הקבוצה "רומניה על גלגלים" היא תת קבוצה של "חמישי בטבע" המיתולוגית, 7 מהחברים בקבוצה השתתפו גם בטיול (חו"ל) הקודם שהתרחש בכריתים, ועל מעלליו אפשר לקרוא בפוסט ישן יותר. התקופה לא פשוטה ליציאה לחופשה, הרעיון לנסיעה לרומניה עלה עוד לפני תחילת המלחמה וככל שעבר הזמן ובמהלך המפגשים הקבועים של הקבוצה, השתכנענו שיש מקום גם לזה.

נבחר יעד, תואמו התאריכים והוזמנו הכרטיסים. שלא כמו בנסיעה לכריתים בה שהינו במקום אחד, ניסינו הפעם לאפשר מעט יותר גמישות בתכנון הטיול, ולכן הזמנו מקום לינה רק ללילה הראשון בבוקרשט במלון sheraton.

תוך כדי שיטוטים ברשת, קריאה של בלוגים ולמידת המפה, חיפשתי פעילות קבוצתית שנוכל לבצע בצורה מתוכננת מראש, יש כאלו שיעשו טרק, ראפטינג או טיול ג'יפים, אני חיפשתי רכיבה על אופניים , ומכיוון שרובנו לא ממש רכבו בעשורים האחרונים, הדגשתי בחיפוש "E BIKE " . במקום הראשון שבו התענינתי לא ענו למייל ששלחתי, וכך הגעתי ל https://ebiketransylvania.com/ ולסילביו. התחלנו להחליף ווטסאפים ותוך כדי אני משתף גם את הקבוצה (בכל זאת ניסינו להיות ספונטנים) , והחברים נתנו אישור וברכת הדרך, וכבר סגרתי תאריך ומחיר , ואז סילביו הציע שנקודת המפגש תהיה בגסטהאוס שלו https://casameburger279.ro/ , מה שפתח מחדש את השאלה , עד כמה נהיה ספונטנים ?

נחזור לזה בהמשך, בינתיים נוחתים בבוקרשט . יום חמישי .אובר ( uber ) עובד יפה מאוד בבוקרשט , עד שמישהו נוסף התקין את האפליקציה כבר יצא רכב אחד לכיוון המלון , והקבוצה השניה הגיעה עם מונית ( הפרשי מחיר מטורפים ). במלון מתארגנים על חדרים ונפגשים עם עוד 2 חברים שכבר נמצאו בבוקרשט יומיים לפני והיו עסוקים בחיפוש אחרי המזל .

בית הקפה ליד מלון שרתון בבוקרשט

כמו בכריתים , נבחר גזבר , וכל אחד העביר לקופה סכום זהה , שישמש אותנו לתשלום קבוצתי כמו : מסעדות , אתרים , דלק וכו' . בנוסף לקופה המרכזית , השתמשנו גם באפליקציה splitwise שקצת עשתה בעיות בסוף *. בערב הראשון הלכנו למסעדה לפי המלצה, שהסתבר שהיא סוג של אולם אירועים ומסעדה , חתכנו . והתישבנו במסעדה שכונתית נחמדה .

יום שישי , לאחר ארוחת בוקר במלון אנחנו שוב עם אובר לאסוף את המכוניות השכורות ( הזמנו דרך שלמה 6 )

לך תגיד להם שהחלון היה שבור

מתארגנים ויוצאים לדרך, כיוון כללי בראשוב והיעד פארק 7 הסולמות .

על כל קפה יש שתי עצירות לפיפי , מתבגרים .

פארק 7 הסולמות
גם

בפארק יש איזור גדול שבו אפשר לפקנק , ישנם מספר מסלולי הליכה שהמיוחד בהם כולל קטע שבו מטפסים בעזרת סולמות בתוך קניון ולצד מפלים . יש תשלום סימלי בכניסה לקטע עם הסולמות . לאורך כל מסלול ההליכה אפשר לראות ולשמוע מטיילים שבחרו לרדת בעזרת אומגות ( zip line ). הפארק נמצא קרוב מאוד לכביש שמשמש ציר תנועה ראשי מבוקרשט צפונה דרך בראשוב . אם עושים את המסלול עם הסולמות יקח כ3 עד 4שעות . בהחלט מומלץ .

אנחנו ממשיכים צפונה . לאורך כל היום סילביו דוחק בנו ומבטיח הפתעה אם נגיע לפני השקיעה .

כמו פרח בר
בדרך לגיוס עישוב בכותנה

אז הגענו לפניי השקיעה, וכבר חיכו לנו שני אחים תושבי הכפר, זוג סוסים, עגלה וציידנית בירה , ואנחנו בדרך לגבעה שצופה על הכפר Mercheasa . מתחם האירוח של סילביו צמוד לבית ולמתחם המגורים של ההורים של אשתו , שם גם הוכנו ובושלו הארוחות שהוגשו לנו במהלך השהות ושם גם נמצאת הסדנה של האופניים . כשהתחלתי לבדוק עם סילביו את אפשרויות הלינה היה לי חשוב שלכל אחד מחברי הקבוצה תהיה מיטה , את המיטות הזוגיות הכבדות לא ניתן לפצל ל 2 , אבל נמצא פתרון . כשחבר נוסף הצטרף לטיול היה חשש שמישהו יאלץ לישון בפינת האוכל , כשנכנסנו לאייש את החדרים , הסתבר שסילביו הציב עוד 2 מיטות יחיד כך שגם היה לנו עודף . הגסטהאוס מדהים , נוח , נקי ותפור ממש למידות שלנו כולל את פינת האוכל והאזור החיצוני .

מושלם

הארוחות אצל סילביו מבוססות על תוצרת מקומית : גבינות שמכינים במקום , ירקות מגינת הירק , בשר מהחווה וגם בשר צייד .

לאחר ארוחת הערב יוצאים לחצר , מדליקים מדורה , בירה , יין וצוייקה תוצרת בית .

יום שבת

מתארגנים על האופניים

לאחר ארוחת הבוקר מתכנסים בחצר הסמוכה , נפגשים עם סילביו וחברו אנדרו שילווה אותנו בטיול האופניים . כל אחד מקבל אופניים בהתאם למידותיו , כמה סיבובים בחצר בשביל ללמוד את האופניים , ויוצאים .

עץ האלון העתיק , העצירה הראשונה שלנו בטיול האופניים

רומניה על גלגלים 2024 1 וידאו

רומניה על גלגלים 2 וידאו

אין מילים לתאר את היופי ( אז יש הרבה תמונות ) . מנוחה ראשונה בעץ האלון העתיק , אחר כך בנקודות נוספות , ובכל מקום סילביו יוסיף משהו מההכרות שלו עם האזור והאנשים . בקרנו גם באזור התפרצות געשית ( תשלום סימלי בכניסה ) ושתינו בירה באחד הכפרים . ללא ספק החוויה שלנו מהטיול . בערב עוד ארוחה נהדרת ומדברים , לא על פוליטיקה , לא שלנו ולא שלהם . סלביו גם יעזור ויתן רעיונות להמשך הטיול .

בירה באחד מהכפרים וארוחת צהריים קלה בבקתה של המשפחה

יום ראשון . לאחר ארוחת בוקר אנחנו יוצאים לכיוון העירה סיביו sibiu , ובדרך עושים פניה קטנה לאחד מהמקומות המפורסמים והיפים ברומניה . אגם בלאה balea lake .

כביש transfagarasan (dn7c)

כביש טרנספגרשן נחשב לאחד מהכבישים היפים באירופה , בזמן שאנחנו טיילנו ( סוף מאי ) הוא עדיין היה סגור בגלל שלג . התמונה מצולמת מאגם בלאה אליו אפשר להגיע עם רכבל .

אגם בלאה הקפוא

את התשלום לרכבל עשינו למעלה , גם בהלוך וגם בחזור . מהאגם יוצאים מספר מסלולי הליכה , אנחנו הקדשנו למקום כשעתיים לתצפיות וכוס שוקו חמה . קיבלנו המלצה לבקר בחווה שבה מגדלים דגי פורל , במקום פועל גם בית מלון ומסעדה שמגישה מנות של דג מקומי . זה יום ראשון והמקום מפוצץ במשפחות , אפילו לא ניסינו להכנס . ממשיכים לסיביו , למלון Exclusive hotel , אותו הזמנו בבוקר , לפני שיצאנו מסילביו . נחמד , לא רחוק ממרכז העיר . כמה דקות הליכה מהמלון יש שוק מקומי , בעיקר ירקות ופירות , וגם פרחים וכלי בית וחכות , בקיצור , מומלץ מאוד לאוהבי הז'נר ( כמונו ) . לקראת ערב אנחנו יוצאים להסתובב קצת במרכז העיר , בירה ונישנושים . ארוחת ערב אכלנו במסעדה נחמדה שממוקמת במרתף ומעוצבת בסגנון כפרי רומני .

בשר בירה ובוטנים

כדאי להסתובב ברחובות מרכז העיר סיביו , באתרים היסטורים אפשר לסרוק ברקוד ולקבל הסבר קצר על המקום .

עוד קצת מהרחובות והשוק בסיביו

יום שני מתפצלים , רכב אחד מתקדם לכיוון בראשוב ומפקנק על גדות נחל מקומי ( יש כנראה סיכוי טוב יותר בקזינו מאשר עם חכה בנחל ) . הרכב השני נוסע למוזיאון הפתוח בסיביו , שהוא בעצם פארק גדול שבו משובצים מבנים שהובאו במיוחד ממקומות שונים ברומניה , ומספרים גם באביזרים , על ההיסטוריה של רומניה . מאוד יפה ונוח .

המוזיאון הפתוח וחכה על הנחל

את המלון בבראשוב הזמנו במהלך ארוחת הבוקר במלון בסיביו , בשלב זה של הטיול כבר עשינו מאמץ שיהיה לכל אחד חדר . אין הרבה אופציות בטווח כלכך קצר למצוא מלון עם 9 חדרים , לא רחוק מהמרכז , עם חניה ל2 רכבים ובמחיר שפוי . דרך בוקינג לא הצלחנו להזמין (אולי בגלל הזמן הקצר) בטלפון הראשון לא ענו , בשני כן . ההגדרה הנכונה היא בית הארחה , לא מלון . V S A התאים לנו ממש , בערב הראשון היו לנו 8 חדרים ובשני 9 שהם למעשה כל מה שהמלון מציע . יש חצר סגורה שאפשר להחנות 2 מכוניות . צמוד למלון יש בית קפה ומצידו השני של הכביש יש עוד קפה , מאפיה וספר . במרחק הליכה קצר יש סופרמרקט גדול ומרכז העיר במרחק של כ 20 דקות הליכה .

התארגנות בחדרים ומנוחה קלה , ויוצאים להסתובב באזור מרכז העיר , התישבנו במסעדה איטלקית נחמדה . לאחר ארוחת הערב , חלקנו חוזרים למלון וחלקנו שוב מנסים את מזלם .

יום שלישי , ביקור בכפרים magura ו pestera הם עוד מהמלצותיו של סילביו . היום קצת סגרירי וצפוי מעט גשם . לפני שיוצאים שותים קפה ממול למלון ומנשנשים משהו מהמאפיה . קונים קצת מים בסופרמרקט ויוצאים . עוד לפני היציאה מהעיר אנחנו עוצרים בשוק הצועני , מאוד רציתי להגיע לשוק פשפשים אבל רובם פועלים רק בסופי שבוע וזה לא הסתדר , אז שוק צועני . הגענו קצת מוקדם וגם מטפטף מעט גשם , אז לא כל הדוכנים פתוחים . יש דוכני בגדים , כמה דוכני פירות וגם קצת פיציפקעס וציוד טכני . מצידו השני של הכביש פועל קניון ישן , מלא חנויות קטנות ( לא מותגים ) נראה כמו שריד מתקופה אחרת . אז עוד קפה ובייגלה חם מהמאפיה .

בדרך לכפרים עוברים בעיירה מתויירת "מדי" bran יש פה גם טירה מפורסמת , דילגנו בקלילות ...... נכנסים לשטח כפרי מרהיב עוצרים בנקודות תצפית , הנסיעה ברובה , מתנהלת על דרך עפר מהודקת . היה גם ניסיון להגיע למערה שנמצאת בצד הדרך , בעיקר אתגר לנהגים . למעשה המשכנו על הדרך (מסלול מעגלי ) ללא מטרה מוגדרת , מתרשמים מהנוף . בחזרה לכיוון בראשוב עצרנו (בכל זאת) בברן , אבל רק בשביל מנת קבב ובירה . חוזרים למגורים אחה"צ , שנץ , תספורות . בעל הבית של הקפה ממול למלון הציע שהוא יפתח למחרת יותר מוקדם ( אנשים נחמדים ) . בערב עוד טיול קצר במרכז העיר , ביקור בחצר בית הכנסת "בית ישראל " . מי שהיה רעב ולא התאפק , אכל מרק . כל הייתר אכלו במסעדה מומלצת .

יום רביעי , קפה ומאפה ממול , הגברת של המגורים באה לאסוף את המפתחות ולהגיד שלום . עוד אטרקציה קרובה לבראשוב היא חוות הדובים , שבה מצילים דובים מגני חיות , קרקסים או כאלו שהורגלו לקבל מזון מבני אדם ואחרים . מאוד מאוד חשוב לעזור למקום להתקיים , הביקור בו די מתועש ובשילוב עם מעט גשם .... ( היינו מעדיפים לתרום בכניסה ולהמשיך למקום אחר ). זהו , אנחנו מתחילים את הנסיעה דרומה בחזרה ללילה אחרון בבוקרשט . הפעם מלון ibis . בדרך עושים הפסקה במרכז קניות גדול , קפה , פיפי וקצת קניות בסניף קרפור המקומי . במלון יש חניה במרתף בתשלום .

בבוקרשט חיפשנו מסעדה במרחק הליכה מהמלון ומצאנו את המקום הזה . פאב גריל הומה , מוזיקה , מסכי טלוויזיה , מלצרים מזמרים וקליפות בוטנים על הרצפה . יש בירות טובות ובשר גריל . נחמד ומומלץ .

יום חמישי לאחר ארוחת הבוקר במלון אנחנו בכיוון שדה התעופה להחזיר את הרכבים , מעט התעכבנו בגלל סדק בחלון שהלך והתפתח ביומיים האחרונים ( לא באשמתנו , באמת ) , ושאטל לשדה . *אפליקציית splitwise בגרסה החינמית , לא מאפשרת איפוס למטבע אחד , אנחנו הכנסנו נתונים ב 4 מטבעות שונים . אז עוד קצת השקעה וזמן , ובסוף הכל הסתדר .

זהו , מחפשים יעד לטיול גיל 60 . רעיונות ?