3 דקות מהקהילה היהודית ובית חב"ד. התארגנו במלון והלכנו לבית חב"ד לשלם עבור ארוחות שבת. במהלך השבוע אכלנו שם במסעדה.

13/05/22 יום שישי gardens by the bay נמצאים בו הפארקים הבאים: גן supertree grove, גן flower dome, מיצג cloud forest, נמצא בחלקו המרוחק של הפארק marina barrage לאחר מכן הלכנו לתצפית ממלון marina bay sands לאחר מכן חזרנו למלון והלכנו לבריכה ולג'קוזי. הכנות לשבת והליכה לקהילה היהודית להדלקת נרות , תפילה, וסעודת שבת

14/05/22 יום שבת הליכה לקהילה היהודית תפילה מתחילה בשעה 09:00 לאחר התפילה סעודת שבת. לאחר מכן חזרה למלון למנוחה אחרי הצהריים הליכה לקהילה היהודית לתפילת מנחה סעודה שלישית, ערבית והבדלה חזרה למלון.

15/05/22 יום ראשון האי סנטזה מתחנת הרכבת לוקחים את הרכבל הנמצא במרכז nivo city לאי. ביקור ביוניברסל סטודיוס universal studios, האקווריום הימי sea aquarium, מוזיאון האשליות trick eye museum, מוזיאון זה הינו מוזיאון קטן ואינו מחייב ביקור ראיתי זאת לאחר שביקרתי בו. קניון vivo city.

16/05/22 יום שני טיול לאורך רחוב orchard, לאחר מכן טיול לאורך נהר סינגפור וביקור בסמלה של סינגפור האריה-דג merlion, לאחר מכן המרכז לאומנויות הבמה האספלנד esplanade נמצא ממול סמלה של סינגפור האריה -דג merlion, לאחר מכן מלון פולרטון fullerton, מלון מרהיב ביופיו כנסו וטיילו בלובי שלו ורדו לאחר מכן למטה במדרגות לאחר מכן בוט קי boat quay, לאחר מכן קלארק קי clarke quay משם לקחנו שייט לאורך הנהר

17/05/22 יום שלישי טיילנו באזור chinatown, לאחר מכן אזור little india, לאחר מכן arab street עשר דקות הליכה מתחנת המטרו, לאחר מכן נסענו לפארק הציפורים אך הוא היה סגור. לאחר מכן נסענו לגנים היפניים והגנים הסיניים אך גם הם היו סגורים. בערב הלכנו למופע אורות מרהיב לצלילי מוזיקה ומזרקות במרינה ביי המופע התקיים בשעה 20:00 שבו אנחנו היינו ומופע נוסף בשעה 21:00.

18/05/22 יום רביעי גן חיות singapore zoo לאחר מכן סמוך לגן החיות ביקרנו ב-river safari, לאחר מכן ביקור בגנים הבוטניים.

19/05/22 יום חמישי נסיעה לשדה התעופה טיסה עם חברת thai airways international המראה מסינגפור בשעה 12:25 נחיתה בבנגקוק בשעה 13:45 המתנה של 10 שעות בשדה התעופה והמשך טיסה לישראל בחברת אל על המראה מבנגקוק בשעה 23:55

20/05/22 יום שישי נחיתה בישראל בשעה 06:15

תם טיולינו למזלינו כל הימים היו ימי שמש ללא גשם מלבד יום אחד בסינגפור שירד שעתיים גשם אחרי הצהריים