חופשה באיטליה - פירנצה (לא) למבוגרים בלבד

כאשר מטיילים בעיר פירנצה עם ילדים, יש דרכים שונות לראות את העיר, תוך ביקור במוזיאונים וגם מחוצה להם, אם הדבר מכביד על צעירי השבט. אמנות יכולה להיות הרבה יותר כיפית אם מגישים אותה אחרת מבאולם ההרצאות ותוך כדי אינטראקציה מסקרנת בגובה העינים. להלן כמה הצעות ממדריך הטיולים, ליאור אביב, כיצד ליהנות ממיכלאנג'לו וחבריו יד ביד עם הילדים. בכתבה הבאה.
ליאור אביב
|
תמונה ראשית עבור: חופשה באיטליה - פירנצה (לא) למבוגרים בלבד
Depositphoto/Pandionhiatus

מחשבות על פירנצה

כשחושבים על פירנצה (Firenze), בירת חבל טוסקנה, בדרך כלל עולות מילות מפתח כמו מוזיאונים, תרבות, היסטוריה, אוכל טוב והרבה אמנות, באופן כללי. כל המילים הללו לא תמיד אומרות הרבה מדיי לצעירים שבחבורה, ואולי מה שקורץ לטייל הצעיר להעביר חופשה דווקא כאן בפירנצה היא צרוף המילים 'חוץ לארץ'. בשורות הבאות ניסיתי לרכז מספר אטרקציות מתוך מגוון רחב ואדיר, שיכולות לעזור לנו לחשוף בפני החבר'ה הצעירים את היופי והתרבות האינסופיים שבעיר הזאת, לספוג ולהרוויח חלק ממה שיש לה להציע, וכל זאת מבלי להשתמש במילים "מפחידות", כגון 'אמנות', 'היסטוריה' ובטח שלא 'מוזיאון'.

לתחילת הכתבה

העתק פסל דוד. צילום: ליאור אביבהעתק פסל דוד. צילום: ליאור אביב

סיפורי המיתולוגיה והתנ"ך מתעוררים לחיים באוויר הפתוח בפירנצה

היום, נראה שסיפורי המיתולוגיה היוונית והרומית מתעוררים מחדש אצל הדור הצעיר, וזאת בין השאר בזכות סדרות טלויזיה שונות, סרטים ואפילו משחקי מחשב למיניהם. לכן, גם אם הילד לא למד בהכרח את סיפורי המיתולוגיה אודות זאוס, פוסידון והרקולס או אחרים, בהחלט יתכן שיפתיע אתכם בכך שיזהה עוד לפניכם את חלק מהדמויות המיתולוגיות המופיעות בעיר. למשל, לא אחת קורה כאשר הילדים עומדים אל מול פסל הברונזה הגדול שנמצא בפיאצה דלה סיניוריה (הכיכר הפוליטית בעיר), הם מזהים מיד את הדמות ואת הראש בו הוא מחזיק. זהו לא אחר מאשר הגיבור המיתולוגי פרסאוס (על ידי האמן בנוונוטו צ'ליני), אותו גיבור מיתולוגי, נשלח לערוף את הראש של מדוזה, אותה דמות אשר לראשה היו נחשים במקום שערות, וכל מי שהביט בה הפך לאבן. אם תרצו להתקדם צעד נוסף קדימה ולהרוויח דברים נוספים מהפסל הזה, אתם מוזמנים להתבונן בו גם מצידו האחורי. הרימו את הראש והביטו בחלקו העליון של הפסל ונסו, ביחד עם הילדים, לזהות מה מופיע שם. ברגע שזיהיתם, שוב ביחד עם הילדים, נסו לתת הסברים אפשריים לכך.

לתחילת הכתבה

פסל דוד המלך

ובאותה כיכר ממש, מעבר לדמויות מיתולוגיות נוספות שאת חלקן ניתן לזהות ללא קושי רב, נמצאת גם דמות תנ"כית. מדובר בדמות 'דוד' כפי שראה אותה בעיני רוחו מיכלאנג'לו, כאשר הפסל שממוקם כאן הוא ההעתק של זה המקורי שנמצא כיום במוזיאון האקדמיה. בין אם אתם מתבוננים בפסל המקורי או בהעתק, אתם מוזמנים לראות כיצד מיכלאנג'לו 'הלביש' את מי שיהפוך לימים למלך ישראל בלבוש הרנסנסי ועל פי דפוסי תקופתו של האמן.

לתחילת הכתבה

צבי נינג'ה בפירנצה?

ואם הזכרנו קודם לכן את הסיפורים המיתולוגיים, אין סיבה שלא נזכיר גם סיפור ששייך כבר לתקופה המודרנית. 'צבי הנינג'ה' - לפחות חלק מאיתנו נחשף אליהם בצורה כזאת או אחרת בילדותו, נערותו או שנותיו הבוגרות יותר. ארבעת הצבים הלוחמים מהסדרה המצויירת והסרט מוכרים בשמות – 'דונטלו', 'לאונרדו', 'מיכלאנג'לו' ו'רפאלו'. בפירנצה היפהפייה יש הזדמנות נהדרת לראות ביחד עם הילדים, את ארבעת החברים, לפני "שהפכו" ל'צבי נינג'ה', שהתחילו למעשה את הקריירה שלהם כאמנים אדירים בתקופה שנולדה ממש כאן בפירנצה - תקופת הרנסנס. גם אם תבחרו שלא להכנס למוזיאון עצמו, אפשר לעמוד בכיכר הצרה והארוכה אותה מקיף מוזיאון האופיצי (Uffizi). בגומחות המעטרות את המבנה נמצאים פסלים שונים כשביניהם תוכלו לזהות את דיוקנאותיהם של דונטלו (Donatello), לאונרדו דה וינצ'י (Leonardo da Vinci) ומיכלאנג'לו (Michelangelo Buonarroti), ששמותיהם מופיעים בתחתית הדמות. כך, תודות לעבר ולאז ובעזרת הכאן והעכשיו, נוכל לחבר את הילדים ולחשוף אותם לגיבורי תרבות הרנסנס וזאת מבלי שנצטרך להשתמש ב'מילים של גדולים' והסברים רבים מדיי.

צילום: ליאור אביבצילום: ליאור אביב
דיוקן לאונרדו דה וינצ'י בחלק החיצוני של מוזיאון האופיצי


לתחילת הכתבה

לאונרדו דה וינצ'י לילדים בכל הגילאים

ואם בכל זאת המילה 'מוזיאון' לא עלולה להיראות מפחידה או מכבידה לילדים, נראה שהעיר מציעה מגוון אדיר גם כאן. רבות כבר דובר אודות איש האשכולות של תקופת הרנסנס, לאונרדו דה וינצ'י. מעבר לכך שהיה צייר ופסל ובעל כשרונות נוספים, הוא היה גם ממציא שיש מי שטוען שהקדים את זמנו. מעבר לאפשרות לראות את הרישומים והשרטוטים שלו למכונות השונות אותן המציא, פירנצה מכילה לפחות מוזיאון אחד המוקדש לגאון, בו נמצאים דגמים של ההמצאות שלו, שאת חלקם ניתן לתפעל ולהבין כיצד עובדים. לילדים, שבדרך כלל רגילים לשמוע במוזיאון 'לא לגעת', זאת יכולה להיות הזדמנות אדירה לחוות את הדברים גם דרך חוש המישוש. אחד מהמוזיאונים (Museo Leonardo Da Vinci) האלו ממוקם ברחוב סרבי (Via dei Servi) מספר 66/68r, מספר דקות הליכה מהקתדרלה של העיר.

לתחילת הכתבה

מיכלאנג'לו ולא רק דוד

מאחר ונושא המוזיאון עלה כאן, אז איך אפשר לדבר על פירנצה ועל אמנות הרנסנס מבלי להתייחס בצורה נפרדת לגאון נוסף, מיכלאנג'לו או בשמו המלא – מיכלאנג'לו בואונארוטי (Michelangelo Buonarroti). אז נכון, בדרך כלל הפסל הראשון שעולה לנגד עינינו בהקשר שלו הוא 'דוד' וכמו שהוזכר קודם לכן, המקור נמצא במוזיאון האקדמיה בפירנצה (רצוי להזמין כרטיסים מראש בעיקר בתקופות המתוירות). אולם מיכלאנג'לו השאיר פסלים נפלאים נוספים בפירנצה, הממוקמים במוזיאונים שונים בעיר. אחד מאלה הוא המוזיאון הקרוי ברג'לו (Bargello), המכיל פסלים מרתקים מתקופת הרנסנס ולא רק ממנה. ביחד עם הילדים, תוכלו למצוא במוזיאון המיוחד והחשוב הזה מספר יצירות של מיכלאנג'לו, שאולי פחות מוכרות, אך עדיין מאפשרות הצצה לעולם הגאון.

 ובאותו מוזיאון ממש, נמצאות יצירות של מי שהוזכר קודם לכן תחת כותרת 'צבי הנינג'ה'. זהו לא אחר מאשר הפסל דונטלו, שחי עוד לפני מיכלאנג'לו וזכה גם הוא להאריך ימים. אם תעלו לקומה הראשונה במוזיאון ותכנסו לאולם הקרוי דונטלו, תוכלו למצוא שתי יצירות שלו בעלות נושא זהה, אך בסגנון כל כך שונה. בקשו מהילדים שאתכם, ביחד אתכם, לנסות ולעמוד על ההבדלים ויתכן מאוד שתזכו בתובנות מעמיקות וחדשות.

צילום: ליאור אביבצילום: ליאור אביב
מוזיאון הברג'לו ברחוב פרוקונסולולתחילת הכתבה

פינוקיו בפירנצה

כשמשוטטים בשווקים השונים בעיר ובכלל ברחובות, ניתן למצוא לעיתים תכופות את דמות פינוקיו, בגדלים ובצורות שונות. אז נכון, פינוקיו הוא איטלקי, אבל למה דווקא כאן בפירנצה וכל כך הרבה? הסיפור של פינוקיו המוכר ברחבי העולם נכתב בשלהי המאה ה-19 באיטליה, על ידי מי שידוע בשמו הספרותי כקרלו קולודי (Carlo Collodi). מאחר ואותו מחבר נולד ממש כאן בפירנצה, פינוקיו הפך לדמות נפוצה בעיר.

לתחילת הכתבה

פיצוי מתוק

וכמו שלימדו אותנו בעבר פעמים רבות, שאם נתנהג יפה נקבל גלידה, אז נראה שלפי מספר הגלידריות בפירנצה, כאן כולם מתנהגים יפה. מתוך המגוון העצום של הגלידריות, להלן שלוש אשר ממוקמות באיזורים שונים בעיר. האחת ששמה 'גרום' (Grom) נמצאת קרוב מאוד למגדל הפעמונים במרכז הדתי בעיר. האחרת ששמה ויבולי (Vivoli), ממוקמת קרוב מאוד לכנסיית סנטה קרוצ'ה (אותה כנסייה בה קבור מיכלאנג'לו). השלישית היא זו שממוקמת מצידו השני של הנהר (הדרומי) בקצה הגשר בשם 'סנטה טריניטה' (Santa Trinita) - שם הגלידרייה זהה לשם הגשר.

 פירנצה כאמור היא עיר שיש לה את הקסם המיוחד שלה והיא מכילה עושר אמנותי ותרבותי אדיר למבקרים, תיירים, חוקרים וסקרנים אחרים מכל מקום ובכל גיל. הרשו לעצמכם לפתוח את הלב ולתת לילדים שאתכם ללמד אתכם איך להתבונן על הדברים מבלי לשפוט, לתייג או לסייג. דרך כל אלה תוכלו אולי גם אתם לגלות שוב את הילד שבכם.

כותב הכתבה הוא ליאור אביב, מדריך טיולים מורשה ומוסמך החי בפירנצה, בוגר תואר שני (מצטיין דיקן) בתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת פירנצה. מקיים טיולים פרטיים בעיר למשפחות וקבוצות, בכל הגילאים www.florenceasyouwish.com


רוצים לקרוא עוד על פירנצה ואיטליה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פירנצה

אטרקציות בפירנצה

מלונות ומקומות לינה בפירנצה

מדריכים ונותני שירות בפירנצה

נהגים בפירנצה

הזמנת חופשה לפירנצה

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

חופשה ביוון: היעדים הכי שווים לקיץ

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

חופשה של פעם בחיים

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי