איפה זה? 

זו התגובה שקיבלתי כשסיפרתי שאני נוסע לראוניון. לפני כמה שנים, כשטיילתי בפרו עם גיום מצרפת, הוא סיפר נפלאות על האי הזה ועל מסלולי ההליכה המעולים שבו, ומאז אני מחכה להזדמנות לטייל בו.

סירק מפאת מלה מיידו

האי נמצא באוקיינוס ההודי מזרחית למדגסקר, כך שגיאוגרפית מדובר באפריקה, אבל הוא מחוז בצרפת דווקא. לפני בוא האירופים במאה ה 16 האי לא היה מיושב (אם כי כנראה היה ידוע לערבים). כיום גרים באי קרוב למיליון איש, תערובת משונה של שחורים – צאצאי עבדים שהובאו מאפריקה וממדגסקר לעבוד במטעי קנה הסוכר, הודים – שהובאו לאי כפועלים בשכר עם ביטול העבדות באמצע המאה ה- 19, סינים שהגיעו כסוחרים, ואירופאים. השפה הרשמית היא צרפתית, אבל השפה המדוברת היא קריאולית, שהיא ניב מפושט של הצרפתית.

האוקיינוס מפיתון דה נייג' (3070 מ')

האי קטן – 45 על 63 ק"מ וכ- 2500 קמ"ר, מה שלא נשמע מבטיח בהקשר של טיולים רגליים, אבל הטופוגרפיה המורכבת מפצה על המימדים. האי כולו געשי, ובדרומו הר געש פעיל בשם פיתון דה לה פורנייז (2630 מ'). הר הגעש הזה מתפרץ מידי מספר שנים בעוצמות משתנות, ואף זכינו לכך שהתפרץ בזמן ביקורנו באי (בעוצמה לא גדולה).

הר הגעש מתפרץ

צפון האי סובב סביב הר געש כבוי, פיתון דה נייג', שגובהו 3070 מ'. ההר הזה מוקף בשלוש קלדרות שקרסו והפכו למכתשים עמוקים הנקראים Cirque. המכתשים מוקפים במצוקים גבוהים, וכל אחד מהם מנוקז על ידי נהר שפורץ מן המכתש אל הים בקניון עמוק. בין המכתשים מפרידים רכסי סכין גבוהים. בנוסף, במדרונות התלולים של שני הרי הגעש, הפעיל והכבוי, התפתחו קניונים עמוקים.

תצלום אוויר, משמאל למעלה שלושת הסירקים מקיפים את פיתון דה נייג'

פיתון דה נייג' (מימין) וסירק סילאוס

האי גשום מאוד, בין 6000 מ"מ לשנה בחלקו המזרחי לבין 1000 מ"מ בשנה בחלקו המערבי והיבש יותר, כאשר עיקר הגשם יורד בין דצמבר לאפריל. חודשים אלו הם גם החמים יותר (האי שוכן בחצי הכדור הדרומי), אם כי בשל הקרבה היחסית לקו המשווה ההבדלים בין הקיץ לחורף לא גדולים. לעומת זאת הבדלי הטמפרטורה בין החופים לבין האזורים הגבוהים גדולים.

גשם

רוב אוכלוסיית האי מרוכזת בחופים, הנהנים מתשתית מפותחת, וכך גם החקלאות. פנים האי מיושב בדלילות, וחלקים גדולים מכוסים ביערות עבותים. רק כביש אחד חוצה את האי, בין הוולקן לבין פיתון דה נייג'. אחת הקלדרות – Mafate – אינה נגישה ברכב כלל, אלא רק ברגל או במסוקים.

יער של שרכי ענק

איך מטיילים?

אפשר להגיע לראוניון בטיסות ישירות מפאריס (כ- 11 שעות). יש גם טיסות ממדגסקר וממאוריציוס. אין צורך בויזה.

העונה הטובה לטיולים באי היא בין מאי לנובמבר, שאז מזג האוויר קריר ויבש יחסית. ביולי-אוגוסט מגיעים המוני תיירים מצרפת כך שעדיף להגיע לפני או אחרי. המקומיים מספרים שאוקטובר הוא החודש האידיאלי לטיול באי – האביב מביא עימו מרבדי פריחה וגם סחלבים פורחים ביערות. גם בעונה ה"יבשה" יורדים גשמים מידי פעם, בעיקר בחלק המזרחי והגשום יותר של האי. הבקרים בדרך כלל בהירים, אבל לקראת הצהריים מצטברים עננים ומכסים את ההרים. בשעות אחר הצהריים בדרך כלל מתבהר שוב, לפחות חלקית.

סחלבים

ערפל

התחבורה הציבורית מגיעה כמעט לכל כפר, גם הקטנים שבהם, אולם תדירות השירות למקומות הנידחים יותר נמוכה, בפרט בסופי שבוע. ניתן לשכור רכב בשדה התעופה או בעיירות הגדולות, המחירים סבירים (כ- 30 יורו ליום כולל ביטוח מלא). הכבישים טובים, אבל באזורים ההרריים מפותלים וצרים.

אוטובוס נדחס בקושי במנהרה בכביש לסירק סילאוס

באי מעט מאוד דוברי אנגלית, מה שקצת מקשה על ההתנהלות. גם המידע הקיים באינטרנט הוא בעיקר בצרפתית, אבל גוגל טרנסלייט עושה עבודה טובה. אפשר לקנות באי (או להזמין ברשת) מפות טופוגרפיות מצוינות.

פיתון דה נייג' עם קשת בענן

האי מכוסה ברשת צפופה של שבילי הליכה, הבנויים ומתוחזקים היטב כמיטב המסורת הצרפתית. האתר הזה, אמנם בצרפתית, הוא התנ"ך של שבילי ההליכה באי, כולל גם הקלטות GPS, פרופיל גבהים, הערכת זמנים ודיווחים עדכניים אודות מצב השבילים. באי שלושה מסלולי טרקים "רשמיים" שמשכם בין מספר ימים לשבועיים (פירוט בהמשך).

זריחה מעל סירק סלאזי

בקתות אירוח נוחות בתפרוסת רחבה מספקות שירותי לינה ואוכל למטיילים (רובם ככולם מקומיים או צרפתים), ומאפשרות ללכת את הטרקים או כמעט כל מסלול אחר ללא הזדקקות לאוהלים ושקי שינה. המחירים צרפתיים: 16-20 יורו ללילה למיטה בחדר משותף או 40-50 יורו לחדר זוגי; 20-25 יורו לארוחת ערב, בדרך כלל מעולה וגדושה; 5-6 יורו לארוחת בוקר, בדרך כלל דלה.

דרום האי והוולקן כפי שנראים מסמוך לבקתת קוורנה דופור

ניתן להזמין מקום לינה בחלק מהבקתות דרך האתר הנוח הזה (באנגלית), לבקתות אחרות נדרש להתקשר טלפונית או בסמס. הזמנה מראש חיונית בעיקר בסופי שבוע או בשיא העונה (יולי-אוגוסט ואוקטובר), בדגש לבקתות "אסטרטגיות" (יחידות בסביבתן). נדרש גם להזמין מראש את ארוחת הערב (טלפונית, לא ניתן דרך האתר הנ"ל), רצוי 48 שעות מראש.

פתח סירק מפאת

טרק חוצה ראוניון מים לים

מסלול Grr2 חוצה את האי מהחוף הצפוני לדרומי (או להיפך). אורך המסלול ה"רשמי" 140 ק"מ (מפורט כאן – באנגלית, כולל פרופיל גבהים), אבל כדאי מאוד לצרף עלייה מתבקשת לשלוש מהפסגות העיקריות באי הסמוכות למסלול, מה שמוסיף כ- 30 ק"מ (ועליות וירידות כמובן). להליכה במסלול המלא, כולל התוספת של העלייה לשלוש הפסגות, נדרשים 12-14 ימים.

בסירק מפאת

המסלול מתחיל (יום 1) מעל לעיר הבירה סנט-דניס הנמצאת על חוף הים בקצה הצפוני של האי. אנחנו העדפנו לקצר חלק מהעלייה בנסיעה במונית דרך La Brulle. הדרך הסלולה מגיעה עד לגובה של כ- 1200 מ'. מכאן השביל עולה במתינות יחסית דרומה דרך יער יפה לבקתת Roche Ecrite (1820 מ', כשלוש שעות הליכה מקצה הדרך הסלולה). הבקתה, המוקפת ביער יפהפה של עצי תמארין מפותלי ענפים, נוחה מאוד (יש כמה חדרים זוגיים) והאוכל מצוין, בין היתר קיבלנו מנה של בשר צבי.

בקתת ראש אקריט

בבוקר יום 2 התעוררנו מוקדם ולאחר ארוחת הבוקר עלינו (כשעה וחצי) לתצפית מדהימה על סירק Salazie וסירק Mafate מפסגת Roche Ecrite (2276 מ'). הבוקר היה בהיר ומושלם, אולם כרגיל החלו לעלות עננים, וכשחזרנו לבקתה הכל כוסה בערפל. השביל פונה מכאן מערבה בנתיב מרשים העובר בתוך יער יפהפה על שפת המצוק של סירק מפאת עם תצפיות פנורמיות לסירק מדרום ולאוקיינוס מצפון (כשאין עננים... למי שאינו ממהר מומלץ להישאר לילה נוסף בבקתה על מנת ללכת את השביל בשעות הבוקר ולהנות מהנופים). השביל מסתיים בכפר Dos d`Anne, שבו כמה מלונות יקרים והום סטייס מעט זולים יותר (הכפר נגיש ברכב ובתחבורה ציבורית), וגם סופרמרקט ומאפייה. אנחנו ישנו ב Gite la Acacia, הבעלים הנחמד מגדל שלווים שמצאו דרכם לצלחותינו.

סירק סלאזי וסירק מפאת מראש אקריט

יער עננים

ביום 3 ירדנו בשביל תלול אל המוצא הדרמטי של סירק מפאת. ריבייר דה גלטס חותר את דרכו כאן מהסירק אל הים בקניון עמוק. השביל חוצה את הנהר הרדוד כמה פעמים. המים חמימים יחסית ונחמד להתרחץ ולהתרענן מהחום (זו הנקודה הנמוכה ביותר בטרק למעט נקודות ההתחלה והסיום – כ- 300 מ'), כהכנה לעלייה התלולה והמיוזעת אל Aurrere (900 מ'), כפר קטן למרגלות הפירמידה המרשימה של הר פיטון קבריס (1435 מ'). ישנו כאן בבקתה חדשה ויפהפיה בשם Gite le Fanjan.

המוצא של סירק מפאת

ביום 4 חרגנו קצת מה Grr2, על מנת ללכת בשני שבילים יפים – שביל Augustave, ושביל Scout. סיימנו את היום ב Ilet a Bourses (אם נצמדים ל- Grr2 אפשר להמשיך עד ל- Grand Place). שביל אגוסטב עושה דרכו לאורך נחל זורם עתיר בריכות ומפלונים, ומסתיים באוכף על הרכס המפריד בין סירק מפאת לבין סירק סלאזי. שביל סקאוט מקביל אליו מדרום אבל הנופים שונים לגמרי, שכן הוא עובר על שלוחה גבוהה. אנחנו קיצרנו מעט את היום הארוך באמצעות שביל קצר אך נמהר ותלול ביותר המחבר בין שני השבילים.

השתקפויות במי הנחל

ביום 5 הלכנו לכפר הגדול יחסית Grand place, ממנו ירדנו שוב לנהר ריבייר דה גלטס רק כדי לעלות מעברו השני.Grr2 ממשיך ל- Les Orangers וממנו ל- Roche Plate, אבל אנחנו הלכנו לראש פלאט דרך הכפר Ilet des Lataniers, לאחר שמספר מקומיים המליצו בחום על השביל הזה בטענה – שהתבררה כמוצדקת - שהוא יפה ביותר.

בדרך לראש פלאט

ראש פלאט וסירק מפאת מתצפית לה מיידו

ביום 6 חצינו שוב את ריבייר דה גלטס, הפעם ליד מפל יפהפה בשם Trois Roches (ובית קפה נחמד בסמוך), ועלינו לכפר הגבוה Marla (1600 מ').

בדרך למארלה

למחרת (יום 7) עלינו לפאס Col de Taibit (2060), ממנו תצפית מרשימה אל סירק מפאת מצפון וסירק Cilaos מדרום. ממערב, מעל מצוק אדיר, מאיים הר Le Grand Benare (2900 מ'), העומד בנקודת החיבור של שני הסירקים. ירידה תלולה בתוך יער יפה הביאה אותנו אל כביש, עליו תפסנו טרמפ לעיירה סילאוס (ניתן להמשיך לעירה ברגל על Grr2).

פסגת פיתון דה נייג' מקול דה טאיביט

סילאוס (1200 מ') היא עיירה גדולה, עתירת מלונות ומסעדות, המקושרת בכביש מפותל במיוחד לעיר סיינט לואיס על החוף הדרום מערבי של האי. לחובבי הקניונינג יש כמה קניונים זורמים מרשימים בסביבה, סוכנויות אחדות בעיירה מוציאות טיולים לקניונים הללו, כולל השכרה של ציוד גלישה.

סילאוס

Grr2 עולה תלולות מסילאוס לבקתת Refuge de la Caverna Dufour (2480 מ'). אנחנו, מסיבות שונות, הגענו לבקתה הזו מסירק סלאזי, מהכפר הלבורג (1000 מ'), בשביל יפהפה העולה תחילה בתלילות על דופן הסירק לבקתת Belouve(1500 מ'), וממשיך בעלייה מתונה אבל ארוכה לדרום מזרח על קו הרכס בתוך יער עננים מדהים אל הבקתה. יום (8) ארוך אבל מתגמל ביותר (אפשר לקצר את היום אם לנים בבקתת Belouve).

סירק סלאזי ופסגת ראש אקריט מבקתת בלוב

היער הנפלא בעלייה לבקתת דופור

ביום 9 עלינו לפסגת פיתון דה נייג', הגבוהה באי (3070 מ'). נגררנו אחרי העדר ויצאנו לדרך עוד בחשיכה. התחלנו בערפל וקור מקפיא, אבל לאחר זמן קצר עלינו אל מעל לעננים, השמש זרחה ומצב הרוח השתפר בהתאם. הפסגה נמצאת ממש מעל סירק סילאוס, כמעט 2 ק"מ אנכיים מתחתינו. ניראה מכאן גם הוולקנו, חלקים מהאוקיינוס המקיף את האי, ועוד כמה פסגות בולטות. לאחר ששבענו מהנופים ירדנו חזרה לביקתה לארוחת הבוקר (שמוגשת עד 10).

פסגת פיתון דה נייג'

Grr2 יורד מהבקתה דרומה על שפת מכתש סילאוס, ולאחר מכן פונה למערב, והולך בשולי יער Belouve היפה אל העיירה Bourge Murat, הנמצאת על הכביש החוצה את האי (העיירה נמצאת כמה קילומטרים מהנקודה בה Grr2 חוצה את הכביש). בעיירה הקטנה מלונות, מסעדות וחנויות להצטיידות. הגענו בחשיכה, וחגגנו את ערב ראש השנה ב Gite de Bellouve, זוג המארחים הנחמדים סייעו לנו רבות עם הסעות מ/אל מסלול ההליכה ולחנות בעיירה.

עננים נשפכים לסירק סילאוס

המקטע הבא של השביל (יום 10) מוליך אל בקתת Volcan, לא רחוק משפת המכתש העצום של הר הגעש הפעיל פיתון דה לה פורנייז. תחילה הולכים בשטחי מרעה, בהמשך חוצים יער נמוך ולח (ומלא בוץ), ואחר כך רמה געשית נטולת עצים ורחבת נופים. הבקתה נוחה מאוד ומאורגנת היטב (ומבוקשת - חיוני להזמין מקומות מראש, כמו גם ארוחת ערב), והנופים מסביב יפים. אפשר להגיע לבקתה גם בכביש, שהופך לדרך עפר (אפשרית ברכב רגיל).

ביער

מקובל ומן הסתם כדאי להקדיש יום (11) לשביל היורד לתוך המכתש העצום של הר הגעש ועולה על פסגת לה פורנייז (הלוך חזור, עם לינה נוספת בבקתת וולקן. המממהרים יכולים אולי להסתפק בכמה שעות, ולהמשיך במסלול כמתואר בהמשך). אבל עקב התפרצות הר הגעש השביל היה סגור. כתחליף עשינו טיול לילי מעל ולאורך המצוק המערבי של המכתש, צפינו במזרקות האבנים הלוהטות, באשדי העשן, ובזרמי הלבה האדומים מתחתינו.

זרמי לבה לוהטת

מבקתת וולקן Grr2 ממשיך דרומה (יום 12), בתחילה על שפת המכתש של הר הגעש ובהמשך בירידה ארוכה אל Bass Valle. הנוף הגעשי הצחיח והצבעוני משתנה בהדרגה ליער, בתחילה נמוך ומדוכא ובמשך עבות, לח ונפלא. בבאס וואלה מופיעים גם מטעי וניל. בעמק יש כמה בקתות ללינה, וכביש יורד ממנו אל החוף הדרומי של האי סמוך לסנט פיליפ (המהדרין יכולים לרדת אל החוף בשביל רגלי).

שפת המכתש

וניל

טרקים נוספים וטיולי יום

שביל Grr1  מקיף את פסגת פיתון דה נייג', תוך חציית שלושת הסירקים. השביל מעגלי, אורכו קצת פחות מ- 60 ק"מ וניתן להשלימו בכחמישה ימים (כולל עלייה לפסגת דה נייג'). הלינה בבקתות. ניתן להתחיל (ולסיים) את השביל בסילאוס, או בהלבורג או בגרנד אילט שבסירק סלאזי.

סירק סילאוס מהשביל העולה מסילאוס לבקתת קברנה דה דופו

שביל Grr3 מציע טיול מעגלי בתוך סירק דה מפאת, אורכו כ- 40 ק"מ (3 ימים). נקודת ההתחלה והסיום היא ב Col de Boeufs, אוכף גבוה ויפה נופים על שלוחת הסכין המצוקית המפרידה בין סירק סלאזי לסירק מפאת. אל האוכף מוליך כביש צר ומפותל מגרנד אילט, ובסמוך לו מגרש חנייה (בתשלום קטן) שבו ניתן להשאיר רכב (יש גם תחבורה ציבורית).

הכפר הגדול לה נובל בסירק מפאת. האספקה מגיעה במסוקים

אפשר להרכיב טרקים נוספים, בכל אורך ורמת קושי מבוקשים, על בסיס מערכת השבילים והבקתות הנרחבת שבאי.

סירק סלאזי מבקתת בלוב

כמובן אפשר להסתפק בטיולי יום, ניתן להגיע כך כמעט לכל מקום באי, אולי למעט החלק הפנימי של סירק מפאת. אבל כדאי להביא בחשבון שדפוס מזג האוויר השכיח באי הוא התכסות בעננים ובערפל (ולעתים גשם של ממש) משעות הצהריים.

עננים עולים על פסגת דה נייג'

טיולים ברכב (עם הליכות קצרות)

לא חייבים להיות חובבי לכת על מנת ליהנות מהנופים שיש לאי להציע. כמה מנקודות התצפית היפות ביותר נגישות ברכב (לפעמים עם הליכה קצרה). רצוי מאוד לעלות לנקודות התצפית בבוקר, שכן בחלק גדול מהימים לקראת הצהריים עולים עננים ומכסים את הנופים.

פתח סירק מפאת מקול דה בוף

על סירק מפאת, שאינו מגיש ברכב אלא רק ברגל (או במסוקים) ניתן לצפות משלוש נקודות: מצפון - מהכפר Dos d`ane, שאליו מוליך כביש D1 מ LePort שעל החוף הצפון מערבי; ממזרח – מקול דה בוף שהוזכר קודם, נגיש ברכב מגרנד אילט שבתוך סירק סלאזי; ואולי התצפית היפה ביותר – Le Maido, שנגישה בכביש צר עם אינסוף פיתולים מסיינט פול שעל החוף המערבי. מלה מיידו ניתן לרדת ברגל בשביל תלול לסירק מפאת, או ללכת דרומה בצמוד לשפת הסירק עד לפסגת Grand Benare (2900 מ'), ממנה תצפית מדהימה לסירק מפאת ולסירק סילאוס גם יחד (החזרה באותה דרך).

סירק מפאת מלה מיידו

לסירק סילאוס מוביל כביש N5 היפהפה (אבל צר וקשה לנהיגה) מסיינט לואיס שבדרום מערב. הכביש עובר בקניון צר, חוצה מנהרה צרה (שמותאמת בדיוק לממדיו של אוטובוס) ומגיע לעיירה סילאוס מרובת המלונות והנופים. מספר כבישים משניים מובילים מסילאוס לכפרים מרוחקים יותר, כולם עם נופים דרמטיים. ניתן לצפות על הסירק ממערב מתצפית "החלון", אליה מוליך כביש D20 מסיינט לואי.

בסירק סילאוס

לסירק סלאזי מוביל כביש D48, היוצא מסיינט אנדרה שבצפון מזרח האי. הכביש מסתיים בכפר היפה Hell bourg. כביש D52 מתפצל ממנו ליד העיירה סלאזי ומוליך לכפר Grand Illet והלאה לקול דה בוף, ממנו נשקף נוף יפה ביותר של סירק סלאזי וסירק מפאת. תצפית מדהימה נוספת על סירק סלאזי היא מדרום מזרח, מבקתת Belouve, שאליה מוליכה דרך F2 מהעיירה Bras de Calumets שעל הכביש שחוצה את האי.

סירק סלאזי בזריחה מקול דה בוף

הדרך הסלולה מבורג מוראט לבקתת וולקן שליד הר הגעש הפעיל פיתון דה לה פורנייז גדושה בנקודות תצפית יפהפיות, וכדאי להקדיש לה את הזמן הראוי (כחצי יום): כמה תצפיות לעמק Vallée de la Rivière de Remparts אדיר המימדים; תצפית למכתש הכפול המדהים Cratère Commerson; נוף מישורי הלבה הצבעוניים למרגלות Pas des Sables; ואחרונה וחביבה ביותר – תצפית למכתש הענק של הר הגעש הפעיל מ- Pas de Bellecombe.

המכתש הכפול קומרסון

נוף געשי מפאס דה סאבלס

קטע הכביש N2מ Bois Blanc לסיינט פיליפ שבקצה הדרום מזרחי של האי חוצה כמה זרמי לבה טריים יחסית (חלקם מהעשור האחרון). מראה זרמי הלבה הקפואים הנשפכים אל האוקיינוס יפה ביותר. הלאה מערבה, ב Bass Valle, שביל קצרצר מוליך אל צוקי לבה הנופלים בדרמטיות לאוקיינוס (Cap Mechant View Point).

לבה נשפכת לאוקיינוס

קאפ משאן

קצת מערבה משם, כביש D33 עולה צפונה מסיינט ג'וזף לעיירה Forêt de Grand Coude. הכביש סלול על שלוחה צרה המפרידה בין עמקי הנהרות Rivière de Remparts ו- Langevin Rivière, ומאפשר נופים דרמטיים של שני העמקים. בעיירה מומלץ מאוד ללון ב- Gite Malmany, זכינו שם לאירוח מופתי, כולל אח בוערת, ארוחה טעימה, והופעה של המארח שניגן בגיטרה, שר, וסיפר סיפורים חובקי עולם מתקופת עבודתו כימאי.

ריבייר דה רמפרט

אם אתם חובבי מפלים הגעתם למקום הנכון, עשרות מהם פזורים באי, אזכיר כאן רק כמה. אולי המראה המרשים ביותר הוא המצוק מרובה המפלים שממזרח לכביש סלאזי-הלבורג. מפל יפהפה נוסף הוא Cascade de Grand Galet, שנגיש ברכב מ- Langevin שעל החוף הדרומי. אם הגעתם לבקתת Belouve, כדאי מאוד ללכת לראות את מפלי Trou de fer, או בשמם השיווקי יותר Iron hole. השביל לתצפית קל למדי (כשעה וחצי בכל כיוון) ועובר ביער יפהפה.

מפלים ליד סלאזי

קסקייד דה גראן גלט

עוד כמה דברים לראות ולעשות

לחובבי האקסטרים, ראוניון הוא יעד מצוין לקניונינג בערוצי הבזלת מרובי המפלים. סילאוס נחשבת לבירת הקניונינג, ופועלות בה כמה סוכנויות שמארגנות קבוצות ומספקות את הציוד וההדרכה. אפשר לצאת לקניונינג גם מהלבורג. בנוסף, בדרום האי יש כמה מערות לבה שניתן לסייר בתוכן (בקבוצות מודרכות), תצורות הסלע אמורות להיות מרשימות (כשביקרנו באי המערות היו סגורות לסיורים בשל התפרצות הר הגעש).

מפל טרו דה פאר. נגיש בקניונינג (או במסוק)

חובבי הבוטניקה ולא רק הם ייהנו מהיערות המדהימים שבאי. יער Belouve סביב דרך F2 ובקתת Belouve נגיש וגם יפה במיוחד, שבילים קצרים ונוחים מאפשרים שיטוט נינוח ביער הסבוך. הגן הבוטאני Parfums et des Epices Garden ליד סיינט פיליפ שבדרום האי כולל אוסף גדול של צמחים מעניינים (יש סיורים מודרכים). אפשר גם לבקר בחוות לגידול וניל, קפה, תה, גרניום וכדומה (במקומות שונים באי).

היערות עתירי שרכים

יערות האי די עניים בבעלי חיים (משום שנוצר לפני זמן לא רב יחסית בהתפרצויות געשיות), למעט ציפורים. אבל על כך מפצה האוקיינוס, עם שוניות עשירות. בעשור האחרון הרחצה בחלק מחופי האי הפכה למסוכנת עקב תקיפות של כרישים, אך החוף המערבי מוגן ברובו על ידי שונית אלמוגים ארוכה. ניתן לרחוץ, לצלול, לשנרקל, לצאת לשיט לצפיה בלוויתנים ובדולפינים (מ Saint-Gilles). ב Kélonia, מרכז הצלה לצבים ימיים מצפון ל Saint-Leu, ניתן לצפות מקרוב ביצורים המדהימים האלה וגם ללמוד אודותיהם.

צב במרכז ההצלה

מוזיאון המוסיקה בהלבורג מהנה ביותר, במוזיאון מוצגים כלי נגינה יפהפיים מהארצות הסובבות את האוקיינוס ההודי – בין היתר מדגסקר, איראן, הודו, אינדונזיה ואפילו סין. ניתן לשמוע הקלטות שבהן נשמעים כלי הנגינה כמו גם מוסיקה מסורתית מהארצות השונות.

במוזיאון המוסיקה

מוזיאון מעניין נוסף הוא Stella Matutina, בחוף המערבי לידPiton Saint-Leu . עד סוף המאה העשרים שכן כאן בית חרושת להפקת סוכר מקני סוכר, והמוזיאון מציג את תולדות התעשייה הזו בראוניון, תעשייה שבמידה רבה עיצבה את האי ואת האוכלוסיה שבו.

זיקוק גרניום

בכמה ערים, בעיקר בחוף המערבי (סיינט פול, סיינט לואיס), מתקיימים בימי שישי ושבת שווקים, בהם נמכרים מזון טרי ותבלינים, בגדים, וגם חפצי אומנות מקומיים ומזכרות. האווירה נחמדה מאוד ואוכל הרחוב טעים.

בשוק בסיינט פול

סיום

האי ראוניון מספק חוויה מיוחדת במינה של עולם שונה מהמוכר לנו. הרים גבוהים, נופים געשיים עם טופוגרפיה משוגעת, כפרים קריאוליים, יערות עבותים, אינספור מפלים, הר געש פעיל שמתפרץ מידי פעם, וכל זה מוקף באוקיינוס. מומלץ בחום למי שמחפש נוחות אירופאית של מערכת שבילים בנויים היטב עם רשת של בקתות אירוח נוחות, אבל בנופים שונים מאלו שניתן למצוא באירופה.

שפכי לבה ישנים על פיתון דה לה פורנייז

תודה לשותפותי להרפתקה – אירנה, קרולינה וקרן, עד הפעם הבאה. אלבום התמונות המלא מהטיול כאן.